[Çözüldü] Ubuntu çok şarj yiyor+ısınıyor

Başlatan şerafettin, 22 Mayıs 2013 - 22:51:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

şerafettin

Dediğim gibi ben yeni başladım ubuntuya. Ama ve lakin çok şarj yiyor ve çok ısınıyor. Bilgisayar geçen yıl Temmuzda alındı aradan baya süre geçti belki ondan olabilir. Ama öyle olmadığını düşünüyorum. Çünkü fan yakıyor. Hatta disk 42 derece olmuş. Daha beter olmaması için yardım edin. Çünkü hem ubuntudan ayrılmak istemiyorum hem de bilgisayar ısınmasın istiyorum aksi takdirde ubuntu silinecek.

Yardımlarınız için teşekkürler.

guopx

Isınmalar genellikle ekran kartından kaynaklanır. Bu çıktıları verir misiniz http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33412.0
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

şerafettin

root@mustafa384:~# lspci | grep VGA
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF108M [GeForce GT 520M] (rev a1)
root@mustafa384:~# glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) Sandybridge Mobile
    GL_NV_conditional_render, GL_AMD_draw_buffers_blend,
root@mustafa384:~# lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family DRAM Controller (rev 09)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200/2nd Generation Core Processor Family PCI Express Root Port (rev 09)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 05)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 05)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev b5)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 2 (rev b5)
00:1c.5 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 6 (rev b5)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 05)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM65 Express Chipset Family LPC Controller (rev 05)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family 6 port SATA AHCI Controller (rev 05)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 05)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF108M [GeForce GT 520M] (rev a1)
03:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)
04:00.0 Ethernet controller: Qualcomm Atheros AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet (rev c0)
root@mustafa384:~# /usr/lib/nux/unity_support_test -p
OpenGL vendor string:   Intel Open Source Technology Center
OpenGL version string:  3.0 Mesa 9.1.1

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity 3D supported:       yes
root@mustafa384:~# /usr/lib/nux/unity_support_test -p --compiz
OpenGL vendor string:   Intel Open Source Technology Center
OpenGL version string:  3.0 Mesa 9.1.1

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes

Compiz supported:         yes
root@mustafa384:~# ^C
root@mustafa384:~# jockey-text --list
kmod:nvidia_310_updates - NVIDIA binary Xorg driver, kernel module and VDPAU library (Proprietary, Disabled, Kullanımda değil)
kmod:nvidia_304_updates - NVIDIA binary Xorg driver, kernel module and VDPAU library (Proprietary, Disabled, Kullanımda değil)
kmod:nvidia_313_updates - NVIDIA binary Xorg driver, kernel module and VDPAU library (Proprietary, Disabled, Kullanımda değil)
kmod:nvidia_310 - NVIDIA binary Xorg driver, kernel module and VDPAU library (Proprietary, Disabled, Kullanımda değil)
kmod:nvidia_304 - NVIDIA binary Xorg driver, kernel module and VDPAU library (Proprietary, Disabled, Kullanımda değil)
root@mustafa384:~# xrandr
Screen 0: minimum 320 x 200, current 1366 x 768, maximum 32767 x 32767
LVDS1 connected 1366x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 344mm x 194mm
   1366x768       60.0*+   40.1 
   1360x768       59.8     60.0 
   1024x768       60.0 
   800x600        60.3     56.2 
   640x480        59.9 
VGA1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
HDMI1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DP1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
VGA-2 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
root@mustafa384:~#

tlg

2 tane ekran kartınız görünüyor. Bumblebee kurulumu gerekebilir. Şu başlığı inceleyiniz, http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29186.0

if

@şerafettin, bugün foruma girmenize rağmen geri dönüş yapmamışsınız konuya. @tlg'nin yönlendirdiği bağlantıya baktınız mı?

şerafettin

Baktım. Ama bazı  komutlara bakmama rağmen bir sürü sorun verdi. Yok şu klasör yok, yok komut yanlış, böyle şeylerden kuramadım.

if

O hataları görsek yardımcı olurduk.

iceboy

Konuyu görünce direkt olarak atladım bende..Nedenini bulamadım henüz ama aynı sorun bende var.

