Oyunlar çok ağır

Başlatan metineylul, 02 Ekim 2008 - 16:21:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

metineylul

Bir süre daha linux kullanayım dedim.Windows oyunlarını çalıştıramadım bende linux oyunlarını kurdum.Açıkçası görüntüsü güzel doğru düzgün oyun bulamadım.Bulduğum en iyi oyun Flightgear.Onuda kurdum çalıştı ama bilgisayar çok kasılıyor.Oynamak neredeyse mümkün değil.Linuxda  güzel oyun yokken bide kurduğumuz bu haldesye sanırım şöylşe bir sonuç çıkıyor ortaya.Linux acemiler ve oyuncular için değil.Bu arada yardım edecek kimse varsa sevinirim.

FUBU

Alıntı YapLinux acemiler ve oyuncular için değil.
http://www.whylinuxisbetter.net/index_tr.php?lang=tr
Başlangıçta hepimiz acemiydik.. Eğer linux acemiler için olmasaydı hiçbirimiz burada olmazdık/olamazdık..
Oyun konusuna katılıyorum, yapacak bir şey yok.

metineylul

*Verdiğiniz siteyi inceledim.Eğer oyun oynayamayacaksak ve aynı anda windowsda olacaksa kendi adıma söyleyeyim linuxa gerek kalmıyor.Madem oyunları windowsda oynayacağım linuxda ne yapacağım değilmi.

eldirr

Alıntı yapılan: metineylul - 02 Ekim 2008 - 16:33:18

*Verdiğiniz siteyi inceledim.Eğer oyun oynayamayacaksak ve aynı anda windowsda olacaksa kendi adıma söyleyeyim linuxa gerek kalmıyor.Madem oyunları windowsda oynayacağım linuxda ne yapacağım değilmi.

Madem oyun oynayacaksınız sadece, pc ile ne yapıyorsunuz ki? Çok daha güzel oyun konsolları var.

Mesela.

metineylul

Madem oyun oynayacaksınız sadece, pc ile ne yapıyorsunuz ki? Çok daha güzel oyun konsolları var.

Mesela.

*Daha önceden biryerlerde yazmıştım.Wii var.ama klavyeyle oyun oynamak her tuşa hakim olup oynamak çok daha süper.
Birde bilgisayarda ne yapıyorum diye soruyorsanız.
1.oyun oynuyorum
2.Oyun oynuyorum
3.Müzik dinliyorum,film izliyorum,internete giriyorum.Bide bazı şeyler yazıyorum.
Not.Wiide her oyun maalesef hala yok.

FUBU

Alıntı YapÇok daha güzel oyun konsolları var.
Elbette, katılmamak mümkün değil.. 3000 ytl lik full hd tv'n varsa bilgisayarda oyun oynamak gerçekten de hiç mantıklı değil.  :D Şimdi bi de moda oldu, oyunun ps3 versiyonu çıkıyor, 1 yıl-6 ay sonra pc için olanı çıkıyor. GTA4 eskidi, hala pc için olanı çıkmadı. 
Ama adam gibi tv'n yoksa oyun oynamak için hala sağlam bir tercih gibi görünüyor PC ler..
Tabi benim görüşüm.

metineylul

Elbette, katılmamak mümkün değil.. 3000 ytl lik full hd tv'n varsa bilgisayarda oyun oynamak gerçekten de hiç mantıklı değil.  Kahkaha Şimdi bi de moda oldu, oyunun ps3 versiyonu çıkıyor, 1 yıl-6 ay sonra pc için olanı çıkıyor. GTA4 eskidi, hala pc için olanı çıkmadı.
Ama adam gibi tv'n yoksa oyun oynamak için hala sağlam bir tercih gibi görünüyor PC ler..
Tabi benim görüşüm.

*Olay yine döndü dolaştı başka boyutlara geldi.Ben linuxda oyun oynayamıyorum diyorum,siz konudan ziyade başka şeylerle ilgileniyorsunuz.Cevap alamayacaksam bende vazgeçeyim bu sevdadan.
Sorunuza yanıt:Evimde plazma var,FULL HD değil ama 3000 YTLninde oldukça üzerinde.

ebubekirs

Linux üzerinde maalesef birçok popüler oyunun desteği yok, zira oyunların ticari amaçları olduğu için ve linux ise maddi kaygılar olmadan özgür yazılım kullanmayı teşvik ettiği için (kullanım oranları vb. nedenler de var) bu durum ortaya çıkıyor. Kastettiğiniz anlamda evet, linux oyuncular için değil, ancak acemiler için değil düşüncenize katılmıyorum. Zira aslında acemiler için bilgisayar ve çalışma mantığı hakkında sonsuz bir bilgi kaynağı ve öğrenme fırsatıdır Linux.
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

metineylul

Ama hala soruma yanıt alamadım.Linuxun kendi oyunu olan Flightgear neden bu kadar kasılıyor oynanırken.Bilgisayarın parçalarının iyi olduğunu ve ondan kaynaklanacağını sanmıyorum.

