Kali linux Tanıtım

Başlatan 0xdeadbeef, 02 Mayıs 2013 - 21:57:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

0xdeadbeef

Penetration testlerinde kullanılan Backtrack Linux dağıtımının devamı niteliğindeki Kali Linux  Sızma testlerinde kullanılmak üzere Debian tabanlı olarak tasarlandı. Ürünün sahipleri dağıtımı birkaç farklı şekilde kullanıcılara sundular. Kali Sitesinde VMWare imajı, ARM versiyonu gibi birkaç farklı versiyonu bulabilirsiniz.
Kali yi aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

http://www.kali.org/downloads/
Sürümü indirdiğinizde, Backtrack de olduğu gibi kullanıcı adı root ve şifre toor.

Amac balik vermek degil, balik tutmasini ogretmek...

natgho

Şahsen yükledim, gayet iyi duruyor şimdilik, bir de kısayolların nereden değiştirildiğini bulabilsem...
Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.

skyprotector

Kali de bazı uygulamaları kullanmamız için roottan çıkmamız gerekiyor. Roottan çıkmadan nasıl yapabilirim?

siberoloji

@natgho ;
Sağ üst köşedeki root kullanıcı menüsünden,
Sistem ayarları > Klavye > Kısayollar sekmesinden değiştirip yenilerini ekleyebilirsiniz.

@skyprotector;
Sağ üst köşedeki root kullanıcı menüsünden,
Sistem ayarları > Kullanıcı Hesapları içerisinden + işareti ile yeni bir kullanıcı oluşturup sonrasında Sağ üst köşedeki root kullanıcı menüsünden, kullanıcı değiştir ile yapabilirsiniz.
AYRICA,
kullanıcı değiştirmeden yeni bir Terminal penceresi açıp
login
komutu girişi yapın.
login yazan yere yeni kullanıcı adını, müteakiben enter tuşuna basıp şifresini girin. Artık başka bir kullanıcı olarak oturum açtınız ama sadece komut satırında açtınız. Grafik arayüz halen root kullanıcısına aittir.

TAVSİYE
kali, backtrack gibi dağıtımlar doğrudan root kullanıcı ile oturum açarlar. Size tavsiyem; başka bir kullanıcı ekleyerek, bu yeni kullanıcı ile sudo işlemi yapmanızdır. Aksi takdirde bir takım açıklar meydana gelebiliyor.

skyprotector

Teşekkürler hocam. Bir sorunum daha var. Ben google chrome'u kurdum fakat sadece terminalden ulaşabiliyorum. Terminali kapadığımda chrome da kapanıyor. Masaüstüne nasıl kısayol oluşturabilirim?

siberoloji

Uygulamalar Menüsünden Chrome kısayolunu bulun ve Fare ile tutup üst taraftaki sistem çubuğuna sürükleyip bırakın. Zannederim Iceweasel kısayolu zaten vardır, onun yanına.

Mutlaka masaüstü bölümüne oluşturmak istiyorsanız:
http://www.howtogeek.com/106470/create-desktop-shortcuts-in-ubuntu-11.04-and-11.10/

skyprotector

Alıntı yapılan: siberoloji - 02 Ekim 2013 - 09:25:22
Uygulamalar Menüsünden Chrome kısayolunu bulun ve Fare ile tutup üst taraftaki sistem çubuğuna sürükleyip bırakın. Zannederim Iceweasel kısayolu zaten vardır, onun yanına.

Mutlaka masaüstü bölümüne oluşturmak istiyorsanız:
http://www.howtogeek.com/106470/create-desktop-shortcuts-in-ubuntu-11.04-and-11.10/

Uygulamalar menüsünde Google Chrome yok. Sadece terminalden ulaşabiliyorum. Bir de Kali'yi yüklediğimden beri boşta olduğu halde fan sesi normalin biraz üstünde bu neden olabilir?

