[Çözüldü] Çeşitli Yazı Fontlarını Ubuntu'da Çalıştırmak

Başlatan warpalawas, 26 Mart 2013 - 10:06:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

warpalawas

Arkadaşlar merhaba,
bir sitede çeşitli yazı fontları var. Kişisel kullanım için bedava indirmeye izin veriyor. Fakat linux'la ilgili bir bilgi yok normal indirdim yükleyemedim.
Acaba bir yükleme yolu var mı yardımcı olursanız sevinirim. Windowsa indirdim ama benim Ubuntu da çalışmam lazım o fontlarla.

www.1001fonts.com

if

guopx

Zip dosyasını çıkartın içindeki .tff'ye çift tıklayıp install deyin. Zor bir tarafı yok .
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

warpalawas

aradım ama benim yukarıda linkini verdiğim yazı tip yok ki. Bir de bu yazı tipinin linux versiyonu da yok sitede
Alıntı YapUbuntu açık kaynak ve lisansız bir işletim sistemi tüm Linux sistemler gibi bu yüzden genel olarak sitelerde kullanılan Arial, Times New Roman, Verdana gibi yazı tipleri standart olarak yüklü gelmiyor. Şu şekilde yükleyebilirsiniz;

Uçbirim'i açıyorsunuz (Uygulamalar / Donatılar / Uçbirim) ve şu komutu giriyorsunuz;

Kod: [Seç]
sudo apt-get install msttcorefonts

bu şekilde şu fontlar yüklenecek sisteminize;

Andale Mono
Arial Black
Arial (Bold, Italic, Bold Italic)
Comic Sans MS (Bold)
Courier New (Bold, Italic, Bold Italic)
Georgia (Bold, Italic, Bold Italic)
Impact
Times New Roman (Bold, Italic, Bold Italic)
Trebuchet (Bold, Italic, Bold Italic)
Verdana (Bold, Italic, Bold Italic)
Webdings

ardından yazı tipi belleğinizi şu komutla güncelleyin;
Kod: [Seç]
sudo fc-cache -fv

Bunu yapabildim sadece onlarda benim istediğim yazı tipi değil.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Mart 2013 - 11:55:11

Alıntı yapılan: guopx - 26 Mart 2013 - 11:47:31
Zip dosyasını çıkartın içindeki .tff'ye çift tıklayıp install deyin. Zor bir tarafı yok .

Yazdığınızı uyguladım. Zipli dosyayı buraya çıkart dedim. Çıkan klasörün içindeki ttf dosyasını ((ki üzerinde kilit görünüyor) çift tıklayınca klasörün için görünüyor yani yükle falan yok.

Alıntı YapBelgeler/indy-pimp/indiepimptbs.ttf
Belgeler/indy-pimp/indiepimptbs_bold.ttf
Belgeler/indy-pimp/indiepimptbs_ital.ttf
Belgeler/indy-pimp/indypimp.jpg
Belgeler/indy-pimp/Teabeer free license.txt

matrax_41

Çift tıklayınca yazı tipi görüntüleyicisi adlı programla mı açılıyor. Eğer öyleyse sağ üst tarafta kur butonu olması lazım. Diğer yöntem de çıkarttığınız ttf dosyasını home dizinin içindeki gizli olan fonts klasörüne atıp "sudo fc-cache -fv" komutu vermeniz.

Eğer fonts klasörü yoksa yeni klasör oluşturup adını .fonts yapmanız yeterli.

warpalawas

Alıntı yapılan: matrax_41 - 26 Mart 2013 - 12:34:05
Çift tıklayınca yazı tipi görüntüleyicisi adlı programla mı açılıyor. Eğer öyleyse sağ üst tarafta kur butonu olması lazım. Diğer yöntem de çıkarttığınız ttf dosyasını home dizinin içindeki gizli olan fonts klasörüne atıp "sudo fc-cache -fv" komutu vermeniz.

Eğer fonts klasörü yoksa yeni klasör oluşturup adını .fonts yapmanız yeterli.

Sayın Matrax_41,
yazdıklarınızı uyguladım. Verdiğiniz kodu uç birimde yazdım bir şeyler kurdu ama o isimde yazı fontları ne libre office writer'da ne de paintin içindeki yazı fontlarında görünmüyor.

Bir de orada (adresini verdiğim sitede) yüzlerce font var her indirdiğim fontu da aynı yöntemle mi tanıtmam gerekiyor yoksa .fonts klasörünün içine kopyalamam yada rarlı dosyayı oraya çıkartmam yeterli mi olacak?

matrax_41

ttf dosyalarını oraya attıktan sonra tek fc-cache komutu işinizi görür. TTF dosyalarını attığınız dizinde bir sorun var sanırım. Kendi home dizininiz içindeki .fonts klasörüne atacaksınız. Klasör adındaki noktaya dikkat edin.

warpalawas

Sayın matrax_41,
klasörde sorun yok. Ben hata yapmışım. Hepsi oldu. Bir acemi olarak sizin talimatlarınızı nasıl uyguladığımı belirteyim de başkaları da faydalansın.

İndirdiğim zipli dosyayı hangi dizindeyse çıkar (buraya çıkart) şeklinde açtım açılan klasörü direkt olarak başlangıç (ev = home) dizini içinde yer alanı .font dizininin içine gönderdim. (Yaklaşık 5 tane font dosyası indirdim) En sonra da uç birimi (terminal) açarak sudo fc-cache -fv komutunu verdim bütün (indirdiğim) yazı fontları kuruldu.

Çok teşekkür ederim umarım işinize yarar. O font sitesinde çok güzel fontlar var. İyi günlerde kullanmanız dileği ile....