TTNET'liler Phorm'un İzleme Ağından Kurtulun! (Hosts) - Hızlanma Garantili!

Başlatan KemalALKIN, 19 Mart 2013 - 13:17:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

@baranbarlas, komplo teorisyenliği yapmaya pek gerek yok bence. Senelerdir olan biten bir izleme sistemi varsa da bu sanırım ispat edebileceğin bir şey değildir? Kısacası ne konuşursak konuşalım bu konuda içi boş olacak. Bence senelerdir izleme sistemi falan yoktu. Fakat bizler bir yerden internet hizmeti alıyoruz değil mi? Bu en tepede bir ISS oluyor. Ne oluyor peki orada, adamların bize sağladığı bir uçtan internete çıkıyoruz. İmkân ellerinde, hepsinin elinde hem de bir tanesinin değil. Bugün X şirketinden bahsediyorsak, yarın tutup Y şirketine geçtiğimizde aynı imkân onda da olacak.

Kısacası internet bildiğiniz internet. Kişisel verim hiç bulaşmasın bu işe diyorsanız ya kullanmayacaksınız, ya kullanacaksanız da çok az kişisel veriyi vereceksiniz ya da bir şekilde interneti böyle kabul edeceksiniz. Ha, susmak kötü bir durum tabi, dediğim gibi herkesin yolu ayrıdır. Tutup birisi Telekom'u kınar, imza kampanyası yapar, başka bir şey yapar vs. Sonunda "Biz artık bıraktık bu işleri" deseler bile içiniz/içimiz rahat edecek mi?

Kimisi de benim gibi Telekom'u bırakıp, örneğin Superonline'a geçmeye karar verir. Geçince içi rahat eder mi? En azından duyurdukları bir sistem olmadığı için azıcık da olsa eder. Fakat ben onların bana sağladığı bir uçtan çıkıyorsam internet denilen dünyaya içimin hiçbir zaman tamamen rahat etme imkânı yok zaten.

Tutup Proxy, VPN yapalım diyorsanız, e ne değişecek? Onlar da size bir "uç" sağlıyorlar en nihayetinde ve arkanıza aldığınız tek güvence onların "Verilerinizi kesinlikle izlemiyoruz" sözünden ibaret. Pek tanıdı geliyor bu bana. Yapılan şifrelemeyle belki az rahat etme imkânı olur ama elin adamının ucundansa ülkemdeki şirketlerin bana sağladığı uca daha çok güveniyorum bu konuda.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

KemalALKIN

Sisteminizin hosts dosyanıza ekleyin. Hosts nasıl düzenlenir diye Google üzerinden bakabilirsiniz.

Yeni Adresler (link yenilendi):

İndirmek için:
http://www.mediafire.com/?rm7p6926iy5m4yy

İndirmeden içerği görmek için:
http://www.mediafire.com/view/?rm7p6926iy5m4yy
www.tckemal.ist

krwlng

Biraz önce haber365 sitesine erişmeye çalışırken karşıma çıkan ilginç ileti, ayrıca bağlantı kaynağına baktığımda dosya isminde haber365 isminin olduğunu gördüm, bu haber sitesi de mi ttnet ile ortaklaşa bilgi hırsızlığı yapıyor demeden edemedim. Burada anlatılanlar çok mantıklı geliyor, istersen açarsın istemezsen açmazsın, ama olayın iç yüzünün öyle olmadığını düşünüyorum.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

cagriemer

Ben bu kullanici ile eslestirilemeyecek sekilde dizayn edilmistir lafini anlamakta gucluk cekiyorum. 5651 tamamen kullaniciyi bulmak icin yapilmis bir yasayken, ic aglarda MAC adresinden tutun, proxy'nin hangi portuna ne istegi yapildiginin, istemci ve sunucu arasindaki konusmanin turunun, ne kadar surdugunun, ne zaman basladiginin kaydi tutulurken biri kalkip da nasil kimlik bilgilerinin asla belirlenemeyecegini anlatmiyor. Anlatamaz cunku belirlenememesi mumkun degil. Bir tek calisanin keyfine bakar. Iste ornegi http://arstechnica.com/security/2013/04/former-employee-arrested-charged-with-rooting-2700-hostgator-servers/

monthy_python

krwlng

@monthy_python Şu kadar şey yazıldı çizildi tek cümleyle açıkladın gerçekten, olay aynen öyle gibi görünüyor :D

