c / c++ ve veri tabanı ile bilgi almak istiyorum

Başlatan sifirartisifiresittirbir, 14 Mart 2013 - 13:29:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sifirartisifiresittirbir

Ben üni 1 bilg. programcılığı öğrencisiyim. ( Dgs ile müh. hedefi olan bir öğrenci :) )
benim aklıma takılan şey, C++ öğrenmek istiyorum. C ile bilgim pointer, struct gibi konulara kadar. bu dönem ms sql server 2008 öğreniyoruz.
birde c# ( sinirimi bozan birşey.) çıktı, seneye görücekmişiz. c# ta yapılanları ben c++ ta yapamamazmıyım ?
veri tabanı neden bu kadar önemli ?
ms sql görüyoruz ama bu işe yarıcak birşey mi ( ona göre sadece dersi geçicek kadar öğrenicem )

az önce http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=20756.0 konuyu gözden geçirdim, birçok şey yazılmış ve konuya yazılmış mesajlar 2011-10 yılına ait, İsmi C ve C++ yazarı Deitel & Deitel bu kitabı temin etsem bana yararı ne kadar olur?

birde C derneginden söz edilmiş, oraya benide alırlarmı kurs fln almak için :D

son olarak ubuntu ücretsiz deniliyordu ( kullandım , laptopun içine ettim. kurdum windows u veya ubuntuyu seçiceğim ekran gelmedi, sonra hepsini yok ettm bir süre öyle takılıp tekrar esti kurmak istedim windows nedense yine gitti :D o günden beridir ubuntuya yaklaşmıyorum ama tamamen ücretsiz değilmiş ??? )

çok soru sordum ama kafam hala karışık.öğrenmek istiyorum ama nerden tam olarak başlamam gerek burda büyük sorun var.
teşekür ederim okuduğunuz için :) inşallah fikir bekliyorum :)

gecegezen

Evet çok soru sormuşsun ve birçoğunun cevabi forumda vardır aslında ama ben bildiklerime cevap vermeye çalışım.
Öncelikle ubuntu kesinlikle ücretsiz ve ücretsiz kalacak resmi web sayfasında bile yazıyor bu. C ve veri tabani olaylarına gelince programlama bilmememe karşın ben işe yarıyaçağını düşünüyorum ve veri tabanınında önemli olduğunu duymuştum sonuçta sürekli karşına çıkacak bir şey bu.
Bilgisayarına kurmamana gelince asllında sorun olmadan kurabilmelisin Nasıl kurulacağını anlatan bir sürü anlatım mevcut ama kolaylık acısından önce windowsu kurup sonra ubuntyu kurmalısın. Kendi gözlemime göre bir çok kişi(ilk defa ubuntu kuracak kisiler)  disk yapılandırma kısmında yanlış yapıyor ve windows yerine kuru seçiyor veya tüm diski belki sende bu hatayı yapmışsındır veya yeni bir sorun olan uefi durumu olabilir. Ama her ikisinde çözümü mevcut tavsime kurmadan önce yüklemek iştediğin versiyonun kurulumu anlatan bir yerden başamakları bir izlemem veya ilk önce sanal bir pcye kurmayı deneyebilirsin başamakları anlamak için.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

heartsmagic

Bu işi yapmayı düşünen birinin merak sahibi olması normal, fakat işin gereği sürekli araştırma yapmayı da öğrenmen lazım. Google'a hiç "Neden veritabanı" yazdın mı meselâ? Yazmalısın. MS SQL işine yarar mı yaramaz mı onu da kendin bulmalısın. Önce MS SQL ne onu anlamalı, ileride kullanır mıyım kullanmaz mıyım diye düşünmelisin.

Ubuntu'nun ücretli olduğunu nereden duydun bilmiyorum ancak cevabı zaten @gecegezen vermiş, ücretli değildir kendisi. Kurulumda da Windows gitmez, yine @gecegezen'in dediği gibi bütün diske kurarsan ancak o zaman silersin kendisini. O da sana bağlı kısacası.

