Oyunlar çok ağır

Başlatan metineylul, 02 Ekim 2008 - 16:21:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

UBUNTUNA

Metin kardeş daha öncede baska bir baslık altında açmıştın.Öncelikle sana şunu soyleyim hatta sana değil sen oyun istediğin halde sana Linuxu öneren arkadaşına.Oyun oynayacaksan PC de derhal Linuxu kaldırmanı ve windowsa dönmeni öneririm.Ya da ikisini birden kullanabilirsin Lİnux hevesin varsa.Haa yoksa zaten oyun için linuxa geçmek heralde çok büyük bi tezat olur.Maalesef şimdilik oyun konusu Linuxun zayıf karnı ama her konu da ilerlediğimiz gibi o konuda da hızlı bir gelişim sürüyor..

ebubekirs

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=913978&highlight=flight+gear  adresinde aynı sorun mevcut. Çözüm de verilmiş, ancak size kolaylık olsun. Özet olarak şöyle yapmanız gerekiyor:

Yine terminalden ;

gksudo gedit /etc/X11/xorg.conf yazın. Root şifrenizi istediğinde girin. Açılan dosyada "Video Device" şeklinde bir bölüm olması lazım. Altında "Driver intel" gibi birşey yazabilir. O kısmın altına

Option "AccelMethod" "exa"
Option "MigrationHeuristic" "greedy"

bu iki satırı ekleyin ve kaydedip kapatın. Bunları o bölümün altına eklemeniz gerekli, dosyanın en altına değil. Daha sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

heartsmagic

Kişisel tavsiye: Oyun oynamak için Linux'a geçilmez.
Yanlış anlaşılmasın ancak bu çok genel geçer bir kaidedir.

Eğer son verilen tavsiye işe yaramazsa benim sormak istediğim şeyler var.
O kart Flightgear için yeterli mi? Örneğin kendi kartımla Crysis oynayamam (sadece bir örnek) ve bunun için işletim sistemini suçlamam.
Linux altında oyun oynuyor muyum? Pek sayılmaz. Ancak kurup baktığım ve oynadıklarım var ve öyle ağır falan da çalışmıyor. Urbanterror, Quake3, Warzone gibi örneğin. Kısacası grafik kartı doğru yapılanmışsa ve oyunu kaldırıyorsa Windows'dan daha fazla verim alınması daha yüksek ihtimaldir.

Hamiş: Lütfen soru sorduktan sonra sabırlı olalım. Buradaki kimse teknik servis elemanı değil ve karşıdaki kullanıcılar Linux kullanıyorlar/kullanacaklar diye ceplerine para girmiyor. Burada gönüllülük esastır, ona göre soru sorup cevap bekleyeceksen ne âla.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

maxspacemax

32 Mb paylaşımlı grafik kartı. Sistem belleğini kullanarak 128 Mb kadar çıkabiliyor. Sürücüsü linuxte tam verim sağlamıyor. Bu kart ile Windows işletim sistemindede verim alamazsın. Sadece oyunları düşük ekran çözünürlüklerinde oynayabilirsin. Oyun oynamak istiyorsan hem Windows hem Linux için daha yüksek özelliklere sahip bir ekran kartı al derim.

metineylul

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=913978&highlight=flight+gear  adresinde aynı sorun mevcut. Çözüm de verilmiş, ancak size kolaylık olsun. Özet olarak şöyle yapmanız gerekiyor:
Yine terminalden ;
Kod:
gksudo gedit /etc/X11/xorg.conf
yazın. Root şifrenizi istediğinde girin. Açılan dosyada "Video Device" şeklinde bir bölüm olması lazım. Altında "Driver intel" gibi * bir şey yazabilir. O kısmın altına
Kod:
Option "AccelMethod" "exa"
Option "MigrationHeuristic" "greedy"
bu iki satırı ekleyin ve kaydedip kapatın. Bunları o bölümün altına eklemeniz gerekli, dosyanın en altına değil. Daha sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

*Linuxu silmeden önce son kez verdiğiniz cevabı değerlendireyim dedim ve o kodu girdim ama şöyle birşey yazdı.

bash:gksudo:command not found

WarGasm

gksudo yu sudo olarak yazin. Bu kadar zorlama kullanacaksaniz kullanmayin.

metineylul

is not in the sudoers file. This incident will be reported.

metineylul

Bu kadar zorlama kullanacaksaniz kullanmayin.
Neden???
İstegim sistemi kurup işimi yapmak.Sonuçta bu bilgisayar.Sadece internete girmek ne bileyim hesap makinesi gibi kullanmak değil amacım.Siz ne için kullanıyorsunuz.

