Kurulumdan Sonra Siyah Ekran

Başlatan Olorin, 03 Mart 2013 - 00:27:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Olorin

Merhaba.

Ubuntu sürümüm 12.10. Ati 13.1 driverını forumdaki bir anlatımı kullanarak yükledim ve tekrar başlattım sorunsuzca. Sistemle ilgili tüm güncelleştirmeleri de yükledim, restart attım ve siyah ekran geldi. Terminale ulaşmaya çalıştım olmadı, hiç bir tuş çalışmadı. Ben de yeniden başlattım ve Windows'tan bağlanarak forumda çözüm aradım. Cd'den başlatarak nomodeset işaretli şekilde Ubuntu'yu cd'den çalıştırı seçtim. Terminale sudo apt-get remove fglrx yazdım ancak remove edecek bir şey bulunamadı gibisinden bir cevap döndü.

Başka nasıl bir yöntem deneyebilirim? Bu arada ekran kartım ati hd6850.

Sanırım bu ati driverlar ile ilgili çok sık rastlanan bir durum bu aralar. Bununla ilgili yabancı forumlarda bir sürü konu açılmış ve hala Ubuntu'nun bir bug fix yayınlamamış olması düşündürücü. 

if

@Olorin, öncelikle İngilizce kelimeler yerine Türkçe kelimeler kullanmanızı rica ediyorum.

AMD'nin kendi sürücüsünün neden olduğu sorunlar için Ubuntu veya vaşka bir dağıtım neden çözüm bulsun? Bu sorumluluk donanım firmasına ait.

Güncellemeyle beraber yeni çekirdek gelmiştir. Bu yüzden AMD sürücüsünün yeni çekirdeğe karşı yeniden derlenmesi gerekmekte. ctrl+alt+f1 ile tty1'e düşerek ya da kurtarma kipine girerek yeniden yükleyebilirsiniz.

iskenderc

Merhaba,
İki sene uğraştıktan ve çeşitli Ubuntu sürümlerini kurduktan sonra şunu anladım. ATI driverlarını kurduktan sonra güncelleme yaparsanız ve güncellediğiniz dosyalar arasında Xorg ile başlayanlar varsa restart halinde kara ekrana düşeceksiniz. Defalarca başıma geldi. Sınama yanılmayla bu duruma ATI driver larının yeni kurulan Xorg... dosyalarıyla çatışmasının sebep olduğunu gördüm. Ubuntuyu veya Ubuntu esaslı diğer işletim sistemini kurun önce güncellemeleri yapın ve en sonunda ATI driver larını yükleyin . Daha sonraki güncellemeler içinde Xorg.. la başlayan dosyalar varsa ATI driverını kaldırın güncellemeleri yapın sonra ATI yi yeniden kurun. Kurarkende ATI sitesinden gelen run uzantılı  dosyayı sağ klik "run in terminal" yapıp gelen sorulara otomatik seçeneklerle cevap verin kurun. Durum düzelecektir. Restarttan sonra glxgears komutunu terminale yazın dişliler dönüyorsa * her şey yolundadır.
Saygılar

Olorin

Alıntı yapılan: iskenderc - 22 Nisan 2013 - 11:12:31
Merhaba,
İki sene uğraştıktan ve çeşitli Ubuntu sürümlerini kurduktan sonra şunu anladım. ATI driverlarını kurduktan sonra güncelleme yaparsanız ve güncellediğiniz dosyalar arasında Xorg ile başlayanlar varsa restart halinde kara ekrana düşeceksiniz. Defalarca başıma geldi. Sınama yanılmayla bu duruma ATI driver larının yeni kurulan Xorg... dosyalarıyla çatışmasının sebep olduğunu gördüm. Ubuntuyu veya Ubuntu esaslı diğer işletim sistemini kurun önce güncellemeleri yapın ve en sonunda ATI driver larını yükleyin . Daha sonraki güncellemeler içinde Xorg.. la başlayan dosyalar varsa ATI driverını kaldırın güncellemeleri yapın sonra ATI yi yeniden kurun. Kurarkende ATI sitesinden gelen run uzantılı  dosyayı sağ klik "run in terminal" yapıp gelen sorulara otomatik seçeneklerle cevap verin kurun. Durum düzelecektir. Restarttan sonra glxgears komutunu terminale yazın dişliler dönüyorsa * her şey yolundadır.
Saygılar

İnanın her türlü yöntemi denedim ancak ne 12.04'ü ne de 12.10'u kurabildim. 12.04 kurulur kurulmaz siyah ekrana düştü, forumlardan araştırarak nomodeset mode'da başlatma mı dersiniz, çekirdeği güncelleme mi dersiniz bir çok yöntem denedim olmadı. 12.10'u denedim, masaüstü açıldı, sistem update sonrasında 12.04'teki aynı durumla karşılaştım.