Önce merak, ardından araştırma.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sifirartisifiresittirbir

Alıntı yapılan: gecegezen - 14 Mart 2013 - 17:04:09
Evet çok soru sormuşsun ve birçoğunun cevabi forumda vardır aslında ama ben bildiklerime cevap vermeye çalışım.
Öncelikle ubuntu kesinlikle ücretsiz ve ücretsiz kalacak resmi web sayfasında bile yazıyor bu. C ve veri tabani olaylarına gelince programlama bilmememe karşın ben işe yarıyaçağını düşünüyorum ve veri tabanınında önemli olduğunu duymuştum sonuçta sürekli karşına çıkacak bir şey bu.
Bilgisayarına kurmamana gelince asllında sorun olmadan kurabilmelisin Nasıl kurulacağını anlatan bir sürü anlatım mevcut ama kolaylık acısından önce windowsu kurup sonra ubuntyu kurmalısın. Kendi gözlemime göre bir çok kişi(ilk defa ubuntu kuracak kisiler)  disk yapılandırma kısmında yanlış yapıyor ve windows yerine kuru seçiyor veya tüm diski belki sende bu hatayı yapmışsındır veya yeni bir sorun olan uefi durumu olabilir. Ama her ikisinde çözümü mevcut tavsime kurmadan önce yüklemek iştediğin versiyonun kurulumu anlatan bir yerden başamakları bir izlemem veya ilk önce sanal bir pcye kurmayı deneyebilirsin başamakları anlamak için.

Ubuntu ve ücret kısmında biraz yanlış yazmışım sanırım. Uygulama indirmek istediğimde biyer geliyo ya hani bütün uygulamalar var.Ordan uygulamalara bakarken bazılarının yanında para birimleri yazıyordu.Ve ubuntu tamamen ücretsiz değilmiş kanaatine vardım ben şahsen :)

Ubuntu kuramama sıkıntımı biliyorum aslında ama çözümünü bulamadım :D daha önce masaüstüme kurmuştum yine kurarım diye Cüneyt Arkın gibi dayanınca olmadı ..

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Mart 2013 - 20:18:14
Bu işi yapmayı düşünen birinin merak sahibi olması normal, fakat işin gereği sürekli araştırma yapmayı da öğrenmen lazım. Google'a hiç "Neden veritabanı" yazdın mı meselâ? Yazmalısın. MS SQL işine yarar mı yaramaz mı onu da kendin bulmalısın. Önce MS SQL ne onu anlamalı, ileride kullanır mıyım kullanmaz mıyım diye düşünmelisin.

Ubuntu'nun ücretli olduğunu nereden duydun bilmiyorum ancak cevabı zaten @gecegezen vermiş, ücretli değildir kendisi. Kurulumda da Windows gitmez, yine @gecegezen'in dediği gibi bütün diske kurarsan ancak o zaman silersin kendisini. O da sana bağlı kısacası.

Önce merak, ardından araştırma.

Durumumu şöyle açıklamak istiyorum; lys'ye kafam basmadığı için (çalışmaya üşendiğim için) 2 yıllık + dgs ile mühendisliğe geçiş planlıyorum. ve veri tabanı işime ne kadar yarar bi fikrim yok ileride, herhangi bir kullanıcıya hitaben birşeylerde üretmek istemiyorum. Aklımda fantezisel şeyler var ( en basitinden bir pervaneyi bilgisayara taktığımda bir sağa iki sola sonra üç sağa gibi döndürmek gibisine).Bu tip birşey için veri tabanı lazım olurmu ki. Araştırmadım değil araştırdım ama sanırım benim en azından kafamın karışıklığının giderilmesi için çok sade biçimde böyle dağa taşa anlatır gibi birinin ufaktan bilgilendirmesi :D bu konuda nerden başlamam lazım falan.

