Valve: "Linux, Oyunculuk İçin Daha Kullanışlı"

Başlatan mustang102030, 30 Ekim 2012 - 04:37:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mustang102030

Windows 8'in özel bir mağazayla birlikte çıkacak olması, özellikle Steam gibi bir dijital platform sahibi Valve'ı derinden rahatsız etmişti.
Bu yönde hedefini Linux'a çeviren Valve, Windows 8'e olan karşıtlığını sürdürüyor.
Danimarka'da düzenlenen Ubuntu Developer Summit'de bir panelde sahneye çıkan Valve'den Drew Bliss, Linux'u övdü.
Microsoft Store'un Windows'u açık platform olmaktan uzaklaştıracağını savunan Bliss, "Linux, Windows 8'e oranla
oyunculuk için daha kullanışlı." açıklamalarını yaptı.
Şu an için Steam'in Linux'ta sorunsuz çalıştığını dile getiren Bliss, Valve'in bu girişimlerinden sonra birçok yapımcının kendilerine
oyunlarının Linux sürümü için ulaştığını ekledi. Kopyalama önlemlerini dağıtımcılarının kararına bırakan Valve için sahneye çıkan Bliss,
bundan sonra geliştirilecek Source oyunlarının çıkış gününden itibaren Linux'ta çalışacağının da müjdesini verdi.

kaynak
http://www.bolumsonucanavari.com/Haberler-Valve_Linux_Oyunculuk_icin_Daha_Kullanisli-32174.htm

Gabriel

Ne kadar sevindim bilemezsiniz. 2. bölümdeki Windoz'dan kurtulacağım sonunda...
Sadece oyun için duruyor.

Aslında sınırsız ve hızlı bir internet bağlantım olsa Onlive, Desura vs gibi çözümler de var. Ayrıca en son oyunlar için güçlü donanımlara ihtiyaç da yok. Eski Celeron makinenizle bile çok rahat oynayabilirsiniz.
Fakat Türkiye'de hızlı ve sınırsız interneti için yüksek fiyatlar ödemek gerektiğinden bunu es geçmek zorunda kalıyorum.
Yeryüzü bize atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık.

odyssey

Ben o dediğin şeyi oyun için bile kurmuyorum
Ancak oyunların Linux için yapılacak olması türk kullanıcıları etkilemez
Zira ülkemizde korsan oyun oynama oranı çok yüksek
Düşük gelirli insanlar oyunların hepsini korsan oynuyor
Eğer oyunları Linux da korsan olarak oynayamazlarsa windowsa dönmeleri oldukça hızlı olacaktır
Dünyayı bilmem ama  bu ülkede Linux un en büyük rakibi windows değil korsan kullanımdır

Unity

Alıntı yapılan: odyssey - 30 Ekim 2012 - 12:43:30
Eğer oyunları Linux da korsan olarak oynayamazlarsa windowsa dönmeleri oldukça hızlı olacaktır
Dünyayı bilmem ama  bu ülkede Linux un en büyük rakibi windows değil korsan kullanımdır

Güzel özetlediniz @odyssey
Fakat şöyle bir şey var, herkesin bildiği yazılım kırıcı guruplar var reloaded vb gibi. Bu kişiler Linux'ta oyunların bol bol insan çektiğini görünce bu piyasaya da el atacaklar. Korsan Linux dünyasında da olacak. bu kaçınılmaz.
Ben korsan oyun oynar mıyım? Oynamam. Benim bir amacım var, o da destek olmak için satın almak.

Son olarak; yakın zaman da Counter Strike Ubuntu'da oynanırsa göreceğiz o zaman şenliği..
Intel i7 2700K 3.50 Ghz x8 | 8 GB 1600 Mhz Bellek | Corsair SSD 120 GB Sata3 | WD 1 TB Caviar Black S3 | Nvidia GTX 560 Ti | 47" LG LEDTV | Logitech Z906 THX

heartsmagic

Korsan için geçtiğimiz şu uyarı iletisini buraya da geçelim de konu başka yerlerde de salata olmaya devam etmesin:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=36431.msg438441#msg438441

Alıntı Yap@biryolcu, bizim Linux kullanmamız ve havamız hakkındaki yorumlarını duyduk teşekkür ederiz. Fakat eğer bu forumda veya başlıkta korsan konusu senin tavırlarında olduğu gibi biraz daha fazla uzarsa korkarım ki Linux'u başka forumlarda övmek zorunda kalacaksın.

