Anka-Team PisiLinuX ile Yeniden

Başlatan karakartala, 09 Mart 2013 - 11:41:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

karakartala

Alıntı YapBugün Özgürlükİçin forumlarında Anka Ekibi geliştiricisi Erdinç Gültekin, açtığı başlık ile bu yeni dağıtımın duyurusu yaptı. Ekip, Pardus adını üzülerek eski bir dost olarak bıraktığını söylerken yeni bir soluk ve aynı azimle Pisi Linux adıyla yola devam ettiklerini açıkladılar.

Asıl müdahale ettikleri, korudukları ve benimsedikleri şey dağıtım adı olarak seçildi. PiSi, hiç yabancı gelmeyecek bir şekilde :).

Bu bağlamda Pisi Linux'un resmi olarak artık PKD (Pardus Kullanıcıları Derneği) ile ve başka hiçbir resmi kurum ya da kuruluşla bağı kalmamış durumdadır. Anka Ekibi, şuana kadar verdiği katkı ve desteklerden dolayı PKD'ye teşekkür ederken, yoluna aynı şekilde, temiz bir rüzgarla yelkenlerini dolduracağını vurguladı.

Özgürlük şimdi başladı, Pisi Linux...

Github proje sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.
Kaynak: http://www.ozgurlukicin.org/haber/anka-team-pisilinux-ile-yeniden/

Öİ forumlarında yapılan başka bir açıklama:
Alıntı YapGeçtiğimiz bir kaç gün önce sizlerle PisiLinux hakkında bir haber paylaşıldı. Anka ekibi tarafından isim değişikliği kararı alındı. Mevcut taban üzerinden yeni bir dağıtım olarak devam edilecek.  Ancak bu Pardus-Anka bitti demek değil. Pardus-Anka ismiyle dağıtım çıkmaya devam edecek. Şuan Pardus ismi kullanılması ile ilgili bir sorun yok. Bu konudaki bazı ufak sorunlar da halledilecek.  Pardus-Anka ekibinde yenilenmeler ile birlikte tüm hızıyla devam edecek. Eski ekip ise Pisi-Linux ile devam edecek.

Yine geçtiğimiz günlerde isim değişikliği hakkında bir anket yaptık. Bu PisiLinux'un isim değiştirme kararına bir etkisi olmadı. Zaten önceden planlanmıştı. Anket topluluğun düşüncesini ifade etmesi içindi. Ve açıkça söylemek gerekirse anketten de yüksek ihtimalle doğru sonuçlar elde edemedik.

Özgürlükİçin PisiLinux'un duyrulması için yeni dağıtım hakkında konulara bir süre daha devam edecek. Sonrasında ise PisiLinux hakkındaki konular kendi forumunda devam edecek. Özgürlükİçin, Pardus-Anka ile Pardus'un devam ettirilmesi amacıyla yola devam edecek.

PisiLinux haberinin ardından biraz kafaların karıştığının farkındayız. Durumu biraz özetlemek istedik. Pardus-Anka ile ayrıntılı bir açıklama PKD(Pardus Kullanıcıları Derneği) tarafından birkaç gün içinde duyurulacaktır.
Kaynak: http://www.ozgurlukicin.org/forum/haberler/25460/?page=1

Aynı konudaki Obsoleteman'ın açıklaması:
Alıntı YapSevgili arkadaşlar,
Foruma sık ileti giren biri değilim ancak konu uzadığı için yazma ihtiyacı duydum. Beni tanımıyor  olabilirsiniz, kendimi tanıtayım: Anka-team içindeki geliştiricilerin Kaptan olarak çağırdığı, sürüm yöneticisi vs. gibi ünvanları yakıştırdığı Anka-team üyesiyim. Net ve açık olsun diye tek cümle yazacağım, lütfen dikkatlice okuyun.
*********************************************************************************************
Anka-team olarak bildiğiniz, Alfa kurulum kalıbını yayımlayan ekip (tüm üyeleriyle birlikte) artık Pisi Linux'u geliştiriyor, Pardus-Anka isimli bir dağıtım olacaksa bunu sizin bildiğiniz ekip değil başka bir ekip çıkaracaktır.
**********************************************************************************************
Konunun açılmasına sebep olan giriş yazısından da anlayacağınız üzere yakında Özgürlük İçin forumundan kovulacağız. Yeni polemiklere sebep olmamak için bu alandan kovulmadan önce çekiliyoruz. Pisi Linux konusunda nereden bilgi alacağınızı zaten söylememe gerek yok. Google :) Bizi izlemeye devam edin.
Herkese selamlar , sevgiler...

