Linux video düzenleyici program

Başlatan UBUNTUNA, 30 Eylül 2008 - 21:38:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cakal1907

xwes

Alıntı yapılan: cakal1907 - 22 Nisan 2009 - 00:57:43
Teşekkürler.
Rica ederim.
Ayrica az once denedim kdenlive de mkv'yi istediginiz formata çevirebiliyor. Bildiginiz uzere kendisi gayet başarili bir video editordur. Fakat sisteminiz iyi degilse bu mkv'ye pek bulaşmayin, convert etmesi bilgisayari bayagi kasiyor.

cakal1907

Teşekkürler kuruyorum.

Alıntı yapılan: xwes - 22 Nisan 2009 - 13:25:06
Alıntı yapılan: cakal1907 - 22 Nisan 2009 - 00:57:43
Teşekkürler.
Rica ederim.
Ayrica az once denedim kdenlive de mkv'yi istediginiz formata çevirebiliyor. Bildiginiz uzere kendisi gayet başarili bir video editordur. Fakat sisteminiz iyi degilse bu mkv'ye pek bulaşmayin, convert etmesi bilgisayari bayagi kasiyor.

canca007

Arkadaşlar fotoğraflarımdan, içinde yazılar ve fonda müzik olan bir video hazırlamalıyım çok acil. Kız arkadaşıma doğum günü mesajı babında, 12'ye kadar facebooktan paylaşmam lazım. Kino falan denedim ama olmuyor sanırım onda delirdim yapamadım. Cinelerra demişsiniz sanırım o işimi görür. Ancak nasıl indirebilirim bir yardım eli uzatın gözünüzü sevem... :(

xwes

@canca007 bu işi en hizli kdenlive ile yapabilirsiniz.

canca007

Alıntı yapılan: xwes - 10 Eylül 2009 - 15:42:03
@canca007 bu işi en hizli kdenlive ile yapabilirsiniz.

Dostum çok teşekkür ederim. İndirdim şimdi kurcalıyorum beceririm inş... :)

xwes

ombuki

Arkadaşlar, OpenShot diye bir program var. Şu an yolun başında fakat oldukça ümit vadediyor. http://www.openshotvideo.com/ bu adresten bulabilirsiniz. Şu an daha beta sürümü bile çıkmamış olmasına rağmen, ben pek sorunla karşılaşmadım. Gelişmiş özelliklere sahip değil fakat iş görüyor. Yakın zamanda büyük işler yapmayı hedefleyen bir kadrosu olması bence diğer bir artısı.

tgulen

Merhaba herkese,

Bugün Ubuntu 9.10 yükledim. Video edit programı olarak kullanabileceğimiz bir program biliyor musunuz? SODO 12. sayıda da bilgisi verilen OpenShot programının en son Ubuntu'nun 9.04 versiyonu için olduğundan onu yükleyemiyorum.

Bilgisi olan benim için bu önemli bilgisini paylaşırsa çok sevinirim...

Saygılarımla...

"Müziksiz bir hayat hatadır" - Nietzsche

xwes

bu başligin ilk sayfasinda yaziyor.

raspacı

Ayrıca openshot karmice kurulabilir. Şu satırları paket kaynağına eklemelisin. Yazılım eklemeden yazılım kaynakları ile yapabilirsin. Yada elle yapabilirsin.  Sonra
sudo apt-get update
sudo apt-get install openshot
ile kurabilirsin. Bu arada o yazıdan beri efektler kısmı aktifleşmiş programda...
edit:paket kaynaklarını unutmuşum:
deb http://ppa.launchpad.net/jonoomph/openshot-edge/ubuntu karmic main
deb-src http://ppa.launchpad.net/jonoomph/openshot-edge/ubuntu karmic main
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

tgulen

Bilgiler için teşekkür ederim ancak bu arada çözümü yine knedi başıma bulabildim. Ubuntu 9.10'da "yeni" olarak gördüğüm Ubuntu Yazılım Merkezi" üzerinden ayrıntılı sınıflanmış konu başlıklarından böyle bir programa ulaşabildim. Gerçi Snaptik Paket Yöneticisi ile özde aynı işi yapıyor gibi görünüyor. Sadece daha görsel bir yenilik olmuş gibime geldi. Sanırım bir sonraki Ubuntu sürümlerinde Snaptik Paket Yöneticisini tamamen kaldırarak bu modül daha ön plana çıkacak.

OpenShot da versiyon nedeniyle çalışmıyor Ubuntu 9.1'de... Gelecek günlerde kullandığım video edit programları içinden önerebilecek olduğum programı da buradan sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Saygılarımla...

TG

heartsmagic

Alıntı yapılan: tgulen - 09 Kasım 2009 - 02:08:40
OpenShot da versiyon nedeniyle çalışmıyor Ubuntu 9.1'de...

Bu kısmı tam anlayamadım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

tgulen

OpenShot'un son desteklediği Ubuntu versiyonu 9.04. Yeni versiyonda yüklenmiyor bile...

heartsmagic

Alıntı yapılan: tgulen - 09 Kasım 2009 - 03:06:20
OpenShot'un son desteklediği Ubuntu versiyonu 9.04. Yeni versiyonda yüklenmiyor bile...

