Ubuntu dosya sistemi neden yavaş

Başlatan endustri-muhendisi, 13 Nisan 2013 - 19:15:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

endustri-muhendisi

Ubuntuyu forumlarda ve bilimum sözlüklerde araştırdığım kadarıyla mükemmel bir işletim sistemi.
Kendi bilgisayarıma bu araştırmalarım sonucu ubuntu kurdum fakat beklediğim performansı bulamadım. Driver sorunu diye düşündüm ancak kullandığım bilgisayar dell inspiron 1525 ve http://www.ubuntu.com/certification/hardware/200804-253/ bu linke göre bilgisayarıma tam destek var.
3 gb ram var bilgisayarımda ve ubuntuda bir klasör 3 snde açılırken win7'de 1 sn bile sürmüyordu bu üstelik autocad 2013, m security antivirüs, skype, android developer tools office 2010 gibi ağır yazılımlar kurulu olduğu halde.

sormak istediğim soru bende bir hata var mı yoksa win7 ubuntudan daha mı hızlı?
(amacım ubuntuyu eleştirmek değil aksine sempatim var ubuntuya ama bu sonuçların sebebini öğrenmek istiyorum)

guopx

Linux'un dosya sistemi çok gelişkin ve hızlıdır (ext4 dosya sistemi) ancak temelde ubuntu'nun başının belası olan şey "X" dediğimiz grafik arayüz yapısıdır ve çok eskidir. Taa 1987'lerden kalma köklü bir sistem olmasına rağmen artık günümüzde yetersizleşmeye başlamıştır ki X11 yerine wayland ve mir projeleri geliştiriliyor bu yüzden.
Farkı görmen için ls -l /usr/bin yaptığında anında /usr/bin altındaki dosyaları listelersin ama nautilus /usr/bin ile nautilus grafik altyapısı üzerinden dosyaları sıralar bu yüzden birkaç saniye beklemen gerekir.
Ubuntu'nun bahsedilen diğer işletim sistemi yanında donanım üreticileri tarafından gördüğü destek yok denecek kadar az buna  rağmen mükemmel bir işletim sistemi var ortada. Ama yine de bazen eksiklikleri oluyor, kendi tecrübelerime dayanarak diyebilirim ki windows'un explorer dosya yöneticisi biraz daha hızlı bir dosya indeksleme yeteneğine sahip. Bunda şaşılacak bir şey yok aslında o kadar donanım desteği, mâli imkanlar doğrultusunda birazcık daha hızlı bişeyler koysunlar ortaya eşşek değiller ya :)
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

hatas

Ubuntu kurulumunu Wubi aracılığıyla mı yaptınız acaba?

Wubi ile kurulum yapıldığında Ubuntu'nun yavaş çalıştığı söyleniyor.

alquirel

Alıntı Yapwin7'de 1 sn bile sürmüyordu bu üstelik autocad 2013, m security antivirüs, skype, android developer tools office 2010 gibi ağır yazılımlar kurulu olduğu halde.

Uygulamaların sadece "kurulu" olması bilgisayardaki işlemleri yavaşlatmaz. Burada "olduğu halde" ifadesini kullanacaksanız, adı geçen uygulamaları kurmakla kalmayıp hepsini açarak çalışır hale getirdikten sonra "1 sn" olayını gözlemlemeniz lazım.

endustri-muhendisi

Alıntı yapılan: alquirel - 14 Nisan 2013 - 01:44:33
Alıntı Yapwin7'de 1 sn bile sürmüyordu bu üstelik autocad 2013, m security antivirüs, skype, android developer tools office 2010 gibi ağır yazılımlar kurulu olduğu halde.

Uygulamaların sadece "kurulu" olması bilgisayardaki işlemleri yavaşlatmaz. Burada "olduğu halde" ifadesini kullanacaksanız, adı geçen uygulamaları kurmakla kalmayıp hepsini açarak çalışır hale getirdikten sonra "1 sn" olayını gözlemlemeniz lazım.

yok hayır doğrudan usb üzerine kalıbı yazdırarak kurdum

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Nisan 2013 - 06:47:12

[/quote]

Nasıl yavaşlatmaz. Elbette yavaşlatır. Program files ne kadar dolu olursa windowsun istediğiniz klasöre erişimi o kadar zor olur.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Nisan 2013 - 06:50:18

