Ubuntu tərcümə təşəbbüsü

Başlatan UbuntAz, 05 Mart 2013 - 02:17:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

UbuntAz

Salamun əleykum, dostlar. Ubuntu ilə tanışalı yeni oldu və bu forumlara gəldim. Amma, təəssüflər olsun ki, belə gözəl sistemin Azərbaycan dilinə tərcümə işləri dalana dirənib. Apardığım ilkin araşdırmalardan bu qənayətə gəldim ki, bu sistemi Azərbaycan dilinə tərcümə edən qrup bir yerdən sonra vaz keçiblər. Səbəbini bilmirəm, amma çox üzüldüyümü bildirmək istəyirəm. Çox istərdim bu sətirləri bir Ubuntu Azerbaijani-dən yazım. Əgər bu işə zaman ayıra biləcək və Azərbaycan, ingilis və/və ya rus dilini bilən varsa, gəlin birləşib bunu edən biz olaq.

heartsmagic

Merhaba @UbuntuAz. Bir aralar sanırım forum vardı, fakat söylediğin üzere ilgisizlikten ötürü atıl duruma düştü. Eğer bu konuda desteğe ihtiyacınız olursa mümkün mertebe yardımcı olmaya çalışırız. Tabi tercüme işi için ne yazık ki bizim elimizden fazlaca bir şey gelmiyor. Ancak, diğer konular için söylediğim gibi varsa elimizden gelen bir şey yapmaya çalışırız.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

UbuntAz

Allah razı olsun, qardaşım. İki çətinlik var-ARZULU olmaq və KOMANDA toplamaq. Burda Azərbaycandan Azad Proqramçı (Özgür Yazılımcı) varmı?

if

@UbuntuAz, Azeri bir kaç üyemiz var. Bu[1] konudan hemen hemen hepsini görebilirsin. Bu arkadaşlardan hangisinin yazılımcı olduğunu bilmiyorum yalnız.

[1] http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=4923.0

UbuntAz

Göstərdiyiniz əlaqədən dolayı çox sağ olun. Ordakılar artıq forumlara gəlmirlər.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Mart 2013 - 16:55:58

Hostinq və domen problemi ola bilər. Mən tələbəyəm, maddi imkanlar əl vermir.

heartsmagic

Şöyle söyleyelim, yeterli kişi sağlanırsa yani yine bu meselenin boşa gitmeyeceği anlaşılırsa o kısımlar da bir şekilde halledilir. Sonuç olarak söylediğimiz gibi yeter ki insan kaynağı sağlansın.

UbuntAz

Bir zamanlar burda olan Azərbaycanlıları yenidən bir araya gətirmək istərdim. İlk başda pulsuz servislərlə də işə başlamaq olar. Əsas məsələ, komanda toplamaq və ruhiyyəni yüksək tutmaq lazımdır. Bəzi qardaşlar Facebook hesablarını veriblər, amma artıq orda da yoxdurlar. Onlar niyə vaz keçiblər bu işdən, anlamıram. Görüşüb müzakirələrə başlamaq lazımdır.

burk

@UbuntAz öncelikle aramıza hoş geldiniz.

Ubuntu'nun Azerbaycan'da da etkin ve güncel bir topluluğa sahip olmasını çok isterim ancak gördüğüm/duyduğum kadarıyla bu yapı mevcut değil.

Sistemin Azerice kısmı için elimizden pek bir şey gelmiyor zira ben iletilerinizi bile zorlanarak okuyorum :) Sizin için de bizim iletilerimizi anlamak zor oluyor mu?

Bunun dışında arkadaşlarımın da belirttiği üzere elimizden gelen tüm desteği seve seve veririz. Kolay gelsin.

UbuntAz

Mən sizi olduqca rahat anlayıram.  :)  Hal-hazırda Azərbaycan dilinə bir CMS tərcümə edirəm. Əgər dəstək saytı açmağa yardım olsa, o CMS-lə işləməyi düşünürəm. Planda bir-neçə layihə var, onların içinə  UBUNTU-nu da daxil etmək istərdim. Amma ilk növbədə könüllü dəstəkçilər tapmaq lazımdır.

canosayan

Sanırım hosting destekçisi bulmak için bir iki yer denenebilir. Ama önemli olan çeviriye çalışacak komandolar bulmak.
Chmod bizim işimiz.

UbuntAz

Can, siz ermənisiniz, deyəsən. Azərbaycanca bilirsinizmi?

canosayan

yok ermeni değilim. babam yıllarca azerbeycan kanalından dizi film falan izledi. bende kendi çapımda bir kaç şey kapmışım. başa düştü?
Chmod bizim işimiz.

UbuntAz

burk

@UbuntuAz CMS'den kastınız Content Management System olan yazılım mı? Ayrıca hep merak etmişimdir, dil konusundaki kolay anlama durumu Azeri kardeşlerimizin hepsi için mi geçerli yoksa sizin bir çabanız mı söz konusu?

Konuyla ilgili olarak bu tip projelerde önce çekirdek ekip ile yola çıkılıyor daha sonra ekip genişliyor yani çeviri için çok fazla insan gücünün bir araya gelmesini beklemeyin derim, mesele çekirdek ekibi toplayabilmektedir.

UbuntAz

Bəli, CMS-dən qəsdim odur. Bütün Azərbaycanlılar adına danışa bilmərəm, amma əksəriyyəti asan anlayır türk dilini.

Elə problem də ondadır ki, bir zamanlar burda olmuş əsas komanda ilə əlaqə qurmaq istəyirəm, olmur. Mən tək başıma hara qədər gedə bilərəm, Allah bilir. Daha doğrusu, gedə bilərəmmi deməli idim.

burk

Şu durumda diğer Azeri üye/üyelerin konuyu görüp cevap yazması dışında yapılacak bir şey yok gibi duruyor.

Ayrıca sormak istiyorum, şu üyelik de size ait değildir herhalde? http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?action=profile;u=3191

UbuntAz

Heç tanımadığım biridir. Burda ilk və tək profilim budur. Ad bənzərliyi ola bilər, sadəcə.

heartsmagic

Meselâ o arkadaş da bu işe başladığını söylemiş ancak maalesef destek bulamamış ya da öyle görünüyor buradan bakınca.

UbuntAz

Dəstək topluluğuna baxdım, 20-yə yaxın adam var imiş. Bu qədər adam azlıqmı edib?

burk

Alıntı YapBu qədər adam azlıqmı edib?
Bu ne demek tam olarak?

UbuntAz

20 nəfər azmı gəlib ki, dəstək yetərsizliyi dərd olsun?

heartsmagic

@UbuntuAZ, görünen sayı önemli değil. Orada 1000 kişi de görünebilir ancak çalışan 1 kişi bile yoksa o iş yürümez. Fakat çalışan 5 kişi olsa yavaş yavaş olsa dahi o iş ilerler. Kısacası 20 kişi var meselesine takılma. Mümkünse onlarla irtibata geçip yeni bir süreç başlatma gayretine gir.

UbuntAz

Burdakı qardaşlardan FaceBook və ya Skype-ı olan varmı?

if

@UbuntuAz, bize yani forum sorumlulularına mı sordun?

burk

Bence soru hepimiz için @if. Eğer öyleyse iletişim için en uygun yer forum ortamıdır @UbuntAz.