Linux ve ekran kartları

Başlatan atakancal1, 03 Mart 2013 - 23:37:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

atakancal1

Selam arkadaslar. Yeni bir dizüstü almayı planlıyorum. Ancak yeni alacağım dizustunde ekran kartı seçerken zorlanıyorum. Linux ile hangi ekran kartları sorunsuz çalışır? Yani wın kullanmayacağım, freedos ya da linux alacağım. Ve kendim Pardus ya da Ubuntu kuracağım. Ekran kartı sorun yapsın istemem. Nvdia, atı vs hakkında bilgi verebilirseniz çok memnun olurum.
İyi forumlar.

heartsmagic

Çok genel bir soru bu. Tutup tüm kartları, modellerini anlatamayız sana. Forumda birçok konu görebilirsin sorduğun soru için, ha denecek bir cevabı yok yani. Sen kafanda bazı dizüstü modelleri belirlersin beğendiklerin arasından. Ardından üzerinde olan grafik kartları için forumda araştırma yaparsın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

auroraborealis

Gordugum kadariyla ikisinde ati digerinde nvidia ekran karti var. Herhalukarda bi yukleme yapman lazim, surucu vs. Forumdaki ekran karti markalarinin kategorilerine bir goz at istersen.

waroi

Ati'den uzak durun :) Bende de ati var windows üzerinde oyun performansı nvdia'ya bin basar ama Linux'da ise bir sürü problem Linux için Nvidia al bence :)

heartsmagic

Alıntı yapılan: waroi - 05 Mart 2013 - 04:35:23
Ati'den uzak durun :) Bende de ati var windows üzerinde oyun performansı nvdia'ya bin basar ama Linux'da ise bir sürü problem Linux için Nvidia al bence :)

Yanlış yorum. ATI ile memnun olanlar da var, doğrudan böyle bir yönlendirme yapmamak lazım. Kısacası marka+model devreye giriyor.

krwlng

@waroi, ben Nvidia kullanıyorum fakat Ati yani yeni adıyla Amd için söylediklerinize katılamayacağım, insanları biraz yanlış yönlendirmek olur bu, 5 sene öncesine kadar Ati ile ilgili birçok sürücü sorunu vardı bu da Gnu/Linux sistemlere çok fazla eğilmemelerinden kaynaklanıyordu, ama artık böyle bir sorun yok, şuan Nvidia olsun Amd olsun Intel olsun, doğru adımlar uygulandığı sürece sorunsuz kurulum ve kullanım imkanı sunuyorlar. Ayrıca hatırlatmak isterim ki winde sorunsuz dediğiniz Ati'nin HD serisi yeni çıkan birçok oyun için yama gelmeden o oyunu oynatmıyordu, bence genellemelerden kaçınmakta fayda var.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

atakancal1

Sonuç olarak bu makinalardan hangisinin sorun çıkartma potansiyeli var bilemeyiz, böyle anladım ben. Doğru mu? Yoksa hepsinde sürücüler mevcut mu? Mesela Ubuntu Kurdum ve sonra sürücü bulamadım olmasın. :D Nasıl öğrenebiliriz?

heartsmagic

Temel mantık şöyle. Makineyi gözüne kestirirsin, bakacağın büyük bileşenler şunlar olur örneğin: Grafik kartı, ağ kartı/kartları, ses kartı. Ses kartı sona kalabilir, zira genelde büyük sorunlar olmuyor. Diğerleri için bazen sürücü kurulumu hiç gerekmez, bazen gerekir. Elbette bazen de sorunları olabilir. Bu bileşenlerin marka ve modeline göre forumda, forumda yoksa Google'da arama yapabilirsin.

waroi

Arkadaşlar biliyorum yanlış olduğunu ama bıktırdı inanın beni, hatta şu an Ubuntu'yu açamıyorum sırf bir güncelleme yüzünden, bakın şu başlıkta yazdım: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=38244.0;topicseen

Ati HD 5970 ile bile eğer mutlu değilsem hangi modeliyle mutlu olabilirim ki :) Çok sorun yaratıyor ati çok off :(

heartsmagic

@waroi, sorun yaşayan bir sen misin?
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=38316.0

Gördüğün üzere yaşayan Nvidia ile de yaşayabiliyor.

waroi

Tamam sustum :) Nvidia sorunsuz sanıyordum valla kartımı sevmeme rağmen nefret etmeye başlamıştım :(

hadon

Sevgili dostlar, "yanlış yönlendirme yapmamak" doğruları söylememek anlamına gelmiyor.

