kapağı kaldırınca uyku modundan çıkma

Başlatan HakanSeven12, 27 Mayıs 2013 - 23:34:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

HakanSeven12

windowsta laptop un kapağı kapatınca uyku moduna alıyor tekrar açınca uyku modundan çıkıyordu ubuntuda kapatınca uyku moduna giriyor açınca uyku modundan çıkmıyor tuşa basmak gerek bunu windowstaki gibi nasıl yaparım [Üşengeçlikten değil sadece madem makine destekliyor bende kullanmak istiyorum :D]

empax

Terminale,
gksudo gedit /proc/acpi/wakeup
yazdıktan sonra açılan dosyada LID satırını *enable yapıp kaydedin.

Kaynak: http://superuser.com/questions/67814/preventing-laptop-wake-up-when-opening-the-lid-on-linux
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

HakanSeven12

bunlar yazıyor sadece

Device   S-state     Status   Sysfs node
PWRB     S4   *enabled   
PB2     S3   *disabled 
PB3     S3   *disabled  pci:0000:00:03.0
PB4     S3   *disabled  pci:0000:00:04.0
PB5     S3   *disabled 
PB6     S4   *disabled  pci:0000:00:06.0
PB7     S3   *disabled 
PB9     S3   *disabled 
PB10     S3   *disabled 
SBAZ     S3   *disabled  pci:0000:00:14.2
P2P     S5   *disabled  pci:0000:00:14.4
SPB0     S4   *disabled 
SPB1     S4   *disabled 
SPB2     S4   *disabled 
SPB3     S4   *disabled

heartsmagic

Doğrudan bir denesen, o yönde önerileri var çünkü:

sudo -s
echo "LID" > /proc/acpi/wakeup

Sonra bir denersin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Leonardo

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Mayıs 2013 - 11:52:24
Doğrudan bir denesen, o yönde önerileri var çünkü:

sudo -s
echo "LID" > /proc/acpi/wakeup

Sonra bir denersin.

Bu kodlar sayesinde benim sorunum da çözülmüş oldu. Bilgisayarı uyku moduna alıp tekrar açtıktan sonra ekran siyah-beyaz yanıp duruyordu bir türlü gelmiyordu, arşive ekledim belki ileride bir gün format atarsam aynı sorunu yaşadığımda yardımcı olur.

heartsmagic

Kalıcı olmaz ama o çözüm, bir yerlere işlemek lazım. /etc/rc.local dosyası iş görebilir kaba bir çözüm olsa da.

HakanSeven12

Olmadi lid satiri yok kendim ekleyip duzenliyorum ama kaydedemiyorum

heartsmagic

Olmasın, benim önerimdeki komutu uyguladın mı?

HakanSeven12

Denedim kapadim kapagi actim kendiliginden acilmadi ben actim ekran parlayip karariyo surekli tusa uzun basip kapatip tekrar actim

if

Konunun 3. iletisi @heartsmagic'in önerisi.

HakanSeven12

evet kod vermiş birinciyi yazdım enter ladım 2.yi yazıp enterladım terminali kapatıp kapağı indirdim sonra uyku moduna aldı açtım kapağı ekran otomatik açılmadı tuşa basarak uyandırdım ekran yanıp sönmeye başladı

if

@Metalist_Angel, o durumdayken ctrl+alt+f1'e basınca kullanıcı adınızı girmenizi isteyen siyah bir ekrana düşüyor musunuz? Bilgisayarın marka ve modeli nedir? lspci çıktısını alayım.

HakanSeven12

hayır yanıp sönme devam ediyor
samsung r 525

hakan@hakan-R425D-R525D:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS880 Host Bridge
00:01.0 PCI bridge: Samsung Electronics Co Ltd Device 9602
00:03.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 PCI to PCI bridge (ext gfx port 1)
00:04.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780/RS880 PCI to PCI bridge (PCIE port 0)
00:06.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 PCI to PCI bridge (PCIE port 2)
00:11.0 SATA controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 SATA Controller [AHCI mode]
00:12.0 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller
00:12.2 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller
00:13.0 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller
00:13.2 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller
00:14.0 SMBus: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SBx00 SMBus Controller (rev 42)
00:14.2 Audio device: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SBx00 Azalia (Intel HDA) (rev 40)
00:14.3 ISA bridge: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 LPC host controller (rev 40)
00:14.4 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SBx00 PCI to PCI Bridge (rev 40)
00:14.5 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI2 Controller
00:16.0 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller
00:16.2 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 10h Processor HyperTransport Configuration
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 10h Processor Address Map
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 10h Processor DRAM Controller
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 10h Processor Miscellaneous Control
00:18.4 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 10h Processor Link Control
01:05.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI RS880M [Mobility Radeon HD 4200 Series]
01:05.1 Audio device: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI RS880 HDMI Audio [Radeon HD 4200 Series]
02:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Seymour [Radeon HD 6400M Series]
03:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4313 802.11b/g/n Wireless LAN Controller (rev 01)
04:00.0 Ethernet controller: Marvell Technology Group Ltd. 88E8040 PCI-E Fast Ethernet Controller
hakan@hakan-R425D-R525D:~$ 

if

Kapağı açtıktan sonra tty'ye düşebilseydiniz sorunu irdeleyebilirdik. Uykuya alma sorunlarını irdelemek zor oluyor. Ekran kartı için kapalı kaynak sürücüyü mü kullanıyorsunuz? Ubuntu'nun güç ayarlarında kapağı kapatınca hangi eylemin gerçekleştirilmesi seçili?

HakanSeven12

hayır açık kaynak sürücü kullanıyorum güç ayarında uykuya ayarlı

if

@Metalist_Angel, yazım kuralarına uyarsanız memnun olurum. Bilgisayarın marka ve modeli nedir?

HakanSeven12

if

HakanSeven12

onunla bu aynı değilki benim bilgisayar tuşuna basında normal uyanıyor sadece arkadaşın verdiği kodu girince ekran yanıp sönüyor

siberoloji

uyku odundan çıkma başlığını değiştirebilir misiniz?

HakanSeven12

13.04 de komutları tekrar denedim yine bi işe yaramadı tuşa basarak uyandırınca 12.04 teki gibi ekran yanıp sönme yapmadan şifre ekranı geldi

heartsmagic

Açıkçası benim başka önerim yok. Belki hata kayıtları canlandırılabilir bu sorun için.

HakanSeven12

heartsmagic

Launchpad'deki hata kaydına/kayıtlarına kendi sorununu ekleyebilirsin demek istemiştim.