Isınma sorunu ATI Radeon HD 4650

Başlatan emires10, 20 Mart 2013 - 11:31:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emires10

Sanırım bu başlığı görmekten herkes çok sıkıldı fakat, ne yazıkki bende bu başlığı açmak durmundayım...
Samsung R520 'nin Core 2 duo p8700'lü versiyonuna sahibim. Ekran kartım 1 GB Ati Radeon HD 4650 ve 4 GB Ram var.
Şimdi sorunumu özetlemek istiyorum; klişe olacak ama win7'de yaşamadığım ısınma ve fan sorunları ile ubuntuda karşı karşıyayım.
Öncelikle sıcaklık bilgilerini vererek başlamak istiyorum;
Cihaz boşta iken sıcaklıklar:
acpitz-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1:        +65.0°C  (crit = +98.0°C)
temp2:        +65.0°C  (crit = +98.0°C)

coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Core 0:       +61.0°C  (high = +105.0°C, crit = +105.0°C)
Core 1:       +60.0°C  (high = +105.0°C, crit = +105.0°C)

Burada şunuda belirtmek isterim, "buda sıcaklık mı" diyen arkadaşlar çıkabilir, ancak bu değerler işlemci için kullandığım uygulamada "on demand" ayarında, sistem boşta ve altında dizüstü bilgisayar soğutucusu açıkken alınmış sıcaklık değerleridir.

Gerekli komutların çıktıları:

lspci | grep VGA
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI M96 [Mobility Radeon HD 4650]

lspci | grep VGA
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI M96 [Mobility Radeon HD 4650]
emir@emir:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on AMD RV730
    GL_NV_conditional_render, GL_AMD_conservative_depth,

/usr/lib/nux/unity_support_test -p
OpenGL vendor string:   X.Org
OpenGL version string:  3.0 Mesa 9.2-devel

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity 3D supported:       yes

/usr/lib/nux/unity_support_test -p --compiz
OpenGL vendor string:   X.Org
OpenGL version string:  3.0 Mesa 9.2-devel

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes

Compiz supported:         yes

jockey-text --list
'jockey-text' uygulaması aşağıda geçen paketlerde bulunabilir:
* jockey-common
* jockey-common
Şunu deneyin: sudo apt-get install <seçili paket>

lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Memory Controller Hub (rev 07)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset PCI Express Graphics Port (rev 07)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #4 (rev 03)
00:1a.1 USB controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #5 (rev 03)
00:1a.2 USB controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #6 (rev 03)
00:1a.7 USB controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #2 (rev 03)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller (rev 03)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 1 (rev 03)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 3 (rev 03)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 4 (rev 03)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #1 (rev 03)
00:1d.1 USB controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #2 (rev 03)
00:1d.2 USB controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #3 (rev 03)
00:1d.7 USB controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #1 (rev 03)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev 93)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation ICH9M LPC Interface Controller (rev 03)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 82801IBM/IEM (ICH9M/ICH9M-E) 4 port SATA Controller [AHCI mode] (rev 03)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) SMBus Controller (rev 03)
01:00.1 Audio device: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI RV710/730 HDMI Audio [Radeon HD 4000 series]
02:00.0 Ethernet controller: Atheros Communications Inc. AR242x / AR542x Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)
06:00.0 Ethernet controller: Marvell Technology Group Ltd. 88E8057 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (rev 10)

xrandr
Screen 0: minimum 320 x 200, current 1366 x 768, maximum 8192 x 8192
LVDS connected 1366x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 344mm x 194mm
   1366x768       60.0*+
   1280x720       59.9 
   1152x768       59.8 
   1024x768       59.9 
   800x600        59.9 
   848x480        59.7 
   720x480        59.7 
   640x480        59.4 
VGA-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
HDMI-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