@biryolcu nezdinde diğer arkadaşlardan da rica edelim. Gerçekler vardır doğrudur fakat bu gerçekleri illa her zaman dillendirerek özendirmek zorunda mısınız? Eğer öyleyse bu forumda da bas bas "Kardeşim dünyanın %95'i Windows kullanıyor, bu bir gerçek sizler salak mısınız da Linux kullanıyorsunuz" diye sormanız gerekmez miydi?

Şimdi, Linux kullandığınızı düşünün bir de gerçekleri. Ardından lütfen "gerçekler" böyle diyerek bazı şeyleri dillendirmekten vazgeçin. Zira eğer "korsan bir gerçek ve ben kabul ediyorum" diyorsanız buyurun Windows da bir gerçek fakat sizler Linux kullanmaya devam ediyorsunuz?

Dediğim gibi, konunun fazlaca uzamaması bizlerin en büyük isteği şu anda.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Luna

Valve yatırım yapacağı tribüne iyi oynuyor.
İşlemci : İntel i5 750 2.66Ghz LGA 1156
Ekran kartı : GIGABYTE GTX 470 Super Overclock 1280 MB GDDR5 320 Bit
Ana Kart    : BIOSTAR H55 HD LGA1156 DDR3-1600
HDD : WESTERN DIGITAL Caviar Blue (WD3200AAJS) 3.5inç 320GB
RAM : G.SKILL Ripjaws 2 GB DDR3 1333Hz CL9 + 4 GB Team Elite 1333 Mhz
Kasa : Aerocool X Strike Mid Tower
PSU    : XILENCE Eco Series 550W

OnurK

GNU/Linux tarafındaki kullanıcılar; Windows tarafındaki kullanıcılara oranla bir işin ucundan tutmayı, işe destek olmayı seven kimseler.

Valve, GNU/Linux camiasındaki kullanıcıların bu hevesini, oyunlarını geliştirme aşamalarında artı bir değer olarak değerlendirebilir. Test işlemlerine katkı sağlayacak, hata kayıtları açacak bir gönüllüler ordusu ile ortaya daha başarılı oyunlar çıkabilir.
We are silenced by the night.

blcksprt

Bir de şu ekran kartlarına tam destek gelse çok güzel olacak.

odyssey

Acaba Ubuntu üzerinde Crysis ve Battlefield gibi yüksek çözünürlüklü ve yüksek grafik kalitesine sahip oyunlarıda oynayabilecekmiyiz acaba ?
Bildiğim kadarı ile Linux'a port edilmeye başlanan oyunların hepsinin oyun motorları zaten opengl ile yazılıyor ve grafik ayrıntıları diğerleri kadar yüksek değil
Ancak yukarıda saydığım oyunların oyun motorları ise directx ile yazılıyor
Eğer oyun motoru directx ile yazılan oyunları Linux da göremezsek bu oyunların hastası olan kullanıcıları maalesef bu tarafa çekemeyebiliriz ve onlarda bu sebeple hâlâ Linux'un gelişmesi için daha çok ekmek yemesi gerek demeye devam edeceklerdir
Çünkü directx grafik kalitesinin yüksek olmasından dolayı Linux'un windowsu çok geriden takip ettiğini düşünen kullanıcı sayısı az değil

janparey

Alıntı yapılan: Unity - 30 Ekim 2012 - 19:57:26

Güzel özetlediniz @odyssey
Fakat şöyle bir şey var, herkesin bildiği yazılım kırıcı guruplar var reloaded vb gibi. Bu kişiler Linux'ta oyunların bol bol insan çektiğini görünce bu piyasaya da el atacaklar. Korsan Linux dünyasında da olacak. bu kaçınılmaz.
Ben korsan oyun oynar mıyım? Oynamam. Benim bir amacım var, o da destek olmak için satın almak.