WarGasm

Ooops. Pardon. ayni komutu "Alt+f2" ye basip calistirma ekraninda deneyebilir misiniz ?
Diger sorunuza gelirsem,
Her bir sorunda Linux'a laf atiyorsunuz, biraz anlayisli yaklasip sorununuzu cozmeye ve kendinizi Ubuntu yerine koyup empati kurmayi denemek yerine kotuleme cabalari goruyorum. Daha once de soylenmis, Linux oyunlar uzerinde istedigimiz seviyede degil. Bildigim kadari ile bilgisayarinizda windoz var ve oyunlarinizi windoz altindan da oynayabilirsiniz. Biraz empati kurulmali. Ubuntu tamamen gonullu yapilandirilmis, Linux'un iddiali oldugu konularin hepsinde basarili olan bir dagitim. Ben cok guzel oyun oynatirim diye bir iddiasi da yok.

ebubekirs

gksu gedit ... şeklinde de yazabilirsiniz ancak diğer arkadaşların da dediği gibi windows ile kullanmanız hem sizin, hem bizim açımızdan faydalı olacaktır.
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

metineylul

Ooops. Pardon. ayni komutu "Alt+f2" ye basip calistirma ekraninda deneyebilir misiniz ?

Komut çalıştır diye bişey geliyor.
gksudo gedit /etc/X11/xorg.conf yazınca
belirtilen komut çalıştırılamadı yazıyor
sudo gedit /etc/X11/xorg.conf
yazınca ekran kapanıyor birşey olmuyor.

metineylul

Her bir sorunda Linux'a laf atiyorsunuz, biraz anlayisli yaklasip sorununuzu cozmeye ve kendinizi Ubuntu yerine koyup empati kurmayi denemek yerine kotuleme cabalari goruyorum. Daha once de soylenmis, Linux oyunlar uzerinde istedigimiz seviyede degil. Bildigim kadari ile bilgisayarinizda windoz var ve oyunlarinizi windoz altindan da oynayabilirsiniz. Biraz empati kurulmali. Ubuntu tamamen gonullu yapilandirilmis, Linux'un iddiali oldugu konularin hepsinde basarili olan bir dagitim. Ben cok guzel oyun oynatirim diye bir iddiasi da yok.

*Ben hevesli olmasaydım kurmazdım bilgisayarıma.Hemde ilk kurulumda bilgisayarımdaki windowsumuda sildi.Bilgisayarcıya götürüm tekrar yüklettim.Sonra kendi çabamla tekrar kurdum.Windows yerine linux kullanayım dedim.Empatiyse bundan güzel empati olurmu.Bi işletim sistemi için neredeyse 2 haftadır uğraşıyoruz ama ilerleyemedik.Hiçbir işletim sistemini övmek yada kötülemek gibi birniyetim yok ama siz nerde gördünüz windows kuran biri 2 hafta bunlarla uğraşsın.Yanlışım varsa söyleyin.

FUBU

@metineylul
Alıntı yaparken Alıntı Ekle butonunu kullansan daha güzel olur bence..

metineylul

metineylul

Alıntıdiye biryer var orasımı

hikmet Murat

Linux kullanıcıları zaten windovsu çok iyi biliyor.Linux kullanıcılarının windovstan linuxa geçmelerinin  bir çok çeşitli sebebi ve ya kendine ait bir hikayesi var.Şu anda oyun konusunu irdeliyorsunuz.Oyunlarla  ilgim yok ama benim bilgisayarımdan yeğenlerim bilgisayar oyunlarıyla gayet güzel eğleniyorlar.Linuxun Windovstan çok üstün olduğu yerlerde  var.Zaten biraz kullanmaya başlarsanız siz de görürsünüz.Kullanıp kullanmamak sizin insiyatifinizde.

metineylul

Bakın doğrudan objektif olmaya çalışıyorum.Bilgisayara linuxu kurduk.Görüntüleri pencerelerin dalgalanması vs çok güzel.Windowsla kıyaslanmaz.Ama bukadar.bilgisayarı şuanda sadece internete girmek için kullanıyorum .Başka * bir şey yaptığı (yapabildiğim) yok.Film izleyemiyorum.Okudum ettim birsürü şey yükledim divx gösteriyor ama altyazı yok.Oyun zaten dert oldu.Ama alınmayın lütfen linux oyunları,windowsdaki oyunların görüntü kalitesinin çeyreğine bile yaklaşamıyor.Msn kurdum,plus çalşımıyor.Bilgisayara bağlı birçok cihaz hala çalışmıyor.Son olarak şunu söyleyeyim.Amacım asla kötülemek değil.Sadece kurup kullanmak istiyorum.Mümkün olmuyor.Bide birçok arkadaş kullandıkça zevkli gibi şeyler yazmış.İnanın ben zevk alamadım.Zaten sistemi kullanmanın ne zevki verdiğinide anlayabilmiş değilim.İşlerimi yaparsam ancak ozaman zevk alabilirim.
Zevk vermiyor dedim ama aldığım tevk zevk pencerelerin dalgalanması.ordan oraya sallıyorum.O kadar.

heartsmagic

Alıntı YapXp üzerinden kurdum.Başka şekilde kuruluma cesaret edemedim.Daha önce kurarken bilgisayarım gitti

@metineylul, bu cevap sana ait ve şu başlıktan alıntıdır: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3557.30.html

Ayrıca o başlıkta yaşadığın ilginç problemler bizde mevcut değil.

