Kullanıcı Yönetimi (User Administration)

Başlatan vlyalcin, 09 Mart 2013 - 23:14:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

vlyalcin

PyQt arayüz kitaplığı yardımı ile Python'da Ubuntu için yazdığım uygulamayı sizlere tanıtmak istiyorum.

(Uygulamanın kaynak kodlarına https://github.com/vlyalcin/User-Administration bağlantısından erişebilirsiniz)

Uygulama temel olarak sisteme kullanıcı ekleme, var olan kullanıcıları düzenleme ve silme işlemlerini gerçekleştiriyor. Aynı zamanda kullanıcı resmini web kamerasından yada bilgisayarda bulunan bir resimden belirleyebiliyor.

Programlama açısından uygulamanın yaptığı işlem metin dosyaları üzerinde işlem yapmak.

Linux, kullanıcı bilgilerini /etc/passwd, /etc/shadow ve /etc/group dosyalarında sakladığından, uygulama bu üç dosya üzerinde işlemlerini gerçekleştiriyor.

root olarak yada sudo ile "python setup.py install" komutuyla uygulamayı sisteminize yükledikten sonra komuta satırına tekrar root olarak yada sudo ile "user-administration" komutunu yazarak uygulamayı başlatabilirsiniz

/usr/share/user-administration/.backup dizini altına "/etc/passwd", "/etc/shadow", "/etc/group" dosyalarının yedeğini alıyor. Bu dosyalar ile ilgili herhangi bir sorun ile karşılaştığınızda yedeği alınan dosyaları ilgili yerlere geri taşıyarak sorunu giderebilirsiniz.

Kullanıcı listeleme, ekleme, düzenleme işlemleri için çeşitli kitaplıkların varlığından haberdarım. Bu işlemleri el ile yaparak tecrübe kazanmak istedim.

Türkçe desteğini vakit darlığından dolayı oluşturamadım. Fakat kod satırlarında Türkçe yorumları eksik etmedim.

Kullanıcı resmi durumundan dolayı şimdilik sadece Ubuntuda sağlıklı olarak çalışıyor.

Biraz daha ayrıntılı incelemeyi, BENIOKU dosyasının içerisindekilerinin tıpkısı olan http://vlyalcin.blogspot.com/2013/03/user-administration-kullanc-yonetimi.html bağlantısından okuyabilirsiniz.

Ekran görüntüleri

heartsmagic

Öncelikle eline sağlık. Esasında Ubuntu ile beraber dahili bir uygulama geldiği için bu konuda fazlaca talep gelmeyebilir bu uygulamaya belki. Ancak sen öğrenme amaçlı yaptığın için katkısı büyük olmuştur, eline sağlık.

Benim bu alanda gördüğüm en büyük eksik sanırım sudores için işlem yapabilen bir uygulama. Örneğin herhangi bir kullanıcı için sudoers üzerinden ekleme yapma. Kullanıcıyı admin grubuna dahil etmekten bahsetmiyorum. Örneğin parola sordurmaması için ekleme yapma. Örneğin belirli bir uygulama için parola sordurmama vs. Bu mevcut uygulamaya da eklenebilir, basit küçük bir araç da yazılabilir. Tabi sudoers ile uğraşmak biraz daha zor olabilir, ne nasıl ve ne şekilde yapılıyor diye araştırmak gerekiyor olabilir. Mevcut araç olan visudo incelenebilir bu konuda belki.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

vlyalcin

Esasında projeye başlarkenki ufkum beni böyle bir şeyler geliştirmeye itti. Şuan bu uygulamayı yazmanın özgüveni ile daha farklı, faydalı bir şeyler yazma arayışındayım.

Uygulamanın işlevinden ziyade, kodlarının daha faydalı olacağını düşünüyorum. :)