Vİrtualbox - Ubuntu - Windows dosya paylaşımı

Başlatan hakang, 29 Eylül 2008 - 18:15:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hakang

Ubuntu altına Virtualbox ile Windows Xp Home kurdum.Ama bu sanal bilgisayarla dosya paylaşımı yapamıyorum.Sanal makine için ubuntu üzerinde bir paylaşım klasörü oluşturdum ve Vİrtualbox ile ayarlarını yaptım, ama bu paylaşılan klasörü Windows ağları üzerinde göremiyorum. Bu sanal makine ile nasıl dosya alışverişi yapabilirim ?   :-\

edit: Bu arada başlığı yanlış yere açtığımı farkettim, karışık duygular içerisindeyim.
Eski Linuxsever.

Epsilon

Virtual Box'ta windows açıkken yukardan aygıtlar>Misafir eklentilerini yükle de sonra windows içinde kurcaktır daha sonra ubuntuda paylaştığın dosyanın virtual box'ta görünmesi lazım
Umacı

Leon4rdo

@Epsilon un dediği gibi yaptım uyguladım fakat pc herhangi bi ağa bağlanmadığı taktirde dosya paylaşımı yapılmıyor.

sayz

wbox'ta açık olan windows içinde ağ bağlantılarına sağ tıklayıp araştır derseneiz açılan pencerede sol tarafta bir menu açılması gerekiyor. o menuden "tüm ağ">"VirtualBox Shared Folders">"Vboxsvr" yolu ile ubuntuda paylaşıma açtığınız dosyalarınızı görebilirsiniz.
ayrıntılı bilgi için:  http://www.virtualbox.org/manual/UserManual.html

Heisenberg

Ben ubuntu üzerine virtual box aracılığıyla win7 kurdum dosya paylaşımı işini hallettim benim için esas olan ubuntu ana sistemden, w7 sisteme dosya atabilmekti sambayı kurup yaptım ancak bir şey sormak istiyorum ben ubuntuda "belgelerim" klasörünü paylaşıma açtım sanalda w7 üzerinden ubuntu belegler kısmında istediğim dosyayı çekiyorum. Sorunsa; eğer windows7 de bir güvenlik sıkıntısı olursa paylaşıma açık olan ubuntu belegeler kısmına erişim olur mu eğerki olursa belgelere yapılan bir erişim ubuntu sistemin geneli için bir problem yaratır mı?
ALLES WAR DIE SEKTE !

heartsmagic

@Heisenberg, ucu bucağı açık bir sorun bu ama hayır diyebiliriz cevap namına. Güvenlik açığının nasıl bir şey olduğu önemli burada.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Heisenberg

@Heartsmagic misal win7 de çok fazla crackli program var dreamweawer, front page, ofis, hatta biliyorsunuz windows loader felan, bunların tamamı bileceğiniz gibi beni bilmediğim bir botnetin parçası yapabilir büyük ihtimallede yapıyordur, dışardan win7 e eklene arka vs. ile ubuntudaki belgelerim klasörüne eriştiler diyelim oradan en fazla ne yapabilirlerki, sudo kodu döndüremez, zaten virüs çalışmaz sanırım ve teknik olarak düşünürsek güvende sayılırım sanırım zaten millet gece gündüz benim win7yi açmamı bekleyecek hali yok.
ALLES WAR DIE SEKTE !

heartsmagic

Söylediğin şekilde bir şey olmaz. Ha, seni kurban seçen kişi Linux'u ayrıca hedef seçmişse, sen de tutup Linux üzerine kopyalanan uygulamayı çalıştırırsan vs... Uzun mesele yani.

syagdiran

Ben yapamadım bi yardımcı olsanız!

[eklenti yönetici tarafından silindi]

heartsmagic

@syagdiran gösterdiğin görüntüden bir şey çıkartamadım. Misafir eklentiler kurulu mu? Virtualbox'taki XP sanal makinesinin ayarlarında Paylaşım ile ilgili bir yer olmalı, oradan ayarlama yaptın mı?

syagdiran

@heartsmagic
Evet misafir eklentiler yüklü ve paşlaşılan klasör olarak masaüstü ayarlı.

heartsmagic

İçinde Türkçe karakter olmayan bir dizin seçer misin?

syagdiran

@heartsmagic
Bu işe yaradı. Teşekkür ederim.