13.04 Kurulumdan sonra Windows'a erişemiyorum

Başlatan ilkergel, 26 Nisan 2013 - 20:57:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ilkergel

Merhaba,

Yanlış yere konu açtıysam bağışlayın. Dün gece Windows 8 yüklü dizüstü bilgisayarımın D sürücüsüne Ubuntu 13.04 yükledim. Fakat kurulumdan sonra Windows'a hiçbir şekilde ulaşamıyorum. Açılışta Grub ekranındayken Windows 8 (loader)'i seçtiğimde

"error: secure boot forbids loading module from (hd0,gpt8)/boot/grub/x86_64-efi/ntfs.mod
error: failure reading sector 0X0 from 'cd0'

şeklinde bir hata mesajı çıkıyor. Ubuntu'yu başlattıktan sonra dosya yöneticisinden Windows'un ilgili klasörüne girmeye çalıştığımda ise

Unable to access "LENOVO"
Error mounting /dev/sda6 at /media/huruf/LENOVO: Command-line `mount -t "ntfs" -o "uhelper=udisks2,nodev,nosuid,uid=1000,gid=1000,dmask=0077,fmask=0177" "/dev/sda6" "/media/huruf/LENOVO"' exited with non-zero exit status 14: The disk contains an unclean file system (0, 0).
Metadata kept in Windows cache, refused to mount.
Failed to mount '/dev/sda6': Operation not permitted
The NTFS partition is in an unsafe state. Please resume and shutdown
Windows fully (no hibernation or fast restarting), or mount the volume
read-only with the 'ro' mount option.

şeklinde bir hata mesajı çıkıyor. Windows'u kurtarmanın bir yolu var mıdır? Lenovo Z580 kullanıyorum.

Şimdiden teşekkürler...

hatas

Alıntı yapılan: ilkergel - 26 Nisan 2013 - 20:57:23
"error: secure boot forbids loading module from (hd0,gpt8)/boot/grub/x86_64-efi/ntfs.mod

Windows 8 yüklü bilgisayarlarda gelen UEFI - Secure Boot özelliğinden kaynaklı bir sorun var sanırım. Windows 8'in yanına Ubuntu kuran başka kimselerde de aynı sorun yaşanıyormuş, şurada (1) bununla ilgili bir belge var.

(1)  http://8.enpedi.com/2013/03/windows-8i-ubuntu-ile-beraber-kurmak.html

Yazıyı biraz inceledim ve anladığım kadarıyla sundukları çözüm; Windows 8 yüklü gelen yeni bilgisayarlara yönelik değil, Windows 8'si sonradan kurmuş ya da yükselterek geçmiş bilgisayarlara yönelik olmalı.

ilkergel

Cevap için teşekkür ederim. Boot seçeneklerinden sabit diski seçerek başlattığımda(normalde en üst sırada Ubuntu var) Windows açıldı. Fakat bu kez de Ubuntu'yu açamıyorum. Hatta artık Grub ekranı da açılmıyor. Bilgisayarı başlattığımda doğrudan Windows açılıyor. Kafam iyice karıştı.

heartsmagic

Forumdaki UEFI başlıklarına bakılabilir. Eğer çabuk çözüm isteniyorsa bir Windows CD'si ile MBR yeniden yazdırılabilir. Hatta forumda ismi geçen Bootrepair bile kullanılabiliyordu sanırım bu iş için. Hata iletisinin son bölümünde ise Windows'un tamamen düzgün bir şekilde kapatılması gerektiğinden bahsetmiş. Uyku veya askıya alma yapılmadan tamamen kapatılmasından.

Bir cevap gelmiş arada. Eğer Windows'a ulaşabiliyorsan önce tamamen kapatmayı dene. Tabi forumdaki UEFI konularına da bak bu arada.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ilkergel

Teşekkür ederim. Windows'u tamamen kapattım. Önceki mesajımda da belirttiğim gibi artık Grub ekranı çıkmıyor ve doğrudan Windows açılıyor. UEFI konusunu araştırıyorum. Teşekkürler...

ubuntrust

Aynı kurulumu bende yaptım. Eğer grub ekranı geliyorsa windows 8 loader hata veriyor. Windows 8 uefi boot order gibi bir seçenek vardı onu seçince açılması gerekiyor. Eğer grub gelmeden widows açılıyorsa o zaman usb bellekten ubuntuyu başlatıp boot repair programını yükleyip çalıştırman gerekiyor. Diğer soruna gelince aynısı bende de var. Windowsu kapatıp ubuntuyu açtığımda diskleri bağlayamıyorum senin karşılaştığın hatayla karşılaşıyorum. Windowsu yeniden başlatıp ubuntuya girince bağlayabiliyorum. Sorunun çözümü için güç ayarlarından hibrit modu kapatmak gerektiği söyleniyor. Ben hibrit özelliğini kapattım fakat yine de aynı sorun devam ediyor yani windowsu kapatıp ubuntuyu açınca diskleri bağlayamıyorum fakat windowsu yeniden başlatıp ubuntuyu açtığımda bağlayabiliyorum. Bu sorunu yaşayıp da çözebilen birisi varsa yardımcı olursa çok sevinirim.

if

@ubuntutrust, Windows'u kapattığınıza emin misiniz? Windows 8'e eklenen bir "özellik" işletim sistemini kapatmıyor ama uykuya alma gibi bir duruma sokuyor ki hızlı başlamasını sağlamak içinmiş.

ubuntrust

Evet kapattım hatta tamamen bilgisayardan kaldırdım hibrit özelliğini. Windows'un kapanma süresi 4, 5 katına çıktı.

Problemi çözdüm. Gelişmiş güç seçeneklerinden karma uykuyu kapatmak yetmiyor bir de güç düğmesinin yapacakları bölümünde en altta hızlı çalışmayı etkinleştir seçeneği var onu iptal etmek gerekiyor. Artık windowsu kapattığımda ubuntudan diskleri bağlayabiliyorum.