Ubuntu Intrepid Ibex 8.10 Beta

Başlatan eldirr, 03 Ekim 2008 - 09:21:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eldirr

Ubuntu 8.10'un beta sürümü 2 ekim itibariyle çıktı.

Hazırda bulunan 8.04 sürümünden güncellenerek yüklenebileceği gibi, aşağıda verilen bağlantıdan indirilerekte kurulabiliyor.

Ubuntu 8.04'ten beri yapılan bazı değişiklikleri sıralamak gerekirse;

• Gnome * masaüstü ortamının 2.24 sürümü eklendi.

• Xorg'un son kararlı sürümü olan Xorg 7.4 eklendi. Bu sürüm klavye ve fare gibi tak-çalıştır cihazlar için daha iyi destek sağlamakta (fglrx ve iki eski nvidia sürücüsü henüz Xorg 7.4'te mevcut olmadığı için bunları kullanan kullanıcılar otomatik olarak karşılık gelen açık kaynak sürücülere yönlendirilicekler.)

• Linux 2.6.27 Kernel'i eklendi

• Kullanıcı seçim uygulaması artık misafir kullanıcı için de bir seçenek sunuyor. Bu seçenek ile şifresiz, sınırlı izinlere sahip bir oturum açılıyor ve kullanıcı her hangi bir ev dizinine ulaşamıyor.

• Network Manager 0.7 bu sürüme eklendi.

• 'En son başarılı başlatma' kurtarma girişi ('Last successful boot' recovery entry) özelliği eklendi. Böylece her başarılı başlatma işleminde, Ubuntu 8.10 çalışan çekirdeğin bir kopyasını alacak ve 'boot loader' ekranında en son başarılı başlatma ('Last succesful boot') seçeneği olarak kullanıcılara sunulacak.

• Yeni çekirdek sürümleri yaratıldığında, çekirdek sürücülerinin otomatik olarak yeniden yapılandırılmasını sağlayan DKMS, Ubuntu 8.10 Sürümü ile geliyor.

• Samba'nın 3.2 sürümü yine Ubuntu 8.10 ile geliyor.

Intrepid Ibex'in kararlı sürümünün 30 Ekim'de çıkması planlanıyor.

Ayrıntılı bilgi ve sürümün bilinen sorunları için;
http://www.ubuntu.com/testing/intrepid/beta

İndirmek için ;
http://cdimage.ubuntu.com/releases/intrepid/beta/

Not : Hala geliştirilme aşamasında olduğu için kararsızlıklar ve aksaklıklar normaldir. Kurulum yapmadan önce bu bilgiyi dikkate alınız.

eldirr

Bu arada sadece dvd versiyonu mu var yoksa ben mi bulamadım?

Mepis

Alternatif kurulum yolunda USB Klavye ve USB Mause tanima sorunu yasanabiliyor. USB arabirimini kullananlarin dikkatine. Duyuru icin tesekkurler.

MehmetCan

Upgrade yapmak için alt+f2 daha sonra çalışıtırlacak komut "update-manager -d" Orada Dağıtım yükseltimini seçiyoruz. Stabil sürümü beklemek daha mantıklı ama ben dayanamadım:)

MehmetCan

Şu an kurdum. Gayet stabil çalışıyor. ilk başta Wireless problemi yaşamıştım ama şu anda bir problemim yok. 8.04 te var olan hatalarımda giderilmiş durumda. Ekran kartım daha düzgün çalışıyor. Notebook Modelim Toshiba m40x 119 serisi. Login ekranında çıkan hatadan da kurtulmuş bulunmaktayım.
:) kararlı sürüme geçtiğimde daha mutlu olurum umarım.
Kolay gelsin