Ekran kartım için seçtiğim sürücü seçeneği ile pencere yöneticisi kayboldu.

Başlatan trkatmer, 21 Nisan 2013 - 19:11:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

trkatmer

Ubuntu yu hayatımda ikinci defa kurdum bu gün. Tam iyi güzel çalışan bir Linuxum oldu derken onu ben bozdum. Şöyle ki;
Ekran kartı sürücülerinin olduğu yerden en alttan iki yada üçüncüsünü seçtim. Linuxmintten hatırladığım kadarı ile yeniden başlatınca yeni sürücü aktif olacaktı ve yeniden başlattım. Giriş ekranına kadar sorun yok ama sonrasında bir pencere yöneticisi açılmıyor. Sadece boş masaüstü geliyor. Klasör açabiliyorum. Konsola giremedim. alt+F2 ile komut çalıştıramadım. Alt+F2 ile bir satır açılıyor fakat sanki çalışmıyor. En azından "firefox" yada "konsole" komutuna cevap vermedi. İki monitörüm var zaten biri görünmüyor. Anladığım kadarı ile seçmiş olduğum sürücü yanlış. Ama hangisini seçmem gerektiğini de bilmiyordum. Birtanesi ubuntu ile başlayan açık kodlu idi ama diğerleri nvidia ile başlayan biri test sürümü olan (tested yada testing yazıyordu sonunda) seçeneklerdi. Bende birini seçip yükledim.

Forumda ekran kartları sorunları için bir kaç çıktı almamız gerektiği yazıyor ama konsola da giremedim. Ekran kartım nvidia 8800 gts... Yani önerilerinize göre devam edeceğim. Tekrardan kurmak istemiyorum. Dünden beridir dvd lerim bitti linux yüklemekten. Gerçi ubuntuyu tekrar yüklemek dvd eksiltmeyecek ama güncellemeler uzun sürüyor.  Bu arada işe yarar mı bilemiyorum ama çalışan bir linuxmint sistemde hali hazırda yüklü.

hatas

Sorunu çözmese bile şurada (1) anlatıldığı şekilde Ubuntu'yu güvenli kipte açmayı (failsafeX seçeneğini) deneyebilirsiniz, güvenli kipte masaüstüne ulaşarak komut satırını da kullanabilirsiniz.

(1) http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Ubuntu%27da_sistem_kurtarma

if

trkatmer

Teşekkürler hatas.. Yaptıklarım şöyle,

Güvenli kipte açtım, Failsafex seçegine girdim, /etc/fstab konumundaki başka bir dosya sistemi bağlama ilgili uyarıya devam dedim. Ardından herhalde x denen şeye yada grafik ortam diyelim oraya geldim. Düşük çözünürlüklü grafik mod ile ilgili bir ileti aldım. Fakat Masa üstüne ulaşamadım. Resimleri ekliyorum.

1. iletişim kutusu düşük çözünürlükile ilgili sadece tamam seçeneği olan bir kutuydu. Tamam deyip geçtim.
2. si 1. resimdeki seçenekleri içeriyordu.
Bana uygun olduğunu düşündüğüm 1.resimdeki ilk seçenekte de 2. resimdeki uyarı çıktı. Tamam deyince hiç bir şey olmadı.

Güvenli kipte konsola ulaştım ama orada da komut satırı ekranın altında kalıyor. Gerçi onu da ekran ayarlarından düzeltebilirim belki ama orada da ne yapacağımdan emin değilim.

: Ekran kartım nvidia 8800gts dir. İlk mesajım biraz uzun oldu sanırım orada belirtmiştim.

:İlave -> sudo apt-get remove --purge nvidia-glx komutunu verdikten sonra da kaldırılan 0 kurulan 0 güncellenen 0 paket gibi bir uyarı verdi. Yine bir değişiklik olmadı.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

if

@trkatmer, bilgisayarı normal başlatın, giriş ekranındayken ctrl+alt+f1 > kullanıcı adı + şifre > sudo nvidia-settings --uninstall
sudo apt-get remove --purge nvidia*
sudo apt-get remove --purge xserver-xorg-video-nouveau xserver-xorg-video-nv
sudo rm /etc/X11/xorg.conf
sudo apt-get install linux-headers-`uname -r`
sudo apt-get install nvidia-common
sudo apt-get install xserver-xorg-video-nouveau
sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri xserver-xorg-core
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg
böylece açık kaynak sürücüye dönmüş olaaksınız. Sonrasında sistemi yeniden başlatıp ek sürücülerden çalışan sürücüyü kurabilirsiniz.

trkatmer

Teşekkürler ayırdığınız zaman için.

Şu an masaüstündeyim ve gayet normal. Ekran kartım için hangi sürücüyü seçmeliyim. Ek sürücüler sayfasında Using Xorg Xserver olanı seçili. Mesela değiştirmek istediğimde diğer seçeneklerden yani sahipli olanlardan hangisi sorun çıkarmadan çalışacak.

if

@trkatmer, bir şey değil. Ekran görüntüsü olarak geçerseniz ne olup olmadığına bakayım.

trkatmer

Elbette. Bir an için herkesi ubuntu kullanıyor sandım.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

if

En baştakini işaretleyip kurun.
Ubuntu kullanıyorum ama yine de göremem hangi seçeneklerin olduğunu çünkü ekran kartım Intel.

trkatmer

Selam... Sorunu halletmiştik, fakat iki defa nüksetti. Belki ubuntuyu silip yakın bir geleceğe kadar kurmayacağım. Yinede yazmak istiyorum.

sudo nvidia-settings --uninstall
sudo apt-get remove --purge nvidia*
sudo apt-get remove --purge xserver-xorg-video-nouveau xserver-xorg-video-nv
sudo rm /etc/X11/xorg.conf
sudo apt-get install nvidia-common
sudo apt-get install xserver-xorg-video-nouveau
sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri xserver-xorg-core
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

Bu satırlar ile gnome masa üstü geri geldi.