Çıktılar bunlar arkadaşlar. Burada önemli bir parantez açmak istiyorum. Ubuntuyu kurduğumda üzerinde gelen (bilemiyorum varmıydı ama) sürücü ile sistem ayrıntılarında grafik ve sürücü seçenekleri karşısında bir şey yazmıyordu. Bende ısınma sorununun grafik kartı sürücüsünün olmamasından kaynaklandığını düşünerek, fglrx kurdum ancak fglrx kurduktan sonra, bilgisayarı başlatırken (özür dilerim bunların Türkçe karşılıklarını bilmiyorum) boot ekranında splash ekranında takılamlar ve kasılmalar oldu. Özellikle ekranın Ubutun'nun yükleme ekranına geldiği sırada ekrandan görüntüyü kesip ekranın bembayaz ve üzerinde de benek benek rengarenk dokulanması olayı ekran kartım ve kurulu sürücü ile ilgili korku duymama sebep oldu. Üstelik fglrx kurduğumda, sistemde ekran kartım ve driverım yine tanımlanmıyordu, amdcccle çalıştırmak istediğimde kartınız desteklenmiyor diyordu. Bende fglrx'i kaldırdım ve şuan çıktılarında görmüş olduğunuz sürücüleri yükledim. Bunu şu sebeple anlatıyorum fglrx yüklediğimde ekran sıkıntısı yaşıyorum ubuntu hiç başlamıyor. Böyle en azından kullanabiliyorum ama sıcaklık büyük sıkıntım şuan. Video izlerken, photoshop ortamında çalışırken, hatta ağır sql dosyalarını mysql'e yüklerken sıcaklık geçici bellekler için 80 işlemci için 75 santigratlara çıkıyor...

Evet yardımlarınızı bekliyorum. Forumda ki diğer benzer başlıkları okudum ve okuyarak buraya kadar gelebildim ama ısınma sorunum çözülmediği için (ben çözemediğim için) böyle kişiye özel başlık açıyorum. İlginiz için teşekkür ederim.

heartsmagic

Diğer başlıkta anlattığım gibi doğrudan fglrx sürücüleri çalışmaz 12.10 üzerinde, ATI kesti artık desteği. Eski sürücüleri kurman lazım, deneyebilirsin diğer tarafta söylediğim gibi:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=37653.0
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

emires10

verdiğiniz linkte de fglrx-legacy kurulumu anlatılmış ve ben daha önce denemiştim oradaki yönergeleri ancak sonuç başarısız olmuştu yine

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Mart 2013 - 14:07:12

acaba şuan ki haliyle, birde verdiğiniz linkte ki gibi kurulum mu yapsam? çakışma olur mu ki?

speakerXXL

Kapalı kaynak sürücüleri ısınma sorunu nedeniyle kuruyorsanız, buradaki  anlatımı uygulayarak açık kaynak sürücüsündeki ısınma sorununu çözebileceğinizi umarım.

emires10

oradakileri uyguladığımda, auto seçersem sorun yok lakin low seçersem bu sefer ekran donuyor ve dağılıyor?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Mart 2013 - 22:11:20

var mı yardımcı olabilecek?

heartsmagic

@emires10, legacy kurulumu genelde işe yarıyor. Kurup sorunlarını çözen insanlar biliyorum, tabi sorunlar derken 12.10'a geçtikten sonra sürücülerin çalışmaması sorunu, Unity'nin yüklenmemesi sorunu yani. Senin denememen için hiçbir neden yok. Bir başka başlıkta sanırım yorum yapmıştım, sende paket bulunmadı diyordu. Bu demektir ki daha ilk aşama olan PPA ekleme aşaması yapılmamış.

