[Çözüldü] USB Bellek Açılış (Bootable) Sorunu

Başlatan Kovan, 25 Şubat 2013 - 19:25:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kovan

Herkese merhaba. Uzun çabalarım sonucu hala çözemediğim ve nedenini anlayamadığım bir sorunum var.

Yeni aldığım Sandisk Cruzer Edge 16GB USB Bellek ile işletim sistemi kurulumu yapmaya uğraşıyorum. Daha önce diğer USB bellekler ile çok kolay yapabilmiş olmama rağmen, yeni aldığım bu bellek ile bir türlü başarılı olamadım. Amacım USB Bellek ile sağlıklı bir şekilde Ubuntu yüklemeyi başarabilmek.

- Bios'dan açılışı USB-Zip olarak ayarlıyorum.
- Sandisk içerisine, PenDrive Universal USB Installer programı ile Ubuntu iso kalıbını yazıyorum.
- Belleği usbye takıp sistemi yeniden başlatıyorum

Ancak "verifying dmi pool data" ifadesini aşamıyorum. Dakikalarca baklememe rağmen takılıp kalıyor. ctrl+alt+del bile yapamıyorum. Sistemi kapatıp açmam gerekiyor.

Diğer USB bellekler ile şu ana kadar yaptığım işlemi düzgün çalışıyor olmasına rağmen bununla neden yapamıyorum. Desteklemediği bir özellik mi söz konusu. Eğer öyleyse yeni bir bellek daha almam gerekecek. Hangi özelliğin olması gerekiyor?

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

monthy_python

Sandisklerde formatla silinemeyen bir bölüm var. ben de aynı sorunu yaşadım, şuradaki programla bu bölümü silip, formatladıktan sonra sorunum çözüldü.

Kovan

şu an hala ubuntu kurulumunu başaramadığımdan windows kullanmak durumundayım. Sourgeforge'den windows sürümünü indirdim ancak çalıştırdığımda sadece siyah cmd ekranı açılıp kapanıyor. Yanlış mı ilerliyorum?

monthy_python

İşlemi yapalı çok zaman oldu, sadece kurulumu yapamayıp bu şekilde yapabildiğimi hatırlıyorum. ayrıntılarını unuttum, kusura bakmayın.

Kovan

Alıntı yapılan: monthy_python - 25 Şubat 2013 - 20:26:39
İşlemi yapalı çok zaman oldu, sadece kurulumu yapamayıp bu şekilde yapabildiğimi hatırlıyorum. ayrıntılarını unuttum, kusura bakmayın.

İlginiz için teşekkürler "monthy_python".

[ÇÖZÜLDÜ]

U3-tool ile yaptığım tüm uğraşlara rağmen U3'ü etkisiz hale getirmeyi başaramadım. Bunun üzerine U3 için oluşturulan özel alandan tamamiyle kurtulmak için düşük seviye format atmaya karar verdim. Çünkü flash içerisinde kendisine ait bir boot alanı olması benim boot oluşturmama engel oluyordu.

Düşük seviye format için [*bağlantı=http://hddguru.com/software/HDD-LLF-Low-Level-Format-Tool/]HDDGuru[/*bağlantı] tarafından sağlanan Windows yazılımı ile bellek üzerindeki MBR (master boot record) bölümü kaldırdım. Sorun kesin bir şekilde hallolmuş oldu.

UYARI: Eğer bu sorunu yaşadığınız için bu başlığı okuyorsanız ve bahsettiğim çözümü uygulamaya niyetliyseniz dikkat etmeniz gereken bir husus var. Eğer söylediğim çözümü uygularsanız, belleğinizde bulunan U3 özelliğini geri dönüşü olmayacak şekilde kaldırmış olacaksınız. Ben bu özelliği hiç kullanmadığımdan ve belleği kullanmamdaki asıl amacımı engellediğinden tamamen kaldırmakta bir sakınca görmedim. Siz uygulamadan önce kararınızı iyi vermelisiniz.