ubuntu kaldırma!

Başlatan ahmett, 25 Mart 2013 - 23:00:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahmett

slm arkadaşlar şuan ubuntu 12.04 lts sürümünü kullanmaktayım pc de sadece ubuntu  bulunmakta ubuntuyu kaldırıp xp yüklemek  istiyorum normal olarak format atmaya çalıstıgımda diski görmüyor nasıl yapacagım hakkında yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler..

heartsmagic

XP'nin diski görmemesi ile Ubuntu'nun bir ilgisi yoktur. Normal şartlar altında yeni bir sistem kurarken disk üzerinde istediğin gibi at koşturabilirsin. Ubuntu'nun olduğu bölümü sildiğinde zaten Ubuntu kaldırılmış olur. Yeni sistem kurulduğunda ise MBR de sıfırlanacağı için Ubuntu'dan eser kalmaz makinede.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ahmett

bildigim kadarıyla xp ubuntu dosyalarını görememekte dediğiniz gibi olsa formatı atmış olurdum ve böyle bi sorunum olmazdı format atmaya çalıştığımda önyükleme yapılırken disk bulunamadı hatası alıyorum ama cd yi çıkartıp ubuntuyu sorunsuz calıştırabiliyorum diskin baglantısında mı hata var diye defaiarca kontrol ettim ama yok diski baska pc ye baglayıp biçimlendirmeyi düşündüm ama oda olmuyo görmedi bile diski? ne yapmamı önerirsiniz?

heartsmagic

Sistem kurulumlarında diskte ne olduğu önemli değildir. XP'nin Ubuntu dosyalarını görme diye bir durumu olamaz. En fazla kurulumda diskteki Ubuntu kurulu olan ext4 gibi bir bölümü "tanıyamaz" XP o kadar. O durumda da Ubuntu'yu silmek istediğin için bölümü siler geçersin. XP diski veya üzerindeki bölümü hiç görmüyorsa ortada başka bir sorun var demektir. Şöyle de yapabilirsin: Ubuntu CD'si ile makineyi açarsın, bunu da "Ubuntu'yu dene" diyerek yapabilirsin. Sistemi açar açmaz başka hiçbir şey yapmadan, yani Ubuntu kurulu alanı falan açmadan Gparted isimli uygulamayı açar ve tüm disk bölümlerini silersin güzelce. Bunun ardından XP ile kurulum denersin. Tabi bu işlemi yaptıktan sonra elinde Ubuntu falan da kalmaz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ekremsenturk

Hatırladığım kadar XP CD'si kurulumu bölüm bölüm her seferinde yeniden başlatarak yapıyor. Önce disk'i biçimlendirip, sonra kuruluma geçmelisin. Her aşamada kurulum seçeneklerini önce oku ve doğru seçimi yaparak ilerle. Veya daha kolayı, disk'i önce Ubuntu canlı CD'den "NTFS" olarak biçimlendir ve sonra XP kurulumuna geç.

matrax_41

Windows xp kurulumda sata diskleri görmüyordu.

auroraborealis

Evet, diskin SATA iste bu sorunu yasarsin. SATA suruculeri yuklu bir  XP CD ile format atmayi dene. Konunun Ubuntu ile alakasi yok.

D@bbe

ayıp ayıp xp gibi ölü için ubuntu silinir mi? bence sen xp ile diske erişemiyorsun çünkü diskin sata çözümü var ama açıklaması zor...

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

if

Konu GNU/Linux'u ilgilendirmediği için konuyu kilitliyorum.

@ğarakhasen, istihza olsun diye mi söylediniz  bilmiyorum fakat şunu unutmayın başka bir işletim sistemi kullanıyor diye birini ayıplamayı doğru bulmuyoruz forumumuzda.