Tek tek oradaki komutları dener buraya her şeyiyle aktarırsın.

emires10

@heartsmagic bir vaktiniz olduğunda yardımcı olabilir misiniz? yükleyelim

emires10

Neyse beklediğim gibi bir yardım alamadım bu sefer, fglrx-legacy yüklemeyi bir deneyeyim. umuyorum ki şuanki sürücü ile çakışma yapmaz zaten şuan tek sorunum ısınma sorunu. Ekran kartını tanıyor en azından şuan ve hiç bir ekran, donma vb.sorun yaşamıyorum. daha önce fglrx yüklediğimde hep sorun yaşadım o yüzden açık kaynak sürücü yükledim. umuyorum ki format atmak durumunda kalmam...

heartsmagic

@emires10, olmaya çalışıyorum zaten. Bağlantısını verdiğim başlıkta sadece üç adet komut var, onları deneyerek çıktılarını buraya aktar lütfen. Böylece olan biteni görmüş oluruz.

Not: Benden saniyeler önce ikinci iletini geçmişsin. "Beklenen" yardım nedir bilemiyorum tabi ancak buradaki her kullanıcı gönüllü olarak yardımcı olmaya çalışıyor diğerlerine. Kısacası hayattan, işten güçten, sorunlardan vakit ayırıp yapıyorlar bu işi. Kaldı ki yapılması gerekeni sen yapacaksın öncelikle. Bir önceki iletimde gayet açık bir şekilde söylemeye çalışmıştım bunu. Komutlar uygulanacak, sonuçları buraya aktarılacak.

emires10

heartsmagic tek korkum yine bu sürücüyü kurmadan önceki durumlara dönersem diye... çünkü sistemde apache server için bir çok modül kurulu.. neyse anlatması uzun sürece verdiğiniz bağlantıdakileri yapıp dönüyorum hemen

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Mart 2013 - 18:04:02

herkesin gönüllü olarak işinden gücünden vakit ayırdıkça yazdığının farkındayım. bende iş için kullanmamız gerektiği için kurdum ubuntuyu ve bu sebeple bende vakit buldukça yardımcı olamaya ve ihtiyacım halinde yardım bulmaya çalışıyorum; nitekim tam randımanlı kullanamadığım içinde üzgünüm ve yardım alamadım onu belirttim. Orada ki sitemden çok üzgünlük belirtmek amaçlıydı. velhasıl;

@heartsmagic "amdcccle" komutu için komut bulunamadı dedi, yeniden başlattım yine komut bulunamadı diyor (ppa, update ve yükseltme işlemlerini ardından da yükleme işlemini yaptı bitirdi fakat amcccle için sonuç bu)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Mart 2013 - 18:36:43

Evet yeniden başlatıp tekrar kurdum amdcccle çalıştı fakat compiz beklenmedik şekilde kapandı diyor masa üstüm ve çözünürlüğü normal fakat açılışda ubuntu ekranından sonra siyah ekran geliyor bir süre daha sonra masaüstü geliyor ama sol tarafda ki menü çubuğu yok? Masa üstü çok yavaş terminali sürükleyemiyorum bile

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Mart 2013 - 19:04:13

Birde açılışta gelen boş mor ekran arkasında gelen ubuntu yükleniyor ekranı (beyaz noktalar ubuntu) düşük çözünürlükte geliyor?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Mart 2013 - 19:49:03

Şimdi fglrx-legacy kurulumunu kaldırdım ekranım normale döndü. fglrx-legacy yüklü iken catalyst yönetim penceresi açıldı ekran kartımı tanıdığı oradan görülüyordu fakat, dediğim gibi masa üstümde sıkıntı oldu solda ki menü çubuğu, yukarıda ki çubuk, ve pencere kenarlıkları gitti. compiz çalışmayı durdurdu? nasıl yapıp fglrx-legacy yükledikten sonra sorun yaşamasam?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Mart 2013 - 21:26:41

ERROR (dkms apport): kernel package linux-headers-3.7.0-7-generic is not supported
Error! Bad return status for module build on kernel: 3.7.0-7-generic (i686)
Consult /var/lib/dkms/fglrx-legacy/8.97.100.7/build/make.log for more information.
diyor yüklüyor ama? karnel versiyonunu mu düşürmek lazım acaba? eğer öyle ise nasıl?

heartsmagic

@emires10, 12.10 üzerinde 3.7 olmaması lazım, sonradan mı kurdun?

fgrlx-legacy çıktılarını görmek isterdim, tekrar ediyorum çıktı göremezsek yorum yapamıyoruz ne yazık ki. Sana her şey normal gitmiş gibi görünebilir fakat belki bizler bir şey görürüz arada. Belki cidden normal gitmiştir fakat en başta sorunu yakalamak varken boşuna kürek çekmek istemeyiz bizler.