FeNDeR

krwlng

Sanırım henüz durdurma kararı ttnet'in eline ulaşmamış çünkü 3 gün önce bir siteye girmek isteyince karşıma yine gezinti sitesinin arayüzü çıktı. Ama genelinde güzel bir haber.

hckr

Bankacılık bilgileri daha siz sisteminizdeyken şifrelenerek gönderilir.(SSL- güvenli bağlantı) Dolayısıyla, şifreleme metodunu kıramadıkları sürece banka bilgilerinizi ele geçiremezler(bildiğim kadarıya henüz SSL'nin yeni sürümleri için böyle bir gelişme yok). Zaten güvenli bağlantının kullanım amacı da budur.

Bu arada phorm meselesinde bilgi gönderimi doğrudan sizin tarafınızdan mı gerçekleşiyordu? Yanılmıyorsam firma yetkililerin belirttiği TTNet'in sadece kullanıcılara atanmış rastgele bir numara verdiği yönündeydi. Yani bu durumda Phormun IP'nizi bile bilmiyor olması lazım. Bu sistemin bilgisayarınızla direk bağlantı sağlayarak çalışması çok saçma olur.  Bildiğim kadarıyla böyle bir şey de yok ve öyleyse bu konudaki yöntem de işlemez.

Neyse ki durdurma verilmiş, artık böyle bir sıkıntı olmaz inşallah.

XRumer

Bir yanlışlık olmasın arkadaşlar, benim bildiğim kadarıyla bu url ve ip numaraları hosts dosyasına değil, hosts.deny dosyasına kaydedilmeli.

D@bbe

kurtulmanın en garantili yolu iss değiştirmek SOL fiber optik yada TURKCELL 3G ( EDGE /GPRS ) olabilir...  

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

XRumer

Phorm'dan kurtulmanın en kesin yolu TTnet kullanmamak ama bu hep mümkün olmuyor. O nedenle yapılması gerekenler:

1) Gezinti.com'a girin ve Phorm'u sadece tarayıcı düzeyinde değil bütün ağda kapatın. Elbette ne olur ne olmaz diye bunun yetinmeyeceğiz.

2) Firefox ayarlarından Gezinti.com'u çerezlerini silin. (Tarayıcı düzeyinde değil, ağ düzeyinde ayar yaptığımızdan çerezi silmeniz sorun olmaz.)

3) Firefox ayarlarından Gezinti.com'un çerez bırakmasını tamamen yasaklayın.

4) Bu başlık altında verilen url ve ip listesini, etc dizinindeki hosts dosyasına değil hosts.deny dosyasına kaydedin.

5) TTnet'in kendi DNS sunucularına da güvenemeyiz. Google Public DNS, OpenDNS veya OpenNIC DNS'lerinden birini kullanın. (Ben, gizliliğe en çok saygı duyan OpenNIC'i tercih ettim.)

6) Ve gelelim en önemlisine, Firefox için Dephormation adlı eklentiyi mutlaka kurun. Sizi Phorm'dan korur.

Ve son bir not: Pek çok web sitesinde ve bu forumda Phorm'dan kurtuldum ama bu forumun bu başlığının 2. sayfası ve cevap gönderme sayfası hariç. Şu an burası Phorm tarafından izleniyor. Nasıl mı anladım: Bu sayfaya girdiğimde Dephormation eklentisi beni uyarıyor.

KemalALKIN

Arkadaşlar; halen Phorm'un DPI izleme/fişleme cihazı TTNet'in internet omurgasında yerleşik durumda. Bunu kaldırdıklarını sadece bütün ülkede internet kesilince anlayabiliriz; çünkü geçen sene Mayıs ayında kesinti yaşanmıştı bütün ülkede ve bunun nedenide DPI cihazının yerleştirilme aşamasıydı.
www.tckemal.ist

cce

Sayfada belirtilen host dosyası eklentilerini yaptım,firefoxtan çerezlerden engelledim

Şimdi forumun bu sayfasına girdiğimde , dephormation phorm oix sunucusu (ptreklamcrv.com.tr) gezdiğiniz sayfaları engelliyor mesajı alıyorum.

hala izleniyormuyum, host işe yaramadımı

XRumer

@cce eğer önerilerimi harfiyen uyguladıysanız izlenmekten kurtuldunuz. bu sayfada o uyarının çıkmasının nedeni, sizin değil, bu sayfanın izleniyor olması.

cce

MoShic

UYARI: PHORM ALGILANDI
diyor ve üst kısımda yazı beliriyor. Dephormasyon eklentisini kurup baktım.

