Ubuntu üzerinde Windows önyükleyiciyi düzeltmek

Başlatan ubuntrust, 01 Mayıs 2013 - 14:10:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ubuntrust

Uefi sistemde Windows 8 yanına Ubuntu 13.04 yükledim. Yüklemeden sonra Grub ekranında bi sorun yoktu. Windowsa girebiliyordum. Fakat Ubuntuya format attıktan sonra Grub ekranında daha önceden Windows 8'e girebildiğim seçenek artık görünmüyor. Grub'u güncelledim, yeniden kurulum yaptım yine de sorunu çözemedim. Windowsa da erişemiyorum. Bilgisayarımda cd sürücüsü olmadığı için Windows önyükleyicisini düzeltemiyorum. Açılışta da sistem kurtarma bölümüne erişemiyorum. Kısayolu tepki vermiyor. Grub menüsü açılıyor hemen. Windows önyükleyicisini düzeltmek için kurtarma sürücüsünü nasıl aktif hale getirebilirim? veya bu işlemi Ubuntu üzerinden halledebilir miyim?

matrax_41

speakerXXL

Windows önyükleyici, Linux altında boot-repair ile onarılabiliyor, ama ne kadar başarılıdır bilemiyorum hiç deneme imkanım olmadı.

https://help.ubuntu.com/community/Boot-Repair

ubuntrust

@matrax_41 programı yükledim ama zaten listede olan seçenekleri gösterdi. Grub'ta bulunan Windows 8 loader ve Windows recovery loader hata veriyor ve kullanılamıyor. Daha önce windowsu "Windows 8 UEFI boot loader" seçeneği ile açabiliyordum. Şuan o seçenek yok Grub'ta.

@speakerXXL programda bir türlü "Windows önyükleme dosyalarını onar" seçeneği aktif olmuyor. Dolayısıyla Windows MBR'ı düzeltemedim. Yine de grub'ı onardım ama seçenekler yine gelmedi. Windowsa hala erişemiyorum.

speakerXXL

Alıntı yapılan: ubuntrust - 01 Mayıs 2013 - 14:45:05
"Windows önyükleme dosyalarını onar" seçeneği aktif olmuyor.

Sistemi Çalışan CD/DVD/USB ile açıp deniyorsunuz, değil mi?
Siz disk ile ilgili düzenleme yaparken, Windows başlangıç dosyalarının yer aldığı 100 Mb. lık bölümü silmiş olabilir misiniz?

ubuntrust

Hayır sistem zaten yüklü. Ubuntuyu kullanıyorum bi sıkıntı yok Ubuntuda. Windows başlangıç dosyalarının olduğu bölümü veya başka bir bölümü düzenlemedim. Zaten sistemde Uefi bölümü var başlangıç dosyaları ubuntu ile birlikte orda değil mi?

Sistem sürücülerinin son hali şu şekilde

speakerXXL

Alıntı yapılan: ubuntrust - 01 Mayıs 2013 - 15:08:26
Hayır sistem zaten yüklü. Ubuntuyu kullanıyorum bi sıkıntı yok Ubuntuda.

Sisteminizde Ubuntu'nun kurulu olup olmaması önemli değil. Boot Rapair uygulamasını sisteminizi çalışan CD/DVD/USB ile açıp kullanmayı denemelisiniz.

Düzenleme :

Sda3 ve sda4 disk bölümlerinde bir sorun olabilir, onarmak için sistemi çalışan CD/DVD/USB ile açıp aşağıdaki bağlantıdaki anlatımdan faydalanarak onarmayı deneyiniz.

http://askubuntu.com/questions/47700/fix-corrupt-ntfs-partition-without-windows

Aşağıdaki kodlar ile de taramayı deneyebilirsiniz.

sudo fsck -pcfv /dev/sda3
sudo fsck -pcfv /dev/sda4

ubuntrust

Calisan USB ile boot repair uygulamasini calistirdim fakat yine ise yaramadi ikinci cozum icin de ciktilardan pek birsey anlamadim ne yapmam gerektigini

speakerXXL

Alıntı yapılan: ubuntrust - 01 Mayıs 2013 - 16:34:47
Calisan USB ile boot repair uygulamasini calistirdim fakat yine ise yaramadi ikinci cozum icin de ciktilardan pek birsey anlamadim ne yapmam gerektigini

Gparted ekran görüntüsüne göre /dev/sda3 ve /dev/sda4 disk bölümlerinde hata olabileceğini düşündüğüm için, bu disk bölümlerinin onarılmasının sorunu çözebileceğini umuyorum.

Aşağıdaki kod ile ntfsprogs paketini yükleyiniz.

sudo apt-get install ntfsprogs

Sonra aşağıdaki kodlar ile disk bölümlerindeki sorunu düzeltmeyi deneyebilirsiniz. Bu işlemler sırasında disk bölümlerinin bağlı olmaması gerekir.

sudo ntfsfix /dev/sda3
sudo ntfsfix /dev/sda4

Bir önceki mesajda verdiğim kodların çıktıları da muhtemel soruna yönelik işaretler verebilir, bu kodların çıktılarını paylaşırsanız inceleme imkanı doğabilir.

ubuntrust

sda4 belirttiğiniz kodla onarıldı fakat hala windowsa erişemiyorum. Kurtarma sürücüsünü grub açılmadan çalıştırmanın bir yolu var mıdır?

speakerXXL

Alıntı yapılan: ubuntrust - 01 Mayıs 2013 - 17:52:35
sda4 belirttiğiniz kodla onarıldı fakat hala windowsa erişemiyorum. Kurtarma sürücüsünü grub açılmadan çalıştırmanın bir yolu var mıdır?

Peki, disk bölümü onarıldıktan sonra Windows'u Grub'a eklemeyi denediniz mi?

sudo update-grub

ubuntrust

Şimdi denedim olmadı maalesef. Yardımlarınız için çok teşekkürler.

burk