Ubuntu Turkiye E-dergisi SUDO'nun 52. Sayisi

Başlatan if, 25 Nisan 2013 - 19:16:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

if

Ubuntu Turkiye E-dergisi SUDO'nun 52. Sayisi

* Doom'un Günü: Doomsday Engine
* The Cave
* Ardour
* Web Sunucuları için Yüksek Erişilebilirlik
* Linux Vakfı Raporu: Linux'a Yatırım Artıyor
* Ubuntu 13.04 Üzerinde 64 bit Weblogic Kurulumu
* Atatürk Fontu ve Tasarım süreci
* Kabuk Programlama Bash 4
* Ctrl+Alt+T
* Linux Haberler
* Ubuntu-TR Karikatür

Zip dosyasi olarak indirmek icin buraya tiklayin.
PDF dosyasi olarak indirmek icin buraya tiklayin.
Google Docs uzerinden okumak icin buraya tiklayin.
Blog Sayfası icin buraya tiklayin.

UBUNTUNA

juggle

Yakında bu ay dergimiz yokmu diye sormayı planlıyordum, fakat beklediğime değmiş. Büyük hevesle indiriyor ve okuyor olucağım. Ellerinize sağlık.
what goes around comes back around

sem

Tüm ekibin ve yardımcı olan arkadaşların eline sağlık...

Tasarıma her zamanki gibi söyleyecek tek kelime yok... Oyun incelemeleri için ise; son bir senedir belki iki senedir aranan bulunmuş sanırım diyebileceğim...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

agritux

Dergi mükemmel bir hal almış. Okadar profesyonel geldi ki her açıdan, sadece içerik değil, tasarımı da harika. Özellikle ilk kısımda DOOM u okurken ve anarken çocukluğuma döndüm. ıddqd ler ıdkfa lar aklımda canlanıverdi :) Yalnız şöyle bir durum var. Zip olarak indirdim ve 36.sayfadan sonrası bozuk. Zip dosyasında sorun var sanırım. PDF linkinde sorun yok. Bilginize.
Dergide emeği geçen herkese teşekkürler. Beni çocukluğuma götüren Emre arkadaşımıza ayrıca teşekkürler.

sem

Teşekkürler geri bildirimler için...

Bozuk ile kasıt nedir tam olarak... Ben zip ile herhangi bir sorun yaşamadım?
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

agritux

@sem0900 iki kere indirdim denedim. ikisinde de şöyle oldu bende: (üstelik hiç hata almadım)

http://i.imgur.com/5DdZfGt.png

sem

Çıkartırken mi sorun oluyor acaba... Kestiremedim sorunu... Bende böyle olmadı... Enteresan...
Burası dünya?

if

Bende de sorun oldu. Paketi değiştiriyorum.

if

Derginin .zip haliyle başka sorun yaşayan var mı?

sem

Ben indirip denedim tekrar yine sorun yaşamadım fakat önceden de yaşamadığım için pek anlamlı olmayabilir benim test etmem.
Burası dünya?

querme

güzel bir sayı olmuş emeği geçenlere teşekkürler

Øguz

heartsmagic

Nice 52 sayıya. Öncelikle yine dolu dolu, okuması, bakması zevk veren bu sayı için teşekkürler. 52 sayı olmuş, bu demektir ki 52 ay. Seneye vurduğumuzda ise 4 seneyi aşıyor. Küçük kazaları saymazsak her ay çıkan bir dergiden bahsediyoruz. Bahane üretmeden, sıkıntı yaşandığında başkalarına suç atmadan sorunu içeride çözmeye çalışan bir ekipten, daha doğrusu ekiplerden bahsediyoruz.

Konuşmak, konuşmak, konuşmak.... Konuşmak her zaman kolaydır. "Biz en kalitelisiyiz, şöyle olmazsa olmaz, böyle olmazsa olmaz" söylemlerini söylemek... kolaydır. Ne bizim ne de sanırım dergimizi çıkartan ekibin en kalitelisi olmak gibi bir gayreti yok. Fakat öyle bir gayretimiz var ki, her ay ama her ay elimizden gelen neyse bizi bekleyenlerin karşısına çıkmak. Zira elimizden gelenin en iyisi budur.

Fakat, bu kadar söylemin arasında da tevazuyu bir kenara bırakmak en azından benim için yapılması gereken şey. Çünkü ben derginin ne içeriğine ne de tasarımına katkıda bulunuyorum. Mütevazı olunması gereken bir durum yok ortada benim için. Dergimiz şu an hem içerik hem de tasarım açsısından çok güzel yerlerde. İçerik için zaten amacımız bu işin yani Linux'un ustalarına hizmet vermek değil. Zira onu yapmak, yapabilmek için zaten usta bir ekip gerekir. Bizim amacımız Linux'la yeni tanışanlara, son kullanıcı olarak vakit geçirenlere yönelik. Bu da gayet güzel bir şekilde gerçekleştiriliyor. Tasarımsa sanırım bu camiada kendisine ait özgün yeri çoktan aldı bile. Kısacası bu iş oldu, oluyor ve arkadaşların vakti olduğu sürece olmaya devam edecek. Ne zaman vaktimiz, insan kaynağımız olmaz o gün çıkar dergiyi çıkartamıyoruz deriz. Bunu yaparken de başkalarını kendimize bahane etmeyiz!

Başkalarını göstererek insanlar kendi sıkıntılarını örtbas etmeye çalışmamalı. Büyük konuşmak kolaydır!

Genele söylediğim şeyleri zaten herkes üzerine alabilir, arada ne demek istediğimi anlamayanların zaten üzerine alması gereken bir şey yok :) O kısımları alması gerekenler zaten sessizce alıyorlardır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

matisse

Tasarımla ilgili övgülerinize karşılık vermemek sanırım kaba bir davranış olacak. O kadar güzel şeyler söylemişsiniz ki; hepinize çok ama çok teşekkür ediyorum.

Bu ekip çalışmasında gizli kahramanlara, ekip arkadaşlarıma, sevgili editörüme desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. nice  sayılara sudo...
Koca bir sevdadır yaşamakta olduğun, anlamazsın.
Uçar gider, koşsan da tutamazsın...

ufuk_k

Elinize sağlık arkadaşlar, birlikte uğraştığımız zamanlara göre çok ciddi bir aşama kaydetmiş dergi. Özellikle tasarım açısından. Tebrikler.
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

heartsmagic

Teşekkürler @ufuk_k. Tarafsız bakan her göz demek ki eğriyi doğruyu görebiliyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

jayw

Her zamanki gibi emeği geçen herkese çok teşekkür ederek başlayalım, elinize sağlık :)

Kabuk programlama bölümünü severek takip ediyorum. Müsaadenizle ufak bir tavsiyede (talepte) bulunacağım. Kabuk programlama bölümünde kodların göründüğü kısımlar ekran görüntüsü yerine metin olarak verilebilir mi? Ekran görüntüsü olunca ve tabii bu görüntüyü yazı içine sığdırmak için boyutlarını küçültünce ister istemez kalite kaybı oluyor ve okumak gerçekten zorlaşıyor (özellikle görüntü içindeki kod miktarı artınca). Kodlar dergiden ayrı olarak da verilebilir. Metin olmasında sakınca varsa eğer daha kolay okuyabileceğimiz ve tabii dergi tasarım ekibinin uygun gördüğü bir yöntem de olabilir.

monthy_python

Kabuk benim de peşinden koştuğum bölüm

Ve jayw'ın söylediklerinin altına ben de imzamı atarım.
rep +1 mi denir, ne denir bilmiyorum.  :)