Pardus Troya ekibinin bu durum üzerine açıklaması:
Alıntı YapPardus Troya ekibi güncel durum değerlendirmesi

Pardus Anka ile tüm gönüllülerin birleştirilmesi hedefleniyordu fakat Pardus Anka - Pisi Linux ikilemi oluştu. Pardus Troya ekibi olarak Pardus Anka projesi başladığında bizlerde Pardus Anka 'ya destek olmak için Pardus Troya projesine son vermiştik. Yaşanan son gelişmeler ile bir birlik şansının kalmadığı görülüyor.

Pardus Troya ekibi olarak ilk hedefimiz bildiğimiz Pardus 'un yaşatılması üzerineydi ama gelinen durumda Pardus ile tek bağ Pisi paket sistemi olarak kaldı. Biz halkın severek kullandığı eski Pardus projelerini de yaşatmak istiyoruz. İşte bu nedenle Pardus Anka 'ya verdiğimiz desteği çekiyoruz ve Pardus Troya 'yı kaldığı yerden devam ettiriyoruz.

Daha önce geliştiriciler için hazırladığımız Pardus Troya 2013 Beta KDE Light versiyonunu halkın kullanımına açıyoruz.

Pardus Troya ekibini [1], [2] ve [3] numaralı sitelerden takip edebilir, beta sürümü [1] numaralı siteden yükleyebilirsiniz.

[1] http://sourceforge.net/projects/pardustroya
[2] http://github.com/PardusTroya
[3] http://twitter.com/PardusTroya
Kaynak: http://forum.linuxmint.org.tr/index.php/topic,6213.msg52362.html#msg52362

Şu an ki durum:
Pisi Tabanlı Pardus'u temel alan dağıtımlar;

* Pardus Anka
* Pardus Troya
* Pisi Linux

Debian tabanlı dağıtım;

* Pardus Linux

PisiLinux ;
http://forum.pisilinux.org
http://forum.pisilinuxworld.org/index.php
http://pisilinuxworld.org/

hadon

Sevgili dostum haber için çok teşekkür ederim.

Ancak bu haberlere sevineyim mi üzüleyim mi bilemedim.

Ben dağıtımın ismindeki, bizlere bir sürü olumsuz şeyi hatırlatan Pardus'un kaldırılmasını, yola Anka adıyla devam edilmesini istiyordum. Ayrıca, sanki ekip içinde bazı sıkıntılar var gibiydi. Bu açılardan baktığımda "ayrılık iyi oldu" bile diyebilirim. Ama ortaya çıkabilecek karışıklığı, insanların kafalarındaki bulanmayı göz önüne aldığımda üzülüyorum.

İnşallah hayırlısı olsun...
:)  :)  :)

xavier

Hiç de sevindirici bir haber değil bu.
Daha kararlı yapı oluşmadan bölünmeye gidilmiş gibi görünüyor. Hâlâ kavga, hâlâ gürültü. Pardus tarafında hiç bir şey değişmemiş. Yazık, ne hallere düştü Pardus.
What would Gordon Freeman do?

