[Çözüldü] Biraz acemiyim birçok sorum var ?

Başlatan lordmacros, 19 Nisan 2013 - 16:18:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lordmacros

Merhaba arkadaşlar. Foruma yeni üye oldum. Linux hakkında araştırmalar falan yaptım ama hala kafamda birçok soru var. Şimdi başta söyleyeyim wiki de kurulum wubi,  sss  ve acemilerin ilk durağı gibi başlıkları okudum.
(konuyu doğru yere açtığımdan emin değilim. Yanlış yerdeyse taşıyabilirsiniz)
(Sorularıma bir başlık bulamadım kusura bakmayın)

Sorularım şunlardır.

1-Notebook kullanıyorum sistemin ubuntuya uyarmı ? (wubi ile windows üzerine kuracağım)

Sistem özellikleri

Windows 7 Enterprise
Üretici: Exper
İşlemci: Intel(R) Atom (TM) CPU N455 @1.66 GHz 1.67 GHz
Ram: 1.00 GB

Ekran kartı özelliklerim:

Display Devices
---------------
          Card name: Intel(R) Graphics Media Accelerator 3150
       Manufacturer: Intel Corporation
          Chip type: Intel(R) Graphics Media Accelerator 3150
           DAC type: Internal
         Device Key: Enum\PCI\VEN_8086&DEV_A011&SUBSYS_997A1019&REV_00
     Display Memory: 250 MB
   Dedicated Memory: 0 MB
      Shared Memory: 250 MB
       Current Mode: 1024 x 600 (32 bit) (60Hz)
       Monitor Name: Genel PnP Monitör
      Monitor Model: BT101IW03 V.0
         Monitor Id: INL0011
        Native Mode: 1024 x 600(p) (59.994Hz)
        Output Type: Internal
        Driver Name: igdumdx32.dll
Driver File Version: 8.14.0010.2117 (English)
     Driver Version: 8.14.10.2117
        DDI Version: 9Ex
       Driver Model: WDDM 1.0
  Driver Attributes: Final Retail
   Driver Date/Size: 4/19/2010 08:09:08, 536576 bytes
        WHQL Logo'd: n/a
    WHQL Date Stamp: n/a
  Device Identifier: {D7B78E66-E351-11CF-EC7B-70B9A1C2C535}
          Vendor ID: 0x8086
          Device ID: 0xA011
          SubSys ID: 0x997A1019
        Revision ID: 0x0000
Driver Strong Name: oem4.inf:Intel.Mfg:iPNVM0:8.14.10.2117:pci\ven_8086&dev_a011
     Rank Of Driver: 00F42001
        Video Accel: ModeMPEG2_A ModeMPEG2_C

2.Sistemim yavaşlar mı ?

Yukardada belirtiğim gibi wubi ile kurulumu yapacağım. ubuntuyu kurmamın sebepleri arasında bilgisayarımın yavaşlığından kurtulmakta var. Şu an bir video izleyince kasmaya başlıyor. wubi ile kurmak normal ubuntudan daha yavaş olduğunu biliyorum  Ubuntu sizce daha hızlı olurmu ? yoksa iyice kasarmı bilgisayarı ?

3.Sistem tamamiyle türkçe mi ?

Wiki den türkçeleştirmeyi falan okudumda pek * bir şey anlamadım şimdi linuxü kurduktan sonra verilen linklerden bir tanesini indirip kuracakmıyız ? yada wubi ile kurulum esnasında dil türkçe yi işaretleyince sistemin büyük bir kısmı türkçemi olacak ? Bir yerde sistemin %97'dan fazlasını türkçeleştirilebilinir yazıyordu. Türkçeleştirme işlemi için bir kaynağa yönlendirirmisiniz (wiki dekileri okudum)

4.Masaüstleri nasıldır ?