Eski sürücüler sende neden sorun yapıyor bilemiyorum, birçok insan kurup kullandı bu sürücüleri. Elbette sana ait bir sorun da olabilir, onu da görmüş oluruz. Bilhassa şu an şu çekirdek meselesini merak ediyorum.

emires10

12.04 kuruluydu, sonra yükseltme yaptım 12.10a ama *bir şeyler ters gidiyor gibi kasılıyordu hantallaşmıştı bilgisayar o sebep ile bende sıfırdan 12.10 kurdum. performansdan açıkcası çok memnunum tek sorunum şuan ısınma sorunuydu onuda iyi bir soğutucu alarak ortalama 12 derece indirdim. ama * tabi ki bu ısınma normal değil ve yolunda gitmeyen *bir şeyler var.
o halde acaba bir gün belli bir saat belirleyip o saatte buradan görüşüp istediğiniz kodların çıktığını vereyim size sizin içinde benim içinde en uygunu öyle olur gibi. nitekim sizde bende çalışan insanlarız, ve fglrx-legacy yüklediğimde compiz durdu diyor pencerelerin kenarları (açma,kapama, simge durumuna küçültme), soldaki meni bar'ı ve yukardaki siyah bar gözükmüyor dolayısı ile çalışamıyorum, hani bir saat iki saat ya da 3 saat gerekirse çalışmasam olur ama bir iki gün olursa olmuyor. amdcccle ile catalyst merkezine ulaşabildim.

if

@emires10, uname -a
sudo lshw -c display
çıktılarını alayım. Bir de bilgisayarın marka ve modelini.

heartsmagic

Ortak bir zaman bulmamız zor olur, kaldı ki forumu bu nedenle takip ediyoruz. Sen legacy kurulumunu yap ve aldığın tüm çıktıları buraya aktar lütfen. Eğer sorun olursa ctrl+alt+t ile uçbirim açar veya ctrl+alt+f1 ile uçbirime düşer fgrlx-legacy sürücülerini kaldırırsın yine. Kullanmaya devam edersin tekrar sistemi.

Ancak dediğim gibi 12.10 üzerinde 3.7 olmaması gerekiyor, benim bildiğim 3.5 var orada. Ek depo var mı sistemde? Özellikle çekirdek içeren?

emires10

Alıntı yapılan: if - 28 Mart 2013 - 11:51:13
@emires10, uname -a
sudo lshw -c display
çıktılarını alayım. Bir de bilgisayarın marka ve modelini.

@if Samsung R520 - 4gb Ram, Core2Duo P8700 işlemci, Ati radeon hd 4650 ekran kartı olan model (daha sonra bu modelden telrar çıkartmışlar sanırım r520 diye aratınca o çıkıyor ondan t serisi işlemci var onun üzerinde bende p serisi işlemci).

çıktılar şu şekilde

Linux emir 3.7.0-7-generic #15-Ubuntu SMP Sat Dec 15 16:34:21 UTC 2012 i686 i686 i686 GNU/Linux

-display               
       açıklama: VGA compatible controller
       ürün: M96 [Mobility Radeon HD 4650]
       üretici: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI
       physical id: 0
       bus info: pci@0000:01:00.0
       sürüm: 00
       genişlik: 32 bits
       saat: 33MHz
       kapasiteler: pm pciexpress msi vga_controller bus_master cap_list rom
       yapılandırma: driver=radeon latency=0
       kaynaklar: irq:46 bellek:d0000000-dfffffff ioport:2000(boyut=256) bellek:cfef0000-cfefffff bellek:cfe00000-cfe1ffff

