Logitech kablosuz fare "tek tıkladığında çift tıklama" sorunu

Başlatan agritux, 29 Nisan 2013 - 17:53:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

agritux

Bu aslında Linux'de genel bir problemim. Windows kullanırken herhangi bir sorun olmuyor.
Logitech marka bir fare kullanıyorum. (m515) Bana sorun çıkartıyor.

Diğer dağıtımlarda sağ tık konusunda sorun çıkartıyordu. Sağ tıklıyordu sorun yok ama hemen peşinden sanki sol tıklamışım gibi davranıyordu.
Nasıl anlatabilirim, diyelim masaüstünde boş bir alana sağ tıkladım, hemen ardından açılan menüdeki ilk seçeneği seçiyordu. Ben sol tıklamadığım halde.

Ubuntu 13.04 ile bu sorunuma yenileri eklendi. Önceki duruma katlanırken şimdi bu duruma katlanamıyorum. Çünkü sol tıklamayı sanki iki kere tıklamışım olarak farzediyor bilgisayar.
Bir dosyaya iki kere tıkladığımda açmak için, iki kere açılıyor. Bir dosyanın üzerine tek tıkladığımda direk açılıyor (çoğu zaman, hemen hemen %70 inde)
Sağ tıkladığımda hemen peşinden sol tıklama olayı sıklığı da arttı.

Farede sorun olduğunu sanmıyorum. Windows üzerinde düzgün çalışıyor çünkü. Durumu internette arattım. Hem logitech destek forumunda konusu mevcut hemde launchpad buglarında.
Bende windowsda sorun olmadığı için başlık açmaya karar verdim. Çünkü linuxden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Belki bir çözüm bulabiliriz diyerek.

İlk kez böyle bir şey ile karşılaştığımdan nasıl bir çıktı vermem konusunda da bilgisizim :)

if

sudo modprobe -r usbhid
sudo modprobe usbhid mousepoll=8
komutlarından sonra gelişme var mı @agritux?

agritux

@if sanırım oldu! Çok teşekkür ederim. Canımı çok sıkıyordu bu problem. Birkaç saattir kullanıyorum herhangi bir sorun ile karşılaşmadım :)

Yalnız aynı sorunu yaşayıp bu çözümü deneyecek arkadaşlar için not:
ilk komuttan sonra "fatal: usbhid in use" gibi bir uyarı alırlarsa, usb de takılı olan herşeyi söküp, bilgisayarı yeniden başlatıp komutu tekrar vermeleri gerekiyor. İkinci komutu da ilk komut işe yaradıktan sonra vermeleri gerekiyor.

Tekrar teşekkürler @if :)

if

İkinci komutla usbhid modülü için farenin ne kadar sıklıkla bilgisayara bilgi göndereceğini ayarlamış olduk. Burda 8 mili saniye olarak seçtim. Diğer değerler 1,2,4 ve 10. Aslında farenin bilgisayara gönderdiği bilginin 8 mili saniye geçikmesini sağladık. Aşağıdaki bağlantıdan daha fazla bilgi edinilebilir.

Bir şey değil:)

https://wiki.archlinux.org/index.php/Mouse_Polling_Rate

agritux

Sorun daha da artarak devam etmekte.
Öğrendiğime göre üstteki yaptığımız işlemler sadece farenin hızı (dpi) ile alakalı.
Bu açıdan hiçbir sorunum yok.
Ama tıklama sorunu halen devam ediyor.
Bazen bir iki saat olmuyor, ama başladımmı da birdaha kesilmiyor. Sanırım çözüldü dediğimde ona denk geldim.
Ertesi gün baş göstermeye devam etti.
İnternette çok araştırdım ama birşey bulamadım.
Beni sonuca iten tek şey, (araştırmalarım ve arkadaşımın söylediğine göre) farklı kernel modülü kurmak ama ne yapacağımı nasıl yapacağımı bilmiyorum.

canosayan

sudo rmmod hid_logitech_dj
Sudo modprobe hid_logitech_dj

Aynı problem 12.04 te vardı bende. Yaşamayo öğrenmiştim. 12.10 da ise açılışta görmeme sorunsalı vardı. Yukardaki komutlarla modülü tekrar tüklemek sorunu geçici olarak çözüyordu. Hatta ben upstarta yerleştirmiştim.

13.04 ile sorunum kalmadı. Logitech mouselar ubuntu ile dertli biraz. Mac ile de.
Chmod bizim işimiz.

agritux

canosayan, ilk komut devreden çıkarttı, ikincisi devreye soktu. Fakat bir şey değişmedi :(

canosayan

Yanlış hatırlamıyorsam xev adlı bir uygulama vardı.

xev | grep button komutunu dener misin. Bir pencere açacak. Sanırım orada event nasıl ateşleniyor görebileceksin.

