Kurulumda Bazı Sorunların Önüne Geçmek İçin İnternete Bağlanmayı Deneyin

Başlatan warriorxp, 01 Mart 2013 - 16:46:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

warriorxp

İlk kurulu yaparken bilgisayarı kesinlikle internete bağlayın. Çünkü ubuntu driverleri kendisi indirip ayarlıyor.
İnternete bağlamassanız ekran kartı driveri olmadığından çok sorun çıkartıyor, menüler ve bazı efektler etkisizleşiyor.
Driverleri daha sonra internetten bulup indirebilir ya da paket yöneticisinden de elde edebilirsiniz. Ama kendiniz yüklerken kaynak kodlara ve bissürü ayrıntıya dikkat etmeniz gerekiyor. Bu da çok can sıkıcı ve uzun. Bu yüzden kesinlikle kurulumda bilgisayarı internete bağlayın!*

Kendim internete bağlamayıp kurmuştum. Daha sonra menüler kaybolmuştu. Driver yükliyim derken de  yanlış driveri kurmuşum. Onu kaldır başka birini tekrar yükle derken çok sıkılıp tüm ubuntuyu tekrardan yükledim. Ama bu sefer internete bağlayıp yaptım. Şu an ubuntu'nun ve ücretsiz yazılımların keyfini çıkarıyorum :))  (Bu yazılımcılar nasıl para kazanıyor bilen varsa paylaşabilir mi?)
*Eski sistemler için kesinlikle önerilir.
Kanuni Sultan Süleyman hocasına sorar:
Meyve ağaçlarını sarınca karınca
Günah var mıdır karıncayı kırınca

Hocası Ebu Suud Efendi(Dönemin Şeyhülislamı):
Yarın Hakk'ın divanına varınca
Süleyman'dan hakkın alır karınca

heartsmagic

Bu konuya şerh düşmek istiyorum :)

Her kurulum daha doğrusu her sistem için bu geçerli değil. Ben örneğin genelde internete bağlamadan kurulum yapmayı tercih edenlerdenim. Zira kurulumda bir de internette gelecek paketleri, güncellemeleri vs. alarak zaman kaybetmek istemiyorum. Bu güne kadar da sorun yaşamadım. Bunu belirtmek adına şerh düşmek istemiştim.

Ücretsiz yazılımlardan nasıl para kazanılır meselesi ise ayrı bir mesele. Sanki forumda daha önce konuşmuştuk, bir arama yapılabilir. Yoksa, Google güzel sonuçlar döndürecektir. Her iki durumda da başlığımızın konusu değil bu :)

Son olarak başlığımızı değiştirelim bence.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ibrahimcelik

Hepsiburada.com işletim sistemsiz Fujitsu satıyor. Kendim kullanmadım ama bir Japon firmasının Almanya'da ürettiği bilgisayarlar olduğu için ilgimi çekiyor. :D 1000 TL altında 2 modeli var:

http://goo.gl/S6lxk
http://goo.gl/Zut4D

Bu da birazcık üstünde bir modeli:

http://goo.gl/T06Ur

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

krwlng

Ben de internetsiz kurmayı tercih ediyorum, şu ana kadar bir sorun yaşamadım, internet bağlıyken mevcut güncellemeler ve ayarlamalar yapıldığı için normal kurulum süresi uzuyor, kurulumu bitirip güncellemeleri yaparken sistemle ilgili diğer ayarları ve işlerimi yapmak daha pratik ve hızlı oluyor.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

sipazilla

Ben ise mini.iso ile kurulum yapıyorum; Normal kurulum kalıbını indirmek için harcadığım zaman ve kurulum, kurulum sonrası güncelleştirme mini.iso ile yapılan kurulumdan daha uzun suruyor gibi.

warriorxp

@heartsmagic başlık daha güzel olmuş teşekkürler.
Eski sistemler için kesinlikle önemli internete bağlı olmak. Yeni sistemler için dediğiniz gibi sorun olmayabiliyor.

krwlng

Yanlış anlamayın ama ben bu önemi anlayamadım, bende hem eski P4 sistemler hem de yeni çok çekirdekli sistemler mevcut, kurulum esnasında internete bağlı olmanın tek avantajı güncellemelerin yapılıyor olması ve seçerseniz sahipli çözücülerin yüklenmesi, bunun haricinde ubuntu'nun kendi kendine herhangi bir ayar yaptığını görmedim, bence biraz yanlış bir önerme olmuş bu. Siz kendiniz için iyi olduğunu düşündüğünüz şeyi bir başkasına önerebilirsiniz fakat bunu öyleyken sorun olur böyleyken olmaz diye genellerseniz yanlış bir yönlendirme içine girersiniz, bunları yazmamın asıl sebebi de birkaç kez interete bağlı iken yaptığım kurulumdan sonra sistemin hiç açılmaması oldu, bu durumu internete bağlı kurulum yaparsanız sisteminiz açılmayabilir olarak yazsaydım ben de yanlış bir önerme yapmış olurdum.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

warriorxp

Alıntı yapılan: krwlng - 06 Mart 2013 - 01:52:05
...bende hem eski P4 sistemler hem de yeni çok çekirdekli sistemler mevcut, kurulum esnasında internete bağlı olmanın tek avantajı güncellemelerin yapılıyor olması ve seçerseniz sahipli çözücülerin yüklenmesi, bunun haricinde ubuntu'nun kendi kendine herhangi bir ayar yaptığını görmedim...
Evet ayar yapıyor. Sistem kurulurken ayrıntılarda uç birimi açarsanız gücellemelerin yanında xserver'den driverlerin de indirildiğini görürsünüz, sadece çözücülerle yetinmiyor :)

Bide mesele işlemcinin çekirdek sayısıyla alakalı değil. Sorunu işlemci değil ekran kartı çıkarıyor.
Yeni sistemlerde ekran kartı görevini işlemci üstlenebiliyor (Intel'in Hd graphics serisini hatırlayın) bu yüzden siz bilgisayara ubuntu kurduğunuzda ekran efektleri düzgün çalışabiliyor.
Ama eski sitemlerde ekran kartı driverleri yüklenmediğinde  pc efektleri çalıştıramadığında dolayı efektleri kapatıyor, Unity'de hata verip kendini kapatabiliyor. Buda menülerin, masaüstü çubuklarının kapatılmasına neden oluyor.

Windows kurarken hatırlıyorsundur sitemi kurduktan sonra tüm donanımları cd den ordan burdan yükleyip pc ye tanıttırıyorduk ya işte bunu ubuntu kendi yapıyor. Nasıl yapıyor dersen kurulumda senin donanımını tarıyor xserver'den uygun olanları indirip kuruyor. Örneğin xp de her zaman video ve ses için driver kuruyordum ubuntuda driver diye bişeyle ilgilenmedim.
Ubuntunun bazı sistemlerde düzgün kurulup bazılarında hata vermesinde -emin olmamakla birlikte- paketin içindeki temel ve yaygın driverlerin pcnin donanımıyla uyuşmaması olabilir.

Kısacası bu öneriyi eski sistemler için genelleyebilirim diye düşünüyorum.

Umarım anlatabilmişimdim. Bi hatam varsa şimdiden özür dilerim :)