Ekran Kartı Sorunu hk. (NVIDIA - GeForce)

Başlatan selcuksonmez, 14 Nisan 2013 - 23:26:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

selcuksonmez

Arkadaşlar, öncelikle herkese merhaba.
İsmim Selçuk, Ubuntu ailesinin yeni üyesiyim. Aranızda olmaktan mutluluk duydum. Katılışımı böyle bir konu üzerinden gerçekleştirmek istemezdim ama, sorunumun çözümü konusunda da artık yardımınıza ihtiyacım var.

Sony Vaio Notebook, NVIDIA - GeForce 410M 1GB Ekran kartına sahibim.

Notebook'da Ubuntu 12.10v. yüklü ama ekran kartı sorununu tüm denemelerime rağmen çözemedim.

Öncelikle yükleme sonunda sistem açılışınca ekran kesik bir siyah götüntü ile açılıyor. Yaptığım araştırmada bu tarz sorun yaşayan bir çok kullanıcı gördüm. Genelde de sorun aşağıdaki şu işlemin ardından çözülmüş görünüyor.
sudo apt-add-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates
sudo add-apt-repository ppa:xorg-edgers/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install nvidia-current nvidia-settings
apt-get upgrade

Fakat benim sorunum ilgili işlemi yapmama rağmen düzelmedi.

Şöyleki; bu işlemi yaptıktan sonra sistem açılırken sürekli disk hatası verip tarama yapmak istiyor ama, yapmasına rağmen sorunu çözmüyor. C'ye basıp işlemi geçtiğimde ise sistem açılıyor ama ekranda ne mause imleci ne de iconlar oluyor.

Bu duruma istinaden yaptığım aramada ise; http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=37206.0 bu konuyu buldum. Fakat bunuda denememe rağmen hala sorunum devam etmekte.

Durum en açıklayıcı şekilde bu ve şuan Windows'tan yazıyorum☺

Konu hakkında detaylı bilgi sahibi arkadaşlar yardımcı olursa minnettar olurum.

if

@selcuksonmez, masaüstüne düşebiliyor musunuz?

selcuksonmez

Evet işlem yapabiliyorum ama iconlar ve imleç görünmüyor. Mause sağ tıkladığımda ekran çözünürlüğü veya ayarları açıyor. Çözünürlük ayarlarını 800*600 yapıyorum birde 1200*600 sanırım ikisinide denedim ama hala iconlar yok ve ekran puslu. Açılırkende Disk taraması yapıyor sürekli ve C'ye basıp geçtiğimde ya da tamamladığında sorun çözümü yok.

if

@selcuksonmez, bilgisayarı açtıktan sonra gelen, Ubuntu'yu seçtiğiniz ekran olan grub ekranından yukarıda verdiğiniz bağlantıda kurduğunuz çekirdek haricindeki bir çekirdekle başlatın sistemi. Sonra sudo apt-get install linux-headers-`uname -r` komutunu girin. Sonra aynı çekirdekle yeniden başlatın sistemi. Bu sefer durum nedir?