5+1 Surround sorunu

Başlatan fornekkol, 23 Mart 2013 - 02:46:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fornekkol

Öncelikli olarak biraz uzun bir mesaj olacak, sabrınız için şimdiden teşekkürler. 2-3 senedir Pardus kullanıyordum, 5-6 aydır Ubuntu kullanıyorum ve de kullanmaya devam edeceğim. Benim sorunum şu: Benim sistemimde Creative sound blaster x fi platinum fatal1ty champion series ses kartım ve Logitech z 5550 5+1 ses sistemim var. Optik çıkış alıyorum. Fakat hoparlörlerimin sadece 2 sinden ses alıyorum. Forumda ilgili bölümde araştırmalardan sonra bazı şeyler denedim bir türlü 5+1 Sorraund ses alamadım. Pardusta herhalde Alsa kullanılıyordu. Ubuntu 12.04 te Pulse Audio mu kullanılıyor yoksa Alsa mı?. Bunlardan hangisi daha iyi ve de sorunumu  çözer? Görüntü ve de ses konusuna özel bir önem veriyorum. Bu sorunumla birlikte aMule sorununu da hallettiğim zaman Windowsa artık veda edeceğim. Windowsu sadece film izlemek için kullanıyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

burk

@fornekkol aMule bu konuda işlenmesin, buna odaklanalım. Hangi anlatımları denediniz? Ayrıca Ubuntu öntanımlı olarak ALSA kullanır. Bir de Pardus ile donanım tam olarak çalışıyor muydu?

fornekkol

if

@fornekkol, ses tercihlerinden 5+1 çıkışı seçtiniz mi?

lspci | grep Audio
cat /proc/asound/card0/codec#* | grep Codec
ne diyor?

fornekkol

Ses tercihlerinden analog u seçtiğim takdirde 5+1 seçeneği aktif olarak görünüyor fakat hoparlörlerin sadece birisinden tam ses gelip diğerinden az ses geliyor. Digital i seçtiğimde ise zaten 5+1 gibi bir seçenek görünmüyor. Acaba sorun anakarttaki tümleşik ses kartından mı kaynaklanıyor dedim biosa girip ayarlarımı tekrar kontrol ettim ve tümleşik ses kartını disable yaptım.(TEKRARDAN) Zaten Ubuntu da onu görmüyor SB XFİ yani ses kartımı tanımış. Dediğiniz komutların çıktısı da şu şekilde:
lspci | grep Audio
01:00.1 Audio device: NVIDIA Corporation GF104 High Definition Audio Controller (rev a1)

cat /proc/asound/card0/codec#* | grep Codec
[color=red]cat: /proc/asound/card0/codec#*: Böyle bir dosya ya da dizin yok

İlginiz için teşekkürler!!!

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Mart 2013 - 22:42:23

En son bunları da yaptım fakat yine olmadı

Kod: [Seç]

gksu gedit /etc/pulse/daemon.conf

dosyını açıp @ if in işaret ettiği ayarlar yerli yerinde mi kontrol edip; değilse, belirttiği
gibi yaparak

default-sample-channels = 6

aynı dosyada

; enable-lfe-remixing = no

satırını

enable-lfe-remixing = yes

şu  satırı da

; default-channel-map = front-left,front-right

default-channel-map = front-left,front-right,rear-left,rear-right,front-center,lfe

fornekkol

Ses konusunda yardımcı olacak bir arkadaş var mı?

heartsmagic

Hiç 5+1 gibi bir sistemle uğraşmadığım için nokta atışı yardım edemem fakat eskilerden şöyle bir anlatım var:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=795525

Dediğim gibi olay çok eskilerden fakat temel aynı olmalı. Belki oraya bakılıp bir şeyler denenebilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

fornekkol

Yönlendirdiğiniz link tamamen İngilizce olduğu için çok fazla bir şey yapamayacağım. İlginiz için Teşekkürler...

if

gedit ~/.pulse/daemon.conf ile açıp ; default-sample-format = s16le
; default-sample-rate = 44100
; default-sample-channels = 2
satırları önündeki noktalı virgülleri kaldırın.

fornekkol

Bunları zaten yapmıştım ama bir daha kontrol ettim. Kapatıp açtım sonuç yine aynı iki hoparlörü görüyor. İlginiz için teşekkürler. Sağ olun!!!

if

Peki load-module module-alsa-sink device_id=0 channels=5 channel_map=front-left,front-right,rear-left,rear-right,lfe gibi bir satır eklediniz mi?

fornekkol

Satırı eklediğimde sistemden ses tamamen gitti

if

Yaptımız değişiklikleri geri alalım @fornekkol.

Şurda[1] anlatılanı deneyelim: gksudo gedit /etc/pulse/daemon.conf içindeki ; default-sample-channels = 2. satırını default-sample-channels = 6 olarak değiştirin.

[1] https://help.ubuntu.com/community/SurroundSound