Ya şimdi Gnome imiş XFCE imiş KDE imiş kafam iyice karıştı ben screenshot larına baktım Gnome bana daha yakın. Siz hangisini kullanıyorsunuz yada en çok kullanılanı hangisi ? wubi ile kurarken soruyormu Gnomeyimi istiyorsun başkasınımı istiyorsun ? yoksa otomatikmi kuruyor? yada kurulum tamamlandıktan sonra kendin bir tane seçip indiriyormusun ? veya özellikler gibi bir yerden istedğini yapabiliyormusun ? o konuda biraz kafam karıştı açıklarsanız sevinirim

Sorularım bu kadar Cevaplayanlara şimdiden teşekkür ederim

Not: Yanlış yere yada yanlış başlıkla konuyu açmışsam lütfen düzeltin silmeyin . Bunu yazmak için zamanımı harcadım

edit: sorularımın cevaplarına ulaştım çözüldü yazılıp kilitlenebilir...

sipazilla

@lordmacros hoşgeldin.
Sistemin unity için biraz düşük gibi ama bence dene, sonuçda wubi kurulumu yapacaksın zorlarsa kolayca kaldırabilirsin ve Xubuntuyu denersin. Xubuntu, Ubuntu, Kubuntu, Lubuntu arasındaki fark sadece masaüstü ortamı. Örneğin Kubuntu birçok araçla geldiği gibi görsel olarak çok yeteneklidir böyle olunca daha yüksek donanım gücü ister, Lubuntu ise temel araçlarla gelir görsellikden ziyada performansa önem verir ve p4 işlemcili 500mb ramli makinalara bile kurulabilir. bunun dışında hiç fark yoktur hangisini kurarsan kur hepsi içinde aynı programları yükleyebilirsin.

Türçeleştirmak için özel birşey yapmana gerek yok kurulumun başında türkçe olarak seçiyorsun ve bitti. Arayüz ve Çoğu program %100 türkçe orada gördüğün %3lük kısım muhtemelen yardım dosyalarıdır. Şuana kadar beni sistemimde ingilizce bir kısıma rastlamadım yardım dosyaları dışında.

En ağır olan Kubuntuyu kursan dahi Win /den hızlı çalışır

lordmacros

Alıntı yapılan: sipazilla - 19 Nisan 2013 - 19:00:30
@lordmacros hoşgeldin.
Sistemin unity için biraz düşük gibi ama bence dene, sonuçda wubi kurulumu yapacaksın zorlarsa kolayca kaldırabilirsin ve Xubuntuyu denersin. Xubuntu, Ubuntu, Kubuntu, Lubuntu arasındaki fark sadece masaüstü ortamı. Örneğin Kubuntu birçok araçla geldiği gibi görsel olarak çok yeteneklidir böyle olunca daha yüksek donanım gücü ister, Lubuntu ise temel araçlarla gelir görsellikden ziyada performansa önem verir ve p4 işlemcili 500mb ramli makinalara bile kurulabilir. bunun dışında hiç fark yoktur hangisini kurarsan kur hepsi içinde aynı programları yükleyebilirsin.

Türçeleştirmak için özel * bir şey yapmana gerek yok kurulumun başında türkçe olarak seçiyorsun ve bitti. Arayüz ve Çoğu program %100 türkçe orada gördüğün %3lük kısım muhtemelen yardım dosyalarıdır. Şuana kadar beni sistemimde ingilizce bir kısıma rastlamadım yardım dosyaları dışında.

En ağır olan Kubuntuyu kursan dahi Win /den hızlı çalışır
kubuntuyu kuracağım sitesinden ubuntuyu indirdim (kubuntu falan değil direk ubuntu) (yaklaşık 700 mb) (daha kurmadım) Şimdi Kubuntuyu bir yama gibimi indireceğim. Yoksa baştan 700 mb kubuntu olarakmı download yapacağım ?

kardeşim değerli yorumun için teşekkür ederim. şimdi l

Mitsukuni

Hoş geldin @lordmacros.

1) Öncelikle bir sorum olacak, acaba "notebook" değil de "netbook" olabilir mi? Çünkü birebir aynı özelliklere sahip bir "netbook"um var. Marka farklı sadece.

2) Wubi ile kurarsan pek randıman alamayabilirsin. Windows'un yanına kurma gibi bir seçeneğimiz de var ne de olsa. Bunu bir düşün bence. Yanına kurma seçeneğinde diğer sistemi yavaşlatma gibi durumlar olmuyor.

