[Çözüldü] Forum Kirliliği

Başlatan JaNaVaR, 01 Mayıs 2013 - 19:32:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

JaNaVaR

Allah aşkına şu forumda ne kadar gereksiz açılmış konu var bi bakın ya yeni yeni öğrenmeye çalışıyoruz kafamız allak bullak oldu adam sorununu yazmış sonra çözümünü bulmuş sonra konu kilitlenmiş sorunun çözümü hakkında en ufak bir yazı yok sayenizde 4 kere yeniden kurulum yaptım ne diyeyim ne olasınız

agritux

Senin gibi imla kurallarına uymayanlar yüzünden, soru ve sorunların anlaşılması da zorlaşıyor. Bunada dikkat çekelim.

alquirel

Alıntı yapılan: JaNaVaR - 01 Mayıs 2013 - 19:32:18
... ne diyeyim ne olasınız

Aslında bu üslupta olan biri hangi platformda olursa olsun düşünülmeden yasaklanır ancak yine de sormak istiyorum.

Esip gürlemeden önce şu "çözümü bulunmuş ve kilitlenmiş" olup da senin Ubuntu'yu 4 kere sıfırdan kurmana sebep olan başlık(lar)ı paylaşır mısın bizimle?

canosayan

Forum yüzünden mi 4 defa kurdunuz ubuntuyu. İyide sizi kimse zorlamadı başlıkta yazanları yapmaya.
hani hem gelip çözümleri deniyor hemde şikayet ediyorsunuz ya bir komik bence.

Chmod bizim işimiz.

JaNaVaR

Arkadaşlar asabiyetim için özür diliyorum ama inanın kafam çok karıştı yardım diye açtığım konuların başında beklemekten yoruldum beklerken yanlış yanlış şeyler yaptım canım çok sıkıldı.Ama gerçekten 3 gündür forumu okuyorum ve inanın bana çözüm odaklı olmayan çok konu açılmış ve kapatılmış.Siz belki bunları anlayabilirsiniz ama yeni başlayan kullanıcıların kafasını karıştırmaktan başka hiç bir şey yapmaz bunlar.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Mayıs 2013 - 20:51:14

Mesala bir örnek saat 17:29 da açtığım bir konu.Hala tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum.Kendimi forumda yapa yalnız hissettim bir an.Sitem etmeseydim herhalde ona da cevap veren olmayacaktı. 

agritux

Aynı başlık içerisinde ikinci kez belirtiyorum. Nokta, virgül kullanmazsan, imla kurallarına dikkat etmezsen, seni anlayamayız. Kendi yazdığını kendin bir oku istersen.

JaNaVaR

Alıntı yapılan: alquirel - 01 Mayıs 2013 - 19:48:11
Alıntı yapılan: JaNaVaR - 01 Mayıs 2013 - 19:32:18
... ne diyeyim ne olasınız

Aslında bu üslupta olan biri hangi platformda olursa olsun düşünülmeden yasaklanır ancak yine de sormak istiyorum.

Esip gürlemeden önce şu "çözümü bulunmuş ve kilitlenmiş" olup da senin Ubuntu'yu 4 kere sıfırdan kurmana sebep olan başlık(lar)ı paylaşır mısın bizimle?

İnanın o kadar çok şey okudum ki hangisi nerede onu bile hatırlamıyorum alquirel arkadaşım.Bunların takibini yapan arkadaşlar,daha iyi bilebilirler.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Mayıs 2013 - 20:56:19

Alıntı yapılan: agritux - 01 Mayıs 2013 - 20:54:11
Aynı başlık içerisinde ikinci kez belirtiyorum. Nokta, virgül kullanmazsan, imla kurallarına dikkat etmezsen, seni anlayamayız. Kendi yazdığını kendin bir oku istersen.

Neresini anlamadığını yazarsan açıklayabilirim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Mayıs 2013 - 21:01:06

"... ne diyeyim ne olasınız" Derken bir art niyet aramayın lütfen. Anadoluluz aksanımız veya imlamız noksan veya yanlış olabilir.Lakin kalbimiz serçe kalbi kadar yufkadır.

decent

Acemiler için İlk Durak bölümünü okuyan birisi az-çok bilgi sahibi olmuş demektir.

