Masaüstü bilgisayar için bileşen tavsiyeleri (Mart 2013)

Başlatan Aequitas, 04 Mart 2013 - 20:12:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aequitas

Başlıktan da anlaşılacağı üzere bir adet masaüstü bilgisayar toplamayı düşünüyorum. Özellikle işlemci olarak AMD/İntel'den hangisini seçmeliyim.
Kafamda planladığım sistem aşağı yukarı şöyle bir şey:
İşlemci:Tavsiyelere göre i5 3570K ya da AMD'nin eşdeğer hangi işlemcisi varsa, AMD'ler konusunda hiç bilgim yok.
Anakart: İşlemci ile uyumlu orta-üst düzey bir anakart (mesela intel işlemci için Asrock Z77 extreme 6 düşünüyorum)
Ekran kartı: GTX 660Ti
Ayrıca kasa ve güç kaynağı konusunda da tavsiye edebileceğiniz modeller varsa çok sevinirim.
Bütçem 2bin TL civarı (kasa için)

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

matrax_41

Amaç oyun bilgisayarı toplamaksa yani saf işlemci gücüne ihtiyaç yoksa Amd sistem(işlemci,anakart,ekran kartı) toplaman daha iyi. Bir de sabit disk olarak 120 gb sdd ve istediğine göre bir klasik sabit disk iyi seçim olur.

sipazilla

İntelin linux desteğini gözardı etme bence en basitinden intelin uyumlu sürücüleri sayesinden sistemin daha az ısınacaktır (ki amd işlemciler tam destek verdiği win platformunda dahi daha fazla ısınıyor diye hatırlıyorum ) ve daha kararlı çalışacaktır. Ve ne olursa olsun 80+ sertifikalı güç kaynağı al. İşlemciye karar verdikten sonra gerisi daha kolay şekilleniyor.

Göktürk

Alıntı yapılan: Aequitas - 04 Mart 2013 - 20:12:56
Başlıktan da anlaşılacağı üzere bir adet masaüstü bilgisayar toplamayı düşünüyorum. Özellikle işlemci olarak AMD/İntel'den hangisini seçmeliyim.
Kafamda planladığım sistem aşağı yukarı şöyle bir şey:
İşlemci:Tavsiyelere göre i5 3570K ya da AMD'nin eşdeğer hangi işlemcisi varsa, AMD'ler konusunda hiç bilgim yok.
Anakart: İşlemci ile uyumlu orta-üst düzey bir anakart (mesela intel işlemci için Asrock Z77 extreme 6 düşünüyorum)
Ekran kartı: GTX 660Ti
Ayrıca kasa ve güç kaynağı konusunda da tavsiye edebileceğiniz modeller varsa çok sevinirim.
Bütçem 2bin TL civarı (kasa için)

http://www.vatanbilgisayar.com/cpu---islemci/amd-ad580kwohjbox-a10-5800k-soket-fm2-36ghz-4mb-cache-32nm-islemci/productdetails.aspx?I_ID=64939

ucuz seviye

orta yüksek seviye i5 ayarı

http://www.vatanbilgisayar.com/cpu---islemci/amd-fd8350frhkbox-fx-x8-8350-soket-am3+-4ghz-16mb-cache-32nn-islemci/productdetails.aspx?I_ID=63160

iyi seviye

illede intel cpu istiyorsan i7 almana gerek yok ivy bridgede amdler 32 nm en sonları 22 nm çıkmadı daha inteller 3 nesil ivy bridge 22 nm

bu çok iyi ve güzel ocli en iyi i5 bu

http://www.vatanbilgisayar.com/cpu---islemci/intel-bx80637i53570k-core-i5-3570k-soket-1155-3,4ghz-6mb-cache-22nm-islemci/productdetails.aspx?I_ID=60089

i7 almaya gerek yok

gelçi haziranda 4 nesil intel cpu geliyor 22 nm üretim süreci 1150  LGA1150 soket ddr3 1600 mhz ram ddr3 l serisi kuvvetli diyorlar intel onboard hiç fayda etmez nvidia 256 bit gtx 600 serisi al 2 gb al 1 gb da yetmez son sürüm iyidir atidede linuxda sıkıntı işte bazı serileri güzel gelçi hd6000 salla hd 7000 bak derim iyi günler :)

şuradan ekran kartlarını gpu incele arkadaşım;

http://www.vatanbilgisayar.com/ekran-karti/products.aspx?L2=OEMVGA&qs=|33=2|600=50|31=2048|630=30

http://www.vatanbilgisayar.com/ekran-karti/products.aspx?L2=OEMVGA&qs=|33=2|600=50|31=2048|630=30

anakart:asus intel p8h61-mlx rev 3.0
işlemci:intel pentium g620 2.60 ghz x2
ram:kingston 4gb ddr3 1333 mhz 2 adet
ekran kartı:asus ati radeon hd 6670 1 gb ddr3 Hdd: Western Dijital 750 gb 64 cache 1 adet Sata2 Western Dijital 250 gb Sata2 Seagate 500 gb sata3 16 cache  Mac os x Lion 10.7.4 tr X64 Apple Fan Hackintosh xd :)

ugorur

ben yeni topladım ve çok memnun kaldım  ubuntu ile harika çalışıyorum. (12.04.2)

http://ubuntuone.com/3LHusGushz3t3Un5ZUs47u

(fiyatlar vatan fiyatları )

Aequitas

Öneriler için öncelikle çok teşekkür ederim.

