Objective-C

Başlatan kzltp66, 17 Mayıs 2013 - 10:44:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kzltp66

Herkese Merhaba

Bu aralar farklı şekilde kendimi geliştirmeyi düşünüyorum asıl mesleğim sistemcilik yazılımda çok fazla bilgi yok ios işletim sistemini kullanan makinalar için uygulama yazmak istiyorum ama kaynak konusunda sıkıntıdayım Objective-C dilini temelden anlatan Türkçe kaynak öenerebilirmisiniz veya elinizde varsa Türkçe pdf verirseniz çok iyi olur

Teşekkürler

ekremsenturk

Bildiğim kadar, önce ANSI C öğrenmen (veya bilmen) gerekiyor ve ardından Ubuntu'da gobjc, gnustep-gui ve gnustep-gui-doc (ve gerekli bağımlılıkları) kurarak, /usr/share/doc dizininden gnustep-gui-doc belgelerini (veya belgesini) bularak, öğrenmeye çalışabilirsin.

Veya Apple web sitesinden araştırmalısın.

Farklı bir alternatif olarak bir de buraya bakabilirsin =  https://itunes.apple.com/us/app/hotpaw-basic/id295464266?mt=8

sem

Merhabalar,

Öncelikli olarak C dilini bilmenize gerek yok aslında. Özellikle ilk başlar için yani temel seviye için söylüyorum. Kendinizi ilerlettikçe zaten bilmeniz gereken kısımları araştırarak öğrenebilirsiniz.

Objective C dili; ANSI C ve Smaltalk dillerinin harmanlanması ile ortaya çıkmış bir dildir. Bu nedenle söz diziminin (syntax) ANSI ile hemen hemen hiç bir alakası yoktur. Örneğin ben C, C++, C#, Java dillerinde bazılarında çok ufak da olsa proje geliştirmiş olmama rağmen ilk bakışta kod içerisinde ne yapılmak istendiğini anlamıyordum. Çünkü daha çok SmalTalk tarafı ağır basıyor sözdizimde. Fakat ANSI ile yazdığınız bütün kodu da doğrudan Objective C derleyicisi ile çalıştırabilirsiniz.

Normalde Objective C öğrenecekseniz ve bu salt iOS uygulamaları içinse Ubuntu altında geliştireceğiniz Objective C pek işinize yaramayacaktır. Çünkü iOS programını iOS programı yapan Cocoa touch çatısı ve bu çatı ile ilgili geliştirmeyi sadece MAC ile yapabiliyorsunuz.  Alternatif olarak Hackintosh ya da OS x86 olarak Google'da aratabilirsiniz; "VirtualBox'a Mac kurmak" gibi.  Linux altında iOS geliştirebilirseniz bize de bildiriniz =)

Elimde bir kaç tane Türkçe kaynak var salt satış ile ulaşılabildiği için PDF'e çevirerek buradan paylaşmam fakat elimdeki kaynaklardan (zaten Türkçe pek kaynak yok 2 3 tane var sanırım, sürüm farkları hariç) önerebileceğim; KODLAB'ın Objective C kitabı. Yazar; Tevfik Kızılören. Ve C hakkında bilmeniz gereken bazı konuları özet olarak yaklaşık 250 sayfa olarak anlatıyor. Yani C eksikliği ile ilgili bir sıkıntı da çekmezsiniz.

Gerçi sistem demişsiniz, sistem tarafında zaten C kullanılıyor belki aşina da olabilirsiniz ama programcılık yok demişsiniz. Sistem dediğiniz salt yönetim üzerine sanırım.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

blackwidow

Türkçe kitap olarak 3 - 5 birşeyler var aslında ve hepsi de temele dayalı.
Tevfik Kızılören , iki kitabı var Objective-C ve Objective-C Swift ile Programlama diye.
Mimar Aslan , Obj. C programlama ( bu kitabı okurken ağlayabilirsin :D ) ama 20 tl civarı ve basit anlatımıyla kesinlikle almanı öneririm.

Asıl mesela bu 2-3 kitabı bitirdikten sonra ve şanslıysan elinde Mac cihaz varken başlıyor.

Başarılar :)