JAVA Excel API

Başlatan sem, 13 Mayıs 2013 - 22:48:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sem

Merhabalar,

Bazı harici kütüphaneler görüyorum, bunlar dışında Java uygulaması ile Excel formatında yazabilecek ya da okuyabilecek kullanılması gereken resmi bir kütüphane var mıdır bildiğiniz.

Resmi yoksa eğer genel olarak kabul gören ya da tavsiye edebileceğiniz Excel kütüphanesi hangisidir acaba?

Şimdiden teşekkür ediyorum öneriler için.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

burak25

Merhaba,
Aşağıda yer alan adresteki konuları veya benzerlerini incelemiş olabilirsiniz ama yine de gözden kaçma ihtimaline karşılık gönderiyorum.
http://www.java2s.com/Tutorial/Java/0340__Database/0600__Excel.htm

sem

Çok teşekkür ederim, denk gelmemiştim önceden, faydalı olacak benim için. Anladığım kadarı ile JDBC ile Excel'e bağlantı yapılıyor. Sizin daha önceden deneme şansınız olmuşmuydu ilgili API'yi. Eğer deneyim etme fırsatınız oldu ise Linux üzerinde de bağlantı sağlamak da mümkün müdür acaba? Teşekkürler...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

burak25

Windows üzerinde yıllar önce excelden veri alan bir java uygulaması yapmıştım ama linux üzerinde bir çalışmam olmadı.Nasıl bir şey lazım biraz açabilirseniz belki yardımım olabilir.

sem

Ben de çok önceden .NET ile bir proje yapmıştım. C# kullanmıştım ve .NET API'leri şuna olanak sağlıyor. Bir Excel sayfasını (sheet)  veri tabanıdaki tablo, sayfa içerisindeki satır ve sütunları ise veri tabanındaki tablo elemanları olarak kullanmaya izin veriyordu. Örneğin Excel'de bir sayfa yarattım ve sayfa ismine KISILER dediğimi varsayalım. Burada kişilerle ilgili bilgileri tutuyorum diyelim ki. C# içerisinden Excel'e bağlanarak;

select *
from KISILER;

komutunu verebiliyordum. Tabi özel bir söz dizimi vardı yanılmıyorsam. Sayfa ismini köşeli parantez ve dolar işareti ile bitecek şekilde belirtiyorduk yanılmıyorsam;

[KISILER$]

gibi. Sonuç olarak bu şekilde Excel'i sorgulayabiliyor yani okuyabiliyor ve yazabiliyorduk. Bu şekilde erişmek çok çok daha işime gelir. Fakat şu anda pek de ümitli olmadığım için SQL'i aramıyorum, sadece okuyup yazabilsem yeterli olacak benim için.

Aslında yapmak istediğim tam olarak bir Excel'deki verileri okuyarak bir VTYS'e aktarmak olacak, gerekirse düzenleme de olabilir Excel'de. Yapacağım çok özel bir şey yok aslında okuyup yazabilmek yeterli olacak benim için.
Burası dünya?

cagriemer

@sem0900 illa excel olmasi sart mi yoksa herhangi bir hesap tablosu dosyasini mi kastediyorsun? Sunun icin soruyorum, LO'nun java, python vs. icin API ornekleri var.

http://api.libreoffice.org/

sem

Maalesef Excel olması şart. Kafamdaki örnekte çıkılacak olan dosya çünkü devlet dairesinden gelecek, devletin MS bağımlılığı malum =) Yani farklı bir birimden gelen bir dosya olması sebebi ile farklı bir hesap tablosu uygulaması sıkıntı yaratır benim için. El ile açıp LO formatında kaydetme gibi alternatifim de olmayacak. Çünkü el ile yapılan herhangi bir işlem olmayacak. Programatik olarak halledilecek işlem.
Burası dünya?

cagriemer

LO .xls dosyalarini da acabiliyor. Excel derken program olarak Excel olmasi sart mi diye sormustum. Yani bu islemin yapilacagi makinede LO varsa bir problem olmayacaktir diye dusunuyorum. Yoksa o baska bir mesele tabii.

cagriemer

Bir de su var, bilmiyorum is gorur mu? http://poi.apache.org/

sem

İnceleyeceğim teşekkürler. Deneme fırsatım olduktan sonra başlık altından sonucu bildireceğim. 
Burası dünya?

burak25

Apachi nin her soruna bir çözümü var gibi gözüküyor  :) . Bir gün benim de işime yarayabilir. Teşekkürler, Çağrı Bey.Bu konuyla ilgili bir de örnek var şu adreste.
http://www.java2s.com/Open-Source/Java/Collaboration/poi-3.6/org/apache/poi/hssf/usermodel/examples/HSSFReadWrite.java.htm

Hasan Bey

Java Developer