Ekran Kartı Kurduktan Sonra Açılışta Ubuntu Logosu Çıkmıyor

Başlatan The Shadow, 30 Nisan 2013 - 13:13:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

The Shadow

Forumu araştırdım, interneti araştırdım fakat göremedim. Ubuntu 13.04 kurdum. Açılışta ve kapanışta çok güzel ubuntu logosu geliyordu altında noktalar ilerliyordu vs. Sonra ek sürücülerden Nvidia 310 test edilmiş driver'ı seçtim yeniden başlattım. bilgisayar hakkında bölümüne girdiğimde GTX 550Ti olarak ekran kartımı çok güzel gördü tanıdı. Fakat yeniden başlarken (ve kapanırken) o ubuntu logosu çıkmaz oldu, onun yerine yazılar çıkıyor. Ubuntudan soğudum resmen. Bunun bir çözümü yok mudur? O logonun eskisi gibi açılışta ve kapanışta çıkmasını istiyorum. Şimdiden teşekkürler. (kapanış şekli resimdeki gibidir)

guopx

wget http://launchpadlibrarian.net/121675171/fixplymouth
chmod +x fixplymouth
./fixplymouth

Sudo şifrenizi girip biraz bekleyin sonra uçbirimde bir liste çıkacak, o listeden en yüksek çözünürlüğü seçeceksiniz. (bende 1024x768-24 vardı sizde de büyük ihtimalle aynıdır galiba daha fazlası desteklenmiyor) satıra 1024x768-24 yazıp enter'a basın iş bittikten sonra yeniden başlatabilirsiniz.
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

The Shadow

Monitörüm 1920x1080 çözünürlükte. Ekran kartını kurmadan önce bu çözünürlükte ubuntu logosu çıkıyordu. Şimdi niye böyle oldu ki  :o

guopx

Yanlış biliyor olabilirim belki destekliyordur. Betiği çalıştırdığınızda daha yüksek bir çözünürlük değeri listelendiyse tabii ki seçebilirsiniz ama listelenmediyse bilemiyorum. Ama logonun ve noktaların çıkması gerekli.
Şuna da bir göz at istersen http://byobu.info/article/Changing_Plymouth_Resolution_in_Ubuntu/

The Shadow

Söylediğiniz kodu yazdığımda resimdekiler çıkıyor. Fakat 1080 yok. Tamam hadi olmasın. O zaman ekran kartı standart algılıyorken nasıl çıkıyor? Terminalin görüntüsünü aldım, orada vesa diye görüyor sanırım.

burak öztürk

Ben de Nvidia kullanıyorum bende de görünmüyor, şöyle ki;
Nvidia ekran kartlarında plymout desteği yoktur. Ekran kartı sürücülerini yüklediğinize göre plymout artık görünmeyecektir ama sürücüyü kaldırırsanız görünür ancak burda sorulması gereken şudur plymout için ekran kartı sürücüsünü kaldırmak; bunun için değer mi?
Plymout ekranının görünmemesi bir sorun değildir gönlünüz rahat olsun.

guopx

Şunu merak ediyorum tamam istediğiniz çözünürlükte değil ama logo ve noktalar görünüyor mu görünmüyor mu?

speakerXXL

Aşağıdaki kod ile grub dosyasını açınız.

sudo gedit /etc/default/grub

Aşağıdaki satırı bulup,

#GRUB_GFXMODE=640x480

altına aşağıdaki satırı ekleyiniz ve dosyayı  kaydediniz(1024x768 yerine istediğiniz çözünürlük değerini yazacaksınız).

GRUB_GFXPAYLOAD_LINUX=1024x768

Aşağıdaki kod ile grub ayar dosyasını güncelleyiniz.

sudo update-grub

Sorun çözülmezse aşağıdaki kodları sırasıyla uçbirimde çalıştırmayı deneyiniz.

echo "FRAMEBUFFER=y" | sudo tee /etc/initramfs-tools/conf.d/splash
sudo update-initramfs -u

Kaynak

The Shadow

Alıntı yapılan: burak öztürk - 30 Nisan 2013 - 15:15:39
Ben de Nvidia kullanıyorum bende de görünmüyor, şöyle ki;
Nvidia ekran kartlarında plymout desteği yoktur. Ekran kartı sürücülerini yüklediğinize göre plymout artık görünmeyecektir ama sürücüyü kaldırırsanız görünür ancak burda sorulması gereken şudur plymout için ekran kartı sürücüsünü kaldırmak; bunun için değer mi?
Plymout ekranının görünmemesi bir sorun değildir gönlünüz rahat olsun.
Hayır tabi ki ekran kartımı tam verimde kullanabilmek daha önemli fakat taktım mı takıyorum. Güzelim HD logo uçtu gitti sinir oluyorum, ekran kartını yüklemeden önce logo çıkmamasını anlarım da bu çok acayip bir durum.

