ATI 7850 grafik kartı sürücü sorunu

Başlatan EbubekirDemirkazık, 15 Nisan 2013 - 23:22:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

EbubekirDemirkazık

Selamlar

Araştırmadığım yer kalmadı, yabancı sitelerede baktım ama çözüm olmadı hiç * bir şey. Gözümden kaçan bir şey var ise affola..

Sadede gelecek olursak, elimde 7850 OC Sappihire ekran kartı var. Sİtesinden .run dosyasını indirdim, olmadı. Yabancı sitelerde bakıp sudo komutlarıyla yaptım yine olmadı. Düşünmeye başladım 'acep 7xxx serisini linux desteklemiyor mu?' diye..

Var mıdır yardımcı olacak?...

matrax_41

bashfulfish

harun@harun-GA-990XA-UD3:~$ lspci | grep VGA
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Pitcairn PRO [Radeon HD 7850]

ek sürücülerden kurdum..başka da uğraşmadım..

EbubekirDemirkazık

@matrax_41verdiğiniz linkten denedim şöyle bir şey oldu; önce kur ekranı geldi devam seçeneğini seçtiğimde;

böyle bir hata çıkıyor.. 'hata vermesi durumunda' diyerek kullanacağımız sudo komutu ile devam ettim, bilgisyarı yeniden başlattım akabinde sağ alt köşede AMD Testing Use only diyerek bir resim belirdi. Bu seferde ekran tam ekran olmuyor. Sİstem ayrıntılarından baktığımda grafik kartı halen görünmüyor..

@bashfulfish üstat bir anlatır mısın nasıl yaptığnı? oradanda denedim olmadı :(..

bashfulfish

bunu bi deneyin
sudo apt-get install fglrx-amdcccle-updates

EbubekirDemirkazık

AMD Catalyst COntrol Center programı geldi fakat ekran halen tam ekran değil. VE bilinmeyen grafik kartı olarak gösteriyor. Hiç böyle problem yaşamamıştım :(..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Nisan 2013 - 09:07:14

Halen günceldir. Gece boyunca uyumadım. Hatta yanlış bir şey yapmışımdır diyerek 4-5 kez de ubuntuyu silip tekrar kurdum. Ve halen yükleyebilmiş değilim.. Şuan dükkandayım bilgisayar evde, akşam yardım edecek arkadaşımız olursa Teamviewer ile bilgisayara bağlanıp bir baksa? inanın çok iyi olur...

İyi günler..

heartsmagic

@EbubekirDemirkazık, 4-5 defa Ubuntu'yu kurmana gerek yok. En fazla kurduğun sürücüyü kaldırırsın. Bir önceki iletinde ekran görüntüsü de geçmişsin, orada zaten kurulu bir sürücü olduğunu söylüyor sana. Haliyle onu kaldır öyle kur diyor. Şu an aşamadasın bilmiyorum ancak @bashfulfish ek sürücülerden kurduysa sen de oradan deneyebilirsin önce. Yazılım Kaynakları uygulamasını açıp Ek Sürücüler sekmesinden sürücüyü kurmayı dene. Ardından şuradaki çıktıları buraya geç lütfen:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33412.0

Uzaktan yardım çok tercih ettiğimiz bir yöntem değil, kaldı ki yapılması da zor bir durum.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

EbubekirDemirkazık

Eski bilgisayarım Dizüstü olduğundan ve harici bir grafik kartı olmadığın böyle bir sıkıntım olmamıştı. Şimdiki bilgisayarımı yeni aldığım için ve ubuntuda driver olayınıda bilmediğimden 'yanlış bir şeyler' yaptığım kanısından dolayı 4-5 kez formatladım :).. öğreneceğiz yavaş yavaş. Şuan dükkandayım eve gittiğimde deneyeceğim.

Ek sürücülerden denemiştim, fakat hata vermişti. Tekrar deneyeceğim olan biteni burdan yazarım üstat..

