Böyle bir masaüstüne nasıl sahip olabilirim ?

Başlatan lordmacros, 03 Mayıs 2013 - 16:58:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lordmacros

merhaba arkadaşlar unity üzerinden gnome kurdum böyle ekran görüntüsü
http://j1305.hizliresim.com/19/3/mq76c.png

ama ben gnomenin sitesinde yer alan masaüstü resmi gibi yapmak istiyorum şöyle yani

http://www.gnome.org/wp-content/uploads/2013/03/window-selection-3-8-420x236.png

bunu nasıl yapabilirim .

Ha birde şu resimde olduğu gibi aşağıya şöyle şerit halinde programları nasıl dizerim ?

http://4.bp.blogspot.com/-n350hNUXgTY/Tv3aB_e1NdI/AAAAAAAAAJA/LkV7phb-ixs/s1600/Gnome-Colors-Wise.png

matrax_41

Yapmak istediğin gnome shell. Sen gnome classic ile giriş yapmışsın. Ya yanlış oturuma giriş yaptın ya da ekran kartı sürücülerinde sorun var. Aşağıdaki bağlantıdaki çıktıları buraya aktar.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33412.0

monthy_python

O şerit halinde programları dizen başlatıcının adı da "cairo dock". Yazılım merkezinde var.

lordmacros

Alıntı yapılan: matrax_41 - 03 Mayıs 2013 - 17:10:33
Yapmak istediğin gnome shell. Sen gnome classic ile giriş yapmışsın. Ya yanlış oturuma giriş yaptın ya da ekran kartı sürücülerinde sorun var. Aşağıdaki bağlantıdaki çıktıları buraya aktar.

sanırım yüklemeyi yarıdıa kestim girişte gnome classic, gnome no effect, ubuntu, system default, var .

Alıntı YapAşağıdaki bağlantıdaki çıktıları buraya aktar.
demişsin. ama bağlantıyı göremedim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Mayıs 2013 - 19:06:16

Alıntı yapılan: monthy_python - 03 Mayıs 2013 - 17:42:41
O şerit halinde programları dizen başlatıcının adı da "cairo dock". Yazılım merkezinde var.
[/quote

teşekkür ederim deneyeceğim.

Seyfulllah

teşekkür ederim. ben bunu linux mint zannediyrdum. ah cahil kafam
Artık Ne Duamsın Ne De Bedduam

burk

Alıntı Yapsanırım yüklemeyi yarıdıa kestim girişte gnome classic, gnome no effect, ubuntu, system default, var .
Nasıl yarıda kestin? Yarıda kesmiş olsan büyük ihtimalle oturum açamazdın, hangi anlatımı takip ettiğini de buraya geç lütfen.
Ayrıca @matrax_41'in verdiği bağlantı görünüyor ancak yine geçelim: https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33412.0

Seyfulllah

konuyu okuduktan sonra bende yükledim.
cairo dock çalışıyor ayarlar fala hepsi türkçe ve sağlam..
fakat arkadaşın en üstte bahsettiği gibi yani mac tarzı orta altta simgeler çıkmıyor.
sadece sol alt köşede 4 ufak pencere mevcut.
ne gibi sorun olabilir ?
en üstte istenilen çıktılar

lspci | egrep "VGA|3D|Display" çıktısı

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF108M [GeForce GT 630M] (rev a1)

glxinfo | grep render çıktısı

OpenGL renderer string: GeForce GT 630M/PCIe/SSE2
    GL_NVX_conditional_render, GL_NVX_gpu_memory_info,
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_copy_depth_to_color, GL_NV_copy_image,
    GL_NV_parameter_buffer_object2, GL_NV_path_rendering,
    GL_NVX_conditional_render, GL_NVX_gpu_memory_info,
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_copy_depth_to_color, GL_NV_copy_image,
    GL_NV_parameter_buffer_object2, GL_NV_path_rendering,

lspci çıktısı

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 3rd Gen Core processor DRAM Controller (rev 09)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200 v2/3rd Gen Core processor PCI Express Root Port (rev 09)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB xHCI Host Controller (rev 04)

aşağıdaki iki komutta denildiği gibi çalışmadı
support_test -p Ekran kartının Unity uyumunu görüntüler. (13.04 ve üstü sürümlerde çalışmaz.)
support_test -p --compiz Ekran kartının Compiz uyumunu görüntüler. (13.04 ve üstü sürümlerde çalışmaz.)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev c4)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 2 (rev c4)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 3 (rev c4)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM76 Express Chipset LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 7 Series Chipset Family 6-port SATA Controller [AHCI mode] (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 04)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF108M [GeForce GT 630M] (rev a1)
03:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller (rev 05)
04:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4313 802.11bgn Wireless Network Adapter (rev 01)

if

Cairo Dock ayarlarından uygulamanın konumunu ayarlayın.