Son olarak; yakın zaman da Counter Strike Ubuntu'da oynanırsa göreceğiz o zaman şenliği..
Sizi buraya alalım hocam

marjinal1st

Alıntı yapılan: odyssey - 01 Kasım 2012 - 08:18:43
Acaba Ubuntu üzerinde Crysis ve Battlefield gibi yüksek çözünürlüklü ve yüksek grafik kalitesine sahip oyunlarıda oynayabilecekmiyiz acaba ?
Bildiğim kadarı ile Linux'a port edilmeye başlanan oyunların hepsinin oyun motorları zaten opengl ile yazılıyor ve grafik ayrıntıları diğerleri kadar yüksek değil
Ancak yukarıda saydığım oyunların oyun motorları ise directx ile yazılıyor
Eğer oyun motoru directx ile yazılan oyunları Linux da göremezsek bu oyunların hastası olan kullanıcıları maalesef bu tarafa çekemeyebiliriz ve onlarda bu sebeple hâlâ Linux'un gelişmesi için daha çok ekmek yemesi gerek demeye devam edeceklerdir
Çünkü directx grafik kalitesinin yüksek olmasından dolayı Linux'un windowsu çok geriden takip ettiğini düşünen kullanıcı sayısı az değil
Bu olay Linux dünyasına bağlı değil. Tamamen oyunun geliştiricisine bağlı. Geliştirici giderde Linux sürümü çıkarırsa (Valve gibi) ne ala.

Ki grafik ayrıntıları dediğiniz şey de yine oyunun geliştiricisine bağlı. Örneğin Team Fortress 2'ye bakın, Windows sürümü DirectX ile, Mac-Linux sürümleri OpenGL ile çalışıyor. Ama aralarındaki fark yok denecek kadar az.

Ve özellikle de DirectX'in grafik kalitesinin OpenGL'den üstün olduğu gibi bir kanıya kapılmayın. Bu da tamamen oyunun geliştiricisine bağlı bir durum. Geliştirici API'yi ne derece iyi kullanırsa o kadar iyi sonuç elde eder. En basitinden PS3 oyunları, OpenGL-ES tabanlı bir API ile yazılıyor. Ve PS3-exc oyunlarının grafikleri dudak uçurtucu seviyede. Ya da olaya şöyle bakın; Crysis 2 ilk çıktığında DirectX 9 ile çıktı ama sonradan Dx11 yaması geldi. Fakat Dx9 kullanırken bile zamanının çoğu Dx10-11 oyunlarından daha iyi grafikleri vardı. Şimdi diyebilir misiniz ki Dx'in yeni sürümleri eskilerinden daha iyi grafik sunuyor diye? Ya da aynı şekilde Dx-OGL için?

Orada üstün vs. denebilecek tek nokta yüksek grafiklere ne kadar kolay ulaşılabildiğidir. Şunu derseniz sorun yok: DirectX ile yüksek kalite grafiklere ulaşmak OpenGL'den daha kolay. İşte bu bir çok geliştiricinin tercih noktası sayılabilir.
Bugün özgür yazılım için ne yaptın? :)

ahmet_matematikci

Oyun konusunda  linux olayonlinux ve vine ile büyük yol kat etmişti. Devamı gelecektir.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

acer

Ne oldu da daha düne kadar linux için kılını kıpırdatmayanlar bugün linuxu öve öve bitiremiyorlar. Ben açıkcası bu açıklamaları hiç samimi bulmuyorum

DoGuKaN

Valve'nin bu adımları ve sözleri sevindirici ama tek başına yeterli değil. Umarım Ubisoft ve EA Games gibi firmalar da Valve'nin izinden gider.

krwlng

Bence bu gelişmenin arkasındaki en büyük etkenlerden biri de, Valve'nin Linux tabanlı bir oyun konsolu çıkarma fikri.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

xavier

Alıntı yapılan: DoGuKaN - 09 Şubat 2013 - 08:24:42
Valve'nin bu adımları ve sözleri sevindirici ama tek başına yeterli değil. Umarım Ubisoft ve EA Games gibi firmalar da Valve'nin izinden gider.

Aman EA Games gelmesin. Amiga'nın oyun makinesi olmaktan çıkıp, ciddi bir bilgisayar olma yolunca adımlar atmaya başladığı zamanlarda, bunun olmasını istemeyen firmalar burunlarını sokarak, Amiga'yı engellediler. Aralarında EA Games de vardı. Şayet bunu yapmasalardı ve AmigaOS gelişimine doğru düzgün devam edebilseydi, insanlar çok önce Windows'tan farklı işletim sistemleri ile tanışmış olabilirlerdi.
What would Gordon Freeman do?

zembela

Son cümlenizi yanlış buluyorum. Evet dediğiniz bir yere kadar doğru, eğer korsan kullanamaz olsaydık, açık kaynağın pazar payı artardı, fakat çok çok az artardı. Çünkü insanlar yine para vermeye devam edecekti. Unutmayınki ücretli uygulamalar gibi, kapalı kaynak olan uygulamaların hepsi ücretli değil. Her zaman alternatifler çıkıyor. Bildiğim kadarı ile de bu uygulamalar genelde kullanıcılardan çok fazla istatistik toplayıp bunları satarak masraflarını karşılıyorlar.