Epeydir kafamı meşgul ediyordu, acaba dizüstü bilgisayar mı alsam yoksa masaüstü mü diye düşünüyordum. Sanırım dizüstü bilgisayar almaya karar verdim. Şimdi masaüstü toplayacaksın, monitör lazım, hoparlör lazım, o lazım bu lazım, ayrı bi masa lazım. Lazım da lazım.

Dizüstü bilgisayar olarak uzun araştırmalar sonucu Samsung NP-550 S05TR 15,6" modeli beğendim. Özellikle ses çıkışı beni çok etkiledi. Koskoca Teknosa'nın iç müziğini bastıracak kadar güçlü ses çıkışı var, cidden etkilendim. 2000TL civarında internette bulabileceğim yerler oluyor. Bu bilgisayar hakkında bilgisi olan, ya da bu bilgisayara sahip olan var mı? NVidia Optimus'lu bi bilgisayar olduğu için muhtemelen Linux ile çok da iyi geçineceğini sanmıyorum ama onun dışında sizlerin bildiği bir dezavantajı ya da sorunu var mıdır, bilgi alabilirsem çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim. Sağlıcakla kalın.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

Øguz

Intel işlemcili sistem tavsiye ederim. Bilgisayarcıyım. AMD'nin farklı ve intelin farklı bir çok işlemcisini kullandım. AMD işlemciler çok daha fazla kitlenme vs. sorunları çıkartıyor. Kendimin kullandığım son 2-3 sene içerisinden AMD nin işlemcileri (Athlon, Phenom) intel'in işlemcilerinden (Core2, İ3,i5, [1,2, ve 3 nesil]) daha fazla kilitlenme yapıyor.
Core2 mimarisinden sonra teknolojik olarak intel AMD'nin çok önüne geçti. İntel öneriyorum.

DoGuKaN

GNU/Linux için Nvidia (Optimus hariç) + Intel ikisinden vazgeçmem ben şahsen.

sipazilla

Alıntı YapGNU/Linux için Nvidia (Optimus hariç) + Intel ikisinden vazgeçmem ben şahsen.
Al benden de o kadar. Masaüstü, dizüstü, amd - intel, nvidia - ati sistemler kullandım. Birçok farklı bilgisayara Ubuntu, Debian, Arch kurdum en sorunsuz sistemler genellikle intel nvidia (optimus hariç) sistemler oldu.

Şuan kullandığım dizüstü acer aspire 5742g. Ubuntuyu kurduktan sonra sadece ek sürücülerden ekran kartını kuruyorum. Bluetooth dahil bütün donanım sorun şekilde çalışıyor.

MRWhite

Linux dünyasında çoğu kişi amd'yi kötülemekte a8-4500m + hd 7730m laptobum var. Çok rahat steam üzerinden Dota 2 gibi oyunları oynayabiliyorum. Pil ömrü gayet iyi 3 saate yakın gidiyor. Driverlarla ilgili bir kere sorun yaşadım o da opengl 4.3 beta sürücüsü idi. Sonra 13.6 beta sürümüne geri kurulum yapınca sorun düzeldi. Amd son yıllarda driverlarını oldukça geliştirdi ve nvidia'nın ürünlerinden çok daha ucuz.

Deadpool

İmkanın varsa ve işletim sistemi olarak sadece linux kullanacaksan hazır bilgisayarlara da bakabilirsin. System76 bilgisayar markası ubuntu kurulu sistemler pazarlıyor Türkiye için ulaştırma mümkün olabilir mi bilmiyorum eğer almaya karar verirsen irtibata geçersin ya da internet sayfalarını ziyaret edip hazır sistemler üzerindeki bileşenlere bakarak Türkiye içinde teker teker satın alıp toplayabilirsin.

HAYAT MEZUNU1

merhaba

benim pc de ağır hızlandırmak için hangi parçasını değişmem gerekiyor tşkler şimdiden

Operating System: Windows XP Home Edition (5.1, Build 2600) Service Pack 3 (2600.xpsp.080413-2111)
Language: Turkish (Regional Setting: Turkish)
System Manufacturer: O.E.M
System Model: O.E.M
BIOS: BIOS Date: 05/08/09 10:23:01 Ver: 08.00.14
Processor: Intel(R) Atom(TM) CPU 230 @ 1.60GHz (2 CPUs)
Memory: 1016MB RAM
Page File: 877MB used, 1565MB available
Windows Dir: C:\WINDOWS
DirectX Version: DirectX 9.0c (4.09.0000.0904)
DX Setup Parameters: None
DxDiag Version: 5.03.2600.5512 32bit Unicode

Reverser

@HAYAT MEZUNU1, Ram tipi nedir bilmiyorum ama rami ve işlemciyi yükseltmelisiniz performans için.

XFCE ROCKS !