Kubuntu 8.04.1 çalışırken donma

Başlatan huseyinbilen, 04 Ekim 2008 - 14:52:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

huseyinbilen

Arkadaşlar
Fujitsu Siemens Amilo LI2727 serisi Intel Pentium Duo Core T2330 CPU 1.6 Ghz
Intel Mobile GM965/GL960 (chipsetli)Integrated Graphics Controller 120 Gb S-ATA Hdd ve 1 Gb ram i olan dizüstü bilgisayarımda Pardus 2008 ve OpenSUSE 11.0 sorunsuz çalışırken Kubuntu 8.04.1 tüm güncellemeler tamamlanmış konumda farklı CPU ısı değerlerinde (soğuk-30,42,58 derecelerde test ettim) herhangi bir programda çalışırken aniden donup kalıyor ne maus nede klavye çalışıyor. Tek çare kapatmak oluyor. Eski çekirdekle ve yeni çekirdekle denediğimdede değişen birşey olmuyor. Ubuntu 8.04 Cd üzerinden çalışırken de olay tekrarlanıyor.  Bu sorunu aşmam için ne gibi bir yol izlemem gerekir.Teşekkürler

munirekinci

Ubuntu 8.04.1 üzerinde benzer (hatta aynı) problem ile karşılaştım. Problemin kaynağını tanımlamaya çalıştıysamda bulamadım. Sorunun kernel ile ilgili olduğunu zannetmiyorum ayne kerneli kullanan diğer dağıtımlarda bu problem ile karşılaşmadım. Ve hatta Ubuntu 8.04 öncesi ve 8.04.01 sonrasındaki sürümlerde de bununla karşılaşmadım.

Problemin kaynağını tespit etmek için;
top, htop, ps, pstree programları yardımcı olabilir. Ne yazıkki çözüm sunamıyorum. Kolay gelsin.

Kapibara

Nadiren bu donma sorununu ben de yaşıyorum fakat pc yi ikinci el aldığım için donanımsal bi hadiseden de olabilir diye düşünüyorum.
Anakart asus a7n8x üzerinde amd2500 işlemci var. Nforce2 chipseti genelde her ramle kolay kolay çalışmaz sorun çıkarmayı pek sever.

erginemr

+1

Bu ne yazık ki gerçek bir sorun ve Hardy kullanıcıları arasında çok konuşuldu:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=768200
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=756591

Sorunun kaynağı çekirdek, ekran kartı sürücüsü, Compiz, pulseaudio, ağ yöneticisi ya da uyumsuz bir donanım olabilir. Benzer bir durumu da geçen hafta ben yaşadım, sonunda sistem sürekli kilitlenmeye başladı ve beta olmasına rağmen Intrepid'e geçmek zorunda kaldım.

Bence Hardy, 6 aylık ömrü boyunca "hardy: sağlam, dayanıklı, gözüpek" ismine hiç yakışmayan hareketler sergiledi.