Hatta siz kurabilmişsiniz ama ben kuramadım bile ubuntuyu :D

USB Ye yazdıktan sonra medyayı kuruluma başladım,kurulum'un %50 si tamamlanmışken aşırı ısınıyor alet ve kapatıyor laptop kendini..

Birde normalde 2 saat video izleyebildiğim laptopumda ubuntu %100 doluyken 48 dakika gösteriyordu.

Tabiki batarya sorununun bir çözümü vardır ama 13.04'ü kuramadım bile ben.

Manjaro kurup geçtim o yüzden.Isınma sorunuyla 1 yıldır uğraşıyorum.Binbir çeşit yol denedim ama çözümü bulamadım.

Hem işlemcim,hem ekran kartım amd olunca  :'(
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

jayw

Ubuntu 13.04'ü ilk kurduğumda ben de ısınma ve pil problemi yaşadım, aşağıda verdiğim komutlar benim işime yaradı. Şu anda hem pil ömrü daha uzun, hem de ısınma ve dolayısıyla sürekli fan çalışması problemi kalmadı. Siz de denemek isterseniz uçbirimde aşağıdaki komutları çalıştırmanız yeterli.

sudo add-apt-repository ppa:linrunner/tlp
sudo apt-get update
sudo apt-get install tlp tlp-rdw

sudo tlp start

Detaylı bilgi ve kaynak: http://www.webupd8.org/2013/04/improve-power-usage-battery-life-in.html

s.corpara

konunun üstünden biraz geçmiş ama ben ısınma değil ama pil konusunda yarı yarıya bir düşüş yaşıyordum, orjinal işletim sisteminde 2 saat giden pil ömrü ubuntuda 1 saat kadar gidiyordu bumblebee kurarak 1 saat 45 dk ya çıkarabilmiştim :)
bumblebee nvidia ekran kartını gerektiğinde çalıştırmanızı sağlıyor bunun dışında intel hd serisi çalışıyor. ısınma buna bağlı olabilir
google a ubuntu ve optimus yazarak yada imzamdaki siteden bumblebee, kurulumu ve çalıştırması hakkında bilgi alabilirsiniz.

if

@şerafettin, neden çözüldü olarak etiketlediniz?

warriorxp

Alıntı yapılan: jayw - 06 Haziran 2013 - 10:53:37
Ubuntu 13.04'ü ilk kurduğumda ben de ısınma ve pil problemi yaşadım, aşağıda verdiğim komutlar benim işime yaradı. Şu anda hem pil ömrü daha uzun, hem de ısınma ve dolayısıyla sürekli fan çalışması problemi kalmadı. Siz de denemek isterseniz uçbirimde aşağıdaki komutları çalıştırmanız yeterli.

sudo add-apt-repository ppa:linrunner/tlp
sudo apt-get update
sudo apt-get install tlp tlp-rdw

sudo tlp start

Detaylı bilgi ve kaynak: http://www.webupd8.org/2013/04/improve-power-usage-battery-life-in.html

Dediğiniz yöntem işlemci sıcaklığını 90 dereceden 70 dereceye düşürdü ve fan sesi azaldı, teşekkürler.

Ama 70 derece bile fazla. Windowsta 55 civarında oluyordu.

***@if @heartsmagic Bence bu yöntemi sabitlememiz lazım :)

Kanuni Sultan Süleyman hocasına sorar:
Meyve ağaçlarını sarınca karınca
Günah var mıdır karıncayı kırınca

Hocası Ebu Suud Efendi(Dönemin Şeyhülislamı):
Yarın Hakk'ın divanına varınca
Süleyman'dan hakkın alır karınca

if

@warriorxp, üyelerimiz de Nasıl belgeleri oluşturup konu açabiliyor. Konunun sabitlenmesi kolay iş.

alikemalocalan

Fanını temizlet istersen cok ses cıkarıyorsa.genelde ya sürücüleden yada kirli fandan kaynaklanır