Amaç üzüm yemekse, her taraf üzüm..

agritux

Alıntı yapılan: JaNaVaR - 01 Mayıs 2013 - 20:55:18

Neresini anlamadığını yazarsan açıklayabilirim.

Bu yöntemi kullanarak, herkese anlamadığı yerleri tek tek anlatmak yerine, anlaşılır bir dille yazsanız daha hoş olmaz mı?

monthy_python

Kirlilik nasıl oluyor?
Sorduğunuz sorulara baktım, cevap alamadığınız soruya şu hariç denk gelemedim. E onu da 2 saat olmuş daha soralı?!

Şu minvalde bir iletiden sonra bile sorularınıza cevap alıyorsanız, insanlar budala olduğu için değil, kanımca sizi naif buldukları için olsa gerek.
Nefsi terbiyeyi öneren @horultu'nun önerisini yoksayarsanız "nerede kaldı yemeğim" diye cıngar çıkaran insanlara benzeyeceksiniz, lakin burada garson yok!

Kirlilik nasıl oluyor? "Büyük harflerle açılan bu tarz garson çağırma başlıkları ile" oluyor kirlilik.

burk

Ayrıca başlık forum kirliliği, konu cevap alamıyorum şikayeti...  Karar verin, ona göre düzeltelim başlığı.

agritux

Bence bu üyemiz için yöneticilerin bir karar vermesi gerekiyor :)

JaNaVaR

Alıntı yapılan: agritux - 01 Mayıs 2013 - 23:12:36
Bence bu üyemiz için yöneticilerin bir karar vermesi gerekiyor :)

Yargısız infaz yapmayın seviyorum ben herkesi :) , evet biraz asabileşmiş olabilirim, bi an önce öğrenmeye çalışıyorum olmuyor,havalarda ısındı daral geliyor.

Herkesten özür.

Ama forum kirliliği konusunda bi çalışma yaparsa arkadaşlar,emin olun(bu benim şahsi fikrim) acemi arkadaşların en azından benim :) kafaları daha az karışır.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Mayıs 2013 - 23:28:25

Alıntı yapılan: monthy_python - 01 Mayıs 2013 - 22:44:37
Kirlilik nasıl oluyor?
Sorduğunuz sorulara baktım, cevap alamadığınız soruya şu hariç denk gelemedim. E onu da 2 saat olmuş daha soralı?!

Şu minvalde bir iletiden sonra bile sorularınıza cevap alıyorsanız, insanlar budala olduğu için değil, kanımca sizi naif buldukları için olsa gerek.
Nefsi terbiyeyi öneren @horultu'nun önerisini yoksayarsanız "nerede kaldı yemeğim" diye cıngar çıkaran insanlara benzeyeceksiniz, lakin burada garson yok!

Kirlilik nasıl oluyor? "Büyük harflerle açılan bu tarz garson çağırma başlıkları ile" oluyor kirlilik.

O bir hevesti geldi geçti,daha doğrusu linux merağı hepsini aldı götürdü,çok çalışmam gerekk çokkk :) .Ama pişman da değilim linux le tanışmış oldum.

monthy_python

@janavar yargısız infaz durumu yok.
size cevap yazan herkes sizi ciddiye alıyor demektir, ama şuranızı buranızı eleştiren olabilir, normaldir.
ki kafadan aslında çok eleştirilecek şekilde girmişsiniz konuya; "soru sordum iki saattir cevap veren yok" gibi.
sanki size cevap yetiştirmeye mecburmuş gibi insanlar...
hakikaten @horultuyu bir daha okuyun diyorum. her kimse o, faydalanılacak şeyler söylemiş gerçekten.

if

Konunun ilk iletisini okuduğuda "Şu konuma bakar mısınız, cevap veren olmadı." deneceğini tahmin etmiştim. Forumun kirlenmesini istemeyen bir üyemiz zaten bu yolda çaba harcayacaktır. Böyle bir konu açtığı takdirde de kendi sorununa kılıf olsun diye değil, forumun kirlenmesini önleyeceğini düşündüğü önerileri dile getirir. Konuyu açan üyemizin ayıbını yüzüne vurmak için yazmadım bunları, aşağıdaki iletiye cevap olsun diye yazdım.