Windows kullana biri için temizlik uygulaması: BleachBit çok başarılı ve açık kaynaklı. Fakat eğer o olmazsaydı, ücretsiz olan açık kaynak olmayan CCleaner kullanılabilir.
İnternet Taraycısı: Firefox ve Chrome çok başarılı ve açık kaynaklı. Ama eğer olmasalardı, Opera ücretsiz bir alternatif olarak kullanılabilirdi.
İşletim sistemi: Linux açık kaynaklı ve çok başarılı. Fakat MS pahalı. Ama unutmayınki Home versiyonu var Windowsun. Çok cüzi fiaytlara satılıyor. Zaten biri PC aldığında o fiyat içinde satılıyor (laptop, desktop, pc...) . Kullancılar 30 dolar fazla vermiş az vermiş bakmaz, bakmayacakta. Her tarafta kampanya yapılıyor. Örencilere zaten ücretsiz (çoğu ünivde). Visual Studioda öğrencilere ücretsiz. Zaten kurumsallaşma yolunda giden ülkemizde Visual Studio kullanan firmalar zaten para veriyorlar MS'ye. Yani kimsenin para vermem gibi bir durum yok.

İnsanların aklında hala şu var: "pahalı olan daha iyidir". Ne zaman bu fikir yokolur (ki bu imkansız) o zaman korsan kullanım engellenirse açık kaynağın pazarı artar.

Unutmayın ki artık online oyun oynamak daha çekici geliyor insanlara. Bu oyunlar carcklenemiyor diye biliyorum (internetten oynamak için). BBu sebeple Linux üzerindede para vermek durumunda kalacaklar.

Şimdi diyeceksinizki, Linuxun altyapısı daha iyi. Oyun firmaları oyun üretirken maliyetleri düşücektir. Oyunlar az veya çok ucuzlayacakktır. Sakin böle düşünmeyin. EN güzel örnek apple: otuz küsür milyar dolar net karı olan firma. Hala ürünleri çok pahalı. en güzel örnek değilmidir bu? :)

agg1401

Ben simdi Steam'den her istedigim oyunu satin almadan deneme surumunun oldugunu mu demek istediniz? Sayet oyleyse bu daha guzel haber ama arada ucretsiz oyunlar gelirse o zaman daha iyi olur diye dusunuyorum. Hakli miyim ? 

DechroS

Oyunları port etme fikrini aklıllıca bulmuyorum. mesela konsollar için çıkan gta4 oyunu daha sonra kullanıcıların isteği ile pc ye port edildi. Sonuç? Hüsran.
PS3 den 2 kat iyi donanımı olan bilgisayarım oyunu medium ayarların üstünde oynatamıyordu. hadi diyelim bu benim "fakirliğim".
Celeron işlemcili döküntü bilgisayarım bile high da oynatabiliyordu. Portlamadaki optimizasyon böyle dengesiz olabiliyor. Tabi bu CS, HL, TF gibi oyunlar için çok önemli değil. Neticede yüksek grafikli oyunlar değil.

Lakin, en basit örnekle;
Celeron işlemcili döküntü bilgisayarda Windows varken TeeWorlds oyununu 10 fps ile oynuyordum. Linuxta 60 fps.
Windowstaki "splatshop" isimli masaüstü paylaşım aracı 10-15 fps ile çalışıyorken Linuxta 20-25 fps ile çalışıyor.

Linux açık ara optimizasyon bakımından önde iken, portlanan oyunlar yüzünden performans düşüklüğü yaşayabilir. Bu da "Lan Windows daha hızlı. ben Linux kullanmam." gibi olaylara vesile olabilir.

Deadpool

Port işleminden ziyade donanım üreticilerinin sürücü desteği ve kullanılan linux bileşenleri önemli. Örneğin mevcut bilgisayarımda dota 2'yi windows üzerinde en yüksek detaylarda 60+ fps ile oynayabiliyorum ancak ubuntu ile 25-30 fps arası alabiliyorum düşük detaylarda. openbox kurulu arch linux üzerinde ise birkaç detayı kısıp geri kalanlarını yükselterek 50-60 fps arası alabiliyorum.

skyprotector