[Nasıl] VirtualBox VDI kalıp genişletme

Başlatan canosayan, 05 Mart 2013 - 08:45:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

canosayan

Bu gün sanal windows için kullandığım vdi'nin yetmediğini gördüm. Ne yazık ki virtualbox'ın dui uygulaması ile kalıp boyutunu değiştiremiyoruz.
ubuntuforums gibi kaynaklarda daha büyük kalıp oluşturup, byte copy yada gparted gibi yöntemler önermişler fakat meğerse çok kolay bir yolu varmış.

VBoxManage modifyhd /bu/dosya/nerede.vdi --resize 60000

--resize parametresini megabyte cinsinden veriyoruz.

Tabi işimiz bu kadarla bitmiyor. Sadece kalıbımız genişledi. Windows diskimiz değil.(tabi sizin windows olmak zorunda değil.)

http://gparted.sourceforge.net/download.php adresinden gparted iso sürümünü indiriyoruz.

Bu dosyayı harici diskimize kopyalıyoruz. Malum tekrar kullanırız. (bu gerekli bir adım değil tabiki. ama sizde benim gibi arşivci iseniz yaparsınız. yıllar sonra bir yerde ihtiyaç duyunca hayat kurtarabilir.)

Sanal bilgisayarımıza isoyu bağlayarak açıyoruz. Fakat ilgili makinemize bağlamayı unutmuyoruz. Yeni bir makinede çok mantıklı bir tercih olmayacak.

Bundan sonra size açılırken dil tercihi ve xserver desteği soracak. Bundan sonrası zaten bildiğimiz gparted.

Sonra sanal bilgisayarımızı resetliyoruz.

Disk yönetimine gidip disk boyutumuzu kontrol ediyoruz. Eğer her şey yolunda gitmişse zafer dansımızı yapabiliriz. Eğer yolunda gitmediyse bu konuya gelip sövüyoruz.
Chmod bizim işimiz.