Alıntı yapılan: JaNaVaR - 01 Mayıs 2013 - 23:25:55
Ama forum kirliliği konusunda bi çalışma yaparsa arkadaşlar,emin olun(bu benim şahsi fikrim) acemi arkadaşların en azından benim :) kafaları daha az karışır.

Yani, eğer forumun temiz kalması dert ediniliyorsa bu iş üyelerden başlar. Konuyu uygun yerde açmak, konu başlığını hem içeriğe uygun hem de aynı sorunu yaşayan birinin kolayca bulmasını sağlayacak şekilde yazmak, konu ile ilgili gerekli bilgileri vermek, bir konu altında tek bir soru sormak ve en önemlisi yazım kurallarına uygun ve sarih bir dille iletileri yazmak üyelerin yükümlülüğü. Bir kaç adamın hem binlerce iletiyi denetleyip olması gerektiği gibi düzenlemesine hem de sorulara yanıt vermesine imkân yok.

Bu yükümlülükler yerine getirildiği takdirde bundan bütün üyeler faydalanacaktır, ister ki forum kurallarından ya da bizden hazzetmeyen bir üye bile olsun. Maalesef bu önemli yükümlülükler sıkça çiğneniyor. Siz hiç bir forum yöneticisi ya da yardım etmek isteyen bir üyemizin yazdığı komutu yarıda kestiğini gördünüz mü?

JaNaVaR

Merhaba İf arkadaşım,

Bunlar benim foruma yeni gelen bir üye olarak,karşılaştığım ve bu doğrultudaki sitemlerimdi. Sitemden öte zaten çok kaliteli olan bu forumda acemi kullanıcıların ayaklarına takılacak bir kaç taş parçası idi. Acemi bir üye olarak yaşadığım sorunları belki biraz asabi bir dille dile getirmiş olabilirim. Lakin formunun amacının da "bilginin paylaştıkça güzel olduğu" konusunda da hem fikirizdir. Amaç sahip olunan bilgi dağarcığı ile sorunu olan arkadaşlara yardımcı olmak değil mi? Forum içerisinde kullanıcıların bu bilgiye rahat rahat ulaşması da halledilmesi başlı başına bilgi kadar önemli bir konu.

Bir örnekle açıklayacak olursam;

Bir üyemiz linkini şu an hatırlayamıyorum,denk gelirse bilgilendireceğim sizi,forumda kendi sorunuyla ilgili bir konu açmış.Forumdaki yardımsever bilgili yetkili arkadaşlara söylenecek hiç bir şey yok, onlar elinden gelenin fazlasını yapıyorlar,dolayısıyla yardımcı olmaya çalışmışlar.Komutlar kodlar falan arkası arkasına dizilmiş çözüme ulaşılmak adına.Sonra üye birden bire bir ileti yazmış,"sorunu hallettim sağolun" diye.Lakin sorunun hangi yolla halledildiği konusunda hiç bir bilgi vermemiş,konu çözüldü olarak etiketlenmiş.Arkasından yetkili arkadaşlar keşke sorunun nasıl çözüldüğünü buraya yazsaydın da, senden sonra bu sorunu yaşayan arkadaşlara yardımcı olsa diye serzenişte bulunmuşlar ama nafile,soran da çözen de çoktan sırra kadem basmış.

Şimdi ben acemi bir kullanıcı olarak (zaten sorunların arasında boğulmuş biri) , foruma giriyorum ve sorunuma eşdeğer sorun arıyorum, anlamadığım anlamaya çalıştığım bir konu hakkında araştırma yaparken, bu ve bunun gibi sonuca ulaşmış fakat yöntem konusunda bilgi vermemiş,konuyu kitlemiş gitmiş arkadaşların yazdıklarını okumaktan, ne aradığımı ne yapacağımı unutuyorum.Bu tarz açılmış konuların silinmesi mümkün değil mi? Silinmiş olsa sorunlu arkadaşların,çözüme daha rahat ulaşmaları sağlanamaz mı.Forum kirliliği diye başlık atarken, forumun kirli olduğunu değil,forum kirliliğine neden olan konuların varlığına dikkat çekmek istedim.Yanlış anlaşıldıysam tekrar özür dilerim.

heartsmagic

Ben bunun cevabını göremedim hâlâ? Seni yanlış anlamayalım iyi tamam ancak bunu biz değil sen sağlayacaksın. Son iletinde bahsettiğin türde kaç başlık vardır bu forumda? Bir de tam tersi çözümünün ayrıntılı bir şekilde anlatıldığı, özverili yardımcı arkadaşların takibi, vakit ayırması ile sonuca ulaşılan kaç başlık vardır?

