usb ye ubuntu

Başlatan afacan2000y, 17 Şubat 2013 - 09:14:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

afacan2000y

Merhaba arkadaşlar.Bu benim ilk konum.Bende 1 adet 8gb lık kingston bellek var.Buna işletim sistemi kurmak istiyorum.ubuntu ile xparasında kaldım.Sizce hangisi daha mantıklı ? Benim istediğim Belleğe kuracağım istediğim programları,sonra gittiğim yerde bilgisayara takıp kullanacağım.İkisi konusundada rehber bulamadım yardımcı lursanız çok seviniirm

if

@afacan2000y, parmak belleğe kurulumla iligli konularımız var. Araştırmanız gerek. Kurulum sırasında Ubuntu'nun kurulacağı yer olarak parmak belleği göstermelisiniz. Muhtemelen /dev/sdb1'dir.

monthy_python

@afacan2000y, linux'ta programlar daha küçük boyutlu olduğundan, 8 gb gibi sınırlı bir medya içine çok daha fazla sayıda program kurabilirsiniz.

Programların küçük boyutlu olma sebebi "kalitesiz" olmalarından kaynaklanmıyor. aşağıda verdiğim bağlantıda bu konu etraflıca anlatılmış ama kısaca özetlemek gerekirse, linux'ta bir çok program ortak komponentleri kullanıyor (açık kaynak kodun güzelliği.) win'de ise herkes kendi komponentini cebine koyup geliyor, bu da programların boyutunu şişiriyor.

http://developer.pardus.org.tr/people/loker/blog/neden-pisi-neden-illa-ki-kendi-paketlerimiz/

afacan2000y

Haklısınız forumda var.Fakat ilk yapan biri için ne bileyim hani biraz daha ayrıntılı olsa.Ben hepsini yapmayı denedim fakat illaki bir problem çıkıyor.en baştan en sona kadar adım adım bir rehber bulamadım.Ubuntu kurmak istiyorum.Yani linuxmint.Ama sürekli bir prooblem çıkıyor

if

Vikide kurulum rehberi var.

ekremsenturk

Sürekli kullanım için 8 GB az. Sadece İnternet için kullanma imkânı verir. Veya Slax, Puppy gibi küçük boyutlu Linux'ları tercih etmen gerekiyor.

afacan2000y

Slax ı kurmayı çok denedim.Sürekli problem.Disk korumalı falan diyor.Tam bir rehber varmı arkadaşlar

heartsmagic

Alıntı yapılan: afacan2000y - 17 Şubat 2013 - 19:11:15
Slax ı kurmayı çok denedim.Sürekli problem.Disk korumalı falan diyor.Tam bir rehber varmı arkadaşlar

Hangisinin tam rehberi? Ubuntu için kurulum maddeleri, başlıkları mevcut. Sen onları deneyeceksin, anlamadığın yerleri soracaksın ki bizler yardımcı olalım. Aksi takdirde "tam rehber" diyerek işleri daha fazla zorlaştırıyorsun bence.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

afacan2000y

Ben şyu an bilgisayarımda windows kullanıyorum.Şimdi ben usb  ye kurunca istedeğim zaman ubuntu istediğim zaman windows kullanabilecekmiyim ? Bu işler bana biraz saçma geldi ben en iyi cahilce davranmayı pırakıp portable uygulamalrı flash belleğe atarak kullanıyım : :D

heartsmagic

Alıntı yapılan: afacan2000y - 19 Şubat 2013 - 18:48:23
Ben şyu an bilgisayarımda windows kullanıyorum.Şimdi ben usb  ye kurunca istedeğim zaman ubuntu istediğim zaman windows kullanabilecekmiyim ?

Evet.

ekremsenturk

Alıntı yapılan: afacan2000y - 17 Şubat 2013 - 19:11:15

Windows'ta kullanıcı hesabına şifre ata ve şifreyi kullanıma aç. Bilgisayar'ı yeniden başlat ve şifreyle giriş yap. Slax.zip dosyasını çift tıkla. Winrar veya Winzip ile açılacaktır." Dosyaları çıkart" seç ve dosyların çıkartılacağı yer olarak "Usb-belleğini" göster.

Usb belleğininin içine, slax isimli bir klasör ve slax.txt isimli bir dosya kayıt edilecek. slax isimli klasörü aç ve klasör içindeki alt klasör olan boot klasörüne gir. "bootinst.bat" isimli dosyayı çift tıkla. Gelen önergeleri onayla ve işlem bittikten sonra Bilgisayar'ı yeniden başlat.

İlk olarak "BIOS" ayarlarına gir ve Usb belleğini ilk başlatılacak disk olarak seç. Sistem yeniden başlayacak (veya sen yeniden başlat)

Slax açılırken, bir "Yonca yaprağı" çizimli bir ekran açılır. Şayet beklenen ekran açılmaz ise:
"boot >" satıra aşağıdaki parametreleri ekle ve başlat
/slax/boot/vmlinuz
Açılış işlemi tamamlanmadan önce bir sorgu bölümü gelecektir.

login: için root yaz
password: için toor yaz
ve son işlem olarakta startx yaz ve başlat.

Grafik ortama geçildiğindede, bir dosya aç ve dosya tarayıcının yan panelinden, Usb belleğini seç. ve yine slax klasörüne ve boot alt klasörüne girerek "bootinst.sh" dosyasını çift tıkla. Yine önergeleri onayla ve "Ön yükleyicinin tekrar kurulmasını sağla.

Bir daha Slax'ı başlattığında, doğrudan açılacaktır. (İstersen slax.txt'te anlatılan tarifide kullanabilirsin)

Ubuntu için ise şahsen 16 GB'lık bir Usb bellek öneririm.

agritux

Kingston denmiş. Bende bahsedilmemiş bir şeyden bahsedeyim. Usb belleğin okuma / yazma hızı iyi değilse hiç girişme :)
Bir de tavsiye olarak puppy linux'e bakmanı öneririm bende.

afacan2000y

belleğin okuma yazma hızı düşük evet eski bir bellek.Ama öyle duruyo boş boş.Bir işe yarasın, hemde merakımı gideriyim diye :) Slax Kurucam.Şimdi ben bunu başka bilgisayarlarda nasıl çalıştıracam ?

heartsmagic

Slax kuracaksın, kurarken Slax ön yükleyici olarak her ne kullanıyorsa onu da parmak belleğin başına kuracaksın.