Alıntı yapılan: guopx - 30 Nisan 2013 - 15:28:12
Şunu merak ediyorum tamam istediğiniz çözünürlükte değil ama logo ve noktalar görünüyor mu görünmüyor mu?
Görünmüyor, pc kapanırken sadece ubuntu 13.04 yazıyor altında noktalar oluyor fakat bu ubuntunun normal açılış kapanış logosu/efektleri değil, sadece yazılar var.

Ve son olarak speakerXXL. Yazdıklarını uyguladım fakat değişen bir şey olmadı.
şeklinde bir şey yazmışsın, bunu ilgili yere yapıştırdığımda kodların önünde # simgesi gördüm, senin yazdığında yok. Acaba yanlış mı oldu yoksa doğrusu bu mudur bilmediğimden soruyorum. Ve söylediğin kodları yazdıktan sonra ubuntu kapanırken aşağıdaki görüntüdeki gibi bir hata vermeye başladı. Yeniden başlatılacak diyor fakat öyle kalıyor, bilgisayarın tuşuna basarak kendim kapatıyorum.

speakerXXL

Alıntı yapılan: The Shadow - 30 Nisan 2013 - 19:17:17
şeklinde bir şey yazmışsın, bunu ilgili yere yapıştırdığımda kodların önünde # simgesi gördüm, senin yazdığında yok. Acaba yanlış mı oldu yoksa doğrusu bu mudur bilmediğimden soruyorum. Ve söylediğin kodları yazdıktan sonra ubuntu kapanırken aşağıdaki görüntüdeki gibi bir hata vermeye başladı.

Verilen kod doğru, satırın başına # işareti o satırdaki kodu işlevsiz yapmak içindir. Siz kendi sisteminizin desteklediği çözünürlüğü yazmalıydınız, umarım öyle yaptınız. Aşağıdaki şekilde yapılan işlemleri geri alabilirsiniz.

Aşağıdaki kodla grub dosyasını açınız.

sudo gedit /etc/default/grub

Eklediğiniz aşağıdaki satırı bulup, başına # işareti ekleyerek dosyayı kaydediniz.

Aşağıdaki gibi olacak. (İsterseniz satırı silebilirsiniz.)

#GRUB_GFXPAYLOAD_LINUX=1024x768

Sonra aşağıdaki kodla splash dosyasını açınız.

sudo gedit /etc/initramfs-tools/conf.d/splash

Aşağıdaki satırın başına yine # işareti ekleyip dosyayı kaydediniz.

FRAMEBUFFER=y

Sonra sırasıyla aşağıdaki kodları uçbirimde çalıştırdığınızda yaptığınız işlemleri geri almış olacaksınız.

sudo update-grub
sudo update-initramfs -u

The Shadow

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=18602.0;nowap
Bu konuyu nasıl görmemişim bilmiyorum (sanırım o ekran logosunun adının plymouth olduğunu bilmediğimden göremedim). Burada detaylı bir şekilde anlatılmış, 5 sayfa vardı hepsini tek tek okudum, denedim, bir nebze düzeldi. Şöyle ki: artık plymouth ekranı geliyor fakat çözünürlüğü düşük aşağıdaki fotoğraftaki gibi. (Bu arada üşenmeden yazılan kodları nasıl düzelteceğimi de yazmışsınız, teşekkür ederim fakat bahsettiğim linkteki şeyleri yapınca o hata olayı gitti kapanırken)

speakerXXL

Alıntı yapılan: The Shadow - 30 Nisan 2013 - 21:36:32
artık plymouth ekranı geliyor fakat çözünürlüğü düşük ...

Yukarıda verilen kodla grub dosyasını açıp aşağıdaki satıra daha yüksek çözünürlük değeri yazmayı deneyiniz.

Örneğin 1280x1024 çözünürlük için satır aşağıdaki şekilde olacak.

GRUB_GFXPAYLOAD_LINUX=1280x1024

Grub menüsünün çözünürlüğünü yükselmek için, yine grub dosyasındaki GRUB_GFXMODE satırının başındaki # işaretini silip aşağıdaki düzenlemeyi yapmak gerekiyor.

GRUB_GFXMODE=1280x1024

Doğru çözünürlüğü deneme yanılma ile bulabilirsiniz.

Düzenlemelerden sonra aşağıdaki kod ile grub ayar dosyasını güncellemeyi unutmayınız.

sudo update-grub

The Shadow

1920x1080 yapıyorum fakat Monitörüm 1080p olmasına rağmen fotoğraftaki gibi oluyor. 1440x900 denedim yine kenarlarda boşluk kaldı fakat bu sefer daha orantılı oldu. Sanırım monitörümün desteklediğinden daha yüksek bir çözünürlük yazarsam düzelecek gibi duruyor. Farklı çözünürlükleri tek tek denyeceğim artık.

Ender452

Çok saolun benim ki 1080p ekran 1024 yapınca düzeldi saol kanka benim ama açılış geç kalıyordu şimdi kalmıyor