Geleceğimi bizi izleyenlere ve varsa bilgilerimizi satanlara karşı savunmacı olarak şekillendireceğim. Açık kaynak yazılım ve İşletim sistemleri benim için bir nimet. TTnet kullanıyorum ve nefret ediyorum. Bulundugum bölgede Uydunet altyapısı henüz yok, geldigi vakit geçicem.

Ben bilgilendikçe Linuxu ve açık kaynak yazılımları başkalarının da tanıyıp kullanması için elimden geleni yapıcam. Standardın dışına çıkmalıyız. Linux hakkında ne öğreniyorsam her + bilgi için çok mutlu oluyorum. Karşılıksız bize yardımcı olan her dosttan Allah binlerce razı olsun. Öğrenmek ve öğretmek için yaşamalıyız.

[eklenti yönetici tarafından silindi]
Eski ID: Mar yJuana

krwlng

Tavsiyem Tor tarzı bir uygulama ile vekil sunucu kullanmanız, şuan tor ile gezinti sitesine girdim, "ttnet abonesi olmadığınız için bu hizmetten faydalanamazsınız" uyarısı ile karşılaştım, çok mutlu oldum.

okkangal

Phorm ile alakalı değil ama bir soru sormak istiyorum . Arkadaşımın evinde bir  "sınırlı erişim "  sorunu nedeni ile ttnet müşteri hizmetlerini aradık .  Karşı taraf uzaktan bağlantı ile modem ayarlarına baktığını söyledi  ve sorunu halletti . Hatta wireless isminiz çok kısa daha uzun bir isim seçmelisiniz şeklinde gudik bir uyarıda bulundu . 
Acaba telekom sadece kendi verdiği modemlerde mi böyle bir yetkiye sahip ? Ttnet ' in bu yetkisini ortadan kaldıracak bir ayar yada güvenlik önlemi var mıdır ? Tttnet başka nelere erişebilir bu işlem ile ? 

burk

@okkangal modeme bağlanabilmesi normal, sonuçta Türk Telekom ISS. Burada marka-model farkı buna engel olabiliyor diye biliyordum, TTNet'in hizmet ile ilgili vermediği modemlere karışmıyorlar.

krwlng

@burk'un söylediklerine ek olarak, ttnet verdiği modemlerde sabit kullanıcı adı parola kullanıyor, adamlar zaten sizin ip adresinizi görüyor, o ip adresini tarayıcıya yazınca sizin modem ara yüzünüz çıkıyor, doğal olarak eğer parola değiştirmediyseniz ip adresinizi bilen herhangi biri de bu işlemi gerçekleştirebilir. Port değiştirme, varsayılan parolayı değiştirme veya modem yazılımını değiştirme gibi işlemler sonrasında öyle kolayca modeminize bağlanabileceklerini sanmıyorum.

yakusha

Alıntı yapılan: krwlng@burk'un söylediklerine ek olarak, ttnet verdiği modemlerde sabit kullanıcı adı parola kullanıyor, adamlar zaten sizin ip adresinizi görüyor, o ip adresini tarayıcıya yazınca sizin modem ara yüzünüz çıkıyor, doğal olarak eğer parola değiştirmediyseniz ip adresinizi bilen herhangi biri de bu işlemi gerçekleştirebilir. Port değiştirme, varsayılan parolayı değiştirme veya modem yazılımını değiştirme gibi işlemler sonrasında öyle kolayca modeminize bağlanabileceklerini sanmıyorum.
Aynen arkadaşın dediği gibi bir durum. Bu da aslında Modem'i mizin sağlam ELLER!de olduğunun göstergesi oluyor. Bir şekilde sabit ip aldıysanız zaten ip'den bulunmamak! gibi bir şansınız da elinizde kalkıyor.

Sonsasında XYZ sitesini devlet yasaklayınca, DNS ile; DNS de yetmeyince VPN ile girmek için uğraşıyoruz :)
Artık bu forumu kullanmıyor.

D@bbe

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

Ozmo

Deathangel

in a world without fences and walls, who needs gates and windows

keyserver2.pgp.com
EA004CB1-->privatekey0@gmail.com