Manjaro Linux 0.8.5 Xfce-Openbox-Net Edition

Başlatan cumali, 13 Nisan 2013 - 20:43:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cumali

Arch tabanlı Linux dağıtımı olan Manjaro Linux  0.8.5 Xfce ve Openbox sürümü Philip Müller tarafından duyuruldu. Linux 3.8.5 çekirdegi üzerine yapılandırılan bu sürümde systemd 198, X.Org Sunucu 1.14.0, AMD ve NVIDIA grafik kartları için özel sürücü desteği sunulmuş durumda. Diger masaüstü ortamlarında olduğu gibi Xfce 4.10  ve Openbox 3.5.0 ortamlarında grafiksel yükleyicinin yanında kullanıcı hesaplarını ve klavye düzenini sağlamak için Manjaro setting manager eklenmiş. Pamac paket yöneticisi için bir kaç dil destegi daha ilave edildi. Ek olarak multimedia destegi ve AUR erişimi önceden ayarlanmıştır. Geniş bilgiye buradan indirmek için aşağıdaki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

manjaro-xfce-0.8.5-x86_64.iso
MD5: af0bde1748e0eff8110500d6c2d70b4c

manjaro-xfce-0.8.5-i686.iso
MD5: e644b7499a4969c2c578f844e318fc6c

manjaro-openbox-0.8.5-x86_64.iso
MD5:  ecc0dc01a6e860e42d502e4f762e065a

manjaro-openbox-0.8.5-i686.iso
MD5: 030fb7a8c4f45709b94a307dfc333340

manjaro-net-0.8.5-x86_64.iso
MD5: 45e4333af4de60cb3b4540aa7a8e93ed

manjaro-net-0.8.5-i686.iso
MD5: a0c947c99d25dbd6a30643de1e53fbf5

İndirme sayfası  http://sourceforge.net/projects/manjarolinux/files/release/0.8.5/

Ekran görüntüleri

sipazilla

Yaklaşık 2 ay önce Arch denemeye karar verdim. Uydunet abonesi olunca araştıra araştıra deneye yanıla kuruluma geçebildim. Madem Arch kuruyoruz bari hafif olsun dedim lxde kurdum temel işlevlerde problem olmasada makyaj kısmı bayağı uğraştırdı tatmin olmadım. Sonra yeniden kurulum yapıp Gnome 3 kurdum onuda adam etmek için bayağı uğraştım eh işte dedim ama ne olduysa bukezde gdm hantallaştı. Sonra anladım ki Arch kurmak değil kullanabilir hale getirmek uğraştırıyor. Eee insanın yaşda kemale erince zaten tembelleşiyor kısa sürede bıkıyor. Neyse dün tekrar biraz uğraşayım dedim girdim güncelleme yapayım dedim baktım üçyüz küsür mb güncelleme :) ozaman bir hafta sonu yeniden kurulum yaparım derken şimdi bu başlıktayım. Openbox kalıbını indiriyorum hadi hayırlısı.

meda

Zaten Manjaro'nun amaçlarından bir tanesi son kullanıcı ideal bir yapıyı veya gerekli bir çok özelliştirmeyi kendisinin yapıyor oluşu.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

cumali

Alıntı yapılan: shadow. - 17 Nisan 2013 - 08:19:32
Zaten Manjaro'nun amaçlarından bir tanesi son kullanıcı ideal bir yapıyı veya gerekli bir çok özelliştirmeyi kendisinin yapıyor oluşu.

Kesinlikle katılıyorum. Bu arada kolay kurulum için yeni grafiksel aracın çalışmaları devam ettigini hatırlatmamda fayda var. Önümüzdeki sürümlerde görmeyi umut ediyoruz. http://manjaro-tr.org/forum/viewtopic.php?f=21&t=260&p=1510#p1510

if

@cumali, Manjaro'ya has araçlardan memnun musunuz? Manjaro'nun paket yönetimini nasıl buluyorsunuz? Bildiğim kadarıyla Arch depolarından çektikleri depoları kendilerinin 'kararsız' dedikleri bir depoya ekliyorlar, burada paketleri test edip hazır olduklarını düşünüdüklerini yayınlıyorlar. Bu işlem bir paketin Arch'da ayınlanmasıyla ile Manjaro'da yayınlanması arasında ne kadarlık bir geçikmeye yol açıyor? Paketleri test edecek yeteri kadar kişi var mı?

Gecikme diye ifade etmem yanlış oldu. Bu işlem ortalama ne kadar sürüyor diyeyim.

cumali

Evet, genel olarak begeniyorum @if. Ufak tefek aksaklık olsada geliştirici sorunu tesbit ettiginde güncellemeler ile giderilmektedir. Manjaro'nun paket yönetimi bilindigi  gibi Arch Linux ile aynı. Depolarda bir sıkıntı yok. Arch'da olduğu gibi kararlı,testing ve unstable bölümleri bulunmaktadır. http://ftp.nluug.nl/os/Linux/distr/manjaro/   Bir örnek vereyim. Gnome 3.8  şu an için Arch Linux'da unstable  testing depolarında yer almaktadır. Ancak mevcut sorunlar yüzünden Manjaro hala unstable depolarına almadı. Arch Linux gibi paketleri test edecek çok geniş bir kadroya sahip olduğunu söyleyemem. Ancak çekirdek bir kadro ve arkasına aldığı topluluk desteginden dolayı çalışmalarına hayran olduğumu belirteyim.

speakerXXL

Manjaro'nun Cinnamon'lu topluluk sürümü de varmış, hemen LMDE'nin yanına kurup deneyelim. Bu topluluk sürümü kalıp dosyası genel olarak resmi sürümlerle aynı güncellikte midir?

http://sourceforge.net/projects/manjarolinux/files/community/Cinnamon/

cumali

Alıntı yapılan: speakerXXL - 20 Nisan 2013 - 09:37:30
Bu topluluk sürümü kalıp dosyası genel olarak resmi sürümlerle aynı güncellikte midir?

Yaklaşık bir hafta önce çıkartılan sürüm. O zamanki çekirdek 3.8.5 idi. Şu an 3.8.8 sürümüne yükseltildi. Kurulum yaptıktan sonra bir miktar güncelleme alırsınız. Bu arada ufak bir hatırlatmada bulunayım. Live halinde masaüstü açıldığında Cinnamon penceresi takılabilir. Bu Cinnamon temasından kaynaklanan bir sorun. Panelde yer alan sistem ayarlarına girip tema degişimi yapmanız halinde sorunsuz kullanırsınız. Bkz: http://forum.manjaro.org/index.php?topic=3377.msg29481#msg29481