Sağlıcakla.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Nisan 2013 - 19:26:22

@if hocam verdiğiniz linkteki kodu uç birime yazdım çıktısı;

01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI PITCAIRN PRO [Radeon HD 7800 Series]
ebuu@ebuu-desktop:~$ glxinfo | grep render
'glxinfo' programı şu anda kurulu değil. Kurulumunu şunu yazarak yapabilirsiniz:
sudo apt-get install mesa-utils
ebuu@ebuu-desktop:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p
OpenGL vendor string:   VMware, Inc.
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on llvmpipe (LLVM 0x301)
OpenGL version string:  2.1 Mesa 9.0

Not software rendered:    no
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity 3D supported:       no
ebuu@ebuu-desktop:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p --compiz
OpenGL vendor string:   VMware, Inc.
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on llvmpipe (LLVM 0x301)
OpenGL version string:  2.1 Mesa 9.0

Not software rendered:    no
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes

Compiz supported:         no
ebuu@ebuu-desktop:~$ jockey-text --list
'jockey-text' uygulaması aşağıda geçen paketlerde bulunabilir:
* jockey-common
* jockey-common
Şunu deneyin: sudo apt-get install <seçili paket>
ebuu@ebuu-desktop:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200 v2/3rd Gen Core processor DRAM Controller (rev 09)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200 v2/3rd Gen Core processor PCI Express Root Port (rev 09)
00:02.0 Display controller: Intel Corporation Xeon E3-1200 v2/3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB xHCI Host Controller (rev 04)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev c4)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 4 (rev c4)
00:1c.4 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 5 (rev c4)
00:1c.5 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 6 (rev c4)
00:1c.7 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 8 (rev c4)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Z77 Express Chipset LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family 6-port SATA Controller [AHCI mode] (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 04)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI PITCAIRN PRO [Radeon HD 7800 Series]
01:00.1 Audio device: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Device aab0
03:00.0 SATA controller: ASMedia Technology Inc. ASM1062 Serial ATA Controller (rev 01)
04:00.0 Ethernet controller: Broadcom Corporation NetLink BCM57781 Gigabit Ethernet PCIe (rev 10)
05:00.0 PCI bridge: ASMedia Technology Inc. ASM1083/1085 PCIe to PCI Bridge (rev 01)
07:00.0 USB controller: ASMedia Technology Inc. ASM1042 SuperSpeed USB Host Controller

if

@EbubekirDemirkazık, bu[1] iletimdeki "Önce açık kaynak sürücüye geçin:" altındaki komutları uygulayın. Sonra sudo apt-get install linux-header-generic paketini yükleyin.
[1] http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=38817.msg464675#msg464675

EbubekirDemirkazık

@if eve gittiğimde deneyeyim üstat.

Sabah ubuntuyu güncelleştireyim dedim, güncelleştirdikten sonra bilgisayarı yeniden başlattım 'mor ekran' geliyor fakat açılmıyor. Mor ekranda takılıp kalıyor. Uç birim hiç bir şekilde açılmıyor ne denersem olmadı.Ki ekran kartınıyla hiç uğraşmadım, sadece güncelleştirmeleri yaptım.
İsterseniz sistemimi yazayım;
i5 3570k asrock z77 ext 4 anakart 7850 oc ekran kartı 8 gb ram.

Arkadaşlarım kuruyor rahat rahat bende hep bir şeyler oluyor :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Nisan 2013 - 23:39:13

@if üstat verdiğin linkteki komutlar işe yaramadı. Ki halen mor ekranı çözebilmiş değilim. Sanırım 1 hafta uğraşın ardından Linux olayında vaz geçeceğim gibi. Araştırmadığım yabancı site kalmadı. Sizlerde yardımcı oldunuz.. Linux mint, debian, ubuntu deneyebildiğim dağıtımları denedim fakat her birinde aynı hatayı aldım, aynı problemi yaşadım(mor ekran gibi). Sanırım özgür olamayacağım :)