@heartsmagic tamamdır bir fırsat bulduğumda deneyeceğim tekrar ve buraya aktarırım. Fakat dediğim gibi aklım bir yabancı forumda ki karnel konusuna takılmış durumda şimdi sende böyle deyince kafam karıştı. Ben ekstradan bir şey yüklemedim ama?

if

@emires10, 3.7 sürüm çekirdeği siz mi kurdunuz? 4nnn serisi kartları AMD'nin sürücüsü ile kullanmak için en fazla 3.4 serisi çekirdek kullanmak gerek.

emires10

@if ben 12.04'den 12.10'a yükselttim, yükseltmeden sonra bir kaç sıkıntı yaşadım (kasılma,donma, açılış ekranı vs.) öyle olunca da sıfırdan 12.10 kurdum HDD'yi sıfırlayıp. Bunun dışında bir yükseltmem olmadı. Sanmıyorum alakası olsun ama bazı uygulamaları yüklerken ppa yüklüyoruz -update -upgrade yapıyoruz bilmiyorum o şekilde istem dışı bir yükseltme olmuş olabilir mi?

heartsmagic

PPA'larının arasında neler var? 3.7 için ek bir şeyler yapılmış olması gerekiyor. Gerçi PPA olmadan elle betik sayesinde de kurulmuş olabilir. GRUB listesinde eski çekirdekler vardır, onlardan 3.5 olanı ile girdiğinde ve sürücüyü denediğinde ne oluyor? Gerçi @if'in tespiti doğruysa 3.5 ile de çalışmaması lazım.

emires10

PPA'ları bir kerede listeleyebileceğim bir kod var mı acaba, yüklü PPA'ları size burada sunabilmem açısından soruyorum? Bir de aklıma gayrı ihtiyari şu soru geliyor, nisan ayı içerisinde yeni versiyon çıkacak ve yükselteceğiz muhtemelen onun sürüm çekirdeği daha ileri olacak o zaman ne yapmak gerekecek? yani madem 3.5 ve sonrasında çalışmayacak?

heartsmagic

PPA'lar şurada olur:

ls -l /etc/apt/sources.list.d

Fakat kapalı olanlar da görünüyor orada, silmediysen duruyordur yani. Diğer türlü ppa-add ile eklemeden elle sources.list dosyasına eklediysen orada da görebilirsin kendisini.

gedit /etc/apt/sources.list

Yeni sürüm konusu benim de aklıma gelmişti, fakat sorun çekirdek mi onu anlamak lazım önce. Eski çekirdeklerle bu nedenle deneme yapmanı istemiştim. Sorun varsa hata kaydı var mı diye bakılabilir, yoksa da çekirdek tarafına bunu bildirmek lazım muhtemelen.

if

3.4 değil 3.5 olacak çekirdek sürümü. Şimdilik böyle, dahasonrası için güncelleme gelecekmiş. PPA'nın açıklamasında öyle yazıyor.

emires10

ben çekirdek sürümünü yükseltmek için bir şey yapmadım açıkcası. daha öncede söylediğim gibi istem dışı (başka bir şey yaparken) yapılabiliyorsada bilmiyorum. eski çekirdek sürümüne format atmadan sistemden herhangi bir şey silmeden (özellikle apache php5 mysql ve modülleri çok önemli benim için) dönülebiliyorsa döneyim?
gedit ile açtığımda içerik şu şekilde:

# deb cdrom:[Ubuntu 12.10 _Quantal Quetzal_ - Release i386 (20121017.2)]/ quantal main restricted

# See http://help.ubuntu.com/community/UpgradeNotes for how to upgrade to
# newer versions of the distribution.
deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu quantal main restricted
deb-src http://archive.ubuntu.com/ubuntu quantal main restricted