Kaldı ki sana tekrar ifade edeceğim bu yazacaklarımı. Hâlâ anlamak istemezsen ve ısrarla bizi kısır döngüye sokma yoluna gidersen nazikçe forumu kullanmamanı, Windows kullanmaya devam etmeni rica edeceğim. Çünkü kesinlikle dinlemiyorsun, anlamak için enerji sarf etmiyorsun.

Buradaki hemen hemen kimse Ubuntu kurup kullanmak için iki hafta uğraşmamıştır. Belli başlı özel sorunlar yüzünden belki iki hafta değil, yirmi hafta uğraşıp da çözemeyenler olabilir, fakat senin saydığın problemler yüzünden değil. Kaldı ki bu problemleri sana başka başlıklarda güzelce izah ettik. Hâlâ gelip "müzik dinleyemiyorum, film izleyemiyorum, alt yazı olmuyor" diyorsan bir şey ekleme ihtiyacı hissetmiyorum. Oyun konusunu da sana mantıklı bir şekilde açıkladım. Linux veya Ubuntu altında kaliteli oyun olmamasının (ki olanlar var) suçu ne biziz ne de Linux. Oyun firmaları ne zaman ki oyunları Linux'a port ederler, o zaman gidip satın alıp oynayabilirsin. Bunun dışında gönüllü olarak geliştirilen oyunlara devam etmek zorundasın. Etmek istemiyorsan alternatif orada seni bekliyor: Windows.

Lütfen yazımın başında söylediklerime kulak ver. Kaba davranmak istemiyorum ancak sen ısrarla üzerimize geliyorsun.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

maxspacemax

Alıntı yapılan: metineylul - 03 Ekim 2008 - 15:09:26
Bakın doğrudan objektif olmaya çalışıyorum.Bilgisayara linuxu kurduk.Görüntüleri pencerelerin dalgalanması vs çok güzel.Windowsla kıyaslanmaz.Ama bukadar.bilgisayarı şuanda sadece internete girmek için kullanıyorum .Başka * bir şey yaptığı (yapabildiğim) yok.Film izleyemiyorum.Okudum ettim birsürü şey yükledim divx gösteriyor ama altyazı yok.Oyun zaten dert oldu.Ama alınmayın lütfen linux oyunları,windowsdaki oyunların görüntü kalitesinin çeyreğine bile yaklaşamıyor.Msn kurdum,plus çalşımıyor.Bilgisayara bağlı birçok cihaz hala çalışmıyor.Son olarak şunu söyleyeyim.Amacım asla kötülemek değil.Sadece kurup kullanmak istiyorum.Mümkün olmuyor.Bide birçok arkadaş kullandıkça zevkli gibi şeyler yazmış.İnanın ben zevk alamadım.Zaten sistemi kullanmanın ne zevki verdiğinide anlayabilmiş değilim.İşlerimi yaparsam ancak ozaman zevk alabilirim.
Zevk vermiyor dedim ama aldığım tevk zevk pencerelerin dalgalanması.ordan oraya sallıyorum.O kadar.

Sorunlarınızı teker teker çözmeye çalışın. MSN Plus bildiğim kadarı ile Linux'te Wine ile kurulmaz. Aşağıdaki siteden wine ile kurup kullanabileceğiniz windows programları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.
http://appdb.winehq.org/
Msn messenger benzeri programlar Linuxte mevcut Amsn, Pidgin, Kopete ve Mercury Messenger bunlardan birkaçı istediğiniz birini kurup kullanabilirsiniz. Amsn sesli ve görüntülü konuşma desteği vermekte ama sorunsuz bir biçimde sesli ve görüntülü konuşma yapmak isterseniz size Skype'yi öneririm.
Filim izlememeniz çok garip bir durum. Şunuda belirtmek isterimki her Ubuntu kullanıcısı standart işlemleri uygulayarak kolaylıkla film izleyebiliyor. Siz film dosyasını ne ile açmak istediniz. Ubuntu sistemini kurduktan sonra  güncelleme yaptınızmı ?
sudo apt-get update

Ayrıca daha sonra ubuntu-restricted-extras paketini kurdunuzmu?
sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras

Ubuntuda DVD izlemek sorun yaşatabilir.
Onunda cevabı forumda var.
Şu adreste sorunlarınızın çoğunun çözümü yazılmış
http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Hardy
Ayrıca ingilizcem yok diyorsanız forumda arama yaparak birçok sorunuza çözüm bulabilirsiniz.
Video oynatıcı olarak istediğiniz video oynatıcıyı kullanmakta özgürsünüz. Benim tercihim VLC depolarda mevcut kurup kullanmanızı tavsiye ederim.
Biraz sabır ile sorunların üzerine giderek sorunlarınızı çözebilirsiniz. Kolay gelsin.

Bu arada şunu belirtmek isterim.
Burada size yardım etmeye çalışan insanlar bunu gönüllü olarak yapmaktalar. Sizlerde onlara yardımcı olun. Sizi eleştirmiyorum yalnış anlaşılmasın.