Ubuntu 12.10 Performans Sorunları

Başlatan mhmtcbn, 15 Nisan 2013 - 16:45:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mhmtcbn

Merhaba Arkadaşlar,

Evdeki masaüstü bilgisayarım Windows'da çok kasılmaya başladı bende Ubuntu yu denemek istedim okuduğum ve duyduğum kadarı ile Windows'tan kat kat daha hızlı olması gerekiyordu ki sonuç beni çok şaşırttı, kurulum bittikten sonra mouse u bir köşeden diğerine götürmem ( hiçbir tıklama yapmadan kasıntıya mahal vermeden ) 30 sn falan sürüyor ki siz birde bir yerlere tıkladıgımı düşünün, bende acaba ben bir şeyleri yanlış mı anladım acaba diye size sormak istedim öncelikle bilgisayarımın özellikleri;

P4 3.00 Ghz İşlemci
2 GB Ram
180 GB hdd
Nvidia FX5500 256 Mb Ekran kartı

Sizce Ubuntu için kötü mü ? ve başka bir sorum da kuruluma başlarken Wireless ile baglantı kurabildim ama kurulum bittiginde bilgisayarım Wirelessden bihaberdi hiç böyle bir teknoloji görmemiş gibi :) 2 wireless adaptörede tepki vermedi - Wireless adaptörümün dirver dosyasını zip olarak sitesinden indirmiştim ama onuda nasıl yükleyeceğimi bulamadım :S

meda

Söylemiş olduğun problemleri yaşaman gayet normal ancak çözümsüz değil.İlk olarak ekran kartı sürücülerini yüklemen gerek.Ekran kartının nasıl yükleneceği konusunda forumda bir çok bilgi mevcut birazcık araştırman gerek.Ekran kartı sürücüsü ek sürücüler kurulum sonrasında inan bana eşşekten inip ata binmiş gibi olacaksın hele bir kurulum sonrası yapılandırmaları yaparsan ubuntu vazgeçilmezin olur.Sahip olduğun donanımlar ubuntu için yeterli.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

mhmtcbn

Şimdi sürücü kurulumu için baktım biraz eve gidince tekrar kuracağım ubuntuyu umarım olur olursa çok güzel olur :) peki 1 gb ram ile nasıl çalışır başka bir pc daha var elimde kuzenin özellikler aynı ram düşük

Teşekkür ederim

Kadir Can

Eğer hala performans sorunları yaşarsanız Xubuntu ve Lubuntu'yu deneyebilirsiniz, Unity'li Ubuntu'ya göre daha performanslı çalışıyorlar.
İyi günler.

meda

mhmtcbn Bendeki masaüstü özellikleri senin kullandığın donanım özeliklerinden daha düşük işlemci hızı,ekran kartı vs...64 bit değilde 32 bit kurarsın.Oyun falan da oynamayacaksan takas alanını 2GB yaparsın compiz efektlerini,unity özelleştirmelerini nasıl yapacağını öğrendiğinde XP,7,8 dönmek istemeceksin.Zaten hıza ve kararlı sistem yapısına alışınca Windows'a dönmek istemezsin.Tavsiyem Ubuntu 12.04.2 32bit olanı kurman yönünde.Ayrıca kendine biraz zaman tanı 1-2 hafta kadar.Sisteme alıştıktan sonra arkası gelir.Şöyle bir örnek veriyim.Terminal(uçbirim) tek bir komutla sistem ve yüklü olan programların hepsini güncelleyebilirsin.
sudo apt-get dist-upgrade
Gibi
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

heartsmagic

Alıntı yapılan: mhmtcbn - 15 Nisan 2013 - 20:24:31
Şimdi sürücü kurulumu için baktım biraz eve gidince tekrar kuracağım ubuntuyu umarım olur olursa çok güzel olur :) peki 1 gb ram ile nasıl çalışır başka bir pc daha var elimde kuzenin özellikler aynı ram düşük

Teşekkür ederim

1GB belleğe sahip bir bilgisayarın diğer bileşenleri de önem arz edebilir fakat grafik kartı konusu da yetersiz gelirse Ubuntu biraz zorlama gelebilir. Diğer seçenekleri, yani hafif masaüstü içeren dağıtımları denemen makul duruyor.

Senin sorunlarına gelecek olursak, önce sürücüleri kurmayı dene bir bakalım duruma. Fakat sürücden önce senin kablosuz sorununu halletmen gerekiyor. Onun için de lütfen yeni bir başlık kullan. Internet ve Ağ bölümünde sabit bir başlığımız var bu tür konularda aktarılması gereken çıktılar için, o başlığa bakarak çıktıları yeni açacağın başlığa aktarırsın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mhmtcbn

Ve linux çöker...

Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim arkadaşlar uğraşacağım bu işle :) günde 3 kere 5 kere format atan birisi olarak hiç sıkılmam

Dün akşam başka bir USB Adaptör ile denedim Linux içindeki driverlardan biri destekledi ve çalıştı bir diş çekiyor ama hiç yoktan iyidir, güncellemeyi başlattım ama bitmeden çöktü.

