[Çözüldü] usb veya sata porta sabit isim verdirme

Başlatan koccer, 12 Nisan 2013 - 09:50:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

koccer

Merhaba arkadaşlar

Ubuntu da usb veya sata porta hangi cihaz takılırsa takılsın hep aynı isimi almasını istiyorum yani bir usb porta taktığınız bütün flash belleklerin hepsi sdb olması gibi.

Bunun için fstab ve udev dosyaları ile ilgili bilgiler buldum ancak yaptığım bütün rule yazma denemeleri olumsuz sonuç verdi. Acaba bu konuda yardım edebilecek olan var mı?

heartsmagic

Bir USB portu için o işlem yapılabiliyor mu bilmiyorum. Genelde aygıtlar üzerinde yapılıyor bu işlem. Meselâ USB bir disk için udev üzerinden "symlink" atanabiliyor.  Port için bir yerlerde yapılabileceği yazıyor mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

koccer

Yok direk olarak yazmıyor şöyle yapılabilir diye ancak sizin söylediğiniz gibi usb için subsystem, kernel üzerinden değil de acaba yolu üzerinden yapılabilir mi?
hwinfo komutuyla aldığımız info bilgilerinde çıkan sonuçlarda yol da mevcut bu yol kullanılabilirse udev veya fstab dan yapılabileceğini düşünüyorum.

if

@koccer, nasıl bir şey yazdınız siz? Başlangıç için bir şeyler yazdım ben. SUBSYSTEM=="block", ACTION=="change", ATTR{removable}=="0", NAME="bir_isim"
SUBSYSTEM=="usb", ACTION=="change", ATTR{removable}=="1", NAME="bir_isim"

koccer

SUBSYSTEM=="block", ENV{ID_PATH}=="pci-0000:02:03.0-usb-0:1:1.0-scsi-0:0:0:0", SYMLINK+="kaynak"

Daha yeni yazdım ve çalıştı. Burada path i verdiğim yoldaki usb porta flashı taktığımda symlink oluşturuyor kaynak isminde.

Sizin yazdığınız kodları açıklayabilir misiniz? Benim anladığım block veya usb subsystemi olan tüm sürücülerin adını bir_isim olarak değiştiriyor doğru mu?

if

Doğru anlamışsınız @koccer. Yapmak istediğiniz o değil miydi?

Sizin yaptığınız gibi her bir aygıta özel udev kuralı oluşturmak en uygun olanı tabi. Aygıtlar hakkında bilgi almak için bir komut geçeyim. Belki siz biliyorsunuzdur ama bilmeyen arkadaşlarımız için kaynak olsun.udevadm info -a -p $(udevadm info -q path -n aygıtın_yolu) Misal udevadm info -a -p $(udevadm info -q path -n /dev/sda)

koccer

Paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Ben de bu komutla aldım özellikleri ve istediğimi yapabilmek için 3 günümü harcayıp sayısız deneme yaptım açıkçası. Eğer ihtiyacı olan arkadaş olursa bu forumdan yararlanır umarım

burk

heartsmagic

Etiket için teşekkürler, ayrıca böyle bir şeyin de olabileceğini öğrenmiş oldum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.