Ati, 5-6 yıl öncesine kadar Linuks ile geçimsizdi. AMD çatısına girdikten sonra "tamam artık, bundan sonra Linuksçu'ya ölüm yok," yorumları yapıldı ama Ati Linuks ile arasını bir türlü düzeltmedi. Yaygın kullanılan bazı kartlarında sorun yok gibi görünüyorsa da ben hâlâ farklı Linuks forumlarında Ati ile ilgili çok şikayet okuyorum. Sorun yok diyenler de genellikle ekran kartını Linuks'un açık kodları ile çalıştırıp, daha iyisini aramayanlar oluyor. 

Kendi deneyimlerim de okuduğum şikayetleri doğruluyor. Ben düzenli olarak 7 bilgisayara sistem kuruyorum. (Kendi bilgisayarlarım+akraba ve arkadaş bilgisayarları.) Bunlardan 5 tanesinin ekran kartı Nvidia. Hangi dağıtımı kurarsam kurayım, ekran kartları ile sorun yaşamıyorum. Ancak diğer ikisinde sorunlar daha kurulum aşamasında başlıyor. Başka bilgisayarlara kurulum yaptığım CD ile Ati'li bilgisayarlarda kurulumu tamamlayamadığım bile oluyor. Bu iki bilgisayarın sahipleri Linuks'u bir türlü sevemedi; beni Linuks'u abartmakla suçluyorlar.

Çalıştığım yerlerde de benzeri sorunları sahiden "çok" diyebileceğim sayıda yaşadım.

En son kendi bilgisayarlarımdaki Lubuntu'yu kaldırıp ikisinin de yerine Debian kurdum. Bu forumdaki mesajlarımdan süreci neredeyse günü gününe takip edebilirsiniz. İki bilgisayarımda da Nvidia var, ikisinde de ekran kartının kapalı sürücüleri kurulu ve en küçük bir sorun yok. İlkini kurmak (Debian'da) çok kolay olmadı ama yöntemi bulup, yapacaklarımı anladıktan sonra ikincisinde hiç sorun yaşamadım. 

Özetle: Ben, Ati'nin bizlere doğru attığı adıma henüz şahit olamadım. Bu yüzden " Ati o adımları atana kadar Linuks kullanacaksanız, alacağınız bilgisayarın ekran kartı Nvidia olsun," diyorum.

Saygılarımla.
:)  :)  :)

krwlng

@hadon, bu söyledikleriniz biraz göreceli durumlar, ben son 2-3 senedir ati ile ilgili bir sorun yaşamadım, ama Nvidia gt240m kartım ile yaşadığım sorunlar forumda mevcut, öneri yapmak hakkınız ama bunu diğer markada hep sorun çıkıyor onu almayın bunu alın diye yansıtırsak objektiflikten uzak bir durum olur. Sorunlar olduğu gibi çözümler de var, bu forumun amacı bu zaten, sorunlara hep beraber çözüm bulmak. Söylediğim gibi öneri yapılır ama çözümü olan durumlar yüzünden bir markayı veya grubu yok saymak bu foruma uygun bir durum değil. Konu amacından sapıyor o yüzden marka kıyaslamasını burada kapatıp, konu başlığına odaklanmak en iyisi bence heartsmagic'in ilk mesajı yeterli açıklamayı içeriyordu, sonradan yazdıklarımız yeni bir "o mu iyi bu mu kötü" tartışmasından öteye gitmiyor.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!