Seyfulllah

pc yi yeniden çalıştırdım ve cairo dock çalışmadı
allahım deli olacam.
youtube de adamlar yapıyor takkk çalışıyor.
aynısını bende yapıyorum bi zıkım olmuyor.
dünden beri pc kafayı yiyecek. 1 günde bi insan 5 defa linüx kurar mı

meda

Evet sizin gibi olursa kurar.
Şaka şaka cairo dock ayarlarından başlangıçta çalışacaklar arasına eklememişsizdir.Bunu da cairo dock sağ tık menüde başlangıca ekle gibi bir seçeneği işaretleyerek yapabilirsiniz.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

heartsmagic

Ayrıca, glxinfo | grep render çıktısı doğrudan Nvidia diyorsa ben biraz şüpheleniyorum o konudan. Normalde Optimus sistemlerde orada görünen sürücünün Intel (Mesa) olması gerekiyor. Bumblebee kurulsa dahi böyle olmalı. Nvidia görünmesinin tek sebebi Nvidia sürücülerinin doğrudan kurulmasıdır ki, Optimus olan sistemlerde pek önerilen bir şey değil yanlış bilmiyorsam. @Seyfulllah, doğrudan Nvidia sürücüleri mi kurdun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Seyfulllah

dostum format attım. ayrıntılarda İntel İvy Bridge Mobile yazıyordu ekran kartı kısmında.
Ben de Ayarlar - Yazılım ve Güncelleştirmeler  -  "Ek Sürücüler" den "NVİDİA BİNARY DRİVER VERSİON  331.38 olanı yükledim.".
Tüm yaptığım bu.
zaten formattan hemen sonra yukardaki işlemi yaparım. sorun olmasın die ama ubuntuyu çözemedim daha.
sabahları ve akşamları açığım. öğlen uyuyorum. gece sabaha kadar çalışıyorm.
zamanlarınız musait ise buradan sabah ve akşamları konuyu çözmeye çalışalım.
kopukluk oluyor

heartsmagic

Kopukluk olabilir, ne biz sana ne de sen bize ayak uyduramazsın. Forumun güzel tarafı bu, ben gelir yorum yaparım, sen de değerlendirirsin.
Sisteminde Optimus var, doğrudan Nvidia sürücülerini kurmayacaksın. Nvidia bölümündeki Optimus konularına bakabilirsin. Sabit başlıklarımız mevcut.

Seyfulllah

Alıntı yapılan: heartsmagic - 24 Temmuz 2014 - 03:57:41
Kopukluk olabilir, ne biz sana ne de sen bize ayak uyduramazsın. Forumun güzel tarafı bu, ben gelir yorum yaparım, sen de değerlendirirsin.
Sisteminde Optimus var, doğrudan Nvidia sürücülerini kurmayacaksın. Nvidia bölümündeki Optimus konularına bakabilirsin. Sabit başlıklarımız mevcut.

BENİM SORUNUM ÇÖZÜLDÜ

sorun aynen anlattığın gibi.
bumblebee kurunca compiz cairo-dock daha bi sürü uygulama çatır çatır çalıştı..
yaşadığım sorun tamamen ek sürücülerden üklediğim ekran kartı sürücüsünden kaynaklaymış.
bumblebee ile sıkıntısız kullanıyorum artık

herkse çok teşekkürler

NOT : aslında bu konu başlığı çözüldü ama konuyu ben açmadığım için çözüldü etiketi koyamıyorum.

aspah

merhabalar acemiyim ,gnome sanırım bir masa üstü uygulaması,değişik görünüme sahip,bende yapmak istersem ubuntunun üzerine mi kuracağım yoksa kodlar ile mi ? en son çıkan gnome nasıl sahip olabilirim ? :o

heartsmagic

@aspah, biraz daha araştırma yapıp kavram karmaşasını gidermelisin. Gnome, bir masaüstü ortamı esasında. Ubuntu kendisini temel olarak kullanır. Altyapısı ona dayanır yani. Masaüstünün üzerinde yani senin sistemi açtığında karşına gelen yerde kabuklar çalışır. Ubuntu'nun varsayılan kabuğu Unity'dir. Gnome projesine ait olan kabuk ise Gnome Shell'dir. İstersen Ubuntu'yu o kabukla kurar kullanır, istersen ve de elinde kurulu Ubuntu varsa basit bir şekilde gnome-shell kurar kullanırsın.

Geri kalan şeyler sana kalıyor. Temadır, eklentidir vs. yani.