Alıntı yapılan: guopx - 13 Nisan 2013 - 21:49:57
Linux'un dosya sistemi çok gelişkin ve hızlıdır (ext4 dosya sistemi) ancak temelde ubuntu'nun başının belası olan şey "X" dediğimiz grafik arayüz yapısıdır ve çok eskidir. Taa 1987'lerden kalma köklü bir sistem olmasına rağmen artık günümüzde yetersizleşmeye başlamıştır ki X11 yerine wayland ve mir projeleri geliştiriliyor bu yüzden.
Farkı görmen için ls -l /usr/bin yaptığında anında /usr/bin altındaki dosyaları listelersin ama nautilus /usr/bin ile nautilus grafik altyapısı üzerinden dosyaları sıralar bu yüzden birkaç saniye beklemen gerekir.
Ubuntu bahsedilen diğer işletim sistemi yanında donanım üreticileri tarafından gördüğü destek yok denecek kadar az buna  rağmen mükemmel bir işletim sistemi var ortada. Ama yine de bazen eksiklikleri oluyor, kendi tecrübelerime dayanarak diyebilirim ki windows'un explorer dosya yöneticisi biraz daha hızlı bir dosya indeksleme yeteneğine sahip. Bunda şaşılacak bir şey yok aslında o kadar donanım desteği, mâli imkanlar doğrultusunda birazcık daha hızlı bişeyler koysunlar ortaya eşşek değiller ya :)

Açıklamalarınız için teşekkürler.

alquirel

Alıntı yapılan: endustri-muhendisi - 14 Nisan 2013 - 06:45:59
Nasıl yavaşlatmaz. Elbette yavaşlatır. Program files ne kadar dolu olursa windowsun istediğiniz klasöre erişimi o kadar zor olur.

Bu dediğinizi kanıta dayandırabilir misiniz rica etsem.

matrax_41

@endustri-muhendisi, sistemin yani sabit diskin performansını düşüren şey program files'ın dolu olması değil verilerin disk plakasının sonlarına yazılması. Disk plakalarında verinin yolu uzadıkça okuma ve yazma süreleri de düşmekte.

heartsmagic

@endustri-muhendisi, Windows'taki "program files dolması" durumu bizim kullandığımız dosya sistemlerinde pek sorun değil. Senin söylemek istediğin aslında çok kurulan uygulamalar değil, bir sistemde fazla uygulama olması sorun olmamalı zaten. Mesele dosya sisteminin yapısı ve bu dosyaları nasıl sakladığı, onlara nasıl eriştiği. Bizlerin kullandığı dosya sistemlerinde örneğin "defrag" gerekmez zira doğal yapısı zaten çok dağıtmaz dosya parçalarını. Bu konuda internette birçok bilgi edinebilirsin. Eğer İngilizce ile sorunun yoksa şunu okumanı öneririm:

http://geekblog.oneandoneis2.org/index.php/2006/08/17/why_doesn_t_linux_need_defragmenting

Aslında her dosya sisteminde dosyalar biraz dağılıyor fakat bizlerde pek sorun olmuyor bu durum.

Asıl meseleye gelecek olursak, yani uygulamaların ilk açılış tepkisine. O konuyu @guopx biraz izah etmiş zaten. Bizlerin kullandığı arayüz sunucusu biraz gerilerde kaldı ve zamanında ağ temelli (bir özelliği tabi sadece) düşünülmüş. Windows tarafından ilk geçenlerin genel kanısı bu yönde oluyor, ilk açılışlar biraz yavaş hissediliyor. Hissedilmekten öte öyle de oluyor esasında. Fakat daha hafif masaüstü yöneticileri ile bir nebze aşılabilir bu sorun.

Ancak, mesele uzun süreler aynı sistemi kullanma olunca işte bu konuda Linux daha kararlıdır. Sebebi de dosya sistemindeki durum, sistemde şişme gibi meselelerin olmaması vs. sıralanabilir. Kısacası başlık aslında yanlış oluyor :) Dosya sistemi hızlı, şöyle iki de bağlantı geçeyim:

http://fsi-viewer.blogspot.com/2011/10/filesystem-benchmarks-part-i.html
http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=ODIxNw

Çoğaltılabilir bu bağlantılar. Senin sormak istediğin uygulamaların ilk tepkilerinin neden daha yavaş olduğu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sipazilla

@endustri-muhendisi arkadaşların belirtdiği gibi sorun X ile alakalı ben varsayılan dosya yöneticisinde bir kaç ayar yaparak bu sorunu bertaraf ediyorum.
Alıntı YapDeğiştir > Tercihler > Önizleme sekmesindeki özellikleri Asla olarak değiştirin.
veya pcmanfm, thunar gibi daha hafif dosya gezginlerinide deneyebilirsiniz.