siberoloji

1. Kali, özel bir dağıtımdır. Kali işletim sistemini kurup günlük işlerinizde kullanmak istiyorsanız bu çok tehlikeli çünkü sisteme root olarak giriş yapıyorsunuz.
2. Bir takım pentest işlemlerini kolayca yapabilmek maksadıyla tasarlanan Kali içinde bir çok servis varsayılan olarak kapalı durumdadır.
3. Applications > Internet > içerisinde Chrome olmaması ilginç.
    (Uygulamalar) > Internet >
4. Terminale
sudo $PATH
veya root olarak giriş yaptıysanız
$PATH
komutu ile bilgisayarınızda çalışan programların bulunabileceği klasörlerin listesini alırsınız. O klasörlere bakarak chrome programının nerede bulunduğunu öğrenebilirsiniz.
BUNUNLA BİRLİKTE;
Applications > Sistem Araçları > içerisinde bir yerlerde Ana Menü seçeneği içerisinden istediğiniz menülerin görünmeyen elemanlarını da gösterebilirsiniz ve dahası menülere EKLE butonuna basıp, az önceki komutla klasörleri listeleterek yerini bulduğumuz chrome programının çalıştırma komutunu girerek menüye eleman ekleyebilirsiniz.
İPUCU: Menüye eleman ekleme penceresinde komut bölümüne
/usr/bin/google-chrome
deneyebilirsiniz.
5. Fan sesi konusunda bir şey söyleyemeyeceğim diyemeyeceğim çünkü benim bilgisayar masaüstü ve fan sesine alışığım.
6. Ayrıca burası Dağıtım haberleri kısmı. Sorularınızın hepsi ayrı konuşulması gereken hususlar. O sebeple, bu http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?board=30.0 altında yeni bir başlık açarak sorularınızı yöneltirseniz gelecekte bulunması ve başkalarına da faydalı olması açısından iyi olur, öyle değil mi?

NOT: Ne yazdım, ne yazdım. Kali deyince çocukluğum aklıma geliyor. Kalimeroyu hatırlıyorum.

skyprotector

Teşekkür ederim sorunumu çözdüm. Fan sesini bende anlamış değilim.

Mkturk

Kali linuxdaki bir uygulama  (amatör radyo ile ilgili)   kurma betiği /yöntemi / veya deposu ,henüz tam inceleyemedim ama kullanmak istiyorum bunu usb bellek veya cd den çalıştırıp o programları ubuntuya kurabilme şansım olabilir mi ?

heartsmagic

Soruyu tam anlayamadım. Kali tarafında bir uygulama mı var ve bunu Ubuntu tarafına mı kurmak istiyorsun? Olayı anlayamadım yani tam olarak.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

plazma

Programı kaliden alıp ubuntuya migrate etmek istiyor galiba arkadaş tam Türkçesi gelmedi kelimenin aklıma.

Mkturk

Kali Linux , Ubuntu gibi kendi başına ayrı bir işletim sistemi mi (Linux üstünde) yoksa Ubuntu altında kullanılabilecek bir uygulamamı?

kodadiirem

Kali Linux, Ubuntu gibi bir linux dağıtımıdır.
Lütfen Türkçemizi doğru kullanalım.

Mkturk

@kodadiirem , Teşekkür ederim . Peki Kali 'yi Ubuntunun yanına kurabilirmiyim ? yoksa diskte ayrı bölüm mü gerekir?
,

kodadiirem

İsterseniz disk olarak ayrı bir bölüm oluşturabilir, oraya kurabilirsiniz. İsterseniz sanal bilgisayar yazılımı(Örneğin VirtualBox) kullanarak Ubuntu'nun içine de kurabilirsiniz.
Lütfen Türkçemizi doğru kullanalım.

Mkturk

@kodadiirem, Teşekkür ederim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Şubat 2014 - 16:48:35

Mkturk

Diski küçültüp Ubuntunun yanında Kaliye yer açtım ve yükledim ama başlayamıyorum ,bir  "Other ..." davası çıktı , altına kullanıcı ismi ve paralomı yazıyorum  auth... Fealure gibi bir şey yazıp duruyor , nasıl başlatacaz kaliyi ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Şubat 2014 - 18:24:15

neyse ki user name : root  ve şifremi yazarak girebildim.

Barış Can

Alıntı yapılan: MkturkDiski küçültüp Ubuntunun yanında Kaliye yer açtım ve yükledim ama başlayamıyorum ,bir  "Other ..." davası çıktı , altına kullanıcı ismi ve paralomı yazıyorum  auth... Fealure gibi bir şey yazıp duruyor , nasıl başlatacaz kaliyi ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Bugün, 18:24:15neyse ki user name : root  ve şifremi yazarak girebildim.

giriş yaptığınızda karşınıza gelen ibareyi bir ekran görüntüsü alırsanız ya da yaptığınız işlevleri eksiksiz olarak buraya aktarırsanız yardımcı olabiliriz.
» genelde hiçbir şey planladığım gibi gitmez.
» kişisel blog.

