Ek sürücüler?

Başlatan mhs77, 18 Şubat 2013 - 12:05:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mhs77

ek sürücüleri tıkladığımda aşağıdaki gibi hata iletisi alıyorum.bu ileti nedir ve nasıl çözülebilir?
Alıntı Yap
Bu sistemde kullanımda olan sahipli sürücü yok
Cedar Trail drm driver in DKMS format
sonra etkinleştir tıklıyorum.şöyle bir pencere hata iletisi alıyorum:
"Üzgünüm bu sürücünün kurulumu başarısız oldu
Ayrıntılar için lütfen günlük dosyasına bakın :var/log/jockey.log

yardımcı olursanız sevinirim.Ancak ekran resimlerini yüklemek istiyorum burada neden görünmüyor?forumu aradım bulamadım.resimler nasıl burada gösterilir.ekledim ama çıkmıyor.

ekremsenturk

Ek sürücüler, henüz Linux'ta tam verim alınamayan donanımlar için gerekli. Senin donanımın ile böyle bir gereklilik yok demek ki, ek sürücülerin kurulmasına gerek duyulmamış. Gerekli olsaydı, sistem otomatik olarak sahipli sürücüleri kurmayı önerirdi. Ek sürücüle: Nvidia, Ati gibi üreticilerin kendi geliştirdikleri donanım sürücüleri oluyorlar ve henüz Linux çekirdeği tarafından yeterli derecede verimli kullanılamayan donanımlar için bir ek seçenek temsil ediyolar.

mhs77

teşekkürler bilginiz için

if

mhs77

buyrun
bulent@bulent-dot-s:~$ lspci | grep VGA
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Atom Processor D2xxx/N2xxx Integrated Graphics Controller (rev 09)
bulent@bulent-dot-s:~$ glxinfo | grep render
'glxinfo' programı şu anda kurulu değil.  Kurulumunu şunu yazarak yapabilirsiniz:
sudo apt-get install mesa-utils
bulent@bulent-dot-s:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p
OpenGL vendor string:   VMware, Inc.
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on llvmpipe (LLVM 0x301)
OpenGL version string:  2.1 Mesa 9.0

Not software rendered:    no
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity 3D supported:       no
bulent@bulent-dot-s:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p --compiz
OpenGL vendor string:   VMware, Inc.
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on llvmpipe (LLVM 0x301)
OpenGL version string:  2.1 Mesa 9.0

Not software rendered:    no
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes

Compiz supported:         no
bulent@bulent-dot-s:~$ jockey-text --list
kmod:cedarview_gfx - Cedar Trail drm driver in DKMS format. (Sahipli, Devre Dışı, Kullanımda değil)
bulent@bulent-dot-s:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Atom Processor D2xxx/N2xxx DRAM Controller (rev 03)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Atom Processor D2xxx/N2xxx Integrated Graphics Controller (rev 09)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation N10/ICH 7 Family High Definition Audio Controller (rev 02)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation N10/ICH 7 Family PCI Express Port 1 (rev 02)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation N10/ICH 7 Family PCI Express Port 2 (rev 02)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation N10/ICH 7 Family PCI Express Port 3 (rev 02)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB UHCI Controller #1 (rev 02)
00:1d.1 USB controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB UHCI Controller #2 (rev 02)
00:1d.2 USB controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB UHCI Controller #3 (rev 02)
00:1d.3 USB controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB UHCI Controller #4 (rev 02)
00:1d.7 USB controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB2 EHCI Controller (rev 02)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev e2)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation NM10 Family LPC Controller (rev 02)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation N10/ICH7 Family SATA Controller [AHCI mode] (rev 02)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation N10/ICH 7 Family SMBus Controller (rev 02)
01:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller (rev 05)
02:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR9485 Wireless Network Adapter (rev 01)
03:00.0 Unassigned class [ff00]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTS5116 PCI Express Card Reader (rev 01)
bulent@bulent-dot-s:~$ xrandr

heartsmagic

Grafik kartın Intel, sürücüleri ise gömülü olarak geliyor sisteme zaten. Ek sürücüler meselesini de biraz düzeltelim. Ek sürücülerde açık kaynak sürücülerin yanında firmaların sağlamış olduğu kapalı/sahipli sürücüler bulunur. Intel kapalı bir sürücü sunmuyor, açık kaynak olarak veriyor bu desteği. Haliyle senin için kurman gereken bir sürücü yok.

Eğer bir sorun varsa grafik kartın için konuşalım bunu. Sorun yoksa lütfen: cozuldukonusu
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mhs77

Anladım sizi. Bu konuda size güveniyorum.Grafik ile ilgili sistem bilgilerinde daha önce grafik ayrıntısında yüklenmemiş -belirtilmemiş yazarken forumda bulduğum bir çözüm yöntemini denedim.uç birimden.şimdi şöyle yazıyor : Gallium 0.4 on llvmpipe (LLVM 0x301)
grafik kartım intel değilmi? Ayrıca ekran çözünürlüğünü değiştiremiyorum sadece 1024*600...ve ekran parlaklığıda hep aynı ne azaltabiliyorum ne de arttırabiliyorum yani anlayacağınız sabit bir parlaklıkta...yardımlarınız için sevinirim.

mhs77

@if kardeş bunlardan birşey anlamadım:) afedersiniz sizin gibi üst düzey bilgim yok.

if

@mhs77, ekran kartınız için kullanabileceğiniz sürücü 12.04 için var. Kullansanız dahi 12.10 altında sunulandan pek farklı olmayacak. Not software rendered:    no
Unity (3B) kullanamazsınız. Unity yerine farklı masaüstü yöneticilerine yönelmelisiniz.

mhs77

burk

Sanal sistem üzerinden mi aldınız bu çıktıları?

mhs77

hayır efendim sanal sistem üzerinden almadım bu çıktıları.tamamen temiz bir kurulum yapmış bulunmaktayım.