[Çözüldü] Harici HDD Biçimlendirme

Başlatan bilkent, 19 Mart 2013 - 15:50:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bilkent

Merhabalar 500Gb harici hdd mi disk aracından ext4 dosya biçimiyle biçimlendirdiğimde hdd'nin 25gb alanını dolu oluyor. Aynı şekilde 8gb usb mide biçimlendirdiğimde bu kez 700mb alan yer kaplıyor.
Acaba disk aracından mı böyle diye gparted kurdum ama biçimlendirme yapdığımda dosya kapalama boyutunda değişme olmadı.

HDD mi fat32 veya ntfs ile biçimlendirmek istemiyorum sadece ext dosya sistemiyle biçimlendirmek istiyorum.

Biçimlendirme yaptığımda HDD bu kadar yer kaplamadan nasıl biçimlendirme yapabilirim

ekremsenturk

8 GB'lık bir bellek gerçekten 8 GB değil. Donanım üreticilerinin kendi ölçüm birimleri var ve örnek olarak benim, onların ölçümüne göre 160 GB'lık olan disk'im, aslında bilişim standardına göre (gerçekte) 149 GB

bilkent

Sizin dediğiniz bit den byte geçişte toplam kapasitenin altında gibi depolama sıgası gözüküyor.
   dediğiniz gibi 8gb bellek 7.4gb 500gb 465gb gözüküyor.
   Benim demek istediğim bunun dışında bir durum. Diski fat32 ile biçimlendirirsem 16kb yer tutuyor ama ext4 ile biçimlendirirsem 25 gb yer tutuyor. fat 4gb barajından dolayı kullanmak istemiyorum, ext4 özgür yazılım olduğu için kullanmak istiyorum

HDD mi ext3/4 biçimlendirdiğimde fat gibi  az yer kaplatarak nasıl biçimlendirebilirim veya böyle bir durum var mı?

Teşekkürler

matrax_41

ext dosya sistemleri diskin bir kısmını ayırıyor (%5 olması lazım). Sistem günlüğü(log) işlemi için ayırıyor sanırım.

bilkent

500GB ve usb de kapladığı yer yüzde 5 dediğiniz gibi yer kaplıyor bunu iptal etme gibi imkanımız varmı ?

matrax_41

Alternate cd ile kurulumda bir ayarı vardı ama kurulumdan sonra bir ayarı var mı bilmiyorum.

bilkent

if

Alıntı yapılan: bilkent - 19 Mart 2013 - 18:55:41
500GB ve usb de kapladığı yer yüzde 5 dediğiniz gibi yer kaplıyor bunu iptal etme gibi imkanımız varmı ?

tune2fs -m 1.0 /dev/sdXY %1 yer kaplamasını istiyorsanız.

bilkent

Yazdıgınız kodu önce usb bellegimde uyguladım ama hata verdi.
    tune2fs bad magic number in super-block - /dev/sdb1 açılmaya çalışırken hata oluştu
Geçerli süperblok bulunamadı

Bunu root olarak normal kullanıcı olarak da denedim
Disk aracından baglı ve baglanmamış olarak da denedim ama yine de hep aynı hatayı aldım.

İnternet te tune2fs olarak biraz arastırdım ama çözüm bulamadım

Teşekkürler

if

/dev/sdb1 ext4 kullanıyor mu?

bilkent

Masaüstü ortamından değilde matrax41 dediği gibi dvd kurulumundan sadece HDD'yi  biçimlendirdim. Amacımda hdd yi biçimlendirmekti
İlginiz için teşekkürler

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Mart 2013 - 13:53:40