Eğer "netbook" ise donanım da aynı olduğu için yardımım dokunabilir. Kurmak istediğin sistemi önceden belirleyip kurulum kalıbını ona göre indirmenin faydası olarak 'sistemin temiz olur' diyebilirim. Tabii yeni kullanmaya başladığın/başlayacağın bir sistem olduğu için de yaptığın araştırmaların yanında illa ki tecrübe etmek de isteyeceksin. Değişik masaüstü yöneticilerini denemekten çekinme. Hangisinin uygun olduğuna sen karar vereceksin neticede.

Kendi bilgisayarımda aşağı yukarı her masaüstü yöneticisini denemişimdir. Şu an Kubuntu kullanıyorum ancak bir şeye açıklık getireyim 12.10 ve 12.04'teki KDE'lerde yoğun kasma sorunu yaşadım. 13.04'le beraber gelen KDE 4.10'u kullanıyorum ve pek çok efekt de açık durumda. Onu denerim dersen de 25 Nisan'ı beklemen gerekiyor kararlı sürüm için. Bunun haricinde bu sistem için Unity ağır geliyor, normal şartlarda ben de Lubuntu tavsiye ederim hafiflik açısından.

Son söz olarak, donanımlar benzer ya da aynı olsa bile farklı durumlarla karşılaşabilirsin. Bu yüzden burada söylenenler tavsiye olarak kalır, yani denemeden bilemezsin bazı şeyleri. Eğer okumayı araştırmayı seviyorsan zevkle uğraşacağını düşünüyorum. Kolay gelsin şimdiden. (Unutmadan, işlemlere başlamadan önce önemli dosyaların varsa yedeklemeni tavsiye ederim. Başlangıç zamanlarında hata yapma ihtimali fazla oluyor, ne olur ne olmaz.)

lordmacros

Alıntı yapılan: Mitsukuni - 19 Nisan 2013 - 20:42:37
Hoş geldin @lordmacros.

1) Öncelikle bir sorum olacak, acaba "notebook" değil de "netbook" olabilir mi? Çünkü birebir aynı özelliklere sahip bir "netbook"um var. Marka farklı sadece.

2) Wubi ile kurarsan pek randıman alamayabilirsin. Windows'un yanına kurma gibi bir seçeneğimiz de var ne de olsa. Bunu bir düşün bence. Yanına kurma seçeneğinde diğer sistemi yavaşlatma gibi durumlar olmuyor.

Eğer "netbook" ise donanım da aynı olduğu için yardımım dokunabilir. Kurmak istediğin sistemi önceden belirleyip kurulum kalıbını ona göre indirmenin faydası olarak 'sistemin temiz olur' diyebilirim. Tabii yeni kullanmaya başladığın/başlayacağın bir sistem olduğu için de yaptığın araştırmaların yanında illa ki tecrübe etmek de isteyeceksin. Değişik masaüstü yöneticilerini denemekten çekinme. Hangisinin uygun olduğuna sen karar vereceksin neticede.

Kendi bilgisayarımda aşağı yukarı her masaüstü yöneticisini denemişimdir. Şu an Kubuntu kullanıyorum ancak bir şeye açıklık getireyim 12.10 ve 12.04'teki KDE'lerde yoğun kasma sorunu yaşadım. 13.04'le beraber gelen KDE 4.10'u kullanıyorum ve pek çok efekt de açık durumda. Onu denerim dersen de 25 Nisan'ı beklemen gerekiyor kararlı sürüm için. Bunun haricinde bu sistem için Unity ağır geliyor, normal şartlarda ben de Lubuntu tavsiye ederim hafiflik açısından.

Son söz olarak, donanımlar benzer ya da aynı olsa bile farklı durumlarla karşılaşabilirsin. Bu yüzden burada söylenenler tavsiye olarak kalır, yani denemeden bilemezsin bazı şeyleri. Eğer okumayı araştırmayı seviyorsan zevkle uğraşacağını düşünüyorum. Kolay gelsin şimdiden. (Unutmadan, işlemlere başlamadan önce önemli dosyaların varsa yedeklemeni tavsiye ederim. Başlangıç zamanlarında hata yapma ihtimali fazla oluyor, ne olur ne olmaz.)