1910

Özetle, Pardus'u beklemekten vazgeçin mi demek isteniyor?

karakartala

Bu kadar karışıklık benimde kafamı karıştırdı. Birde buradaki fikirleri görmek istedim. Parçalanma için üzülmek gerek diye düşünüyorum. Kötü haberler iyiyi bastırıyor maalesef.

heartsmagic

Zamanında "Pardus'u neden devletin bir kurumu çıkartıyor, topluluğa bırakın kendi dağıtımımızı." diyenleri hatırladım bir anda. Bizde işler genelde böyle yürüyor işte. Pardus gibi bir proje belki topluluk tarafından götürülebilirdi ancak bunun için bazı şartlar lazımdı. Topluluk dediğimiz şey "hevesli birkaç" arkadaş demek değil bence. Hani kimse yanlış anlamasın ancak heves yetmiyor bu işler için. Bir de üzerine böyle şeyler girince insanın ağlayacağı yerde gülesi geliyor. Resmi olarak devam edeni saymazsak sanırım üç tane proje var ortada.

Toplulukların başında işi çekip çevirebilecek, Linux konusunda ehil, belki asıl işi o olan insanlar olmalı. Hani burada şıp diye sayabileceğim en az on kişi vardır belki. İşinin uzmanı, o alanda çalışan, şöyle azıcık eposta listelerini, gezegenleri, şirketleri gözden geçirdiğinizde görebileceğiniz kişiler bunlar. Zaten yazıp çizdiklerinden de kumaşlarını anlayabilirsiniz. Bu türde insanlar yönetirse topluluk projeyi götürebilir. Öteki türlü sadece hevesle bu gemi yürümez. Bırakın yürümeyi, insanlar birbirlerini gemiden aşağı itiyorlar.

Tabi burada şu soru geliyor akla. Madem bu gerekiyordu neden olmadı? O da işte devletin, devletin kurumunun beceriksizliği oldu biraz. Eldekilerin üzerine yenileri, belki daha iyileri katması gerekirken mevcutlardan da oldu. Yöntemler ters geldi bu insanlara, belki bazılarında cidden sorun vardı. Fakat bu proje bu şekle getirilmemeliydi her türlü.

Eğer topluluk yöntecekse yine bir şekilde kurum desteğiyle olmalıydı bu iş. Tabi destekten kastım "bağlayıcı" veya "zorlayıcı" şeyler değil, olumlu destek. Öteki türlü topluluğun yönetmesinin bir anlamı olmazdı. Kurum yerine güzide bir üniversitemiz, oradaki hocalarımız da olabilirdi belki, bilemiyorum. Böylece her sene uğraştıkları "stajyer" alma işini bile hafifletmiş olabilirlerdi. Öğrenciden bol ve hevesli kim olabilir ki?

Benim bu söylediklerim söylenmiştir zaten, hatta Pardus için çırpınıldığı o günlerde birçok insan günlüklerinde benzer şeyler yazdı, çizdi. Daha güzel şekilde ifade ettiler. İşte gönül ister ki bu proje eğer topluluk tarafından sahiplenilecekse o insanlar tarafından sahiplenilseydi. Fakat işin ucunu göremedikten sonra o insanların da işin içine girmesi makul değil tabi.

Pardus "resmi" kanaldan bir şekliyle devam ediyor yine de. Ha şekil değiştirdi, taban değiştirdi vs. Ben de isterdim eski araçların desteğinin devam etmesini falan. Fakat şu halimizi görünce destekli olsun da çamurdan olsun diyesim geliyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

canosayan

Bir hocamın bir lafı vardır. Derki iki türk bir araya gelirse devlet kurar. 3. türk gelirse darbe yapar.

Türkiye'de linux işide öyle.
Bolca anketler yapalım. Bolca isimler verelim. İşte birbirimizin linuxuna laf atalım. X'i eleştirelim. Canonical'a sövelim. Olmadı yerel destek ekiplerine sataşıp sizi blogumda yayınlayacağım, yok marka şikayet edeceğim diyelim.

Ama bu süreçte hiç kod yazmayalım. Sistemleri evirip çevirip geri sunalım. Gelişmlere dil çıkartıp iki satır bişey geliştirmeyelim. Geliştirmeyi geçtim wiki ye iki satır yaz deyince "ben bilmiyor siz nasıl diyor" edebiyatına bürünelim.

ha bir de arkadaşlar bana master of linux, penguin god falan diyor. ondan benim dediğim olacak.
Chmod bizim işimiz.