## Major bug fix updates produced after the final release of the
## distribution.
deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu quantal-updates main restricted
deb-src http://archive.ubuntu.com/ubuntu quantal-updates main restricted

## N.B. software from this repository is ENTIRELY UNSUPPORTED by the Ubuntu
## team. Also, please note that software in universe WILL NOT receive any
## review or updates from the Ubuntu security team.
deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu quantal universe
deb-src http://archive.ubuntu.com/ubuntu quantal universe
deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu quantal-updates universe
deb-src http://archive.ubuntu.com/ubuntu quantal-updates universe

## N.B. software from this repository is ENTIRELY UNSUPPORTED by the Ubuntu
## team, and may not be under a free licence. Please satisfy yourself as to
## your rights to use the software. Also, please note that software in
## multiverse WILL NOT receive any review or updates from the Ubuntu
## security team.
deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu quantal multiverse
deb-src http://archive.ubuntu.com/ubuntu quantal multiverse
deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu quantal-updates multiverse
deb-src http://archive.ubuntu.com/ubuntu quantal-updates multiverse

## N.B. software from this repository may not have been tested as
## extensively as that contained in the main release, although it includes
## newer versions of some applications which may provide useful features.
## Also, please note that software in backports WILL NOT receive any review
## or updates from the Ubuntu security team.
deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu quantal-backports main restricted universe multiverse
deb-src http://archive.ubuntu.com/ubuntu quantal-backports main restricted universe multiverse

deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu quantal-security main restricted
deb-src http://archive.ubuntu.com/ubuntu quantal-security main restricted
deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu quantal-security universe
deb-src http://archive.ubuntu.com/ubuntu quantal-security universe
deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu quantal-security multiverse
deb-src http://archive.ubuntu.com/ubuntu quantal-security multiverse

## Uncomment the following two lines to add software from Canonical's
## 'partner' repository.
## This software is not part of Ubuntu, but is offered by Canonical and the
## respective vendors as a service to Ubuntu users.
deb http://archive.canonical.com/ubuntu quantal partner
deb-src http://archive.canonical.com/ubuntu quantal partner

## This software is not part of Ubuntu, but is offered by third-party
## developers who want to ship their latest software.
deb http://extras.ubuntu.com/ubuntu quantal main
deb-src http://extras.ubuntu.com/ubuntu quantal main

# Remastersys
deb http://www.geekconnection.org/remastersys/repository karmic/

heartsmagic

apt-cache policy linux-image-3.7.0-7-generic
çıktısını görebilir miyiz?

Eski çekirdek zaten kuruludur, Grub'da "previous versions" benzeri bir yer olacaktı, oradan eski çekirdeklere erişebiliyor ve sistemi açabiliyor olman lazım.

emires10

çıktının gerekli kısmı şu şekilde

linux-image-3.7.0-7-generic:
  Kurulu: 3.7.0-7.15
  Aday:   3.7.0-7.15
  Sürüm tablosu:
*** 3.7.0-7.15 0

Bire şöyle devamı var;

500 http://ppa.launchpad.net/xorg-edgers/ppa/ubuntu/ quantal/main i386 Packages
        100 /var/lib/dpkg/status
N: Ignoring file 'makson96-fglrx-quantal.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'upubuntu-com-xampp-quantal.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'atareao-atareao-quantal.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'xorg-edgers-ppa-quantal.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'webupd8team-java-quantal.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'artfwo-ppa-quantal.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'makson96-fglrx-quantal.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'upubuntu-com-xampp-quantal.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'atareao-atareao-quantal.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'xorg-edgers-ppa-quantal.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'webupd8team-java-quantal.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'artfwo-ppa-quantal.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension

heartsmagic

Gerekli kısmı değil de tamamını geçseydin keşke buraya. Zira asıl gereken kısmı orasıydı. Hangi depodan geldiğini merak ediyorum ben.
Şimdi gördüm de, devamı dediğin yerden emin misin? Zira xorg-edgers deposu grafik kartları için.