ubuntu kısmını @gecegezen' e cevaplarken verdim sanırım :)

vaktinizi ayırdığınız için teşekür ederim :)

ekremsenturk

Gereksiz bilgi yoktur. Düşünme zahmetine katılamayan kafalar vardır. Bu kafaylada senden mühendis olmaz.

imarah

Türkçe dökümanlar çok kıt olanlar da çeviri zaten çoğunlukla. Programlama öğrenmeden önce ingilizce öğrenirsen, en azından teknik yazıları anlayacak kadar çok işine yarar oldukça da öne geçersin.
Kodlab yayınevi var iyi kitaplar basıyor. Onu incele derim türkçe olarak, üniversitenin kütüphanesinde vardır büyük ihtimalle.
Bi de şey. Algoritmayı iyice öğren önce. Akış diagramını kafanda çizdiğinde programı yazmak sorun olmuyor.
Ayrıca, sınava bu yıl gireceksen bunlarla uğraşma. Sonra benim gibi arkadaşların odtü elektrik-elektroniğe gider, sen fiziğe gidip bilgisayar derslerini almaya çalışırsın :D Tecrübeyle sabit yani :)

heartsmagic

@sifirartisifiresittirbir, merak ettiğin şeyleri anlatan yerler zaten var. Kitaplar da vardır emin ol. Fakat sen kafandaki şeyi netleştirmelisin ve temel meseleleri öğrenmek için gayret göstermelisin. Dediğim gibi Google. Söylediğin şey için veritabanı gerekir mi? Bilmem, bana senin sorduğun şey PIC programlama gibi geldi. Artık gerekir mi gerekmez mi senin bulman lazım.

Ubuntu ve ücret konusuna gelince. Ubuntu tamamen ücretsizdir, sağladığı tüm uygulamalar da ücretsizdir. Senin o gördüğün ücretli uygulamalarsa üçüncü kişilerin yazıp, ücret karşılığında sunduğu şeyler. İstersen satın alırsın, istersen almazsın. Bazılarının ücretsiz muadilleri vardır zaten.

İşletim sistemi ile ona kurabileceğin uygulamalar farklı şeylerdir. Windows ücretli bir işletim sistemi ancak kurabileceğin ücretsiz uygulamalar yok muydu? Vardı. Kurulan birçok uygulama ise ücretlidir aslında, fakat ücret ödeme konusu kişiden kişiye değişir.

sifirartisifiresittirbir

Alıntı yapılan: ekremsenturk - 14 Mart 2013 - 22:50:09
Gereksiz bilgi yoktur. Düşünme zahmetine katılamayan kafalar vardır. Bu kafaylada senden mühendis olmaz.

Haklı olabilirsiniz ,tabi sizce :)

Alıntı yapılan: imarah - 14 Mart 2013 - 23:06:13
Türkçe dökümanlar çok kıt olanlar da çeviri zaten çoğunlukla. Programlama öğrenmeden önce ingilizce öğrenirsen, en azından teknik yazıları anlayacak kadar çok işine yarar oldukça da öne geçersin.
Kodlab yayınevi var iyi kitaplar basıyor. Onu incele derim türkçe olarak, üniversitenin kütüphanesinde vardır büyük ihtimalle.
Bi de şey. Algoritmayı iyice öğren önce. Akış diagramını kafanda çizdiğinde programı yazmak sorun olmuyor.
Ayrıca, sınava bu yıl gireceksen bunlarla uğraşma. Sonra benim gibi arkadaşların odtü elektrik-elektroniğe gider, sen fiziğe gidip bilgisayar derslerini almaya çalışırsın :D Tecrübeyle sabit yani :)

İngilizce konusunu not alıyorum. Önerdiğin yayın evinin bir ürününe baktım dikkatimi çekmişti ama burda reklam olur diye yazmaya çekindim.Oraya yoğunlaşmamda fayda var sanırım.
Dgs'ye giricem :) ygs-lys olayı benim için zor.Kazanma olasılığımın yüksek olduğu kısım dgs :D
teşekür ettim :)
Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Mart 2013 - 23:21:31
@sifirartisifiresittirbir, merak ettiğin şeyleri anlatan yerler zaten var. Kitaplar da vardır emin ol. Fakat sen kafandaki şeyi netleştirmelisin ve temel meseleleri öğrenmek için gayret göstermelisin. Dediğim gibi Google. Söylediğin şey için veritabanı gerekir mi? Bilmem, bana senin sorduğun şey PIC programlama gibi geldi. Artık gerekir mi gerekmez mi senin bulman lazım.

