[Çözüldü] Gnome yükledim esamesi görünmüyor

Başlatan JaNaVaR, 01 Mayıs 2013 - 19:35:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

JaNaVaR

Arkadaşlar gnome yükledim ne bir değişiklik ne açılış ekranında bir gnome simgesi hiçbirşey yok ne yapabilirim

alquirel

ekremsenturk

12.04 de şifre girişindeki Gnome (Maymun ayağı) işaretine (şifre kutucuğunun sol üst köşesinde) tıklıyorsun ve çıkan masaüstü seçenekleri arasaından seçim yapıyorsun. 13.04 ü henüz denemedim. Muhtemelen doğru yerde aramıyorsundur.

JaNaVaR

Forumdan bi arkadaşın tavsiyeleri ile unity yi kaldırdım sanırım şu an gnome kurulu fakat siteden indirdiğim eklentileri nasıl kullanacağımı bulamadım.

agritux

Neden unity kaldırıp gnome kurmak istediniz? Unity de bir köşede dursaydı keşke. Kurulumu nasıl yaptınız? Unity'i kaldırdığınıza emin misiniz? Giriş yaptığınızda gnome karşılamıyor mu sizi? Diğer başlıkta tecrübesizim dediğiniz için soruyorum, nasıl bir masastü karşılıyor sizi? Eğer unity'i kaldırdıysanız, ve gnome ile oturum açmıyorsanız, şu an neredesiniz siz :)

burk

sudo apt-get install gnome-shell

Komutu kurulum için yeterliydi, Unity özellikle kaldırılmamışsa yazık olmuş.

JaNaVaR

Alıntı yapılan: agritux - 01 Mayıs 2013 - 20:58:28
Neden unity kaldırıp gnome kurmak istediniz? Unity de bir köşede dursaydı keşke. Kurulumu nasıl yaptınız? Unity'i kaldırdığınıza emin misiniz? Giriş yaptığınızda gnome karşılamıyor mu sizi? Diğer başlıkta tecrübesizim dediğiniz için soruyorum, nasıl bir masastü karşılıyor sizi? Eğer unity'i kaldırdıysanız, ve gnome ile oturum açmıyorsanız, şu an neredesiniz siz :)

Aynen sana katılıyorum,inan nerede olduğumu bende bilmiyorum :) sanırım bi kaç görüntü alıp koyarsam daha iyi olacak.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Mayıs 2013 - 23:35:20

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Mayıs 2013 - 23:40:00

Alıntı yapılan: agritux - 01 Mayıs 2013 - 20:58:28

Unity yi kaldırmak istememin nedeni gnomeyi yükledikten sonra kullanamamaktı. Gnomeyi kullanmak isteyişimin nedeni biraz görsellik katmaya çalışmaktı ama sorun değil yanlış birşeyler yaptıysam yeniden formatlayabilirim.

burk

agritux

Alıntı yapılan: JaNaVaR - 01 Mayıs 2013 - 23:21:49
sorun değil yanlış *bir şeyler yaptıysam yeniden formatlayabilirim.

windowsdaki format alışkanlığınızı linuxde bir kenara atabilirsiniz.

JaNaVaR

Alıntı yapılan: agritux - 01 Mayıs 2013 - 23:45:59
Alıntı yapılan: JaNaVaR - 01 Mayıs 2013 - 23:21:49
sorun değil yanlış *bir şeyler yaptıysam yeniden formatlayabilirim.

windowsdaki format alışkanlığınızı linuxde bir kenara atabilirsiniz.

Alışkanlıklar ve deneyimsizlik olsa gerek :)

İşte son durum bu usta arkadaşlar,bu noktada gnome den bir takım eklentiler indiriyorum kurmak için fakat nasıl kurulması gerektiğini bilmiyorum, yardım edebilir misiniz?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Mayıs 2013 - 00:15:46

Mesala dalgalanarak hareket eden çerçeveler,hareketli masa üstü görüntüleri bunları nasıl ekleyebilirim,yada ekleyebilirmiyim bu tarz kurulumları kullandığım bu sisteme?

agritux

Uçbrim aç, sudo apt-get install ccsm yaz. Bir uygulama kuracak. Onu incele. Kurcala. Sabaha kadar zamanını alır. Kurcaladıkça eğlenirsin. İstediğin onda.

JaNaVaR

Agritux unityi yeniden kurmanın bir yolu var mı?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Mayıs 2013, 00:35:49

Alıntı yapılan: agritux - 02 Mayıs 2013 - 00:23:21
Uçbrim aç, sudo apt-get install ccsm yaz. Bir uygulama kuracak. Onu incele. Kurcala. Sabaha kadar zamanını alır. Kurcaladıkça eğlenirsin. İstediğin onda.

alp@alp:~$ sudo apt-get install ccsm
[sudo] password for alp:
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
E: ccsm paketi bulunamadı
der kendileri :)

matrax_41

Gnome shell için eklentileri extensions.gnome.org sitesinden yükleyebilirsin.

if

@JaNaVaR, Gnome-Shell'i kullanabiliyorsunuz artık gördüğüm kadarıyla. Bu durumda konuyu çözüldü olarak etiketleyin.

@agritux, Gnome-Shell ile birlikte Compiz kullanılamıyor. Hatta Mutter'den başla pencere yöneticisi kullanılamıyor. Bu yüzden de epey eleştirilmişti Gnome takımı.

JaNaVaR

Alıntı yapılan: if - 02 Mayıs 2013 - 03:50:50
@JaNaVaR, Gnome-Shell'i kullanabiliyorsunuz artık gördüğüm kadarıyla. Bu durumda konuyu çözüldü olarak etiketleyin.

@agritux, Gnome-Shell ile birlikte Compiz kullanılamıyor. Hatta Mutter'den başla pencere yöneticisi kullanılamıyor. Bu yüzden de epey eleştirilmişti Gnome takımı.

Unity i kaldırdım istemeyerek ve bilmeyerek, onuda tekrardan yükleyebilme (unity+gnome) -ikisini bir kullanma -şansım var mı arkadaşlar ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Mayıs 2013 - 10:59:12

Bu arada bu kadar imla kuralını hayatım boyunca kullanmadım herhalde. Nasıl yıkılıyor değil mi? :)

matrax_41

Unity ve gnome shell birlikte kullanılmaz. Fakat ikisi de kurulu olursa istediğine giriş yapabilirsin.

JaNaVaR

Yardımlarınız için teşekkürler arkadaşlar.

monthy_python

Birden fazla masaüstü olursa fazla güç harcar diye bir endişeniz varsa (ben öyle sanıyordum eskiden) öyle bir şey yok. Sadece oturumu açtığınız kullanımda oluyor.
Çok masaüstünün dezavantajı çok fazla güncelleme gelmesi sadece. Özellikle ikiden fazla olunca beni bıktırmıştı güncellemeler.

JaNaVaR

Aslında ben hala hangisini tercih edeceğimi bilmiyorum,amacım sadece sisteme biraz görsellik katmaya çalışmak ama hala alt+tab ile kayan bir geçiş bile yapabilmiş değilim :) .

monthy_python

alt tab unity'de çalışıyor, gnome'da çalışmıyor mu? Etkin değilse klavye => kısayollar'dan etkinleştirin.
Masaüstünden küp falan yapmak için aradığınız şey kompiz: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?board=231.0
Bence bir şeyleri değiştirmeye en fazla imkan veren masaüstü KDE. ben başa çıkamadım ama, ne nerededir bulamadım. fazla karışık geldi.