designer ile oluşturdugum formu çalıştıramıyorum

Başlatan senatro, 03 Mart 2013 - 23:03:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

senatro

Merhaba arkadaslar kaç gündür ugrastigim bir konu olan designeri nerdeyse çözdüm ama şimdide çaliştirma komnusunda sorunum var.Mesela bir main window olarak açiyorum projemi iki üç buton ve bir kaç text bar koyuyorum sonra singanl slotslar ile bir kaç özellik ekliyorum ve kaydedip kapatiyorum sonra konsoldan .ui olan uzantıyı .py olarak çeviriyorum ve gene konsoldan çaliştirmaya çalişiyorum programımı ama programım bir türlü açilmiyor ne yapmam lazim.İşletim sistemim windows

if

@senatro, bu "Designer" nedir? Çalıştırmanızı uçbirimde açınca ne çıktı veriyor?

egcodes

O sadece arayüz kodlarını hazırlar. Aşağıda bir helloWorld uygulması var. Biraz araştırma lütfen.

http://www.ozgurlukicin.org/atolye/pyqt-dersleri-1/
1f u c4n r34d th1s u r34lly n33d t0 g37 l41d

senatro

Alıntı yapılan: egcodes - 03 Mart 2013 - 23:14:45

O sadece arayüz kodlarını hazırlar. Aşağıda bir helloWorld uygulması var. Biraz araştırma lütfen.

http://www.ozgurlukicin.org/atolye/pyqt-dersleri-1/

bu uygulamaları harfiyen yaptım ama bir türlü programımı çaliştiramiyorum

egcodes

O zaman şöyle yapalım yaptığınız tüm kodları isimlerini buradan paylaşın görelim. Nerede hata.

senatro

Alıntı yapılan: egcodes - 03 Mart 2013 - 23:31:51
O zaman şöyle yapalım yaptığınız tüm kodları isimlerini buradan paylaşın görelim. Nerede hata.

Sanırım ben anlatamadım özür dilerim ben kod yazmadim designer programını açtım sadece main window oluşturdum içine bir text box bve bir button attim sonra bunları signal/slot yardimi ile bagladim butona basinca textboxtaki yazi silinecek şekilde sonra bunu kaydettim örneklerideki gibi konsoldan .ui olan dosyanin .py olan dosyaya çevirdim ve konsola tekrar çaliştirmak için dosyaadi.py yada python dosyaid.py komutunu girdim ama program çalişmadi

egcodes

Hocam demek ki link'i yeterince iyi incelememişsin. Orda görüldüğü gibi bu hazırladığın .py dosyası ana python koduna import etmen lazım.

O sayfayı baştan sonra tekrar incelemeni öneriyorum.

senatro

Alıntı yapılan: egcodes - 03 Mart 2013 - 23:46:01
Hocam demek ki *bağlantı'i yeterince iyi incelememişsin. Orda görüldüğü gibi bu hazırladığın .py dosyası ana python koduna import etmen lazım.

O sayfayı baştan sonra tekrar incelemeni öneriyorum.

Dediginiz gibi tekrar okudum ama halen beceremiyorum.İlk önce merhaba dünya yazdirmak için olan

#!/usr/bin/python
# -*- coding: utf-8 -*-

import sys
from PyQt4 import QtGui

def main():
    app = QtGui.QApplication(sys.argv)

mainWindow = QtGui.QMainWindow()
    mainWindow.setWindowTitle(u"Merhaba Dünya")
    mainWindow.show()

return app.exec_()

if __name__ == "__main__": main()

Bu kodu girdim ve konsoldan python dosyadi.py olarak çaliştirdim karsima pencere çıktıve oldu yani çalsti bu anladim ama ikinci olarak designer ile mainwindow örnegini harfiyen uyguladim elimde bir .ui ve bir .py adli dosya oluştu konsoladan python dosyaadi.py olarak girdim ama hiç bir şey çıkmadi karsima nerde hata yaptigimi gerçekten anlamiyorum

egcodes

Ui dosyasından elde ettiğin python kodunu burada yayımlandığın koda impor edeceksin. Yoksa bir bağlantısı olmaz değil mi?

Şu şekilde o da from ui_mainwindow import Ui_MainWindow

Merhaba dünya örneği sadece pencere için. Aynı linkte altta daha ayrıntılı bir örnek var. Biraz daha incelersen halledersin.

İyi çalışmalar.

senatro

Alıntı yapılan: egcodes - 04 Mart 2013 - 01:14:19
Ui dosyasından elde ettiğin python kodunu burada yayımlandığın koda impor edeceksin. Yoksa bir bağlantısı olmaz değil mi?

Şu şekilde o da from ui_mainwindow import Ui_MainWindow

Merhaba dünya örneği sadece pencere için. Aynı *bağlantıda altta daha ayrıntılı bir örnek var. Biraz daha incelersen halledersin.

İyi çalışmalar.

Teşşekürler sorun hallettim :D ama bir sorum daha olacak programı çalıştırdıgımda program konsol ile birlikte çalışıyor neden onu nasıı ortadan kaldırırım sadece program çalışsın konsol ile birlikte açılmasın yani

egcodes

Çünkü Windows kullanıyorsun. Kaynak koddan python çalıştırdığın sürece konsol görünecektir (bildiğim kadarıylar yine de bir araştır).

Ama pyinstaller, py2exe programları ile python kodunu exe'ye çevirebilirsin. Bu sırada verilen parametrelerle konsol önlenebiliyor.

İyi çalışmalar.