[Nasıl] WinUSB ile Ubuntu'da USB Windows ISO'su Oluşturmak

Başlatan Eray Gezer, 17 Mayıs 2013 - 12:19:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eray Gezer

WinUSB ile Windows ISO'suyla iki tıkla USB'ye ISO açacağız. Ben Kubuntu 12.04 kullanıyorum. DVD sürücümü bilgisayarım görmüyor, dolayısıyla format atabileceğim bir tek USB girişleri mevcuttu. Ben de yöntemler araştırdım, ilk uNetBootin'i buldum ama sadece boot'u yükleyip bıraktı, ISO'yu açmadı. Yumi'yi Wine ile açıp denedim, o da boot kurmadan ISO'yu açtı. En sonunda işe yarar bir yazılım buldum ve sizlerle paylaşmak istedim.

İlk önce terminale girip gerekli depoyu ekliyoruz.

sudo add-apt-repository ppa:colingille/freshlight
sudo apt-get update
sudo apt-get install winusb

Yazılımımız yüklendikten sonra ISO'muzu seçiyoruz. Alttaki kısımdan da USB diskimizi seçtikten sonra "Tamam"layıp ISO'yu çıkartmasını ve boot etmesini bekliyoruz. İstersek aynı işlemi terminalden de yapabiliriz.

sudo winusb --format <isomuz> <aygıtımız>

<isomuz>a ISO'muzun bulunduğu yeri, diğer yere de aygıtımızın adını yazarsak ISO'muzu yazdırabiliriz.

Şuradan alıntıdır. Orijinal yazıyı okursanız daha işinize yarayabilir.

gecegezen

Bununda bulunması iyi ama ben bir yöntem daha söyleyeyim. gparted'tan usb diski ntfs olarak biçimlendirip bayraklardan boot işaretledikten sonra iso dosyasını usb diske açmanız yeterli.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

Entryca

Arkadaşlar hepsini eksiksiz yapmama rağmen winusb yükleme komutunu girdiğimde şöyle diyor ve yüklenmiyor

Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
N: Geçersiz bir dosya uzantısı içerdiğinden 'steam.list.save' dosyası '/etc/apt/sources.list.d/' dizininde yoksayıldı.
N: Geçersiz bir dosya uzantısı içerdiğinden 'ubuntu-wine-ppa_-saucy.list.save' dosyası '/etc/apt/sources.list.d/' dizininde yoksayıldı.
N: Geçersiz bir dosya uzantısı içerdiğinden 'ubuntu-wine-ppa-saucy.list.save' dosyası '/etc/apt/sources.list.d/' dizininde yoksayıldı.
N: Geçersiz bir dosya uzantısı içerdiğinden 'colingille-freshlight-saucy.list.save' dosyası '/etc/apt/sources.list.d/' dizininde yoksayıldı.
E: winusb paketi bulunamadı

speakerXXL

Alıntı yapılan: Entryca - 28 Ekim 2013 - 20:15:07
Arkadaşlar hepsini eksiksiz yapmama rağmen winusb yükleme komutunu girdiğimde şöyle diyor ve yüklenmiyor

Ubuntu 13.10 sürüm için henüz PPA deposunda paket bulunmamakta.
Bu sebeple aşağıdaki komutlar ile eklediğiniz PPA deposunu kaldırınız.

sudo rm -rf /etc/apt/sources.list.d/*freshlight*
sudo apt-get update

Sonra aşağıdaki bağlantıdan Quantal için hazırlanmış sisteminizin mimarisine uygun .deb paketini indirip sağ tık Gdebi ile kurmayı deneyebilirsiniz.

http://congelli.eu/prog_info_winusb.html

Gdebi yüklü değilse aşağıdaki komut ile kurabilirsiniz.

sudo apt-get install gdebi

FearLeasTR

Bu ubuntuyu çok sevdim :) kodu yazıyorsun senin yerine indirip kuruyor windows'da ara ara dur :D

Sh4oTT

Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
N: Geçersiz bir dosya uzantısı içerdiğinden 'steam.list.save' dosyası '/etc/apt/sources.list.d/' dizininde yoksayıldı.
N: Geçersiz bir dosya uzantısı içerdiğinden 'ubuntu-wine-ppa_-saucy.list.save' dosyası '/etc/apt/sources.list.d/' dizininde yoksayıldı.
N: Geçersiz bir dosya uzantısı içerdiğinden 'ubuntu-wine-ppa-saucy.list.save' dosyası '/etc/apt/sources.list.d/' dizininde yoksayıldı.
N: Geçersiz bir dosya uzantısı içerdiğinden 'colingille-freshlight-saucy.list.save' dosyası '/etc/apt/sources.list.d/' dizininde yoksayıldı.
E: winusb paketi bulunamadı

Bende de aynı sorun var ve aşagıda belirtilen linke girdim fakat ne yapacagımı çözemedim yardım edebilecek varmı?

Alıntı yapılan: speakerXXL - 28 Ekim 2013 - 21:33:47

Ubuntu 13.10 sürüm için henüz PPA deposunda paket bulunmamakta.
Bu sebeple aşağıdaki komutlar ile eklediğiniz PPA deposunu kaldırınız.

sudo rm -rf /etc/apt/sources.list.d/*freshlight*
sudo apt-get update

Sonra aşağıdaki bağlantıdan Quantal için hazırlanmış sisteminizin mimarisine uygun .deb paketini indirip sağ tık Gdebi ile kurmayı deneyebilirsiniz.

http://congelli.eu/prog_info_winusb.html

Gdebi yüklü değilse aşağıdaki komut ile kurabilirsiniz.

sudo apt-get install gdebi

turkerataturk

''Mustafa Kemal ATATÜRK''

Sh4oTT