Türkiye’nin ilk Lisanslı Robotu'nun Geliştirilmesinde Ubuntu da Kullanılmış.

Başlatan egitimist, 12 Nisan 2013 - 16:23:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

egitimist

Akıncı-2 adlı robotun tanıtım videosunda geliştirme aşamasında kullanılan bilgisayar ekranında açık kaynak kodlu Gnu/Linux Ubuntu işletim sisteminin kullanıldığını görmek Özgür Yazılımların önemli teknoloji projelerinde son derece önemli olduğunu bizlere gösteriyor. Ubuntu unity ekranını görünce paylaşmak istedim.

Haber ve video için tıklayınız.

KemalALKIN

Güle güle Windows seni özlemeyeceğiz :) en azından kamusal vb. alanda :D.
www.tckemal.ist

burk

Alıntı yapılan: KemalALKIN - 12 Nisan 2013 - 17:32:40
Güle güle Windows seni özlemeyeceğiz :) en azından kamusal vb. alanda :D.
Robotu geliştiren Akinsoft adlı şirket, "kamusal vb. alanda" Windows kullanılmaması ile bu konunun ne alakası var?

KemalALKIN

Alıntı yapılan: burk - 13 Nisan 2013 - 09:11:03
Robotu geliştiren Akinsoft adlı şirket, "kamusal vb. alanda" Windows kullanılmaması ile bu konunun ne alakası var?

Yazılım firmasının robot geliştirirken Linux kullanması hoşuma gitti ve aklıma Pardus'un kamusal alanda kullanılması için yapılan çalışmalar geldi :) (Debian tabanlı) . Kamusal alanda seni özelemeyeceğiz derken bunu düşünerek yazdım :). Benim bildiğim Akın Soft özellikle internet cafelerde yaygın bir cafe programı var yönetme için. Oda Windows ve robotu Linux ile hele hele Ubuntu dağıtımı ile geliştirmesi hoşuma gitti konuyu açan arkadaş gibi :) .

Not: Güvenlik açısından ve lisans masraflarından kurtuluş Linux'ta kamu için :) . Ek olarak; normalde bizim ülkedeki çoğu yer firma vb. Windows ile çalıştığından aklıma direkt kamu geldi bir kaç gün önce TRT Haber'de canlı yayında Pardus'un çekirdek ekibini izlemiştim etkide kalmışım :).
www.tckemal.ist