Sonra Ubuntu tabanlı Linux Mint 14'ü denedim, masaüstü açıldı, sistem update oldu, üstüne ati kapalı kaynak ccc sürücüsünü de yükledim. Şimdilik Linux Mint kullanıyorum, Ubuntu 13.04 kararlı sürümü çalştırabilirsem geri dönüş yapabilirim.

ulubuntu

Merhaba,
Defalarca değişik yöntemler deneyerek siyah ve mor ekrandan aşağıdaki yöntemle kurtuldum.Ondan sonra ATI Radeon HD 4670 ekran kartımı Masaüstü bilgisayarıma kurmayı başardım.
Ubuntu 13.04'ü temiz bir yükleme için DVD'den başlat.Kuruluma geçmeden önce,
F6'ya bas.
Klavyeden boşluk tuşuyla aşağıdakilerden hepsini seç.Ubuntuyu internetten güncelleme seçeneği ile kur.

acpi=off : ACPI yönetimini devre dışı bırak
    noapic  : APIC desteğini devre dışı bırak
    nolapic  : Yerel APIC desteğini devre dışı bırak
    edd=on  : EDD desteğini etkin kıl
    nodmraid : Yazılımsal RAID özelliğini devre dışı bırak
    nomodeset : Ekran kartı sürücülerini kullanma (ekan kartından kaynaklanan problemleri kurulum sırasında atlatmak için kullanılır)

Kurulum bittikten sonra sorunsuz Masaüstü açılacaktır.
Sistemini;
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
komutlarıyla güncelleştir.Daha sonra aşağıdaki komutlarla Startupmanager'i kur

sudo add-apt-repository ppa:danielrichter2007/grub-customizer
sudo apt-get update
sudo apt-get install grub-customizer

Ana seçkeye tıkla ve grub yaz karşına Grup Customizer'in Penguen ikonu çıkacaktır.Penguen ikonunu aç ve karşına çıkan menüden Genel Ayarlar/Gelişmiş Ayarlara tıkla.Açılan pencereden;

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT : quiet splash
GRUB_CMDLINE_LINUX_  : acpi=off noapic nolapic edd=on nodmraid nomodeset
seçeneklerinden birini sil ve kaydet kapat.ÖncelikleGRUB_CMDLINE_LINUX_  : acpi=off noapic nolapic edd=on nodmraid nomodeset acpi=off seçeneğini sil,kaydet,kapat ve uçbirimden update-grub ile güncelle,sistemini restart yap.Herbirini tek tek deneyerek hangilerinin sistemin için gerekli olduğunu tespit et ve öyle kullan.
Eğer birini silipte açılmadığı zaman demek ki o sana lazım ve onu grub ekranında "e" tuşuna basarak ekle ve sistemini aç,daha sonra onu Grub Customizer'e ekle ve mutlaka update-grub komutuyla güncelle.Neden bu şekilde yapıyoruz çünkü biz önce siyah ekran sorunundan kurtulduktan sonra Ekran kartı sürücülerini kontrol edeceğiz.Onun için de aşağıdaki komutlarla ekran kartınızı kontrol ediniz.

Komut Adı         İşlevi

lspci | grep VGA      Ekran kartının modelini görüntüler.

glxinfo | grep render      Ekran kartını sürücüsünün adını görüntüler.

lspci         Bilgisayarda bulunan birimleri görüntüler.

support_test -p         Ekran kartının Unity uyumunu görüntüler.

support_test -p --compiz   Ekran kartının Compiz uyumunu görüntüler.

jockey-text --list      Kurulabilecek sürücüleri görüntüler.Birini seç ve kur.

xrandr            Çözünürlük ve yenileme hızı bilgilerini görüntüler.

glxgears Üç adet dişlinin çalıştığını gör.

Bu komutların sonuçlarında sorun yoksa sorunsuz kullanabilirsiniz.

if

Çekirdek önyükleme seçeneklerinden nodmraid'in bu sorunla alakası olmadığı için denenmesine gerek yok zaten. Çoğu zamanda nomodeset ya da acpi=off seçenekleri kurulum sırasında masaüstüne düşememe ya da 'siyah ekranda' kalma gibi sorunları aşmak için kullanılır, masaüstüne düşüp kurulum tamamlandıktan sonra bu seçeneklerin kullanılmasına gerek kalmaz.