Bir yerde böyle bir başlık açmadan önce "Acaba haklı mıyım cidden, acaba insanları kırar mıyım, acaba soğutur muyum" diye düşünmek gerekmiyor mu?

Başa dönelim:

Gerçi başlıkları silme önerisi getirmişsin. Silsek ne fark edecek? Dursa ne olacak orada? Baktın çözümü yok başka başlığa geçersin. O türde başlıklar tüm başlıkların %10'u bile değildir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

JaNaVaR

Arkadaşlarım ben yaşadığım sorunları dile getirdim,güzel olan formunuzun dahada güzel olması açısından bir kaç nacizane öneri idi sadece.Tamam öyle olması gerekiyorsa forum sizin formunuz bizler sadece misafiriz,şahsım adına konuşuyorum rahatsızlıkta verdiysem özür diler bir dahada sesimi çıkarmam,oldu mu şimdi yani çözüldü mü sorun bu şekilde?

Not: Tıkla derken,karşında ki kişi sağ mı sol mu diye soruyorsa; ve sen de bunu da ayıplıyor san, bu onun ayıbı değildir !

Sustum...

monthy_python

Sorununu çözdükten sonra, nasıl çözdüğü hakkında hiç bir bilgi vermeyip, basıp giden insan, en saygısız insan tipi.
Peki o zamana kadar ona yardımcı olmaya çalışan "şöyle yapın böyle yapın" diyen kişi tahminde mi bulunsun bu durumda, "bence bu arkadaş sorununu şu şekilde çözmüştür" diye?
Buradaki ayıp sadece bu şekilde davranan kullanıcıya ait değil mi?
Ha "böyle başlıklar silinsin" diyorsanız:
1- O kullanıcının bir süre sonra "kusura bakmayın bir süre uğrayamadım, sorunumu şu şekilde çözdüm" diye geri dönüş yapmayacağını,
2- O ana kadar izlenen yolun (sonuç yazılmamış bile olsa) birisine fayda sağlamayacağını,
3- Bir üçüncü şahsın, aynı sorunu yaşayıp, çözüp, çözümü yazmak istemeyeceğini (kilitli başlıklar açılabiliyor)
nasıl bilebilirsiniz?

Tıkla konusunu anlamadım, tahminde bulunabilirim ancak. Kişisel ayıplar, kabalıklar olmuş olabilir. Ben de yaptım, bana da yapıldı, hatta bu başlıkta siz de yaptınız! İnsanın iyi günü olur, kötü günü olur.
Böyle bir davranışa uğradığınızı düşünüyorsanız, bunu bütün foruma maletmek yanlış bir düşünce olur.

JaNaVaR

Arkadaşlar tamam,sizler haklısınız ben haksızım.Önceki iletilerim de bir kaç kez özür diledim.Hatta bütün forum yetkililerinden de teker teker özür diliyorum,lakin eskiden not almıyordum ama artık alıyorum,açık kalsın o zaman bu başlık bende teker teker, anlamsız olarak açılmış olan başlıkları burada açıklayayım,denk geldikce.

agritux

Moderatörlük verelim oy  birliği ile, düzelt onları istersen

JaNaVaR

Haddime değil ben sadece acemi bir kullanıcı olarak,yaşadığım sorunları dile getirdim.Sonuçta buda bir sorun,öyle değil mi?

heartsmagic

Forum bizim değil, kimse misafirimiz değil. Forum herkese açık, dileyen herkes yardım eder, öneri sunar, tavsiye verir.
Haklılık, haksızlık meselesi de değil bu. Şikayet edilen konu için elimizden bir şey gelmez. Neden böyle olduğu da açıklanmış durumda.

Örnek başlık verilmediğine, konu da etiketlendiğine göre kapatalım başlığımızı.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.