@if in dediği sürücüyü seçip yükledim, yeni açılışta masa üstüm tekrar gitti. Bu arada compiz ile ilgili bir çöküş mesajı aldım. Gnom u tekrardan kurdum. Güncelleştirme yapmadan kurdum ve ekran kartını doğru olduğunu düşündüğümüz seçenek ile tekrar kurdum. Makine açılışta yine kompiz çöktü hatası verdi ve gnomda pencere yöneticisi olmadan masa üstü açıldı. Sadece masaüstü resmi var ve orada bir klasör açarak o klasör vasıtasıyla dosya sisteminden terminali ve yine arama yaparak yazılım merkezini açmayı başardım. Aynı zamanda ek yazılım merkezinden nvidia açık kaynak kodlu sürücüyü seçtim. Sonrasında x org conf dosyasının olduğu yerde x reset gibi bir dosya vardı. Onu çalıştırdım. yeniden sistemi açtığımda masaüstü geri gelmişti ama çok düşük bir çözünürlükte. Tabi bundan önce ubuntu normal açık kaynak ekran kartı sürücüsünde düzgün çalışırken nvidia sitesinden indirdiğim sonu run ile biten dosyayı kurmaya çalıştım. Orada da x oturumu açıkken kurulamaz diye bir mesaj aldım.  Kabaca öyle tercüme ettim. x den bir türlü çıkamadım. 6-7 sene öncesinden hatırladığım bazı şeyleri denedim. init 1 yapıp grafik ortamdan çıkacağımı ve NVIDIA-Li.....run dosyasını çalıştırabileceğimi sandım. Ama orada da bir adım ilerleyebildim. :) Tercüme edemediğim bir mesajda kuruluma devam edip etmeyeceğimi sordu, ve tabi varsayılan seçenek hayırdı. Evet diyebildim sadece. kernel mernel birşeyler söyledi ve olmadı. :) Bu arada masaüstü çalışmıyorken bir kaç satırlık bir konsola çok ihtiyaç duydum. Ama yok.. Yani olsa da 3-5 koöuttan ileri gitmiyor bizimkisi.. (cahillik işte) Neyse bir günlük acı tecrübemin özeti bu. Halbuki ubuntudaki programlar çok hızlı açılıyordu. Sevmiştim yani. Burada yazdıklarımdan yola çıkarak "ya arkadaş senin sorunun aslında şu" diyen biri çıkarsa hemen yaparım. Çıkmazsa da bir gün mutlaka yine ubuntu kurarım. Ama yarın Fedorayı deneyeceğim.

Vaktini esirgemeyen arkadaşlara teşekkürler.

bashfulfish

@trkatmer, şu an kullandığım kart AMD..bundan önce 8800 GS kullanıyordum..12.04 sürümüne kadar sürücülerle ilgili bir problem yoktu..12.10 çıktığında  yükselterek geçtim yine sorun yaşamadım, ne zaman ki 12.10 u sıfırdan kurdum, boş masaüstü sorunu ortaya çıktı..sorunun kernelden kaynaklandığını öğrendim ilk kurulumdan sonra..
sudo apt-get install linux-source
sudo apt-get install linux-headers-3.5.0-17-generic 

diyerek eski kerneli yükledim
sonra
sudo apt-get install nvidia-current-updates
ile sürücüyü kurdum

ben bu yöntemle sorunu çözmüştüm..dikkat edeceğin husus bu kernelin üzerine kernel güncelemesi yapmaman yoksa yine boş masaüstü gelir..iyi şanslar..

heartsmagic

Aslında @if o adımı yaptırıyor şu komutla:

Bana da sorun header paketi gibi geldi, bu nedenle Ubuntu kaldırılmadıysa şu çıktıya bakabiliriz:

dpkg -l | grep linux-headers
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Luna

Keşke 3xx numaralı sürücü satırından birini deneseydiniz. Bu tür kararsızlıklarda yapmanız gereken nvidia nın sitesine gidip ekran kartınızın desteklediği son sürücüye göz atmak, bakın indirmek demiyorum göz atın. Keza sürüm numarası uyuyorsa onu işaretleyin.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=38768.msg465239;topicseen#msg465239

burada ufak bilgisini verdiğim konuyu takip ederseniz, probleminize ilaç olacağını düşünüyorum.
İşlemci : İntel i5 750 2.66Ghz LGA 1156
Ekran kartı : GIGABYTE GTX 470 Super Overclock 1280 MB GDDR5 320 Bit
Ana Kart    : BIOSTAR H55 HD LGA1156 DDR3-1600
HDD : WESTERN DIGITAL Caviar Blue (WD3200AAJS) 3.5inç 320GB
RAM : G.SKILL Ripjaws 2 GB DDR3 1333Hz CL9 + 4 GB Team Elite 1333 Mhz
Kasa : Aerocool X Strike Mid Tower
PSU    : XILENCE Eco Series 550W