Out of Range

Başlatan ZooM, 03 Ekim 2008 - 15:22:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ZooM

ordan indiremiyorum :S ingilizcem yok malesef :(
If I was your vampyre...

ZooM

ve orda NVidia yaziyor benimki ATI :S yani bulamadim bisiler direk download linki yokmu :\
If I was your vampyre...

eldirr

Uygulamalar - > Donatılar -> Uç birim açın, sizden komut bekleyen bir pencere açılacak, oraya aşağıdaki komutu girin;

sudo apt-get install envyng-gtk

Daha sonra bu programı çalıştırarak ATI sürücüsünü yükletin, çoğu şeyi kendisi otomatik yapıyor zaten. Eğer kafanıza takılan bir şey olursa forumda envy ile sürücü yükleme ile ilgili konuları araştırın, daha önce ayrıntılı olarak anlatıldı.

erginemr

Sırayla gidelim; önce ekran kartı ve çözünürlük meselesini halledin. İngilizce işi kolay...

ZooM

dediiniginiz komutu uygulayinca  karsima boyle bisi diyor

zoom@zoomone:~$ sudo apt-get install envyng-gtk
[sudo] password for zoom:
E: Could not get lock /var/lib/dpkg/lock - open (11 Resource temporarily unavailable)
E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), is another process using it?
zoom@zoomone:~$
If I was your vampyre...

emrahgny

Galiba synaptic paket yükleyiciside açık. Aptitude, apt-get ya da synaptic; herhangi bişey yüklerken indirirken sadece birini kullanmanız gerekiyor..
synaptic'i kapatın düzelicek

ZooM

usta yeni basladim anlalamiyorum :)

atinin sitesinden driveri indirtik tikladim uc biirmde calistir dedim you need super ser diyor :S anladigim akdar i ile su gir diyor benden password girmemi istiyor ama neyin sifresini giricem anlamadim. kendi loginimden baskada pass girmedim :S
If I was your vampyre...

ZooM

off off 3 gnde 3 yas yaslandirdi beni bu ubuntu :S
If I was your vampyre...

ZooM

biktim 3 gundur ugrasiyorum yine bi sorun coktu :S ekran bembeyaz oldu yine XP dengiriyorum suan :S
ne dir bu ya :S isyan etmekte istemiyorum ama delirtir bu linux adami :S
If I was your vampyre...

ZooM

recovery modeden giridm bir suru yedek alinmis... yedkelerden bi tanesinin kini kopyaliyayim...
sanirim driver kurulmus yada eksik kurulmus. kurulduysa bile sorunlu sanirim yada uyumlu değil :S

# xorg.conf (X.Org X Window System server configuration file)
#
# This file was generated by failsafeDexconf, using
# values from the debconf database and some overrides to use vesa mode.
#
# You should use dexconf or another such tool for creating a "real" xorg.conf
# For example:
#   sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg
Section "InputDevice"
Identifier "Generic Keyboard"
Driver "kbd"
Option "XkbRules" "xorg"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbLayout" "tr"
Option "XkbVariant" "trklv"
Option "XkbOptions" "lv3:ralt_switch"
EndSection

Section "InputDevice"
Identifier "Configured Mouse"
Driver "mouse"
EndSection

Section "Device"
identifier "Configured Video Device"
Boardname "vesa"
Busid "PCI:1:0:1"
Driver "vesa"
Screen 0
EndSection

Section "Monitor"
identifier "Configured Monitor"
Vendorname "Plug 'n' Play"
Modelname "Plug 'n' Play"
  modeline  "640x480@60" 25.2 640 656 752 800 480 490 492 525 -vsync -hsync
Gamma 1.0
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Device "Configured Video Device"
Monitor "Configured Monitor"
Defaultdepth 24
SubSection "Display"
Depth 24
Virtual 640 480
Modes "640x480@60"
EndSubSection
EndSection

Section "ServerLayout"
Identifier "Default Layout"
  screen 0 "Default Screen" 0 0
EndSection
Section "Module"
Load "glx"
Load "GLcore"
Load "v4l"
EndSection
Section "device" #
identifier "device1"
Boardname "ATI Radeon (fglrx)"
Busid "PCI:1:0:0"
Driver "ati"
Screen 0
Vendorname "ATI"
Option "MergedFB" "off"
EndSection
Section "screen" #
identifier "screen1"
Device "device1"
Defaultdepth 24
Monitor "monitor1"
EndSection
Section "monitor" #
identifier "monitor1"
Gamma 1.0
EndSection
Section "ServerFlags"
EndSection
If I was your vampyre...

ZooM

Yarın son bir defa daha sıfırdan kuruluma baslayacağım.
Yine sorun çıkarsa Linux serüvenimi başlamadan bitiriceğim :S başıma ağrılar girdi yahu. Kaç gündür ugraş ugraş olmuyor :S
If I was your vampyre...

heartsmagic

@zoomone,sana söylenenleri sırasıyla deneyip, ne hatası aldığını belirtmen lazım. Başlığa baktım da, son söylenen tavsiyeleri hep es geçmişsin. Önce sana söylenenleri yapmaya çalış, ardından kendin uğraşmaya devam edersin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ZooM

Şu an bastım formatı :)  7.10 live CD si var. Onu kuruyorum. Daha sonra onu update edeceğim. Yalnız normal install ederken de "out of range" diyor. Güvenli kipte kuruyorum şu an. Buradan 8.04 e update edeceğim.

8.04 CD yansı da %28 %42 veya en fazla %85 e gelip takılıyor. O yüzden onu kuramıyorum. 1 kere kurdum. Onda da driveri ayarliyamadik :)

Bunu da update edince harddrive devices de ATı nin bir driver'ını görüyor. Onu kurunca "out of range oluyor" :) bakalım artık ne yapacağız.

Şimdi buradan update ederim. Tertemiz kalır. Sonra driver icin gerekli ayarlari tekrardan okuyup denerim. O şekilde yönelgeleri tekrar yapacağım eger ki hala sorunla karşılaşırsam kaldırırım Linux'u :) Yapacak başka bir şey kalmıyor.

Düzenleme: Lütfen Türkçe karakter kullanımına ve kelimelerin doğru yazılmasına özen gösterelim.
If I was your vampyre...

Sypro

Out of Range hatası bildiğim kadarıyla çözünürlüğe uygun olmayan bir tazeleme yüzünden oluyor. Karşılaşmadım ama öyle hatırlıyorum.
Bu yüzden kurulum bittikten sonra eğer sorun yok ise bir xorg.conf yedeği alın, sonra driver kurun (hoş, envy de yedekliyor ama olsun).
Bir de sorun çıktığında karşınızdaki mesaj/hata/imaj/vb gibi şeyleri kopyalayabiliyorsanız olduğu şekilde, kopyalama şansınız yoksa en yakın şekilde aktarırsanız çözüme daha kısa yoldan ulaşılabilir.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

ZooM

.saun  da sorunsuz girdim ama hic birseytanitmadim iyiki hatirlattin  xorg.confun yedegini layim... suan guncellemleri yapiyor rootden degilde burdan xorgconfu kopyasam olurmu ?
If I was your vampyre...

ZooM

neyse yari bakayim onada :S updatei yarina briakyim. iptal ettim. bugunluk yeter kafam yoruldu :)
If I was your vampyre...

ZooM

suan 7.10 u kurup 8.04.1 e update ettim ve  Restricted devices aviblede ATI hizlandirlmis  grafik sürücüsü var. bunu kurugumda out of rang almistim simdi ne yapmayliyim ?
If I was your vampyre...