FUBU

Alıntı YapSorunuza yanıt:Evimde plazma var,FULL HD değil ama 3000 YTLninde oldukça üzerinde.
son mesajım sana değildi. Zaten alıntı yaptığım senin yazın da değildi dikkat edersen. eldirr in yazdığına alıntı yaparak eldirr e cevap verdim oyun konsollarının herkes için en iyi seçenek olamıyacağı konusunda.. +soru da sormadım kimseye. :)

ebubekirs

Düşük çözünürlük seçtiğinizde de kasılma oluyor mu ?  Bir de

glxinfo | grep render

komutunun çıktısı nedir?

metineylul

Özür dilerim,şimdi farkettim.Kimin yazdığına değilde yazılanlara bakıyorum.

metineylul

Düşük çözünürlük seçtiğinizde de kasılma oluyor mu ?  Bir de

Kod:

glxinfo | grep render

komutunun çıktısı nedir?

*Bu nedir,anlayamadım.

eldirr

Ebubekirs'in verdiği komut ekran kartı sürücülerinizin doğru yüklenip yüklenmediğini anlamak için bir komut.

Uygulamalar -> donatılar -> uç birim' i çalıştırıp açılan pencerede komutu yazarsanız eğer size bazı yazılar geri döndürücek. (Tek satır büyük ihtimalle)

O yazıyı kopyalayıp buraya yapıştırabilir misiniz?

ebubekirs

Yani terminalden (Uygulamalar > Donatılar > Uçbirim) verdiğim komutu yazdığınızda ne cevap veriyor ?

Örnek; Bende

ebubekir@spitz:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: No (LIBGL_ALWAYS_INDIRECT set)
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) 945GM 20061017 x86/MMX/SSE2

Düzeltme: @eldirr, tam "Gönder" e basarken kırmızı yazıyı farkettim, özür :)

metineylul

direct rendering:yes
Opengl renderer string:Mesa DRI İntel (R) 945GM 2006101017 x86/MMX/SSE2

eldirr

Aynı şekilde ,
glxgears
komutunu yazıp, çalıştırabilir misiniz? Ekranda dişliler dönen bir pencere açılacak ve uç birim penceresinde bazı yazılar yazıcak. O çıkan yazılar 6-7 satır olduğunda buraya kopyalayabilir misiniz? Bu uygulamadan kaç fps alabiliyorsunuz onu da merak ettim.

metineylul

3440 frames in 5,0 seconds = 687,964 FPS
3752 frames in 5,0 seconds= 750,265 Fps
3771 frames in 5,0 seconds = 754,134 FPS
3668 frame in 5,0 seconds = 733,449 FPS
3770 frames in 5,0 seconds = 753,828 FPS
3765 frames in 5,0 second = 752,894 FPs
3749 frames in 5,0 seconds = 749,678 FPS
Bunun daha kolay yolu yokmu.Çok zor böyle.

eldirr

Bende de yaklaşık aynı değerleri veriyor ve bende de yavaş çalışırdı eminim yüklesem. Ekran kartınızın modeli nedir? Eğer yeni ve iyi bir ekran kartıysa ve sürücüsü düzgün yüklendiyse bu kadar düşük değerler vermemesi gerekiyor.

Benzer işlemlerin grafik ara yüzünden de yapılma yolları var, bu size daha kolay gelebilir belki ama uç birimden bizim size bir şey anlatmamız ve sizin böyle çıktıları vermeniz emin olun daha kolay olacaktır.

ebubekirs

Ekran kartınız intel 945 mi acaba ? Ya da daha kolayı
lspci | grep VGA
komutu ne döndürüyor ?

metineylul

Bende de yaklaşık aynı değerleri veriyor ve bende de yavaş çalışırdı eminim yüklesem. Ekran kartınızın modeli nedir? Eğer yeni ve iyi bir ekran kartıysa ve sürücüsü düzgün yüklendiyse bu kadar düşük değerler vermemesi gerekiyor.

*00:02.0 VGA Compatible Controller:İntel Corporation Mobile 945GM/GMS,943/940GM
L Express İntegrated graphics Controller (rev 03)
yazıyor

Benzer işlemlerin grafik ara yüzünden de yapılma yolları var, bu size daha kolay gelebilir belki ama uç birimden bizim size bir şey anlatmamız ve sizin böyle çıktıları vermeniz emin olun daha kolay olacaktır.

*böyle çok zor oluyor.Ordan oraya bakıp yazarken kollarım koptu valla.
Daha öncede söyledim.CTRL tuşları ÇA-LIŞ-MI-YOR.

metineylul

Mesela sims yada Fifa oynarken kasılma olmuyor

metineylul

Bu kadar eziyet çektik.yardım edecek kimse yokmu

metineylul

Benden bukadar arkadaşlar.Linux macerası buraya kadarmış.Belki ileride beklentilerimi karşılarsa ozaman olur.Yada istediğim linuxu bulursam şimdi de geçebilirim.Paralı olması önemli değil.Sizlere iyi bayramlar.İyi geceler.

maxspacemax

Alıntı yapılan: metineylul - 02 Ekim 2008 - 21:52:38

*00:02.0 VGA Compatible Controller:İntel Corporation Mobile 945GM/GMS,943/940GM
L Express İntegrated graphics Controller (rev 03)
yazıyor

*böyle çok zor oluyor.Ordan oraya bakıp yazarken kollarım koptu valla.
Daha öncede söyledim.CTRL tuşları ÇA-LIŞ-MI-YOR.

Bu ekran kartı ile verim çok zor benden söylemesi. Aynısı bende var.