Evet ben karıştırdım netbook. Yorumun için teşekkür ederim. Windowsla kıyaslarsan Hız açısından ne gibi farklar var ?

Mitsukuni

Rice ederim.
Açıkcası Windows'la beraber kullandım diyemem tam olarak. İlk aldığımda içinde Windows 7 Starter vardı, ama gözlemlediğim kadarıyla yeterince hantal gelmişti bana.

lordmacros

Alıntı yapılan: Mitsukuni - 19 Nisan 2013 - 20:58:30
Rice ederim.
Açıkcası Windows'la beraber kullandım diyemem tam olarak. İlk aldığımda içinde Windows 7 Starter vardı, ama gözlemlediğim kadarıyla yeterince hantal gelmişti bana.

hmmm neyse kuralım deneyelim. ama yeni bir sorunum daha ortaya çıktı. Wubi indirme linki yok. Ubuntunun sitesinde wubiden bahsetmiyor windowsun üstüne kurun diyor. ve yeni bir ubuntu indirmeye çalışıyor. ama  ben ubuntuyu indirim .İnternet bağlantım kotalı ve bir daha bunu indirirsem kota aşacak. sadece wubi gerekli. sanırım artık wubi diye birşey kalmamış ne yapmam lazım ?

Mitsukuni

İndiriğin kalıbın içinde wubi de olur hali hazırda. Ben hiç wubi kullanmadım ancak kurulum kalıbını CD ya da parmak bellekle bilgisayara bağlaman yeterli. Disk olarak dosya içeriğine girip "wubi" isimli uygulamayı çalıştırarak başlatabilmen lâzım.

hatas

Wubi.exe dosyası ile önceden indirdiğin Ubuntu ISO dosyasını aynı dizinde tutarsan (örneğin masaütünde) Wubi'nin yeni bir ISO indirmek yerine mevcut isoyu kullanması lazım. Wubi ve ISO aynı dizin içinde mi?

Bu arada şunu da belirteyim, Ubuntu denilince öntanımlı masaüstü ortamı "Unity" dir.

Alıntı yapılan: Mitsukuni - 19 Nisan 2013 - 20:42:37
...13.04'le beraber gelen KDE 4.10'u kullanıyorum ve pek çok efekt de açık durumda. Onu denerim dersen de 25 Nisan'ı beklemen gerekiyor kararlı sürüm için. Bunun haricinde bu sistem için Unity ağır geliyor...

Ben KDE'yi Unity'den daha ağır bir masaüstü ortamı olarak biliyorum. Unity Gnome'dan türetildi ve Gnome'da KDE'ye göre biraz daha hafif bir masaüstü ortamı olarak biliniyor.

if

@lordmacros, bir başlık altında bir tek sorunun sorulmasını ve çözülmesini istiyoruz. Bu kuralımıza riayet edin lütfen. İlk iletide sorduğunuz sorulara daha da fazla soru eklerseniz konu iyice dağılacak.

Mitsukuni

Alıntı yapılan: hatas - 19 Nisan 2013 - 21:39:30
Ben KDE'yi Unity'den daha ağır bir masaüstü ortamı olarak biliyorum. Unity Gnome'dan türetildi ve Gnome'da KDE'ye göre biraz daha hafif bir masaüstü ortamı olarak biliniyor.

Evet, aslında öyle. Normalde Gnome 2'li 11.04 kullanıyordum uzun bir süredir "netbook" üzerinde. Ancak miâdı dolunca haliyle güncel bir sisteme geçmem gerekti. KDE'nin 4.10'la beraber nispeten hızlandığını öğrendiğimde denemeye karar verdim. Açılış süresi biraz uzun ama performans olarak Gnome 2'ye benziyor diyebilirim şu an. Açılışta 300 MB bellek tüketimiyle açılıyor. Donanıma göre değişiklik gösterdiğini unutmamak lâzım, herkeste aynı olmayabilir belki.