Mkturk

Root olarak veya şifresiz bir user olarak girebiliyorum , şifre tanımlayamıyorum ,şifre tanımlanan pencerede  "hint" diye bir bölüm var oraya ne yazılacak acaba?

okayokay

Alıntı yapılan: Mkturk - 28 Şubat 2014 - 17:03:25
Root olarak veya şifresiz bir user olarak girebiliyorum , şifre tanımlayamıyorum ,şifre tanımlanan pencerede  "hint" diye bir bölüm var oraya ne yazılacak acaba?

terminal'e passwd yazmayı denedin mi ?
Okay OKAY

Mkturk

@ okayokay, teşekkür ederim passwd komutu ile  şifre girebildim.

Heisenberg

1.Kalinin resmi sitesinden torrentla çektiğim iso dosyasının içinde iki dosya var biri bildiğimiz kali.iso idğeri shamd5 bilmeme ne diye küçük bir dosya. -Bu ayrıntıyı yazıyorum çünkü bu ikisini birleştirip mi bottlu dvd yakmalıyım (usb boot özelliğim yok)-

2. Torrent olarak çektiğim isonun sha1 i hashcalculator ile baktığımda sitedeki ile aynı dvdye yaktım ve restart yaptım ancak boot etmiyor (biostan tüm ayarlar doğru) boot edeceği an ekranda sol üst köşede yatay bir imleç yanıp sönüyor sonrasında ha bire restart yapıyor böyle sürüp gidiyor.

3. Belki torrent dosyası üzerinde oynamışlardır diyerek normal indirme yaptım bu seferde sha1 komple yanlış çıktı.

4. Az önce ilk indirdiğim sha1'i doğru olan ve dvd ye yazdığım isoyu dvd üzerinden sun virtula boxta denedim sanal makinayı başlat diyince karşıma tabiki isonun yerini sordu bende cdroomu gösterdim ancak görmüyor, sadece dvd sanki bir normal dosya imiş gibi içini açıyor ordan tekrar iso dosyasını göstermemi istiyor. Diğer traraftan dvdyi windows8.1 de çift tıklayın debian yükleme aracı çıkıyor ve çalışıyor.

Nasıl kuracağım bu kaliyi bu pcye
ALLES WAR DIE SEKTE !

heartsmagic

ISO'nun içinden çıktı derken? ISO'yu açıp bakmıyorsundur ve o şekilde CD'ye falan yakmıyorsundur umarım? ISO dediğimiz şey açılmaz malum olduğu üzere, doğrudan ilgili medyaya yakılır, basılır.

Sanal makine kullanacaksan (ki en güzeli odur) neden CD, DVD gibi şeylerle uğraşıyorsun? Kuruluma geçer, ISO'yu gösterirsin hepsi bu. Kurulum zahmetini de aşmak mı istiyorsun?
http://www.osboxes.org/kali-linux/

Bu işlere girişmeden önce biraz daha o dünyayı tanıman lazım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Heisenberg

Alıntı yapılan: heartsmagic - 05 Ocak 2015 - 22:41:57
ISO'nun içinden çıktı derken? ISO'yu açıp bakmıyorsundur ve o şekilde CD'ye falan yakmıyorsundur umarım? ISO dediğimiz şey açılmaz malum olduğu üzere, doğrudan ilgili medyaya yakılır, basılır.

Sanal makine kullanacaksan (ki en güzeli odur) neden CD, DVD gibi şeylerle uğraşıyorsun? Kuruluma geçer, ISO'yu gösterirsin hepsi bu. Kurulum zahmetini de aşmak mı istiyorsun?
http://www.osboxes.org/kali-linux/

Bu işlere girişmeden önce biraz daha o dünyayı tanıman lazım.

1. Sorunu çözdüm gerçekten daha önce indirdiğim iso hatalıymış enteresan çekilde isonun içi açık inmiş zaten hash sha md5 hiç bir şey sitedekini tutumuyordu, anladığım kadarıyla birileri torrentla oynamışlar, direk tarayıcı üzerinden indirdim  dvd ye yaktım kurdum.

2. http://www.osboxes.org/kali-linux/ burdaki kali dağıtımın olayı nedir virtualboxta çalıştıracaksam eğer zaten iso üzerinden kurabiliyoruz. Birde bu vmware ücretliydi sanırsam.

3. Bu işlere sizin kadar olmasa da meraklı ve azimliyim biraz yavaş öğreniyorum sorun o, birde yabancı dilin yoksa anca bga da ne varsa onla idare ediyoruz
ALLES WAR DIE SEKTE !