Ekran kartının NVIDIA sitesinden indirmiştim .run dosyası olarak yüklemek için bayaa bir uğraştım ctrl+alt+F1 ekranında yüklemeyi başlattım ama uyumsuz dedi yüklemedi ve bir daha açılmadı .

shadow. un dediği gibi 12.04.2 32bit sürümünü indirip deneyeceğim birde, Kadir Can teşekkür ederim onlar gördüğüm kadarı ile XP görünümünde birazda Windows'tan sıkıldığım için denemek istiyordum ama performans olmazsa hiçbir işime de yaramaz tabi tavsiyen aklımda olacak.

sudo apt-get dist-upgrade

komutu ile sürücüleri de güncelleyebiliyor mu ? Eğer güncelleyemiyor ise farklı bir komut var mı ?

meda

mhmtbcn Hayır farklı bir komuta gerek yok sürücüler,müzik çalar,video player,oyunlar vs... Komut istemezsen güncelleştirme yöneticisini çalıştırırsın.O senin yerine herşeyi komuta gerek kalmadan yapar.Anlıcan sistem genelini güncelliyor.Belki de benim en çok hoşuma giden özellik bu güncelleme olayı.Şundan emin ol farklı bir masaüstü deneyimi kolaylık,rahatlık,sadelik ve daha fazlası seni bekliyor.Özelleştirmede sınır neredeyse yok diyebilirim.Ayrıca Win. gibi sağdan soldan program vs aramana gerek yok.Çünkü her şey yazılım deposunda mevcut sadece aynı işi yapan farklı isimde ve özellikte programları oradan bulabilirsin.Ekran kartı sürücülerini yükledikten sonra compiz efektlerini falan canının istediği gibi ayarladığında daha çok hoşuna gidecek.Ubuntu kurmuş olduğum arkadaşlarımdan falan biliyorum.Kendi makinelerine inanamıyorlar.Ayrıca format atmayı zamanla unutmaya başlarsın.Gerçi Ubuntu'da format USB ile 10 dak.Yavaşlama söz konusu bile değil.Mesela kız arkadaşımdan örnek veriyim.Evdeki onboard ekran kartlı 512 MB RAM bilgisayar bile şirketteki 4 çekirdek işlemci 4GB RAM Wİndows 7 makineden hızlı olduğunu söylüyor.1,5 yıldır makine format görmedi virüs ise hiç yavaşlama tabi ki de hayır.İnternet,makine açılma kapanma zamanlarını saymıyorum bile.Takıldığın konu olduğunda foruma uğraman yeterli herkes sana yardımcı olmaya çalışır.Araştırıpda çözemediğim hiçbir sorunum yok diyebilirim.Sadece biraz istek 1-2 hafta sonra linux rüzgarına kapıldın mı ? Windows'a istesen de dönemiyorsun.Benim gibi :)

mhmtcbn

Çok teşekkür ederim shadow. yemin ederim kullanmak için daha bi heyecanlandım :) forumu da dolaştım biraz gerçekten güzel, hemen hemen her konuda sorular sorulmuş cevaplar yazılmış herkes çok iyi ben şimdiden ısındım ubuntuya :)

sipazilla

@mhmtcbn öncelikle hoşgeldin ve kolay gelsin. Senin sorununu defalarca tartıştık birkaç başlıkda bende öneride bulunmuştum ama senin için tekrar kısaca yazayım.
1 adet masaüstü bilgisayarım özellikleri P4 3.00 Ghz İşlemci 1 GB Ram Nvidia FX5500 256 Mb Ekran kartı yani senin sisteminle tek farkı ram. 1 adet dizüstü bilgisayarım var i5-460m işlemci, 2gb nvidia gt 420m ekran kartı ve 3gb ram e sahip.

şimdi öncelikle şunu belirteyim masaüstü bilgisayarıma ilk 5 yıl önce ubuntu kurdum yani bugüne kadar ki süreci aktif olarak takip etti. Şuan lubuntu 12.04 yüklü ve senin ya lubuntu yada xubuntu yüklemen gerekiyor kesinlikle ubuntuyu işlevli olarak kullanamayacaksın. Dediğim gibi bende lubuntu yüklü gayet seri çalışıyor. Kurulum yaptıktan sonra
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get install lubuntu-restricted-extras
komutlarını terminalde yürüttüğün zaman sistem güncellenip kodekler kurulacak.
daha sonra kısıtlı ilaveler uygulamasını çalıştır ekran kartı yüklenecek.
not: ubuntudaki programları lubuntuyada kurup kullanabileceksin, ubuntuyu kararlı çalıştıramamanın sebebi ekran kartının yeterli gelmemesi

heartsmagic

dist-upgrade denmiş ancak ona gitmeden önce sadece upgrade diyelim biz buna. dist-upgrade biraz daha farklıdır.

Diğer konular zaten cevaplanmış. Ubuntu ile yola devam edilecekse öncelikle sürücü sorununa bakmamız gerekiyor. Ne oldu, sıkıntı neydi, hata neydi vs.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.