Ubuntu ve ücret konusuna gelince. Ubuntu tamamen ücretsizdir, sağladığı tüm uygulamalar da ücretsizdir. Senin o gördüğün ücretli uygulamalarsa üçüncü kişilerin yazıp, ücret karşılığında sunduğu şeyler. İstersen satın alırsın, istersen almazsın. Bazılarının ücretsiz muadilleri vardır zaten.

İşletim sistemi ile ona kurabileceğin uygulamalar farklı şeylerdir. Windows ücretli bir işletim sistemi ancak kurabileceğin ücretsiz uygulamalar yok muydu? Vardı. Kurulan birçok uygulama ise ücretlidir aslında, fakat ücret ödeme konusu kişiden kişiye değişir.

Temelimin olduğunu düşünüyorum da işte üstüne ne koyucağımda sıkıntım vardı.Kodlab'dan birşeyler kapmaya çalışıyım ben.

Windows ücretli bir işletim sistemi... burayı okurken şaşırdım ve güldüm :D Windows için hiç bir zaman ücret ödemediğimden :D
Demek istediğin şeyi anladım.

Ama ücretsiz olanlar düzgün değil gibi bir çıkarım olamaz değilmi ?

heartsmagic

Elbette olamaz. Ücretlilerin geneli oyundur zaten, diğerleri de muhtemelen özelleştirmeyle edinilen uygulamalardır. Örneğin göze hoş gelen bir hava durumu uygulaması gibi. Elbette ücretli muadillerin arasında da daha iyi olanlar vardır, fakat dediğim gibi ücretsizler için senin düşündüğün şekilde bir anlam asla çıkmaz. Kaldı ki ücret ödemek kötü bir şey değil. İnsan beğendiği uygulamaya gücü yettiği ölçüde ücret de ödeyebilir. Böylece o uygulama daha iyi yerlere gelebilir.

sifirartisifiresittirbir

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Mart 2013 - 00:25:55
Elbette olamaz. Ücretlilerin geneli oyundur zaten, diğerleri de muhtemelen özelleştirmeyle edinilen uygulamalardır. Örneğin göze hoş gelen bir hava durumu uygulaması gibi. Elbette ücretli muadillerin arasında da daha iyi olanlar vardır, fakat dediğim gibi ücretsizler için senin düşündüğün şekilde bir anlam asla çıkmaz. Kaldı ki ücret ödemek kötü bir şey değil. İnsan beğendiği uygulamaya gücü yettiği ölçüde ücret de ödeyebilir. Böylece o uygulama daha iyi yerlere gelebilir.

Bugün senden oldukça fazla şey öğrendim. Mesela internetten birşey bulduğumda sonuna kadar onu para ödemeden bulma alışkanlığımın yanlış olduğunu şimdi öğrendim :D
Birde Qt  ve GTK ( bu konuyu açmadan önce c++ görsel programlama diye araştırırken yine dönüp dolaşıp buraya gelmemi sağlayan konuda gördüm) ne anlama geliyolar,
görsel programlama gibi bişeyse c# öğrenmeme gerek varmı. Visual Studio 2010 da herşey çok basit gibi duruyor.