Birde çok tuşlu bir mouse mu bu? Çok tuşlu mouselar için xorg.conf üzerinde bir düzenleme yapıyorduk. Sanırım daha manalı çalışmasını sağlıyordu.

Chmod bizim işimiz.

agritux

Yok hayır çok tuşlu değil. İki normal tuşu 1 tekerleği birde orta tuşu var. Tekerlekte tuş yok. Onun yerine arkaya küçük tuş koymuşlar. Tekerlek sağa sola itiliyor ama (ileri geri olayı). Oda tuş sayılıyorsa çok tuşlu denebilir. model m515

çıktı aşağıda. bir kere tıkladığımda iki çıktı vermesi gerekiyor sanırım. Ama birinde 4 birinde 6 çıktı verdi.

arda@agritux:~$ xev | grep button
    state 0x10, button 1, same_screen YES
    state 0x110, button 1, same_screen YES

heartsmagic

@agritux, @if'in verdiği çözümü kalıcı hâle getirmiş miydin sen?
Bu fare genelde çalışmayı durdurma sorunu yapmış eski sürümlerde, onu da @canosayan'ın önerileri ile çözmüş gibi insanlar. Fakat senin durumuna pek rastlamadım.

Bir kullanıcı da "hand sensor" denilen özelliği kapattığını söylemiş, böyle bir özelliği var mı farenin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

agritux

@heartsmagic, if in tavsiyelerinin benim şikayetimle alakası yokmuş, çözüm de tesadüfi olmuş. Sonra tekrar başladı zaten.

Canosayanın çözümü bende yaramadı. Aynen devam etti.

Hand sensör diye bir olay eğer şunu kastediyorsanız var:
Fareye dokunduğunuz an çalışmaya başlıyor. Elinizi çektiğinizde elektriği kapatıyor. Ama bu yazılımsal bir durum değil sanıyorum. Kapatmak gibi bir şansım var mı bilmiyorum. Ama onunla mı alakalı sizce?

heartsmagic

Anladım, ben bir an hızlıca okuduğumdan @if'in önerisini işe yaradı diye anlamışım. @canosayan'ın önerisi dediğim gibi senin şikâyetlinle alakalı değil zaten, senin şikayetini pek göremedim bizim tarafta. Birisi işte el tanıma özelliğini kapatmaktan bahsetmiş. Bizim tarafta yazılımsal bir çözümü yok galiba markanın, belki sistem ayarlarından bir şekilde kapatılabiliyordur ama da iyice araştırmak lazım. Birisi Logitech forumunda donanımsal olarak nasıl kapatılacağını yazmış:
http://forums.logitech.com/t5/Mice-and-Pointing-Devices/Disabling-the-Logitech-M515-couch-mouse-hand-sensor/td-p/650708
Alıntı Yap1. Remove cover over batteries;
2. Unscrew one screw;
3. Remove mouse cover;
4. Find green board with chip at the top of mouse;
5. Find wire connected to this board;
6. Lift white part of connector up and remove the wire (you will be able to plug the wire back if you want).
7. Enjoy.

Bir dene bakalım durum ne olacak. Pil kapağının altında bir yerlerde tek bir vida ile açılan bir başka kapak var sanırım. Yeşil bir devre varmış sanırım orada, ona da bağlı bir kablo. Bağlantı parçasının beyaz kısmını yukarı kaldırıp kabloyu çıkartıyormuşsun galiba. Bir dene bakalım iş görecek mi.

canosayan

Alıntı yapılan: heartsmagicAnladım, ben bir an hızlıca okuduğumdan @if'in önerisini işe yaradı diye anlamışım. @canosayan'ın önerisi dediğim gibi senin şikâyetlinle alakalı değil zaten, senin şikayetini pek göremedim bizim tarafta. 
Alıntı yapılan: canosayanAynı problem 12.04 te vardı bende. 
heartsmagic iletileri okumuyor. çok ayıp. Genelde logitech mauselarda  ayırıp tekrar takmak işe yarıyor. sadece usb alıcıyı bile çekip taktığında sorunu çözebiliyor. geçici olarak o açıdan şey ettim ben.
Chmod bizim işimiz.

heartsmagic

agritux

Kernel modülü ile mi alakalıdır bilemeyeceğim ama debian jessie de de, fedora da da aynı durum var :)

Farenin içini açıp kabloyü sökmeye cesaret edemedim.
Yeni bir fare mi almalıyım acaba :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Mayıs 2013 - 13:59:05

@heartsmagic sanırım yazılımsal kapatma tarifi olarak kastettiğiniz şu : link

Eve gidince deneyeceğim bunu. Tabi ilk olarak windows kurulu bir bilgisayara ihtiyacım var..
Herneyse, benim anlayamadığım ise şu:

Resim ve altında yazan açıklama (benim tarzan ingilizceme göre) çelişiyor. Birinde kapatmak için seçin diyor, diğerinde seçmeyin diyor.
Ekliyorum:

• If all 3 are checked, the mouse will ignore the proximity sensor completely.
  • If all 3 are unchecked, the mouse proximity sensor will function with out-of-box behavior (This is the default state of the mouse).
  • You can pick any combination of the above options for the sensor.

heartsmagic

Evet, çelişiyor gibi görünüyor açıklama, bir bakarsın sen duruma. Fakat yazılımsal olarak bir yerde kapatmak acaba iki tarafta da işe yarayacak mı?
Benim verdiğim bağlantıda donanımsal olarak kabloyu çıkartmayı tarif eden kişi, "istersen tekrar takabilirsin" demişti diye hatırlıyorum. Demek ki sökülüp çıkartılabilen bir şey.

Bu öneri iş görür mü bilemiyorum tabi, keşke daha kolay bir yolu olsaymış.

agritux

Yazılımla kapatma işe yaramadı malesef. Sensör kapandı evet ama malesef durum aynı.
Bu arada windowsda da aynı durum. Ben birşey anlamadım. Bu fare düzgün çalışıyordu. Ne oldu. 13.04 ile böyle oldu sanıyordum ben.

heartsmagic

Windows'ta da mı sorun var? Donanımsal bir şeyler olmasın. Yazılımsal kapatmadan ben hâlâ şüpheliyim, gerçi yanlış ip ucu üzerinde duruyor da olabiliriz.

agritux

Tecrübelerle sabittir.
Fare alt kapağı açılır, piller çıkartılır, vida sökülür, dış kapak çıkartılır.
En üstte yeşil devre ve bahsi geçen beyaz kablo görülür ve sevinilir. Kablo çekilir ama çıkmaz. Kopmasından korkulur ve devreyi tutan tırnak çıkartılmak istenir.
Tırnak bir güzel kırılır. Yola devam edilir. Beyaz kablo çıkartılır. Devre tırnaksız şekilde sabitlenir. Kapak heyecanla kapatılır. Piller takılır. Bilgisayar açılır.
Hiçbirşey değişmediği görülür.
Nano alıcıyla sorunsuz çalışan Logitech fare tavsiyesi istenir.

heartsmagic

Fareden mi ettim seni, kusura bakma @agritux. Ama iki tarafta birden aynı sorun mevcutsa zaten donanımsal olduğu kesinleşiyor gibi olayın.

agritux

Yoo fare aynen çalışıyor :) bozuk çalışan farenin düzgün çalışan sensörden oldum sadece :) oda bir işe yaramıyor zaten :P

Hem sizinki sadece tavsiye. Uygulamak bize kalmış :)

Eee ubuntu ile nano alıcılı ve düzgün çalışan Logitech fare kullanan varmı forumda :)
Bir fare ihtiyacım doğdu. Okuyan olup tavsiye bırakacak olursa eğer küçüklerden olmasın ama. m515 elime hemen hemen tam geliyor. Biraz büyük elim var.
Bu arada artık bunun garantisi geçerli değildir değilmi?

heartsmagic

Garantisi devam ediyor muydu, daha fazla üzüldüm şimdi. Sadece tırnağı kırmak tamamen mi bozdu o özelliği? Eğer öyleyse cidden kötü olmuş ve garanti mızmızlanabilir bu konuda. Gerçi şansını denemekten zarar gelmez.

matrax_41

Bu sorun Nvidia ekran kartı sürücüleriyle de alakalı gibi geliyor bana. Sağ tıklayınca otomatik sol tıklama olayı 13.04'te bende de vardı.

agritux

Alıntı yapılan: heartsmagicGarantisi devam ediyor muydu, daha fazla üzüldüm şimdi. Sadece tırnağı kırmak tamamen mi bozdu o özelliği? Eğer öyleyse cidden kötü olmuş ve garanti mızmızlanabilir bu konuda. Gerçi şansını denemekten zarar gelmez.
devam ediyordu abi. Donanımsal olacağını hiç düşünemedim ki :)

@matrax_41, fedora da da aynı. hem şöyle bir durum var. Bende optimus ekran kartı var. Nvidia ekran kartı sürücüsü kurulu değil. İntel kurulu. Bumblebee bile yok

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Mayıs 2013 - 11:57:09

çok güldüm: http://logitech-en-emea.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/22517/section/troubleshoot/crid/398/lt_product_id/7759/tabs/1,3,2,4,5/cl/gb,en

canosayan

logitech m325
13.04 ile sorunu yok. nano alıcı. ama 12.10 ile sorunu vardı. bence olaya logitech çerçevesinden bakmamak lazım. 

nerde bizim eski fareler. 
Chmod bizim işimiz.