Tuxie

12.04 ya da gnome istersen 10.04 kullan bence ben hala 10.04'ten kopamadım.

siberoloji

Wubi desteği kaldırıldı 15 gün kadar önce diye biliyorum.
Diskin ayrı bir bölümüne kursanız daha iyi olabilir.

lordmacros

Şimdi herşey tamam wubiyi gezginlerden indirdim çalıştı kurdum. Unityi nasıl değiştirebilirim mesela Kubuntunun masaüstündeki gibi nasıl yapacam ?

cnrblm

Unity kubuntuda olduğu gibi yapamazsınız .Eğer Kubuntunun sahip olduğu gibi bir arayüz istiyorsanız kde(Kubuntu arayüzü) ve ya gnome2 yi kurabilirsiniz. Bunları kurduktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatıp kullanmak istediğiniz arayüzü seçmeniz lazım.

KDE(Kubuntu Arayüzü) yi kurmak için :
sudo apt-get install kubuntu-desktop

Gnome u kurmak için
sudo apt-get install gnome-shell

ekremsenturk

Bilgisayar açılırken, şifre kutucuğunun sağ üst köşesindeki simgeyi tıkladığında, masaüstü seçenekleri çıkar. Buradan Klasik görünümü tercih edersen, Gnome klasik arayüzü ile giriş yapabilirsin.

lordmacros

Alıntı yapılan: cnrblm - 20 Nisan 2013 - 13:04:06
Unity kubuntuda olduğu gibi yapamazsınız .Eğer Kubuntunun sahip olduğu gibi bir arayüz istiyorsanız kde(Kubuntu arayüzü) ve ya gnome2 yi kurabilirsiniz. Bunları kurduktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatıp kullanmak istediğiniz arayüzü seçmeniz lazım.

KDE(Kubuntu Arayüzü) yi kurmak için :
sudo apt-get install kubuntu-desktop

Gnome u kurmak için
sudo apt-get install gnome-shell

dediğim gibi kotam müsait değil. başka türlü kde kuramazmıyım ? daha az mb olan

sipazilla

@lordmacros malesef kota sorununuz varsa kubuntu kurulum kalıbıyla yükleme yapmanız gerekecek. Eğer ubuntu üzerine kubuntu arayüzünü kurarsanız hem ubuntu masaüstü ve programlarının hemde kubuntu arayüzü ve programlarının güncelleştirmelerini alırsınız ki buda kullanmadığınız programlar için sürekli fazladan kota harcamanız anlamına gelecek. Ubuntuda güncellemek demek sadece öz sistemi değil kurulan üçüncü parti yazılımları da kapsar böylece sistem hem güvenli ve kararlı hemde güncel olur.

Siz şimdilik indirdiğiniz ubuntuyla antreman yapın sistemi tanıyın kotanız müsait oluncada Kubuntu kalıbıyla yeniden kurulum yaparsınız.

Tabi bir başka yol forumda cd dvd paylaşma başlığı var oraya not düşün şehrinizde bulunan bir arkadaşın yardım etme ihtimali olabilir. Yalova civarındaysanız ben kubuntu kalıbını temin edebilirim.

lordmacros

Alıntı yapılan: sipazilla - 21 Nisan 2013 - 22:26:41
@lordmacros malesef kota sorununuz varsa kubuntu kurulum kalıbıyla yükleme yapmanız gerekecek. Eğer ubuntu üzerine kubuntu arayüzünü kurarsanız hem ubuntu masaüstü ve programlarının hemde kubuntu arayüzü ve programlarının güncelleştirmelerini alırsınız ki buda kullanmadığınız programlar için sürekli fazladan kota harcamanız anlamına gelecek. Ubuntuda güncellemek demek sadece öz sistemi değil kurulan üçüncü parti yazılımları da kapsar böylece sistem hem güvenli ve kararlı hemde güncel olur.

Siz şimdilik indirdiğiniz ubuntuyla antreman yapın sistemi tanıyın kotanız müsait oluncada Kubuntu kalıbıyla yeniden kurulum yaparsınız.

Tabi bir başka yol forumda cd dvd paylaşma başlığı var oraya not düşün şehrinizde bulunan bir arkadaşın yardım etme ihtimali olabilir. Yalova civarındaysanız ben kubuntu kalıbını temin edebilirim.

ilgilendiğiniz için teşekkür ederim ama Kocaeli'nin (izmitin) Derince ilçesinde oturuyorum.