ekremsenturk

Hayat üç aşamadan olur. Öğrenme aşaması, Çalışma aşaması ve dinlenme aşaması. Öğrenme aşamasında öğrenemediklerini, sonradan öğrenmeye  hiç bir zaman vaktin olmaz. Çalışma aşamasında da, ne öğrendiysen, o işi uygulayabilirsin. Gücün tükendüğinde de öleceğin günü beklersin. Kısacası, kaderini kendin belirlersin ve kendin yaşarsın. C++ zaten Bilgisayar Münhendislerinin mutlaka göreceği dersler arasındadır. Ama en baştan sınıfta kalır ve de okulu bırakırsan, git gide azalan internet kafe'lerden birinde (çünkü artık herkezin evinde kendi Bilgisayr'ı var) kasiyer olarak işe başlarsın ve bol bol kare bulmaca çözersin.

sifirartisifiresittirbir

Alıntı yapılan: ekremsenturk - 15 Mart 2013 - 13:53:30
Hayat üç aşamadan olur. Öğrenme aşaması, Çalışma aşaması ve dinlenme aşaması. Öğrenme aşamasında öğrenemediklerini, sonradan öğrenmeye  hiç bir zaman vaktin olmaz. Çalışma aşamasında da, ne öğrendiysen, o işi uygulayabilirsin. Gücün tükendüğinde de öleceğin günü beklersin. Kısacası, kaderini kendin belirlersin ve kendin yaşarsın. C++ zaten Bilgisayar Münhendislerinin mutlaka göreceği dersler arasındadır. Ama en baştan sınıfta kalır ve de okulu bırakırsan, git gide azalan internet kafe'lerden birinde (çünkü artık herkezin evinde kendi Bilgisayr'ı var) kasiyer olarak işe başlarsın ve bol bol kare bulmaca çözersin.

Beni nasıl biri olarak algıladınız bilmiyorum ama zamanınız varsa özel mesaj ile yazarmısınız :)
Ben henüz öğrenme aşamasındayım , başarıcağıma inanıyorum

heartsmagic

@sifirartisifiresittirbir, QT ve GTK de ayrı birer dünya, onları da emin ol Google'dan bulabilirsin. Fakat ayrıntıya girmen şu an için inan gereksiz, ne olduklarını bil yeter. Şu aşamada senin karar vermen gerekiyor. Bu dünya karışık bir dünya, ne için, ne şekilde kod yazacağına karar vermelisin. Özgür yazılım ve açık kaynak tarafında çalışacaksan bazı dilleri unutmasan bile ağırlık vermemen gerekecek. Onlardan biri de C#. Kendisi belirli bir sisteme yani Windows'a özel bir dildir. Kendisi görsel programlama dili değildir zaten yanlış bilmiyorsam, dilin kendisidir. Daha önce söylediğim gibi temel konularda önce biraz okuma yapman gerekiyor senin.

Diller nelerdir, nasıl ayrılırlar? Görsel programlama hangi aşamada devreye girer ve seçenekler nelerdir? Platform bağımlı ve bağımsız diller hangileridir? .. gibi.

C bir dildir. C++ bir başka dildir. Meselâ aralarındaki farkı öğrenmeye çalışabilirsin.
C# bir dildir. Yukarıdaki iki dilden farkı nedir araştırabilirsin.
Diğer dilleri kurcalayabilirsin bu arada. Java, Python, Ruby, ... Kurcalamadan kastım ne olduklarını öğrenmek, o dillerle nasıl kod yazıldığını öğrenmek değil. Zira o "karar" aşamasından sonra yapılacak iş.

Diller için "Visual" ne anlama gelir diye daha sonra merak edersin.

Henüz 1. sınıfta olduğunu söylemişsin. Önceki temelini çok az yazmışsın ancak az biraz C bildiğinden bahsetmişsin. Örneğin şu aşamada C'yi biraz daha ilerletmeyi düşünebilirsin. Fakat madem C++ öğrenmek istiyorsun, doğrudan ona da başlayabilirsin. Kendisi esasında C gerektirmez, hatta bir çok kısmını da barındırır (yazılımcı arkadaşlar yamuk yorumlarım için beni affetsinler). Fakat, neye başlayacağını bilinçli olarak seçmen lazım. Söylediğim gibi önce okumalarını yap, C ve C++ nasıl ayrılıyor anla.