Yükleniyor aslında:
deb http://ppa.launchpad.net/openshot.developers/ppa/ubuntu karmic main

Fakat video yürütme konusunda sıkıntı var deniyormuş bu sürüm için. Şu an düzeltilmiş midir bilemiyorum. Ayrıca bu PPA ile ffmpeg gibi bazı bileşenler de sürüm atlıyormuş. Kısacası illa Openshot olsun isteniyorsa denenmeli.

tgulen

Bilgi için çok teşekkür ederim :) Bana olmasa da eminim ki bir başka Ubuntu kullanıcısının işine çok yarayacaktır bu önemli bilgi...

Açıkçası yeni bulunduğum Ubuntu dünyasına farklı bir bakış açısı ile geldim. Bir amaca giden bir çok yol vardır. Önemli olan o amaca mümkün olan en uygun ve güvenli yoldan yürüyebilmek. Dergi'de OpenShot ismini gördüğüm için ilgilenmiştim programla aslında. Ancak daha sonra ulaşabildiğim programlar da oldukça yetkin gözünüyorlar.

Ubuntu 9.04 benim bilgisayar dünyasına bakış açımı tamamen değiştirdi açıkçası. Beni bu dünya ile tanıtşıran dostuma da sonsuz teşekkür ediyorum bu vesile ile. Ama sanırım Ubuntu'da öğreneceğim ve daha sonra da paylaşacağım çok şey var...

Saygılarımla...

TG

heartsmagic

Zaten en güçlü yanlarımızdan biri alternatiflerin bitmemesi :)

tgulen

Kesinlikle... :) İşte her geçen gün keşfettiğim konu da bu... Bu da büyük bir heyecan yaratıyor. :)

deruni

Openshot oldukça başarılı.
Herkes bildiğinin alimi, bilmediğinin cahilidir.

reis33

Yeni sürüm Openshot, yeni varsayılan teması, youtube veya vimeo sitelerine yükleme seçeneği ve yeni 3D animasyonlar ile geliyor.

Not : 3D animasyonlar için Blender 2.56 veya daha yeni bir sürüm gereklidir..

OpenShot 1.3.0 Kurulumu:

Ubuntu ve türevlerinde depo eklemek ve güncel Openshot sürümlerini yüklemek için aşağıdaki komutları uygulayabilirsiniz.

sudo add-apt-repository ppa:jonoomph/openshot-edge
sudo apt-get update
sudo apt-get install openshot openshot-doc

Fazladan efektler isterseniz, aşağıdaki paketi yükleyebilirsiniz:

sudo apt-get install frei0r-plugins

Kaynak:
http://www.webupd8.org/2011/02/openshot-video-editor-130-released-with.html

eribol

Bu konuda gerçek anlamda merakı olanlara güzel bir haber geçelim. Kdenlive, openshot, pitivi, kino ve cinerella(ki kendisi uzun süredir durağan halde) gibi programlar ileri düzey hiçbir iş yapmıyorlar. İleri düzeyden kasıt, green screen ve composite gibi işlemler. Ancak yaklaşık bir yıl önce profesyonel anlamda lightworks kaynak kodlarını açtı fakat bunca zamandır herhangi bir gelişme yaşanmadı bu konuda.

Ancak bu sırada çok eskilerden olan jahshaka programı ciddi bir reklam anlayışıyla piyasaya daldı. Sitesinde gösterilen geri sayım sonunda yayınlamayı planladıkları program gerçek bir video düzenleme uygulaması olarak görülüyor. Umarım beklenildiği gibi sonuçlanır.

raspacı

Eribol ben de geç fark ettim ama openshot yeşil ekran etkisini başarıyla yapıyor. Yeşil arka planlı bir videoya berraklık anahtarı- chroma-key etkisini uygulayıp, anahtar rengi de istediğimiz tonda seçerek bunu yapabiliyoruz. http://www.youtube.com/watch?v=07hjFYLPAsc
Openshot çok iyi gidiyor. Bu arada jahshakayı ben de merak ediyorum ama halen bir gelişme yok gibi.

eribol

@raspacı; openshot bu işi yapıyorsa gerçekten emin adımlarla ilerliyor demektir. Aynı gelişme Blender VSE için de geçerli. Kamera izleme modülü de her ne kadar bir uğraşla yeşil ekran işini başarabilse de 2.63 sürümü için bu konuda yeni gelişmeler olacağı yazılıp çiziliyor. Açık kaynak yazılımlar bu konuda gerçekten iyi gidiyor ancak bu jahshaka bir türlü 3.0 sürümünü duyurmadı. Umarım bir hezeyan olmaz çünkü lightworks mirasçısı olarak görülen bir uygulamaydı kendisi.

raspacı

Evet openshot güzel gidiyor. Diğer yanda After effects gibi harika bir program varken rekabet şansı zor olsa da küçük işler için oldukça verimli. Bir tek sorunu sanırım python ile yazıldığı için biraz ağır kalıyor. Jahshaka bu yola girerse güzel olacak tabi.

tefoski

- Pitivi izlence düzenleyici hiç aksamadan işileri hallediyor,
- Ubuntu Linux ile ilk kurulumda geliyor,
- Ben keyifle kullanıyorum,
- her isteğimi karşıladı,kullanımı çok kolay,
- tavsiye ederim ...
BirDost