Okul sana ne verecek bilemiyorum, ancak amaçlarına uymayacak şeyleri verecekse derslerini geçecek kadar çalışırsın yeter. Diğer tarafta gelecekteki hedeflerin için çalışma yaparsın.

Ancak, defalarca söylediğim gibi bol bol okuman lazım. Zamanını öncelikle buna ayırmalısın zira temel konularda eksiğin çok.

sem

Ubuntu'nun ücreti hakkında sorulmak isteneni pek anlayamadım.

Yalnız bu sektörde çalışmayı düşünüyorsanız ilk iş olarak araştırmayı alışkanlık haline getirmenizi öneririm. Anladığım sorulara gelince =);

* Bahsettiğiniz kitabı alırsanız size mutlaka faydası olacağını düşünüyorum. C ve C++ için gerçekten güzel bir kaynak.

* Elbet C Derneğe kurs için alırlar =) Almamaları için herhangi bir sebep yok =)

* MS SQL'in işinize yarayacağı konusunu ise kimse bilemez =). Çünkü işe gireceğiniz firma MySQL, Oracle, DB2, PostgreSQL ya da herhangi farklı bir ilişkisel veri tabanı yönetim sistemi kullanıyor olabilir (hatta artık son zamanların modası NoSQL veri tabanı bile kullanıyor olabilir). Yani bu alanda özellikle kendinizi geliştirmeyecekseniz şimdiden siz de bilemezsiniz işinize yarayıp yaramayacağını. Geliştirici olarak daha çok genel hatları ile mantığını öğrenirseniz daha çok işinize yarayabilir.

Açmak gerekirse; örneğin çalıştığınız veri tabanı yönetim sisteminde index yaratıyorsanız bunun nasıl yaratıldığı, hangi komutlar ile yaratıldığından ziyade, neden yaratıldığını öğrenseniz, dış anahtar tanımlarken kullanılan komutlar yerine neden dış anahtara ihtiyaç duyulduğna yönelirseniz daha çok işinize yarayacağı kanaatindeyim. Çünkü bu kavramları bildikten sonra herhangi bir veri tabanı üzerinde çalışırken size gerekli olan birimi biliyor olacaksınız. Bu durumda tek yapmanız gereken "Bana index gerekiyor, bakayım X vtys'de index nasıl yaratılıyor" olacaktır.

* C#'ta görmeden C++'ta elbet yapabilirsiniz istediğiniz şeyi ufak bir araştırma - öğrenme süreci yeterli olacaktır. Buradaki ufak kavramı da kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. C bilen birisi için C++ kodlamak pek sıkıntılı bir durum değil. Çünkü sözdizimi aynı. Önemli olan; C biliyorsunuz ama NYP' de ne durumdasınız? Hem C biliyor hem de NYP (Nesne yönelimli programlama) 'ye hakimseniz C++'ta kısa zaman içerisinde kod yazmaya başlayabilirsiniz. Ama böyle bir dilde hakkını vererek uzmanlık kazanmak gerçekten deneyim isteyecektir elbette.

* Aslında veri tabanı dolaylı olarak önemli. Çünkü artık en önemli şeylerden birisi veri. Veri ile ilgili bir çok istek/işlem mevcut; verim kaybolmasın kayıtlı dursun, verimi istediğim zaman güncelleyebilmeliyim, verimi istediğim zaman görebilmeliyim, verilerimden istediğim şekilde bir rapor alabilmeliyim. Hali ile veri bu kadar önemli olunca iş veri tabanı yönetim sistemlerine kalıyor. Yani odak noktası veri. Veri bu kadar önemli olduğu sürece veri tabanları da önemli olmaya devam edecek.

Veri yönetimi ve işlenmesine ilgil duyuyorsanız ayrıca bakmanız gereken diğer veri ile ilgili işlemler; ETL(Extract -> Transform -> Load) / VA (veri ambarı / data warehouse), OLAP, Veri madenciliği (data mining) vs...

Veri önemli =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?